Přejít na obsah


Fotka

Opemus 5a - šuflík na 35mm?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 13 říjen 2013 - 16:24:55

Dobrý deň,

dostal som zadarmo od strýka Opemus 5a a chystám sa na ňom prakticky prvý krát zväčšovať. Už raz asi pred 12 rokmi ako 16 ročný som to skúšal - vychádzali s toho zaujímavé výsledky, niekedy až príliš :smile: vtedy som ohľadom toho nemal nič naštudované takže niečo ako teplotu vývojky a ustalovača som neriešil vôbec. Problém je že tne šuflík čo je tam je na zvitkový film a nejak som neprišile zatiaľ na to ako tam vložiť 35 mm bez toho aby sa to neprehýbalo a nekrútilo na vštky strany, taktiež je tam len jedno vrché sklo - asi to špeciálne matné (terminológiu som zabudol, ale neni číre) a dole sklo chýba.

Ak máte niekto s tým skúsenosti ako ste to riešili? Kedže si neviem prestaviť kde by som taký šuflík zohnal (v bazároch predávajú komplet zväčšováky) napadlo ma že tam dáko prilepím umelý rámik
ktorý sa používa na diapozitívy - mám ich doma veľa nejak do stredu a zvyšok oblepím izolačkou. No to by som musel nastrihať na políčka celý film. Ďalšia vec je tá že to potom síce drží ale je to aj tak
vypuklé neni to také spružené ako keby som to privrzol medzi 2 sklá tak fakt neviem ako na to. Alebo dám vyrobiť 1 sklo u sklenára narvem ho tam a budem to tam súkať.

Čo je podľa Vás lepšie?? Je vôbec potrebné aby bol 35 mm. film medzi sklami, sa mi zdá že niekto tu už písal že tam sklá vôbec nepoužíva. ????

2. Horšie asi je že je tam rozbité aj červené skielko pred objektívom a to už vôbec neviem kde zohnať, možno by sa to dalo vyrobiť z niečoho iného a pripevniť dáky červený plast na ten prázdny krúžok
zas tak aby som dačo aj videl cez to pri zväčšovaní.

Ak ste už niekto takéto tech. problémy riešili vopred ďakujem za odpovede alebo nápady ako na to. :smile:
  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 říjen 2013 - 16:30:50

Vola sa to maska, na prvy sup som googly nasiel moju oblubenu stranku s tymto tovarom. Kup si ju, pouzi, nauc sa s tym pracovat a ked este bude na co odpovedat, klad dalsie otazky.
http://www.fotoimpex...s-2-5-35mm.html
  • 0

#3 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 13 říjen 2013 - 16:38:36

Moc krát ďakujem za takú rýchlu odpoveď.

Problém bol v tom že som nevedel že sa to volá "maska" :-)
No pri pohľade na cenu myslím že asi druhý opemus z bazáru :-) alebo pogooglim či sa to niekde nedá zohnať aj u nás lacnejšie.
A čo sa týka tých skiel, používate ich alebo len zasadíte negatív do masky a zväčšujete bez nich?
  • 0

#4 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 13 říjen 2013 - 18:25:00

Dobrý deň,


2. Horšie asi je že je tam rozbité aj červené skielko pred objektívom a to už vôbec neviem kde zohnať, možno by sa to dalo vyrobiť z niečoho iného a pripevniť dáky červený plast na ten prázdny krúžok
zas tak aby som dačo aj videl cez to pri zväčšovaní.



červené sklo prakticky nepoužívam
  • 0

#5 veverka07

veverka07

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 13 říjen 2013 - 19:26:00

Moc krát ďakujem za takú rýchlu odpoveď.

Problém bol v tom že som nevedel že sa to volá "maska" :smile:
No pri pohľade na cenu myslím že asi druhý opemus z bazáru :smile: alebo pogooglim či sa to niekde nedá zohnať aj u nás lacnejšie.
A čo sa týka tých skiel, používate ich alebo len zasadíte negatív do masky a zväčšujete bez nich?

O5 mam taky a pouzivam uspešně skla bez jakýchkoli rámečků.
Vložím film a přivřu k němu co nejblíž pohyblivé masky ze stran.
  • 0

#6 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 23 září 2015 - 13:31:36

Při brouzdání eBayem jsem narazil na tohle: http://www.ebay.com/...=item5d5ca4db1d

 

Ne, že bych to za ty prachy chtěl kupovat, ale zajímalo by mě, jestli je tohle opravdu pro Opemus - jelikož je to jen na kino, tak mi to spíš přijde jako pro Axomat... Ví někdo?


  • 0

#7 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 23 září 2015 - 13:36:27

Tohle je Axomat 5, teď ho držím v rukou. Jestli pasuje do Opemusu 6, můžu vyzkoušet, mám doma.


  • 0

#8 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 23 září 2015 - 13:46:12

Do Opemusu 5 jsem měl vložky, nebo myslím někde ještě mám na kino.


  • 0

#9 karelrymbach

karelrymbach

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2015 - 18:06:23

Tak mě teď napadlo. Když se při MG papírech nemá používat červené, ale oranžové světlo, bylo by dobré i to sklíčko pod objektivem změnit za oranžové?


  • 0

#10 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 24 září 2015 - 19:11:34

Tak mě teď napadlo. Když se při MG papírech nemá používat červené, ale oranžové světlo, bylo by dobré i to sklíčko pod objektivem změnit za oranžové?

 

Myslím, že není potřeba, pokud tam ten papír nenecháš ležet deset minut... Ono to není až tak o barvě, kterou vnímáš, ale o nějaké minimální vlnové délce, která už na papír nepůsobí. Z tohoto pohledu není červená jako červená - můžou být různě "namíchané", ačkoli ty je budeš vnímat stejně. Osobně dělám skoro výhradně na Foma MG, červený filtr na Opemusu používám pořád, v komoře svítím červenou žárovkou a nikdy jsem problém nezaznamenal. Když už vznikla šedivka, tak chyba byla zatím vždy někde ... ehm ... v obsluze :-)


  • 0

#11 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2015 - 19:33:43

Při brouzdání eBayem jsem narazil na tohle: http://www.ebay.com/...=item5d5ca4db1d

 

Ne, že bych to za ty prachy chtěl kupovat, ale zajímalo by mě, jestli je tohle opravdu pro Opemus - jelikož je to jen na kino, tak mi to spíš přijde jako pro Axomat... Ví někdo?

 

Ahoj, jen potvrdím Ládinkovo vyjádření - toto je podium pro axomat 5.

V Opemusu 6 se kino buď odmaskuje mezi skla, nebo se skla nahradí čtvercovými plechovými vložkami danného (požadovaného formátu).


  • 0

#12 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2015 - 19:34:36

PS: do opemusu to nepasuje (ani 6, ani do jiného). Je to malé.


  • 0

#13 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 762 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 25 září 2015 - 07:56:52

Tak mě teď napadlo. Když se při MG papírech nemá používat červené, ale oranžové světlo, bylo by dobré i to sklíčko pod objektivem změnit za oranžové?

Kde se píše, že se nemá používat červené světlo?


  • 0

#14 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 2 listopad 2015 - 00:20:02

Pozdravujem,

 

nakoniec som to aj tak vyriešil tak že som zašiel k sklenárovi a ten mi tam priamo napasoval dve pekné sklá - ešte aj zabrúsil - vyzerá to teraz ako originál. Čo sa týka červeného skla to som si zohnal, ale aj tak cezeň

skoro nič nevidím, zväčšujem tak že pri normálnom svetle zo žiarovky Opemusu si na podkladový skúšobný papier najprv zaostrím - svetlo vypnem - nastavím potrebný čas - vyberiem papier a už len exponujem. 

Príspevok som písal zhruba pred dvomi rokmi no nakoniec som sa ku komore dostal až na jar tohto roku - ale predsa - podarilo sa.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních