Přejít na obsah


Fotka

G262 - teplé tóny


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 září 2013 - 09:03:53

Ahoj,
nemáte někdo zkušenosti s vývojkou pro teplé tóny Geavert 262. Pořád se peru s Fomatony a jejich fuj nazelenalým nádechem. Jinak mě ten papír včetně mírné struktury baví. Díky menší citlivosti se s ním hodně dobře pracuje.


Předpis jsem našel v přepsaných receptech od dědy na stroji a nakonec je i na netu. Jen tam mám jediný rozpor a to místo uhličitanu sodného v přepsaném textu potaš. Což je myslím Uhličitan draselný a ne sodný jak je na netu. Gramově je psáno v podstatě stejně 90,5g sodný a já mám 90g potaš.

http://jerryo.com/formula/pdev.htm

Díky za info pokud s vývojkou pracujete, případně jinou na přeprání Fomatonů.
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 září 2013 - 11:16:53

Ahoj, ocekavej peklo typu lith. Co pozitiv, to original a jiny odstin hnede. Delal jsem s ni jeden cyklus na vystavu, splnit pozadavek, aby vsechny fotografie vypadaly zhruba stejne a ne kazdy pes jina ves skoro neslo realizovat. Nepamatuju se, kdy jsem znicil tolik papiru. Priste bych do toho uz nesel a radeji bych papir na zaver natonoval sirnikem. Ale pro jednotlive snimky proc ne, klidne.
Teplota tonu se ridi predevsim expozici, chce to hodne preexponovavat. Ale jsou tu jini kabrnaci, kteri s touto vodou delaji, tak se treba ozvou.
  • 0

#3 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 září 2013 - 11:19:01

PS: fuj nazelenaly nadech 131 je prave pekny :) Jinak ja to delal na stare 542 Chamois.
  • 1

#4 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 září 2013 - 11:36:15

PS2: kdyz se chci zbavit "fuj nazelenaleho nadechu" u 131, tak ho kratce prozenu selenem. Pokud to neprezenes, tak dostanes lehounce nahnedle stiny a zelena je pryc.
  • 0

#5 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 září 2013 - 13:06:25

Ahoj,
díky moc. Zatím si vystačím s jednotlivými snímky. Potřebuji udělat 3-5 kousků a na výstavu to nepude. Tak by nějaké mírné lítání tónu nemuselo tolik vadit. Podobnou poznámku o nestálosti tónu tam mám taky připsanou. Takže díky za potvrzení. Ještě jě G261, která by měla být stálejší. Jen tam je glycin a ten nemám. http://www.apug.org/...-developer.html

Nemáš nějaké info o ředění? Při vyším by snímky měli jít do červena což už mě trošku děsí. Chtěl bych zkusit tak 1:3.
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 září 2013 - 14:02:55

O cervenem tonu moc nevim. 542 Chamois mi tahla do zlutohneda. Redeni 1:6 a casy ve vyvojce tak kolem 9minut. 131 jsem nezkousel. G261 jsem taktez nezkousel. G262 je v podstate stejna jako v Kulhankovi hydrochinonova, hnede vyvolavajici.
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 září 2013 - 14:39:01

Zkusil bych Ilford ID78 a nešetřit HQ a bromidem draselným.
  • 0

#8 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 září 2013 - 20:28:40

Tak v té 262 by měl být opravdu potaš. Jen tu zase hapruje množství siřičitanu :-) No nic, zkusíme a uvidíme.


Gevaert G.262

Special Warm-Tone Paper Developer

This is a special warm-color paper developer. The image color tends toward red as the dilution

is increased or as development time is extended.

Water at 125F/52C, 750.0 ml

Sodium sulfi te, 70.0 g

Hydroquinone, 25.0 g

*Potassium carbonate, 90.0 g

Potassium bromide, 2.0 g

Water to make 1.0 liter

* For slightly less warm tones, 81.0 grams of sodium carbonate, monohydrate, can be substituted for

the potassium salt.

Development times are between 1. and 6 minutes. The relationship between image color

and solution strength is as follows:

● Undiluted, the image will be brown-black.

● Diluted 1:2, the image will be brown.

● Diluted 1:4, the image will be brown-red.

● Diluted 1:6, the image will be red.

NOTE: Some papers will react in unusual and inconsistent ways to this developer.

  • 0

#9 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 září 2013 - 21:01:06

Tak jsem se přehlédl. Recepis nademnou by měl být v pořádku. Jsem zvědat co to udělá s fomatony.
  • 0

#10 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 7 září 2013 - 05:09:31

jirin_ol: v id78 táhne hodně do zelena, ale zkoušel jsem pouze normální předpis bez úprav
fomatone vypadá nádherně v agfě 120 ředěný 1:5, ale problém je ten, že mi nevydržela ani 1/2 roku :-( fakt nádherý hnědý tóny... rád bych je vydoloval i pomocí jiné vývojky, ale ještě jsem na žádnou nenarazil, tak kdyby měl někdo nějaký tip, budu za něj vděčný
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních