Přejít na obsah


Fotka

Fleky na negativu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
90 odpovědí na toto téma

#1 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 3 August 2013 - 15:05:31

Zdravím "temnou" populaci ,o)

včera v noci jsem natěšen volal svitek Fuji Acros 100 ve Fomadonu LQN, ředění 1+10, volací čas 8 minut při teplotě 25°C ..., proplach v destilce, ustalování ve Fomafixu cca 4minuty, vypráno opět v destilce ... a objevily se mi na negativu skvrny :???:

Jako nejpravděpodobnější příčina mě napadá pot, v koupelně bylo jak v pekle, lilo ze mě jak z vola ..., ruce jsem udržoval suché, leč mohlo se stát .

Dotaz: je možné, aby lidský pot vytvořil na emulzi takovéto skvrny? viz. přiložené foto ... .

Prosím Temnou o názor


Vašek alias Rosi

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  Fleky.jpg   335.14K   172 Počet stažení

  • 0

#2 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 3 August 2013 - 15:35:34

Já to vidím jako zbytek ustalovače. Nedostatečně vypraný negativ! Acros se rád slepuje.
  • 0

#3 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 3 August 2013 - 15:47:25

.... ještě poznamenám, že ty fleky jsou bílo (namodralá bílá)-šedivé (okraje jsou skoro až do fialova) - (na zveřejněném snímku jsou fleky nějak tmavé .o)
  • 0

#4 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 3 August 2013 - 16:44:46

Taky bych řekl, že to je jedoustálené místo, skusil bych kápnout ustalovace na to místo samosebou ne ztrany emulze, mělo by to do 30 vteřin zmiznout, pokud ne, problém je jinde, ale nemyslím si... Mne se párkrát stalo, když jsem použil mokrou vývojnici, že od kolejniček jsem měl na pár místech neustálený film, to jak se vodou přilepil, ale bylo to jen na krajích, ale tohle vypadá podobně, stačilo s filmem drknout a on se přilepil... :huh:
  • 0

#5 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 4 August 2013 - 08:13:21

Takto mam poskodeny film, ked sa vo vyvojnici prilepi jedna smycka o druhu. Miesto je nevyvolane a neustalene a zaroven i osvetlene, kedze ho uz videlo ludske oko na bozom svetle.
Jobo cievky sa daju navinut aj za mokra, Plastimat cievky musia byt suche. Najhorsie sa navijaju kovove cievky, ale na stare kolena som sa naucil pouzivat ich a sposob navijania do nich milujem. Mala chybicka sa ale "odvdaci" nevyvolanym fliacikom.
Podla mojoho nazoru, pomoze v tomto pripade iba prevencia. Mokre prstu nie su az taka katastrofa, ako stres a "prace kvapna".
  • 1

#6 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 4 August 2013 - 13:59:36

Dělal jsem večer pokus s omatlaným filmem od potu, svou teorii mohu tímto vyloučit, nezbývá než přiklonit se k teorii o chybě ve vývojnici (pozůstatek chemky v tanku a nebo nějaký filmový "slepenec" )

Díky za názory

Vašek
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 August 2013 - 16:11:37

podle mě se v cívce slepil film. Zasaženy by měly být dva sousední závity filmu, přičemž na vnitřním závitu je flek slabší (nebo není takřka vidět) a odstraní se dodatečným ustálením/praním (smytí antihalačky). Vnější postižený závit nejde zachránit, protože v místě neproběhlo vyvolání ani ustálení (místo má vzhled podobný nevyvolanému filmu ze strany emulze). Dodatečným ustálením se to místo "vyžere" a zůstane jenom barva podložky (pod flekem není žádný vyvolaný ani dodatečně vyvolatelný obraz).
  • 0

#8 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 12 August 2013 - 10:19:06

zdravím ,

Pokud by vás to neobtěžovalo a našil by jste si chviličku času potřebuji s něčím poradit.

Vyvolával jsem včera 2 svitky Jeden je Fomapan 100 volaný v Fomadonu R09, druhý je Ilford FP4 folaný v Ilfosolu 3. Když jsem políčka skenoval (VueScan) tak při hýbání s křivkami jsem se všimnul že jsou v obrazu velké podlouhlé svislé fleky ( u obou filmů). Oba dva filmy jsou foceny za velmi podobných podmínek (hustá mlha). Expozici jsem vždy měřil na stíny a pak posunul o dvě clony (přeexponoval). Žádný jiný filtr jsem nepoužil. Pruhy jsou v podstatě na všech polích a přijde mi, že všude skoro na stejném místě.

Následné vyvolání provádím v vývojnici Platimat a vyvolávací proces jsem prováděl stadartním způsobem - Ilford jsem vyvolával ředěním 1+14 (vyvolával jsem 7:30 min. půl minuty překlápění a pak každou následující minutu 3 krát překlopit + přerušení v roztoku kis. citronové za stálého překlápění 1:30 min + ustalení v fomafixu cca 5 minut - překlopení vždy po pul minutě + vyprání v protékající vodě s občasným pístovým pohybem cívky cca 15 minut + následné opláchnutí v destilce a promáchnutí v rostoku Fotonalu + zbývající voda stahnutá prsty a pověšení do koupelny )

Ten Fomapan100 jsem ředil 1+50 a zkrátil jsem dobu volání o 30 sekund - místo 9:30 jsem volal 9:00 min ( bylo více světla, tak jsem ho chtěl trochu zkrotit ) Jinak zbytek stejně jako s Ilfordem a to vše v temperované vodě (vývojka,přerušovač,ustalovač, praní, oplach) při 20 stupních C.

Na přiložených snímcích si můžete povšimnout světlých fleků, který mi tam vylezly. Pochopitelně jsem RAW trochu upravil tak, aby fleky ještě vynikly.
První co mě napadlo bylo, že to je špatně ustálené, ale... nevím, ustalovač vždy po 3-4 svitcích míchám čerstvý. Dobu mezi 1-4 prodlužuji.

Nevíte prosím co jsem podělal? Celkem mě to mrzí nerad bych se v začátcích učil něco dělat špatně.

Moc děkuji
  • 0

#9 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 12 August 2013 - 10:22:04

jo a tady jsou ty obrázky :-(

Přiložený soubor (y)


  • 0

#10 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 12 August 2013 - 11:11:11

Jestli je to napříč filmu, tak podobně se to chová, když je málo (moc naředěná, nebo degradovaná) vyvolávací látky ve vyvolávacím roztoku.
  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 August 2013 - 11:40:45

Foma 100 v planu se mi chovala úplně stejně, když jsem fotil za mlhy, nebo jiné vysoké vlhkosti. Dle mého tam je jasná souvislost. Možná si tak neudělal nic špatně, prostě se ti jen dostala vlhkost na film. Filmy jiných značek mi tohle nikdy neudělaly... Ale je to jen má teorie, která však plně věřím...
  • 0

#12 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 August 2013 - 11:44:11

Jediné co se mi na tvém způsobu vyvolávání nelíbí je přerušení - přijde mi zbytečně dlouhé. Kdyby nebylo dokonalé, můžou se určité části ještě dál prolávat. Doporučil bych ti, abys přerušoval pouze vodou (je to pro film menší šok) a to co nejrychleji. Vylít vývojku, zaplnit vývojnici vodou, okamžitě vylít a pak hned ustalovač...
  • 0

#13 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 12 August 2013 - 11:59:34

Foma 100 v planu se mi chovala úplně stejně, když jsem fotil za mlhy, nebo jiné vysoké vlhkosti. Dle mého tam je jasná souvislost. Možná si tak neudělal nic špatně, prostě se ti jen dostala vlhkost na film. Filmy jiných značek mi tohle nikdy neudělaly... Ale je to jen má teorie, která však plně věřím...


Pavle přesně tohle jsem si myslel taky, ale přišlo mě , že je to hloupost, když film před vyvoláním někdo ještě předmáčí... Může to mít ale souvislost, protože když jsem exponoval své první filmy (ještě na Pentacon Six) tak jsem to měl to samé. Stejné podmínky - hustá vlhká mlha . Tenkrát jsem to ale i ne uplně vhodně naexponoval, tak jsem si myslel, že to má souvislost i s tím... Jestli si dobře pamatuji, měl jsem tam vloženou FP4, Deltu 100 a Fomapan 100. Na dvou z nich to určitě bylo...
  • 0

#14 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 18 September 2013 - 08:12:09

Jediné co se mi na tvém způsobu vyvolávání nelíbí je přerušení - přijde mi zbytečně dlouhé. Kdyby nebylo dokonalé, můžou se určité části ještě dál prolávat. Doporučil bych ti, abys přerušoval pouze vodou (je to pro film menší šok) a to co nejrychleji. Vylít vývojku, zaplnit vývojnici vodou, okamžitě vylít a pak hned ustalovač...


Chtěl jsem jen poděkovat. Začal jsem přerušovat pouze vodou, tak, jak jsi uvedl a od té doby žádné fleky na negaci. :)
  • 0

#15 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 28 September 2013 - 18:18:04

Mám taky dotaz.
Objevil jsem na spodní straně filmů fleky, podlouhlého, zaobleného tvaru, táhnoucí po celé jeho délce, široké přibližně 3 až 5mm. Není to jednolitá čára, ale jsou to různě velké, úzké ovály.
Nemůže se nějak dostávat světlo do tanku? Používám teprve velice krátce Jobo a jedna ze tří paciček na horním kuželovém díle chybí. Když jsem to kontroloval, nepřipadalo mi to na závadu, ale teď si nejsem jistý, jestli to opravdu nevadí a nebude právě ten problém. Nerad bych poničil další snímky a s tímto tankem zkušenosti nemám prakticky žádné.
  • 0

#16 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 28 September 2013 - 18:26:43

stand? pyro? zvitok?
.
bublinky vo vyvojke
  • 0

#17 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 28 September 2013 - 18:26:43

Golfisto, bez zkouknutí toho filmu je těžké hledat odpověď, definici či radu.
  • 0

#18 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 28 September 2013 - 18:26:58

Ještě mě napadá jedna věc. Nahoře, na středové trubce, jsou dvě drážky-bajonet, na přichycení další prodlužovací části. A zdá se mi, že otvory toho bajonetu vychází těsně pod kuželovou část víčka. Ty by se tam světlo mohlo dostat nalévacím otvorem. Je to vůbec možné???
  • 0

#19 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 28 September 2013 - 18:28:02

Golfisto, bez zkouknutí toho filmu je těžké hledat odpověď, definici či radu.

Jistě pokusím se naskenovat.
  • 0

#20 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 28 September 2013 - 18:39:11

Tady to je. Je v celé délce filmu.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  sken1.jpg   83.85K   81 Počet stažení

  • 0

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 September 2013 - 19:56:35

podle ukázky to vypadá spíš na nedovyvolaná místa, při pronikání světla by to na pozitivu bylo přece světlejší. Je možný že jsi měl málo vývojky nebo že napěnila? Hledal bych příčinu někde tam.

Středovým trnem do těch tanků nefouká, mám těch systémů víc (15xx a 25xx) a oba fungují stejně a spolehlivě. Jen si dávej pozor aby se některý ze zobáčků nevyhnul a nedostal se dovnitř tanku. Stalo se mi to jenom jednou, natekla mi voda do tanku při temperování a poškodilo to několik svitků/políček (sice jenom okrakově, ale zamrzí, byla to bohužel velká várka, měl jsem v tanku 6 dia svitků).

P.S.: moc pěknej obrázek, je ho škoda.
  • 0

#22 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 28 September 2013 - 20:01:59

na spodnom okraji vrchnej spiraly sa po slabom vyplachnuti po zmacadle z predchadzajuceho vyvolavania
a nedostatocnym prudkym buchnutim tanku o nohu, podlahu ... po prvom preklapani
.
vytvorili bublinky, ktore ....
  • 0

#23 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 28 September 2013 - 20:21:13

Málo vývojky určitě nebylo. Měl jsem jí téměř po horní okraj. S bublinkami na spirále, to je možné, ale pokaždé s tím bouchnu. Možná málo. Jak prudké je dost prudké-silné klepnutí?
Jendo, je to jenom testovací film z té nové Bessy, Škoda ho je stejně.
  • 0

#24 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 October 2013 - 11:51:32

na spodnom okraji vrchnej spirali sa po slabom vyplachnuti po zmacadle z predchadzajuceho vyvolavania
a nedostatocnym prudkym buchnutim tanku o nohu, podlahu ... po prvom preklapani
.
vytvorili bublinky, ktore ....

Děkuji. Třískl jsem tím a bubliny nikde nejsou. Perfektní.
  • 0

#25 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 2 October 2013 - 12:20:20

když jsem jako velmi malý jinoch začínal a učil se ve fotokroužku, ukazoval mi jeden pan učitel, jak s tankem správně o stůl klepnout. aby se neudělaly tyto bublinky ... a bakelitový tank byl vejpůl, vývojka na gatích všech přítomných, film v ř... a ač pan učitel byl starý, moudrý, důstojný a slušný muž, kurwy lítaly jak holubičky až na chodbu pionýrského domu :smile:
  • 0

#26 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 October 2013 - 13:12:51

po každým překlápění s vývojnicí bouchnu o desku a bublinky jsem nikdy neměl. taky jsem si kolikrát říkal, že to je hodně, ale naštěstí se nikdy nic nestalo :-D
  • 0

#27 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 October 2013 - 13:44:50

u plastimatek jsem tento problém neměl. Začalo to až ted, co mám Jobo.
  • 0

#28 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 22 February 2016 - 10:46:22

Bohužel musím oživit tohle téma, jelikož se mi taky na některých SF negativech F100 a F400 po vyvolávání ve vývojnici Jobo 2336 objevují fleky. Jsou pochopitelně nejpatrnější ve světlých partiích snímku. Viz přiložený výřez z SF políčka.

Čím to může být? Zpracoval jsem to svým standardním postupem stejně jako dříve v Plastimatce, kde jsem problém nemíval. Fomadon R09 1+50, Fomacitro, Fomafix, to vše v destilce, lázně temperované na 20 stupňů. Po každém otáčení následuje poklepnutí vývojnice o stůl kvůli uvolnění bublinek. Následně pětistupňové praní (modifikace Ilfordího postupu) - postupně 5, 10, 20, 20 a 20 otočení, nakonec chvíli naložit do destilky s fomáckým smáčedlem a hned pověsit.

Newtonovy kroužky to nejsou, fleky jsou patrné i při pohledu na negativ. Napadá mě, že by to mohly být bublinky, možná s vývojnicí málo klepu, ale nevím. V Plastimatce se mi tohle zkrátka nestávalo. Budu rád za vaše názory.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#29 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 February 2016 - 11:04:50

Bohužel musím oživit tohle téma, jelikož se mi taky na některých SF negativech F100 a F400 po vyvolávání ve vývojnici Jobo 2336 objevují fleky. Jsou pochopitelně nejpatrnější ve světlých partiích snímku. Viz přiložený výřez z SF políčka.

Čím to může být? Zpracoval jsem to svým standardním postupem stejně jako dříve v Plastimatce, kde jsem problém nemíval. Fomadon R09 1+50, Fomacitro, Fomafix, to vše v destilce, lázně temperované na 20 stupňů. Po každém otáčení následuje poklepnutí vývojnice o stůl kvůli uvolnění bublinek. Následně pětistupňové praní (modifikace Ilfordího postupu) - postupně 5, 10, 20, 20 a 20 otočení, nakonec chvíli naložit do destilky s fomáckým smáčedlem a hned pověsit.

Newtonovy kroužky to nejsou, fleky jsou patrné i při pohledu na negativ. Napadá mě, že by to mohly být bublinky, možná s vývojnicí málo klepu, ale nevím. V Plastimatce se mi tohle zkrátka nestávalo. Budu rád za vaše názory.

Nikdo nic?


  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 23 February 2016 - 11:14:46

kolik dáváš nálevu? jsou flíčky jen po jedné straně  filmu  blízko okraje,  nebo  po celé ploše negativu  rovnoměrně?


  • 0

#31 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 February 2016 - 11:55:49

Pokud volám 3 negativy formátu 120, dávám 1900 ml nálevu, jak je napsáno na vývojnici. Flíčky jsou tam rovnoměrně, takže nízkou hladinu nálevu asi můžeme vyloučit. Bohužel už nejsem schopen říct, zda se to stává jenom když mám ve vývojnici 3 nebo i 2 negativy 120.

Ale spíš mi šlo o ty bublinky - je toto jejich typický projev? Do té doby, než jsem začal používat tu velkou vývojnici Jobo se mi to nestalo, takže nemám zkušenost.


  • 0

#32 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 23 February 2016 - 13:47:56

myslím, že  takto vypadá projev  bublinek na emulzi.  Velice  vyjímečně je  objevím  též,  když  "nemám téměř plný tank",  tj.  když  dávám  množství vývojky  "doporučované",  nepoužívám Jobo a ani  svitky  Foma 400,   flíček po bublině  vesměs  vzácný a  nahodile. 

p.s.  

poslední dotaz:   "koupel v  destilce s fomáckým smáčedlem" děláš  v  tanku  a cívce? 


  • 0

#33 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 February 2016 - 14:10:12

myslím, že  takto vypadá projev  bublinek na emulzi.  Velice  vyjímečně je  objevím  též,  když  "nemám téměř plný tank",  tj.  když  dávám  množství vývojky  "doporučované",  nepoužívám Jobo a ani  svitky  Foma 400,   flíček po bublině  vesměs  vzácný a  nahodile. 

p.s.  

poslední dotaz:   "koupel v  destilce s fomáckým smáčedlem" děláš  v  tanku  a cívce? 

Ano, prostě do tanku po posledním praní naliju destilku s kapkou smáčedla (množství dle návodu), nechám cca minutu, pak smáčedlo sleju a filmy hned pověsím, pochopitelně se závažím dole.


  • 0

#34 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 23 February 2016 - 14:29:41

tak  tady možná je zdroj bublinek.  

pokud  cívka a tank po smáčedle není DOKONALE  vyprané,   tak  ty  zbytky  (šlem ze smáčedla)  rády  vývojku napění. 

Dá se to  vyzkoušet:   nalej  do  tanku  s cívkou 20 st.teplou vodu,   zavři jej,  pořádně s ním zatřep a  tank otevři.   Jestli  se  vytvořila na povrchu a na kraji hladiny pěna,  která se okamžitě neztratí,  tak  jsou tam  rezidua  smáčedla  a  vývojka napění celkem  bezpečně. 

Nevím, jestli jobo tank a cívka snáší horkou vodu,  takže nemohu radit,  jak to dobře vyprat. 

Já už  delší dobu (několik let)  nikdy  smáčedlo do  tanku  neleju,   ale  dávám je do samostatného plastového kelímku (na kinofilm stačí  ten od  půlkilového balení různých salátů či kyselých rybiček :-),   na  svitek  trochu vyšší),  a  film do něj nestrkám s cívkou,  ale  z otevřené cívky film do  té lázně  bez doteku ruky "vyklopím",  poté  chytnu jeden konec filmu,   vytáhnu jej,  lapnu do druhé pracky  volný konec  a  pak  párkrát,  celkem  asi   minutu,  film tím smáčedlem  protáhnu. 

A cívku odložím  na  rošt  schnout ...

Od té doby,  co  to takto dělám,  se mi nestalo,  aby mi jakákoli vývojka  napěnila.  Taky je pravda,  že  moc  zuřivě, jak jsem to viděl v jednom videonávodu na jůtůb,  tankem  nešejkruji,  pokud obracím,  tak  relativně pomalu,  akorát  tu  první  půlminutu či minutu  vyvolávacího času  obracím  intenzivněji. 


  • 0

#35 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 23 February 2016 - 14:53:25

Jo, úplně souhlasím s jinolem = taky jsem měl občas potíže s napěněním vývojky Ať jsem pral tank a cívky po smáčedle jako divej. Tak jsem začal dělit, film po vyprání vyndám z tanku a cívky opatrně do misky (24x30), kde mám destilku s tetenalím Mirasolem - hodně jemně promnu, opatrně protáhnu, nechám na sklon stéci a pak šup sušit a je to bez problémů. A v tanku od té doby bez jediné bublinky ať klopím jak chci. Zdařec Luigi  :shock: 


  • 0

#36 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 23 February 2016 - 14:56:44

tak  tady možná je zdroj bublinek

pokud  cívka a tank po smáčedle není DOKONALE  vyprané,   tak  ty  zbytky  (šlem ze smáčedla)  rády  vývojku napění

S tím smáčedlem asi dost dobrý postřeh ...  taky to leju do vývojnice.  Ale jestli se mi tvoří bublinky, to vlastně nevím. Ale dosud jsem nedělal moc velké zvětšeniny a až tak moc podrobně své výsledky neprohlížím.

Myslím si ale, že smáčedlo by mělo být vypláchnutelné. Je ale pravda, že tomu vypláchnutí po posledním vylití vody se smáčedlem z vývojnice už asi nevěnujeme takovou pozornost, takže ....


  • 0

#37 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 February 2016 - 15:13:48

Děkuji všem za cenné postřehy ohledně toho smáčedla.

Holt ten tank pořádně vypláchnu vlažnou vodou a pak budu pro jistotu používat na koupel ve smáčedle samostatnou nádobu a uvidím, jestli se situace zlepší.

Akorát mě mate, že při vyvolávání v Plastimatce podobné potíže nemívám. Ta má ovšem zase mizerné cívky, takže věčně bojuji se zaváděním filmu :sad: Teď se chystám na úpravu trnu z Plastimatky, aby do ní šly místo původních cívek dát pořádné cívky Jobo 1004, které se mi podařilo sehnat. Ty mají průměr díry cca o 1 mm menší jak Plastimat, takže stačí patřičně sbrousit ten trn a mělo by to fungovat.


  • 0

#38 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 23 February 2016 - 15:41:24

Ake zmacadlo pouzivas ?


  • 0

#39 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 February 2016 - 22:51:55

Ake zmacadlo pouzivas ?


Fomacky Fotonal.
  • 0

#40 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 23 February 2016 - 23:53:27

To bol len vystrel do tmy. Pretoze vela ludi pouziva prostriedok na umyvanie riadu. Co nie je idealne.
Fotonal nepoznam, za mladi som pouzival Orwo, dnes pouzivam Kodak. Su take zmacadla, na ktore ludia prisahaju, ale v podstate tie dobre pouzivaju hlavne chemikaliu s obchodnym nazvom Triton. Takze +/- vseto rovnake. Niektore ale maju naviac biocidne prisady.
Kedze spravne zmacadlo zmeni povrchove napatie vody (pozadovana vlastnost), urcite tak moze voda napenit (neziaduca vlastnost). Preto je velmi dolezite pouzivat predpisany pomer. Ak pisu 1:200, potom sa ma pouzivat 1:200. Teda koncentrovanejsi roztok je neziaduci. Menej je niekedy viac, ked nie je s tym spojeny iny problem, 1:400 je este lepsi pomer. Kedze si ale myslim, ze 1 kvapka ku objemu celeho tanku nevedie k velkej koncentracii, problem bude inde.
Ja osobne zarabam zmacadlo davno predtym, ako idem vyvolavat. Skratka otvorim litrovku destilovanej vody a vlejem do nej opatrne namerane mnozstvo PhotoFlo.
Opatrne premiesam a necham odstat. Potom vlejme roztok do vyvojnice, ta je uz davno otvorena koli praniu a piestovym sposobom pohybujem asi minutu filmom. Ak vznikne na povrchu pena, opatrne ju prstom odhrniem tak aby sa dostala mimo vyvojnicu. Film vyberiem, zavesim a cievku s tankom kratko oplachnem. Najviac casu oplachujem veko, pretoze v labyrintoch sa moze este nachadzat trocha ustalovaca. Nic mimoriadne. Problem s flakmi nemam. Co je ale dolezite, zmacadlo zlejem spat do flase a pouzijem znova. A znova. A znova. Az kym nesmrdi (to moje nikdy nesmrdelo), alebo kym mi to nie je blbe. Potom zarobim nove.
O zmacadle vo vyvojke si myslim svoje, casto som cital, ze mnohi fotografi zmacadlo prilievaju dokonca do vyvojky ...


  • 1

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 24 February 2016 - 08:01:35

Keko,  též jsem o tom přilévání smáčedla do vývojky  četl či slyšel,  ale  sám jsem to nikdy neudělal.  Ovšem  smáčedlo  do  přednamáčecí lázně se siřičitanem  pro  ECN2 filmy a  tam,  kde to  strůjcem  nějaké  nestandartní vývojky  pro ten který film bylo  doporučeno,  jsem  dával.   Ovšem -  vždy to  bylo  "použij  a vylej",   ony ty lázně  s přídavkem  smáčedla  se  do lahve nebo do kanystru blbě nalévají, na čekání,  až opadne pěna, nemám nervy.  :-)


  • 0

#42 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 24 February 2016 - 08:12:59

Od doby co poslední prací lázní je oplach v destilce, bez použití jakýchkoliv smáčedel, neznám problém s fleky na filmech. Je ovšem otázka původu fleků. Pokud je to způsobeno bublinami při vyvolávání, tak už následná kouzla neplatí. Pouze ta o důsledném zbavení se zbytků smáčedel jak popisuje Jirin_ol.

U mně to byla a je otázka prací vody, která je u nás téměř minerálkou :-)


  • 0

#43 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 24 February 2016 - 09:10:55

To bol len vystrel do tmy. Pretoze vela ludi pouziva prostriedok na umyvanie riadu. Co nie je idealne.
Fotonal nepoznam, za mladi som pouzival Orwo, dnes pouzivam Kodak. Su take zmacadla, na ktore ludia prisahaju, ale v podstate tie dobre pouzivaju hlavne chemikaliu s obchodnym nazvom Triton. Takze +/- vseto rovnake. Niektore ale maju naviac biocidne prisady.
Kedze spravne zmacadlo zmeni povrchove napatie vody (pozadovana vlastnost), urcite tak moze voda napenit (neziaduca vlastnost). Preto je velmi dolezite pouzivat predpisany pomer. Ak pisu 1:200, potom sa ma pouzivat 1:200. Teda koncentrovanejsi roztok je neziaduci. Menej je niekedy viac, ked nie je s tym spojeny iny problem, 1:400 je este lepsi pomer. Kedze si ale myslim, ze 1 kvapka ku objemu celeho tanku nevedie k velkej koncentracii, problem bude inde.
Ja osobne zarabam zmacadlo davno predtym, ako idem vyvolavat. Skratka otvorim litrovku destilovanej vody a vlejem do nej opatrne namerane mnozstvo PhotoFlo.
Opatrne premiesam a necham odstat. Potom vlejme roztok do vyvojnice, ta je uz davno otvorena koli praniu a piestovym sposobom pohybujem asi minutu filmom. Ak vznikne na povrchu pena, opatrne ju prstom odhrniem tak aby sa dostala mimo vyvojnicu. Film vyberiem, zavesim a cievku s tankom kratko oplachnem. Najviac casu oplachujem veko, pretoze v labyrintoch sa moze este nachadzat trocha ustalovaca. Nic mimoriadne. Problem s flakmi nemam. Co je ale dolezite, zmacadlo zlejem spat do flase a pouzijem znova. A znova. A znova. Az kym nesmrdi (to moje nikdy nesmrdelo), alebo kym mi to nie je blbe. Potom zarobim nove.
O zmacadle vo vyvojke si myslim svoje, casto som cital, ze mnohi fotografi zmacadlo prilievaju dokonca do vyvojky ...

Je mi jasné, že se musí použít pouze předepsané množství smáčedla. Nikdy nedávám víc. Chemii odměřuji injekční stříkačkou, takže poměrně přesně.

Zkusím líp oplachovat vývojnici po každém vyvolávání a uvidím. Snad se situace zlepší.


  • 0

#44 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 24 February 2016 - 10:17:27

Tak nějak podobně vypadá začátek filmu, kterému nafotím místo 36ti snímků o 2 víc a pak to nacpu do vývojnice (Plastimat) až nadoraz, tak se ten začátek filmu prostě přitlačí emulzí na střed cívky a vůbec se to nevyvolá. Pak to vypadá jako tenhle flek.

 

Jinak používám Fotonal s destilkou 200+1 jako poslední oplach a nikdy jsem žádný fleky na negativech zatím neměl. A problém s navlíkáním filmu do cívky Plastimatky taky nechápu, většinou se mi daří tam ten film nasoukat jenom tlačením z kazetky, ani nepootáčím půlkami cívky s kuličkováním. Zjistil sem ale, že je potřeba mít rohy začátku filmu zastřižené hezky dokulata.


  • 0

#45 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 24 February 2016 - 10:34:03

Keko,  též jsem o tom přilévání smáčedla do vývojky  četl či slyšel,  ale  sám jsem to nikdy neudělal.  Ovšem  smáčedlo  do  přednamáčecí lázně se siřičitanem  pro  ECN2 filmy a  tam,  kde to  strůjcem  nějaké  nestandartní vývojky  pro ten který film bylo  doporučeno,  jsem  dával.   Ovšem -  vždy to  bylo  "použij  a vylej",   ony ty lázně  s přídavkem  smáčedla  se  do lahve nebo do kanystru blbě nalévají, na čekání,  až opadne pěna, nemám nervy.  :smile:

To chce slivovicu pred vyvolavanim. Potom sa netrasu tak ruky :)

Moje zmacadlo nepeni tak, ze by som ho nezlial do flase. Nejakych par bubliniek, asi ked slivovica koralkuje. No a ked sa vrati do povodnej flase aspon 90% povodneho objemu, povazujem to za uspech na cloveka s nabehom na parkinsona.

Ale chcel som iba povedat, ze pokial nejde o Jar/Pur, tak by zmacadlo nemalo pri beznom spracovani vadit. Salo je "zasluzily" laborant, a prvu minutu preklapa filmom predpisovo, na zaver kazdeho preklapania klepne vyvojnicou o stol, bublinky skratka nema ...

Nuz, sam som podobny problem nemal.


  • 0

#46 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 24 February 2016 - 11:01:33

Bublinky jsem zatím neměl a to používám darovanou vývojnici točící Krokus (Polsko) velikou a jsem naprosto spokojen, vždy tedy dávám malinko víc než píšou na vývojnici.


  • 0

#47 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 24 February 2016 - 11:19:26

Od doby co poslední prací lázní je oplach v destilce, bez použití jakýchkoliv smáčedel, neznám problém s fleky na filmech. Je ovšem otázka původu fleků. Pokud je to způsobeno bublinami při vyvolávání, tak už následná kouzla neplatí. Pouze ta o důsledném zbavení se zbytků smáčedel jak popisuje Jirin_ol.

U mně to byla a je otázka prací vody, která je u nás téměř minerálkou :smile:

Ked som sa prestahoval z Bratislavy na dedinu, zacali sme pit vodu z cerstvo narazenej studne. Kym sa ako tak voda vycistila, spotreboval som 3 cerpadla. Voda tak tvrda, ze ju neslo ani ohybat :). Ako pises mineralka.
Dnes naopak, zmacadlo velmi pomoze. Oplachujem Jobo Cascade 3 min, potom minuta v PhotoFlo, zavesim v Jobo Mistral. Ked je nejaky flak z tvrdej vody, co musim naozaj pozorne hladat, nachadza zo strany podlozky (nikdy nie na strane emulznej) a rozhodnem sa, ci ho vycistim pomocou izopropylalkoholu, alebo sa nerozhodnem :)

Tvrda voda to je previt.


  • 0

#48 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 24 February 2016 - 13:42:50

 

Od doby co poslední prací lázní je oplach v destilce, bez použití jakýchkoliv smáčedel, neznám problém s fleky na filmech. Je ovšem otázka původu fleků. Pokud je to způsobeno bublinami při vyvolávání, tak už následná kouzla neplatí. Pouze ta o důsledném zbavení se zbytků smáčedel jak popisuje Jirin_ol.

U mně to byla a je otázka prací vody, která je u nás téměř minerálkou :smile:

Ked som sa prestahoval z Bratislavy na dedinu, zacali sme pit vodu z cerstvo narazenej studne. Kym sa ako tak voda vycistila, spotreboval som 3 cerpadla. Voda tak tvrda, ze ju neslo ani ohybat :). Ako pises mineralka.
Dnes naopak, zmacadlo velmi pomoze. Oplachujem Jobo Cascade 3 min, potom minuta v PhotoFlo, zavesim v Jobo Mistral. Ked je nejaky flak z tvrdej vody, co musim naozaj pozorne hladat, nachadza zo strany podlozky (nikdy nie na strane emulznej) a rozhodnem sa, ci ho vycistim pomocou izopropylalkoholu, alebo sa nerozhodnem :)

Tvrda voda to je previt.

 

Jobo Mistral, to jste pane tedy dobře vybavený :-)


  • 0

#49 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 24 February 2016 - 13:44:35

Tak nějak podobně vypadá začátek filmu, kterému nafotím místo 36ti snímků o 2 víc a pak to nacpu do vývojnice (Plastimat) až nadoraz, tak se ten začátek filmu prostě přitlačí emulzí na střed cívky a vůbec se to nevyvolá. Pak to vypadá jako tenhle flek.

 

Jinak používám Fotonal s destilkou 200+1 jako poslední oplach a nikdy jsem žádný fleky na negativech zatím neměl. A problém s navlíkáním filmu do cívky Plastimatky taky nechápu, většinou se mi daří tam ten film nasoukat jenom tlačením z kazetky, ani nepootáčím půlkami cívky s kuličkováním. Zjistil sem ale, že je potřeba mít rohy začátku filmu zastřižené hezky dokulata.

Zdá se, že každá Plastimatka je trochu jiná. Někdo s ní má problémy, jiný ne. Já zatím vždy :-( Proto nyní provádím konverzi Plastimatky na Jobo cívky, které jsou naprosto famózní. Dám vědět, zda se zadařilo. Ale to už je jiné téma...


  • 0

#50 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 24 February 2016 - 14:58:18

Zdá se, že každá Plastimatka je trochu jiná. Někdo s ní má problémy, jiný ne. Já zatím vždy :sad: Proto nyní provádím konverzi Plastimatky na Jobo cívky, které jsou naprosto famózní. Dám vědět, zda se zadařilo. Ale to už je jiné téma...

 

Ano, svatá pravda, každá plastimatka je jiná. Mám jich několik, ale všechny se používat nedají....


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních