Přejít na obsah


Fotka

Komorníkovy začátky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
436 odpovědí na toto téma

#401 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 29 říjen 2015 - 20:13:56

Čítam to tu mojmu kocúrovi a on krúti hlavou...


  • 0

#402 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 30 říjen 2015 - 06:33:56

Panove ... neprodaval tu nekdo celkem levne filmy? diky


  • 0

#403 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 říjen 2015 - 07:25:40

Panove ... neprodaval tu nekdo celkem levne filmy? diky

neruš panu karfíkovi  kruhy  nepodstatnými záležitostmi


  • 1

#404 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 30 říjen 2015 - 08:16:51

Ja ti Karflik drzim palce. Zacal si dobre, premyslas nad vecou. Druhy krok je urobit zakladny experiment. Ten si spravil tiez, ale meranie nie je spravne.  Skus inu metodiku, aby ti meranie vychadzalo lepsie. 

 

Ak si spravne pamatam ,tak by chyba merania mala byt menej ako 5%. tj by si mal spravit meranie kde osvit bude 100s a opakovanie merania bude davat 100s +-2,5 s

 

 

btw. nevidim rozdiel medzi Pentaxistovym laborovanim s vyvojkami a Karflikovou osvitovou magiou.


  • -2

#405 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 30 říjen 2015 - 08:34:01

btw. nevidim rozdiel medzi Pentaxistovym laborovanim s vyvojkami a Karflikovou osvitovou magiou.

Já vidím zásadní rozdíl. Pentaxista, člověk s bohatými zkušenostmi. Praktik, který má základy dávno za sebou, hledá co nejlepší zpracování filmu. Pomocí praxe se dopracovává k výsledku a přistupuje k tomu s pokorou a pochybami. Výsledky jeho práce už tady mnozí docenili. Já například jsem s úspěchem použil Jirinolovu modifikací jím znovuobjevené vývojky s PPD.

Karfík, totálně nezkušený, si jen mele svou a pomocí pseudoexperimentů se snaží dokázat, že má pravdu. Praktický přínos je roven nule.

Rozdíl je propastný. V přístupu i v prezentaci. Jsou to vlastně dva póly práce (nejen) v komoře.


  • 15

#406 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 31 říjen 2015 - 00:06:18

Notorie bingo, udeřils hřebíček na hlavičku!


  • 0

#407 JardaX

JardaX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
  • LocationPha , UL
Reputace: 12

Publikováno 31 říjen 2015 - 18:37:21

Jo, kde jsou ty časy staré temné komory ?
Skutečně se sem postupem doby natáhl kdejaký povl co otravuje demagogií a zapleveluje to tady seudo informačním hnojem. Být majitelem tohoto webu, dal bych si tu práci a vymazal všechen ten bordel a dále dbal na zachování mravní a obsahové čistoty těchto web stránek v zájmu fotografie tvořené na film.
  • 4

#408 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 říjen 2015 - 23:43:48

jenže to bys měl jak boj s větrnými mlýny, ono se za deset roků hodně změnilo, nakonec lepší taková temná, než žádná, představ si, že by vypadala, jako nový fotoaparat.cz, jak jsem měl tu galerii rád, nyní se na ni asi vykvajznu


  • 0

#409 JardaX

JardaX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
  • LocationPha , UL
Reputace: 12

Publikováno 2 listopad 2015 - 20:41:18

Celkem rozumím tomu, proč se to děje ale nedá mi to se nezastat věci ve prospěch fotografie tvořené na fim, byl jsem na tom odchovin a mám k tomu vztah, jiný už patrně nebudu.
Na ty pro příklad uvedené web stránky jsem se pro informaci podíval. Je to fakt hrůza. Jedná se až na malé vyjímky hlavně o reklamu na spotřební elektroniku a plky spíš jaksi o ničem. O skutečné fotografii už tam není celkem nic. Plno web stránek se tak stává skládkou degradace.
Tak doufám, že tady si tu fotografii v rámci možností ještě ubráníme.
  • 0

#410 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 3 listopad 2015 - 00:07:32

to zalezi jen a jen na nas,zda si to nechame ukrast a nebo temnou ubranime !

 

borek


  • 0

#411 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 listopad 2015 - 08:59:25

to zalezi jen a jen na nas,zda si to nechame ukrast a nebo temnou ubranime !

 

borek

 A co chcete bránit? Ještě více se uzavřít do sebe a vymřít jako dinosauři? Pokud přijde někdo nový, i třeba s ne úplně dobrým dotazem tak ho raději nazvat naplaveninou a bránit se jeho zájmu o fotokomoru a analogové fotoaparáty? Pár let jsem se nepřihlašoval a poslední dobou jsem dopsal několik příspěvků.  Kromě znepřehlednění informací na fóru a možná "zhechucení" nebo unavení lidí, kteří pravidelně přispívali a měli co říci se nikam nic neposunulo. Možná fungují srazy a výstavy. Ale povídání o tom , který objektiv lépe kreslí nebo hledání zázračné vývojky je na fotografii trochu málo.


  • 1

#412 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 3 listopad 2015 - 11:12:42

jo nojgi, jestli to právě není tím, že se tu probírá na XY stranách krávovina, která je v praxi k ničemu. Raděj bych dotyčnému 5x poradil s proužkovkou a usazením kondenzoru, než tohle. 

A ony nové, kteří klasiku třeba poznávají a chtějí používat má tohle slintání vo houně zaujmout?! Ku příkladu, co si pamatuju, tak mě přitáhla k vývojce klasikova školka..


  • 4

#413 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 listopad 2015 - 12:41:39

Ono to nebude jen blbém dotazu, ale i těch odpovědích na něj.  S nedostatkem vhodných témat k řešení - vývojky i hračky jsme již vyzkoušeli, čekáme s vypětím  na další příspěvek, kterému se můžeme pousmát a "vtipně" okomentovat. Komentář strhne i další. Pak se má v těch moudrech člověk nepolíbený vyznat. Ale teď zasviňuji vlákno "komorníkovy začátky" i já. Tak pardon.


  • 0

#414 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 3 listopad 2015 - 12:43:51

Ono to nebude jen blbém dotazu, ale i těch odpovědích na něj.  S nedostatkem vhodných témat k řešení - vývojky i hračky jsme již vyzkoušeli, čekáme s vypětím  na další příspěvek, kterému se můžeme pousmát a "vtipně" okomentovat. Komentář strhne i další. Pak se má v těch moudrech člověk nepolíbený vyznat. Ale teď zasviňuji vlákno "komorníkovy začátky" i já. Tak pardon.

A co navrhuješ?


  • 0

#415 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 listopad 2015 - 14:17:05

Úplný návrh to není. Spíš zamyšlení. Co mě tady vždy vadilo byla hrozná ortodoxnost. Strach z nových technologií a jiného pohledu na věc. Písmeno s D na začátku je dráždivé a vysoce nakažlivé dodnes a  tak ho musíme vypálit v základu bujení. Výstava vytištěná na plotru neexistuje a musí být automaticky špatná. I kdyby byla vytištěná na sebelepším papíře, skvěle nasvícená a zajímavě nainstalovaná. Historické techniky jen z VF kamery. Skenování je zhouba a tak byl prohrán boj o barevnou fotografii. Jak jsme začali o něčem teoretizovat byli jsme rozvraceči. Pak vždy následoval moderátor s posvěcujícím razítkem a co se nehodilo okamžitě promazal. Tím se to tu tématicky smrsklo na opravdu jen rodinal forever a planar je "lepší" než xenotar. Sice se o tom hezky povídá, ale je toho všude po internetu mraky a při běhu několika let se tahle témata neustále opakují a díky tomu i vyčerpávají a nudí.  V analogové fotografii není v současné době vývoj a tak ani není co rozvíjet. Nevím o tom, že by někdo vyvýjel nový film nebo fotoaparát. Spíš starší technika dosluhuje a výroba filmu se smršťuje. 

 

Spíš chybí nová témata a i ochota o nich diskutovat. Možná je to jen setrvačnost, vzpomínání na minulost a točení se v kruhu co tohle zapřičiňuje. Historie fotografie? Zmapování kdo třeba v současné době na VF fotografuje. Sám sem se spíš doprátral je starým bardům než k někomu novému a mladšímu. Co mi různé formáty (kino, svitek, VF) přinášejí v tvorbě a jak se s nimi v "poli" vůbec pracuje. Ne omezení typu je to těžké nebo má to lepší objektiv. Ale co se s tím dá fotit a jak? K instalacím svých děl se taky nikdo moc nehlásí. Automat ve fotkomoře? Baryt, bílí rámeček, klip rám, vytapetovat s tím místnost podél v úrovni očí a je to OK? Těch témat by k rozvíjeníby bylo mnohem víc. 

 

Tím problémem vidím uzavřenost a tím pádem nemožnost se rozvíjet.

 

P.S. Jestli někoho baví šoupat zvětšovákem nahoru, dolu a měřit dopadající světlo ze žárovky na papír je to jeho volba. Ale nemusí to být téma všech.


  • 1

#416 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 listopad 2015 - 15:01:05

Ne strach, ale nenávist .
  • 1

#417 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 listopad 2015 - 15:46:11

Můj návrh: Měli bychom víc fotit než kecat. 


  • 3

#418 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 3 listopad 2015 - 15:59:58

To vám schvaluju.


  • 0

#419 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 3 listopad 2015 - 16:05:42

Můj návrh: Měli bychom víc fotit než kecat. 

 Jako čersvě ženatý muž, kdybych řekl manželce: "Teď to řešit nebudeme jdu fotit", asi by to nebylo úplně ideální. Za čas se ten "problém" vrátí ve větší razanci. Tady je to o to těžší že nejde o dva lidi, ale o celou skupinu. A nevěřím ani o pokusy demokratického schvalování co povolit a co naopak zakákat. Koukněte koho jsme si dobrovolně a demokraticky zvolili za hlavu státu. 


  • 0

#420 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 3 listopad 2015 - 16:36:34

 

Můj návrh: Měli bychom víc fotit než kecat. 

 Jako čersvě ženatý muž, kdybych řekl manželce: "Teď to řešit nebudeme jdu fotit", asi by to nebylo úplně ideální. Za čas se ten "problém" vrátí ve větší razanci. Tady je to o to těžší že nejde o dva lidi, ale o celou skupinu. A nevěřím ani o pokusy demokratického schvalování co povolit a co naopak zakákat. Koukněte koho jsme si dobrovolně a demokraticky zvolili za hlavu státu. 

 

Demokracie by fungovala, kdyby nebylo blbců. :-)

Já tedy to vidím dost odlišně s tímhle webem. Vzniknul jako čudlíkářský a dle mého názoru to téma nelze v podstatě vyčerpat.

Slovo digitál tady nebylo nikdy zakázáno. Ale byla zapovězena diskuse na digitální témata (zejména pokusy o srovnávání digi vs film), protože po zkušenostech bylo jasné, že se to pokaždé zvrtne v tzv. flamewar. A byl to i důvod založení tohoto webu, vymanit se z těchle nekonečných debat na fotoaparat.cz. Bohužel spousta lidí nemá smysl pro pochopení textu ani smysl pro humor a vznikala tak nedorozumnění.

Skenovaní taky nebylo zakázáno, bylo tolerováno a Fabiovy fundované příspěvky jistě spousta lidí ocenila.

Pokusy o natočení kormidla webu směrem k umění (případně pak k uvolnění směrem k digitálním technikám) vedly k rozkolu, po kterém odešla velká část lidí, kteří tady jednak tvořili kvalitní obsah a také někteří z nich moderovali právě lidi nepřizpůsobivé, provokatéry apod. Po tomhle rozkolu se web dostal na svou nejnižší úroveň, ze které se (podle mě) poslední dobou zvedá. Zkušení praktici mají stále chuť poradit začátečníkům a většinou se nenechají odradit Karfíkem apod. Velký dík patří otcičasu (a nejen jemu) za úsilí, které věnuje pořádání srazů.

Co tady chybí, je moderátor. Právě ten by měl dohlížet na to, aby se diskuse nerozjížděla dementním směrem. Jak dlouho například tady visely příspěvky od toho pošuka se Zenitem? Za staré temné nemyslitelná věc. Rovnou říkám, že já to dělat už znova nehodlám.

A na závěr: Planar nebo Xenotar se tady řešil až nedávno (pokud vím) a stejně to je zbytečná debata, když existuje Tessar, Sonnar nebo dokonce Heliar. :-D


  • 2

#421 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 listopad 2015 - 17:41:58

Můj návrh: Měli bychom víc fotit než kecat. 

já!

dneska udělal jeden snímek kardánkem a vzápětí jej vyvolal

jsem rád, že moje cesta je správná

-

v pátek máme řádný hk sraz a nedoneseš snímek=platíš pivo ostatním a to není legrace


  • 5

#422 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 3 listopad 2015 - 18:45:44

Já jsem dneska aspoň vyvolal dva svitky a celý den myslel na fotografování a na použití ruzných druhů papírů pro různé snímky.....snad jdu také správnů cestů.

A jinak to o těch srazech a pivu zní velice dobře. Škoda, že naše srazy krachly. Fandím vám.

Tomas


  • 0

#423 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 3 listopad 2015 - 18:47:34

Ps: Jo a omlouvám se, ale sám TK asi moc nepomůžu...jednak nemám dar slova  a druhak su teprův na začátku vzdělávání se v oboru fotografie.


  • 0

#424 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 3 listopad 2015 - 19:50:13

no mne uz se tu pekne hromadej filmy snad se dostanu tuhle nebo pristi sobotu k vyvolani. prvnimu ...

mam dotaz, na kterej tu uz bylo odpovezeno ... nekdo prodava prosli (2010) ilford pan 100.  Muze nekdo poradit kolik pridat casu na vyvolani. nebo to je komplexni zalezitost a jako zacatecnik to nenam radsi zkouset?

Je nejaka komunita v praze co se pravidelne slejza?

byl by nekdo ochoten si udelat cas na par trivialnich otazek, jen se potrebuju ujistt ze to chapu spravne.

Diky


  • 0

#425 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 3 listopad 2015 - 20:19:41

V čem to hodláš koupat?  Ilfordy 100 mám 2006 a nemám s nimi nejmenší problém.


  • 0

#426 Shras

Shras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha 11
Reputace: 4

Publikováno 3 listopad 2015 - 20:21:07

no protoze zacinam .. tak si necham i poradit ...co doporucujes?


  • 0

#427 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 3 listopad 2015 - 20:39:52

Instant Mytol. Stoeckler, D23


  • 1

#428 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 3 listopad 2015 - 23:15:08

no mne uz se tu pekne hromadej filmy snad se dostanu tuhle nebo pristi sobotu k vyvolani. prvnimu ...

mam dotaz, na kterej tu uz bylo odpovezeno ... nekdo prodava prosli (2010) ilford pan 100.  Muze nekdo poradit kolik pridat casu na vyvolani. nebo to je komplexni zalezitost a jako zacatecnik to nenam radsi zkouset?

Je nejaka komunita v praze co se pravidelne slejza?

byl by nekdo ochoten si udelat cas na par trivialnich otazek, jen se potrebuju ujistt ze to chapu spravne.

Diky

Napiš mi kontakt soukromou zprávou, nějak to vymyslíme.


  • 0

#429 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 březen 2019 - 17:02:01

Zdravím vás, po dlouhé době jsem si zase udělal čas a oživuji komoru. Pořídil jsem si kolíky a závaží na sušení negativu a nějak nevím jak na ně. Jsou je to dvojsvorka a závaží má očko, tj film se suší napůl, nevím ale jak udělat to abych se závažím trefil přesně mezi snímky a film si nepoškrábal. Je na to nějaký fígl nebo je prostě hloupost sušit film napůl? Ještě mě napadlo udělat v půlce filmu černou fotku, ale kdo na to má pořád myslet.


  • 0

#430 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 9 březen 2019 - 18:39:12

Já teda suším film tak, že jeden konec (osvícený od zakládání) kolíčkem na prádlo přidělám k poličce ve sprše a druhý kolíček na druhý konec jako závaží, speciální nástroje netřeba.


  • 0

#431 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 březen 2019 - 18:43:37

Takhle jsem to dělal taky, ale když už ty svorky mám, tak bych je rád použil  :mrgreen:


  • 0

#432 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 březen 2019 - 20:39:01

Jak to je myšlené napůl ? 

Film pověsíš na celou jeho výšku. Nahoře je chycený svorkou, dole je zatížený závažím. Nic jiného na tom není. 

Že by se film protahoval nějakým očkem závaží, s tím jsem se nesetkal. Riziko, že si při tom poškodíš nejlepší snímek na filmu je docela veliké...


  • 0

#433 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 březen 2019 - 21:25:59

Vypadá to takhle, dvojsvorka a závaží s očkem.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#434 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 9 březen 2019 - 22:23:05

Přiznám se, že to vidím poprvé. Proč se nezeptáš toho, kdo Ti to prodal ? Jestli jsi pořídil z paladixu, tak ten prodejce s uvedeným emailem s tím bude mít jistě mnohonásobné zkušenosti...

 

Použil bych tu dvojsvorku nahoře a dole zatížil třeba jen kolíčkem na prádlo. Když tam zavěsíš tři najednou, bude to zatížené až až. Nebo si k tomu kolíčku nějak připevni to závaží. 


  • 0

#435 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 březen 2019 - 22:56:55

On mi řekl jak to použít, jen teď když to vidím tak si říkám jestli to vlastně není blbost. Jsem zase nejdřív konal a pak až myslel...
  • 0

#436 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 březen 2019 - 00:33:04

To je nějaká vyfikundace do stísněných prostor. Do svorek dáš konce filmu a ten vercajk dáš doprostřed, aby napnul film a zabránil jeho slepení. Celé to pak má délku půlky filmu a na prostředku budeš mít flek od kapky, co se tam bude držet.

 

Otázka je, co Ti brání pověsit film jen tak za jeden konec a druhou svorku nechat prázdnou? Jako rozumím, že tohle fórum je plné lidí preferujících cestu nad cílem, ale prošlapávat slepé cesty v technice sušení filmu je už dost hardcore :)


  • 0

#437 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 10 březen 2019 - 12:12:37

Androxx nehledej vědu v maličkostech. Stačí jen selskej rozum. Třeba jak pověsit prádlo na šňůru. Film má dva konce... Jeden šňůra druhý zátěž aby voda krásně stejkala. No vytrvej a ono se to všechno poddá. Nakonec se tomu budeš smát...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních