Přejít na obsah


Fotka

Problém začátečníka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 JohnDiFool

JohnDiFool

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2013 - 08:59:49

Dobrý den,
o víkendu jsem poprvé vyvolával negativ a poté ho šoupnul na zvětšovák. Všechno probíhá dobře, až do okamžiku strčení fotky do vývojky. Pokud postupuju podle návodů na internetu a proužkovou metodu dělám po 3 vteřinách, či jak to napsat, výsledkem je to, že fotka po cca 20-30 vteřinách ve vývojce naprosto zčerná. Abych vyvolával 90 vteřin, tak jak je na lahvičce, musím osvěcovat v řádech zlomků vteřin. Na menší formát (13-10?) to vychází cca půl vteřiny a na ten větší (17-24?) pak cca 2 až 4 vteřiny. Objektiv mám zacloněný na cca 11 clonu? Teplotu vývojky mám přesně na 20 stupňů, svítím nějakým červeným světlem, které jsem koupil s celou "laboratoří" od nějakého pána veterána, který na to dle jeho slov vyvolával celý život. Papíry jsou v pohodě, (asi) protože když jsem ho pouze vytáhnul z balení a strčil do vývojky tak zůstal zcela bílý. Nové, kupované, Fomaspeedy. Když mi ten pán říkal, že osvitový čas na ten velký formát může být i 2 minuty, jsem trošku mimo s mýma 2 sekundama...
Děkuji za rady a trpělivost...
  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 září 2013 - 09:27:17

možné to je, žárovka je silná a při daném zaclonění zvětšovacího objektivu stačí při malém zvětšení i velmi krátký osvit
dát slabší žárovku, pokud má zvětšovák šuplík na mg filtry, dá se tam vložit matné sklo na zmírnění svitu - uříznou ve sklenářství

-
papíry bývají různě citlivé, negativy různě husté, zvětšení větší - osvit v řádu minut je také možný

nejlíp když by se na to někdo z kolegů poblíž bydlících podíval osobně
  • 0

#3 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 září 2013 - 11:16:32

ja som to riesil pri RC tak, ze som daval dlhsi objektiv (100mm miesto 50mm pri kine) a tym padom bol zvacsovak viac vytiahnuty a casy boli normalnejsie.
  • 0

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 září 2013 - 12:12:24

Ty jo, jak to furt děláte? Já kinofilm s osumdesátkou objektivem pražím minutku měkkou gradaci a tvrdou i tři až čtyři pro formát 20X25. Je fakt, že tam mám kondenzor pro 6X9.
  • 0

#5 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 23 září 2013 - 13:13:18

když ti to pomůže tak: N gradace, formát foto 24x18, sklo 50mm na f8, žárovka 70W, přes matnici, Opemus 5, negativ normálně krytý, čas na speed je kolem 20s na brom je kolem 40s, myslím že tyto časy jsou ideální, časy ve vývojce přesně sedí

buď máš silnou žárovku třeba 150W, pokud ten byvalý majitel delal velke zvetseniny je velká šance ze tam bude
nemáš tam matnici
převolaný negativ, téměř pruhledný
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních