Přejít na obsah


Fotka

Zvlastne bodky na negative


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 20 září 2013 - 21:59:18

Zdravim temnokomorniky!

Ak by som vas mohol poprosit o radu, na poslednych troch negativoch sa mi vytvorili zvlastne skvrny alebo skor bodky.
Stretli ste sa s tym uz niekedy?
Viete mi poradit cim som to mohol sposobit?

Vopred dakujem :)


Pripajam vyrez scanu.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 září 2013 - 23:30:18

- Podíval bych se zda není řídké plátno závěrky - proti silnému světlu - tedy za předpokladu že to je focené něčím co má plátno ..
- na negativu jsou tedy ty body černé ? jsou nahmatatelné, tedy je to nějaká nečistota nebo sražená chemie ?

- chemie, kterou používáš je pořádně rozpuštěná ?
- v čem pereš, zkus alespoň poslední lázeň v destilované vodě
  • 0

#3 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 20 září 2013 - 23:51:21

skoro bych to taky tipoval na bordel z vody.
  • 0

#4 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 21 září 2013 - 09:08:10

- Podíval bych se zda není řídké plátno závěrky - proti silnému světlu - tedy za předpokladu že to je focené něčím co má plátno ..
- na negativu jsou tedy ty body černé ? jsou nahmatatelné, tedy je to nějaká nečistota nebo sražená chemie ?

- chemie, kterou používáš je pořádně rozpuštěná ?
- v čem pereš, zkus alespoň poslední lázeň v destilované vodě


Uzavierkou to urcite nieje, spravilo mi to na negativoch z troch roznych fotoaparatov, a jeden z nich ma kovovu uzavierku.


po daslie nieje to take rovnomerne ako je to vidiet na vyreze, na inej casti fotky toho je menej inde viac.

urobil som cisto scan negativu, a su tie bodky cierne, tak ma napadlo moze to byt nalepeny prach? alebo nieco podobne?

neviem ci je to moc nahmatatelne, prezeral som negativ na presvecovacom pulte a nevedel som to tam lupou najst, je to asi prilis drobne.


chemia bola rozrabana uz z koncentratu takze tam problem asi nebude,
a skusal som to uz prat aj v destilke jeden zvitok som v nej nechal aj pol hodiny aj so zmacadlom, no nepomohlo...

Este raz dakujem...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#5 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 21 září 2013 - 20:38:04

me to pripada jako prach pri suseni,zkusil bych to znovy vyprat
  • 0

#6 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 21 září 2013 - 20:49:10

Přikláněl bych se také k vodě, něco podobného se mi objevilo na negativu když jsem použil kohoutkovou vodu
na volání (máme ji hodně tvrdou), nemám li doma demi vodu či destilku, převařuji a filtruji a vše je pak ok.
  • 0

#7 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 21 září 2013 - 21:26:07

Prat som to znova skusal, nepomohlo to.

Vsetku chemiu som rozrabal v destilovanej vode, pral som ale z kohutika a mame tvrdu vodu myslite ze to moze byt tym?

mam skusit prat prevarenou vodou? alebo destilovanou.

prach to asi nebude, teda neviem ale pride mi to strasne male na castice prachu. na negative to skoro nevidiet ani pod lupou.

A inak, stara chemia to asi robit nemoze, ci stretol sa niekto aj s tym?

este raz dakujem
  • 0

#8 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 21 září 2013 - 21:30:46

Ahoj Kapi.

Něco podobného sem v minulosti řešil...zásadní otázka je : Objevují se tyto tečky na skenech, nebo na zvětšenině vyrobené klasickou mokrou cestou?
  • 0

#9 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 21 září 2013 - 21:38:28

Ahoj Kapi.

Něco podobného sem v minulosti řešil...zásadní otázka je : Objevují se tyto tečky na skenech, nebo na zvětšenině vyrobené klasickou mokrou cestou?


Ahoj, tieto bodky vidim na skenoch na zvacsenine som ich nemal
  • 0

#10 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 21 září 2013 - 21:47:42

Může to být špína na skeneru

Používám deskový skener a takovéto tečky se mi objevovaly na skenech docela pravidelně.
Pomohlo DŮKLADNÉ vyčištění skla a prosvicovací desky ve výku skeneru.

Chvilku byl od teček pokoj a teď se mi to začíná na skenech objevovat znovu

Přiložený soubor (y)


  • 0

#11 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 21 září 2013 - 21:55:20

Může to být špína na skeneru

Používám deskový skener a takovéto tečky se mi objevovaly na skenech docela pravidelně.
Pomohlo DŮKLADNÉ vyčištění skla a prosvicovací desky ve výku skeneru.

Chvilku byl od teček pokoj a teď se mi to začíná na skenech objevovat znovu



je to mozne, lebo ani na negative pod lupou nic take nevidim.

ale skener mam dva tyzdne doma, myslis ze sa mohol tak rychlo zaspinit??

a co pouzivas na vycistenie skla a presvetlovania? mam doma isopropylalkohol to by som mohol pouzit nie?

dakujem
  • 0

#12 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 21 září 2013 - 22:01:17

Fakt :) mal si pravdu

pretrel som scanner papierom a zmizlo to :)

necakal som ze taky maly bordel moze toto spravit :)

dakujem krasne za pomoc, potesil si ma


s pozdravom

Kapi
  • 0

#13 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 21 září 2013 - 22:05:41

Jojo, technika nám pomáhá ..... :D
  • 1

#14 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 21 září 2013 - 22:06:36

Sem rád, že to zabralo :mrgreen:

Já sem tenkrát z toho už rostl. Řešil sem všechno možné co se procesu vyvolávání týká (teploty, tvrdost vody, sušení, atd...) a nakonec to byla taková blbost jako bordel na prosvětlovací desce :-P
  • 0

#15 Kapi

Kapi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationBergen,Norway
Reputace: 81

Publikováno 22 září 2013 - 06:54:38

Sem rád, že to zabralo :mrgreen:

Já sem tenkrát z toho už rostl. Řešil sem všechno možné co se procesu vyvolávání týká (teploty, tvrdost vody, sušení, atd...) a nakonec to byla taková blbost jako bordel na prosvětlovací desce :-P



Ako robim testy ze aku ma vydatnost nariedena chemia, a uz mi doma lezi celkom dlho. Tak som uvazoval ci to nieje aj tym, ci to nieje prach pri suseni alebo co ja viem co :D

zasrate cislicove stroje :D

este raz dakujem
  • 0

#16 snaketherunner

snaketherunner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 listopad 2013 - 19:37:34

Zdravím temnokomorníky,

nechci zakládat další téma, tak to hodím sem. Konecně jsem vyvolal svůj první film! :-P Foma 100 v rodinalu 1+50, 9 minut (dle návodu u rodinalu), 20°C, pak přerušovač fomacitro 30 vteřin, dále ustalovač fomafix 6 minut a nakonec praní cca 10 minut ve vodě + smáčedlo nakonec (fotonal). Vyvolání se napoprvé opravdu povedlo, až jsem tomu nechtěl ani uvěřit :-D Po usušení jsem naládoval kinofilm do staršího skeneru Nikon Coolscan 4000 ED a na skenech se objevily takové bílé tečky, viz foto. (např. vpravo od čumáku psa v těch stínech).

http://i.imgur.com/prZoiij.jpg

Myslíte, že je to také bordelem ve skeneru? Je pravda, že se asi 10 let nepoužíval. Půjčil mi ho známý. Čistění fotek od škrábanců jsem měl nastaveno na slabé.
Ještě dodám, že jsem pro vývojku použil jen převařenou vodu a přerušovač i ustalovač jsem použil pouze kohoutkovou, bydlím v Brně, asi je dost tvrdá. Měl jsem použít destilku, ale byl to první film, první vyvolávání, navíc levná foma, takže tak. Příště budu vyvolávat Kodak 400 tri-x, tak použiji destilku.

Díky :)
  • 0

#17 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 listopad 2013 - 22:19:48

Pokud můžeš, podívej se na negativ silnou lupou. To dost napoví.
Obecně skener velmi zdůrazňuje nedokonalosti. Zrno i nečistoty. Klasickou cestou dělané fotky bývají mnohem lepší, než se zdá ze skenovaných negativů.
  • 0

#18 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 listopad 2013 - 22:43:27

nevim, kde jsi v Krně, ale na kolejích jsme měli vodu, která se dala snad i kousat jak byla tvrdá + hromada bordelu ze starých trubek. napusť kýbl vody, nech odstát a prací vodu odebírej z hladiny, stačí vyměnit cca 5-7x a je vypráno (samozřejmě je nutný pohyb, na každou výměnu obracet); jako poslední praní pak destilku se smáčedlem a budeš mít negativy jako lusk. ale proč vymýšlet vymyšlené:

http://www.ilfordpho...p?TOPIC_ID=6877
  • 0

#19 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 9 listopad 2013 - 08:28:30

Na poslední oplach jednoznačně destilku a přefiltrovat! Je v tom strašný sajrajt. ;)
Tak trochu nechápu proč si Foma nezaslouží destilku a Kodak jo. Nejde přece o film ale o to co je na něm :o
  • 0

#20 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 listopad 2013 - 11:41:21

Moja skusenost je taka, ze nech robi clovek co robi, vzdy sa tam jemny prach na negativ dostane. A skener neodpusti. Preto bol vymysleny ICE, ktory na farebnych filmoch prach a drobne kazy vyretusuje, u CB filmov ale ICE nefunguje.
Kazdopadne sa maximalna cistota vyplati, pretoze tym potreba dodatocnej retuse skenov klesa na minimum.
Je ale pravda, ze drobne biele bodky (pri primeranom zvacseni) na vytlacenej fotografii nie su pozrovatelne.
Preto by som odporucil napred vyskusat cely postup az po konecnu fotografiu a stanovit si minimalnu mieru retusovania tak, aby biele bodky nevadili.
Periem vo vode prechadzajucej cez filter. Vhodne filtre (pre amatera skoro dozivotne) su napr Osmonic, ale urcite sa najdu aj vyrazne lacnejsie a dostupnejsie. Napr tie, ktore sa dodavaju k domacim vodarnam (Baumax, Hornbach...) Destilka je pre zaverecny oplach skoro nevyhnutnost.
Po tom, co som sa prestahoval a zacal pouzivat studnicnu vodu, som dlho hladal prijatelne riesenie. Preto som zaradil po ustalovani kyslym ustalovacom este Hypo Cleaning Agent. Neskor z dovodu dostupnosti som ho nahradil kupelom 1 liter vody a polievkova lyzica siricitanu sodneho. A az potom periem. Dovolil som si zmacadlo od Kodaku. A susim v Jobo susicke pri najvyssej teplote.
Napriek tomu moje negativy nie su az take ciste, ako ich ma Peter Marek, ktoremu filmy obcas skenujem :)
  • 0

#21 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 listopad 2013 - 12:12:01

vyčisti gumový válečky motorovýho posunu (nějakou mírně lepící hmotou, perfektně na to fungujou takový ty lepivý podložky do aut s "nanopovrchem"). a vypni ICE! na čb film nemůže bejt zapnutej.

a vůbec, ICE fine na barvě dost rozmejvá detaily, lepší je nastavit ICE normal.
  • 0

#22 snaketherunner

snaketherunner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 listopad 2013 - 15:11:11

Děkuji za rady a tipy. :) To Kelfik: Destilku jsem nepoužil jen proto, že jsem ji zrovna neměl u sebe, když jsem šel vyvolávat. A jak jsem říkal, byl to zkušební film, na kterém nebyl důležitý obsah, kdyby se něco pokazilo. :)

Jinak na této noční fotce to jde vidět extrémně, u všech ostatních jen v tmavších částech fotky.

Pevně doufám, že to bude tou tvrdou vodou v kombinaci se zaprášeným skenerem, resp. s ICE čištěním...

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  34fe2.jpg   162,49K   26 Počet stažení

  • 0

#23 snaketherunner

snaketherunner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 listopad 2013 - 15:15:12

vyčisti gumový válečky motorovýho posunu (nějakou mírně lepící hmotou, perfektně na to fungujou takový ty lepivý podložky do aut s "nanopovrchem"). a vypni ICE! na čb film nemůže bejt zapnutej.

a vůbec, ICE fine na barvě dost rozmejvá detaily, lepší je nastavit ICE normal.


Díky za info, měl jsem za to, že ICE nesmí být zapnuto jen na čb filmy s T-krystaly (tmax, atd...). Měl jsem ho zaplý jen na tu nejslabší úroveň čištění.

A můžu se ještě zeptat, co způsobilo tyto tmavé vodorovné čáry na snímku? Může to být tou fomou? Díky

Přiložený soubor (y)


  • 0

#24 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 9 listopad 2013 - 15:39:45

Vodorovné čáry (i přes několik políček) jsem měl docela pravidelně u Fomy200, méně často u Fomy100 (výrobní vada filmu).
Ještě to může dělat foťák, ale to by bylo souběžně se směrem převýjení svitku ... pokud je to kolmo na směr pohybu svitku ve foťáku, tak je to jasná vada filmu. Pokud je ten škrábanec klikatý, nebo zvlňený, tak je to taky jasná chyba filmu ...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních