Přejít na obsah


Fotka

Minolta SRT oproti XG

začátečník minolta

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 CoralinaCZ

CoralinaCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 29 September 2013 - 21:44:47

Zdravím

Koukám po nějakém aparátu, který by mi nahradil doslouživší Zenit TTL. Nemám zatím moc zkušeností, nafotil jsem na něj jen pár filmů, proto bych se rád optal zde. Jako sympatický nástupce se mi jeví Minolta SRT 101, nebo 303 - podle toho co seženu, nevím jestli je v nich nějaký zásadní rozdíl. Ale pak jsem narazil na řadu XG a nevím jestli by nebylo lepčí pořídit něco z ní. Nechci zbytečně moc elektroniky, ale na druhou stranu uvítám funkci, která mě postrčí správným směrem. Co se týče focení nejsem úplná lamka, ale v analogu se zatím moc nevyznám, natož ve strojích, co jsou starší než já. Proto uvítám jakoukoli radu nebo odkaz, kde bych se dozvěděl více. Případně i nějakou jinou alternativu.

Díky za radu.
  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 30 September 2013 - 06:50:57

101 je krásný archivní strojek - jedinou nevýhodou je matnice bez zaostřovacího klínu, 303b (SRt-super) má matnici světlejší s mikroprizmou i klínem, pokud SR-t, tak tuto.
XG je generačně mladší, je menší a lehčí, je jich povícero, ty starší (a levnější) nemají měření pro manuál, tudíž z nich mohu doporučit XG9, která má lepší matnici (Acute-Matte) a měření se zobrazením hodnot na displeji i v manuálním módu, nebo XG-M.
viz http://rokkorfiles.com/Cameras.html
pokud chceš i po umřití zenita využít M42 skla, ale s větším uživatelským komfortem a přidanou hodnotou, tak je Minolta dobrá volba, stejně jako některé ze starších "držáků" těl Pentax, nebo Chinon s bajonetem Pentax K (mj. objektivy Chinon se dají koupit za hubičku)
  • 0

#3 CoralinaCZ

CoralinaCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 30 September 2013 - 12:19:49

Tedy doporučení je spíše kouknout po mladší XG9 nebo XG-M. Skla ze Zenita moc neřeším, mám jen jedno a to základní helios 58/2. Četl jsem tady o Rokorech, že jsou to obecně povedená skla a cenově jsou pro mě dostupná..

K měření XG9 v manuálním modu jsem se na rokkofiles.com dočetl toto: "Unfortunately the metering system still switched off when the camera was set to manual control." Což bych si přeložil jako že to neměří. Nechci se ale hádat, nerozumím tomu, tak se ptám..

Díky
  • 0

#4 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 30 September 2013 - 15:58:09

ha! tak to se musím doma mrknout, jestli mi XG9 v manuálu měří nebo ne :-)

jestli tedy chceš plně měřený manuál bez přepínání mezi A/M režimy, nezbyde než hledat XG-M (což je fajn aparát, mám ho rád)
cituji: "the metering display remains active when the camera is in manual mode, there is an exposure adjustment feature of +/- 2 stops, and there is a depth of field preview button. Additionally, it has a full 1 second to 1/-1000th second shutter speed scale in the view-finder..."
ale ta ST-T 303b vůbec není k zahození, s těžkými teleobjektivy (nebo i s pouhým MC Rokkorem 1,2/58mm) je to lépe vyvážené v ruce (a není to téměř slyšet, tichoučká závěrka i zrcadlo)
  • 0

#5 CoralinaCZ

CoralinaCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 30 September 2013 - 20:46:36

Chtěl bych foťák co umí naměřit expozici a případně umí i prioritu clony nebo času. Rád bych se na něm naučil fotit, chtěl bych si zkusit jak portréty, tak krajiny, architekturu apod. Stejně tak by mě zajímalo focení v ateliéru. Prostě si to projít a zastavit se tam, kde mě to bude bavit

Díky
  • 0

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 1 October 2013 - 07:32:09

Mám SRT 101, XD-7. Obě jsou skvělé. A po tý 303b pokukuji...
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:začátečník, minolta

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních