Přejít na obsah


Fotka

měření osvitu papírů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 October 2013 - 07:41:38

Hledám něco na měření osvitového času. Nechci dělat už tu spoustu proužkovek, než se dopracuju k solidnímu výsledku. Nejenom že nevím, jestli něco takového existuje, ale pokud ano, ani netuším jak to funguje.
Jde mi o něco spolehlivého.
Děkuji.
  • 0

#2 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 14 October 2013 - 08:44:54

Moje odpověď je stejná jako když jsi hledal expozimetr - Lunasix 3 s v hodným nádstavcem . ;)
  • 0

#3 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 October 2013 - 08:45:39

Zajímavé. Já lunasix nikdy nehledal...
  • 0

#4 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 14 October 2013 - 08:47:54

Zalezi co chces merit estli jenom aby svetlo bodu a bylo stejne jako bodu b na jine fotce ci nejake jine sofistikovane mereni
  • 0

#5 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 October 2013 - 08:52:08

Chci měřit světla i stíny a chtěl bych aby mi to "řeklo" co mám použít za filtr a jaký bude správný osvitový čas. ;-)
  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 October 2013 - 08:58:04

Chci měřit světla i stíny a chtěl bych aby mi to "řeklo" co mám použít za filtr a jaký bude správný osvitový čas. ;-)

Chtěl bych abych dal do komory povel : " Udělej mi fotky min. 18x24, ale ať to má šťávu. Za dvě hodina ať je to hotové ! " :mrgreen:
  • 0

#7 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 October 2013 - 09:02:46

Takových bazmektů je řada (např. Paterson PDT 2020, Jobotronic 200, Lunasic 3, Revue automatic timer ... viz také některá vlákna zde )
Sám jsem používal výrobek mého strýce, někdy z roku 1965 (viz foto). Ale něco se v něm zvrtlo, teď ho má v rukách Kony, nějak jsem ovšem o tom klukovi už dlouho neslyšel.
Měření tam bylo pomocí světelné sondy Tesla na plochu papíru, ty novější přístroje to asi nemají jinak. Nejdříve musíš udělat stejně proužkovky. Se stejnou fotkou a dle jednotlivého druhu papíru, stejné clony a výtahu zvětšováku zjistíš optimální čas. Ta automatika ti pak mění čas podle změny intenzity světla na papíře při expozici. Dle mých zkušeností tohle funguje dobře u menších fotek, pokud bys to nastavení udělal u formátu třeba 9x13 a pak to chtěl aplikovat na 18x24 a větší, tak tam bych už proužkovkou stejně kontroloval. Možná bych pak tohle využil pro stanovení přibližného času, aby ta proužkovka už mohla být v omezenějším časovém úseku.
Takže spíš to použití když děláš větší množství fotek podobného charakteru a občas potřebuješ udělat výřez, kde musíš vyjet se zvětšovákem. A neděláš fotky na výstavu ale spíš třeba pro rodinu, kamarády.

Spolehlivost je stejně vždy na tobě, jak tu techniku zvládneš ukočírovat.

Ale určitě tu budou komentáře fundovanější, se širším obzorem k tématu ;-)

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  001.jpg   67.08K   62 Počet stažení

  • 0

#8 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 October 2013 - 09:02:57

Kolik vás tady bude ještě takhle chytrých???
Viděl jsem jak zvětšuje Dany. A chtěl jsem něco podobného. Bohužel nemám jeho prostorové možnosti a tak hledám něco, co se tomu přiblíži. Mám v plánu si práci zjedndodušit.
To že vám některým můj dotaz vadí, prosím nereagujte a zdržte se podobných komentářů. Děkuji.
Ostatním děkuji za čas a chuť mi poradit.
  • 0

#9 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 October 2013 - 09:19:49

Takových bazmektů je řada (např. Paterson PDT 2020, Jobotronic 200, Lunasic 3, Revue automatic timer ... viz také některá vlákna zde )
Sám jsem používal výrobek mého strýce, někdy z roku 1965 (viz foto). Ale něco se v něm zvrtlo, teď ho má v rukách Kony, nějak jsem ovšem o tom klukovi už dlouho neslyšel.
Měření tam bylo pomocí světelné sondy Tesla na plochu papíru, ty novější přístroje to asi nemají jinak. Nejdříve musíš udělat stejně proužkovky. Se stejnou fotkou a dle jednotlivého druhu papíru, stejné clony a výtahu zvětšováku zjistíš optimální čas. Ta automatika ti pak mění čas podle změny intenzity světla na papíře při expozici. Dle mých zkušeností tohle funguje dobře u menších fotek, pokud bys to nastavení udělal u formátu třeba 9x13 a pak to chtěl aplikovat na 18x24 a větší, tak tam bych už proužkovkou stejně kontroloval. Možná bych pak tohle využil pro stanovení přibližného času, aby ta proužkovka už mohla být v omezenějším časovém úseku.
Takže spíš to použití když děláš větší množství fotek podobného charakteru a občas potřebuješ udělat výřez, kde musíš vyjet se zvětšovákem. A neděláš fotky na výstavu ale spíš třeba pro rodinu, kamarády.

Spolehlivost je stejně vždy na tobě, jak tu techniku zvládneš ukočírovat.

Ale určitě tu budou komentáře fundovanější, se širším obzorem k tématu ;-)

Proužkovku budu dělat i nadále. Jenom nechci těch "proužků" už dělat tolik. Pokud to teda bude možné zrychlit a zjednodušit.
  • 0

#10 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 October 2013 - 09:37:30

Moje úvodní poznámka byla dána tím mým "užším obzorem znalosti tématu" - že by mi něco umělo signalizovat jaký filtr použít, to se svými "znalostmi" opravdu netuším. Příjmy prosím mou omluvu.
  • 1

#11 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 14 October 2013 - 09:43:32

Na urceni gradace staci lunasix nebo ten bazmek od ilfordu, navic zvladaji i comparacni mereni

A nebo ANALYSER PRO od rhdesign, sam koketuju s myslenkou ze bych vyhledove zakoupil :D

  • 0

#12 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 14 October 2013 - 09:46:59

Zajímavé. Já lunasix nikdy nehledal...

Však já netvrdím že ano. Hledal jsi expozimetr. :)
  • 0

#13 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 October 2013 - 09:51:49

mně se líbí zone master od rhdesignu http://www.rhdesigns...emaster_ii.html , stálo by za to něco takového zbastlit s arduinem. Dostal jsem ke zvětšováku takový rámeček s měřením Wallner a je to dobrá pomůcka, myslet se u toho musí samozřejmě stejně.
  • 0

#14 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 October 2013 - 10:31:30

Moje úvodní poznámka byla dána tím mým "užším obzorem znalosti tématu" - že by mi něco umělo signalizovat jaký filtr použít, to se svými "znalostmi" opravdu netuším. Příjmy prosím mou omluvu.

V pohodě.
Zjišťuji, že když něco hledám, čemu nerozumím, ale chtěl bych, tak dostávám dosti podobné odpovědi. A netýkají se zrovna daného tématu. Naštěstí ne všechny...
  • 0

#15 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 October 2013 - 10:34:29

Zone Master mam. Vyborna vec. Kdyz bych nebyl liny si udelat presnou kalibraci, tak verim tomu, ze by clovek skutecne nepotreboval ani tu jednu prouzkovku, kterou delam a stejne vim, ze cas, ktery mi rekl ZoneMaster akorat prodlouzim o deset procent. Doporucuju.

Mam presne tento a kupoval jsem take zde:

http://www.secondhan...r/?k=:::5791603
  • 0

#16 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 October 2013 - 10:53:59

Vladiku děkuji.
To je přesně to co hledám.
Já viděl Danyho jak naměří největší světla a stíny. Zmáčkne tlačítko a ten jeho bazmek si sám nastaví filtraci, čas a už může svítit. Mám pocit, že to má tak vychytané, že jede rovnou na velké papíry, nezdržuje se proužkovkou. Ale až takhle daleko já jít nechci. Stačí mi pomůcka, co mi zjišťování časů urychlí. Chci to tak, protože některé fotky jsem proužkoval poslední dobou i desítky minut, nebo hodinu.
  • 0

#17 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 14 October 2013 - 11:16:05

http://www.rhdesigns...alyser_pro.html

nic dokonalejšího není... ale není to úplně triviální, je dobrý si projít ty videa k tomu.
  • 0

#18 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 October 2013 - 11:23:41

Osobne mam radeji "hodiny" zvlast, ale to uz je na vkusu kazdeho soudruha (a penezence) :mrgreen:
  • 0

#19 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 October 2013 - 12:03:10

mel jsem jednoduchy zone master (puvodni verze) od RH, prace s nim nebyla uplne jednoducha a zkalibrovat to taktez. Pak jsem ho prodal nekomu z temne, uz ani nevim komu :-)
Mam od nich ale hodiny, ktere umi poholdne nastaveni prouzkovky, to mi pomaha vyrazne vice http://www.rhdesigns...tml/timers.html

Pokud tedy expozimetr tak jedine dohromady s hodinami => Analyser Pro od RH ...
  • 0

#20 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 14 October 2013 - 12:14:10

Vážení kolegové, jeti "za Kanál" a míti příslušný počet certifikovaných lupenů, zcela určitě se jedná o výhodnou investici. Předpokladem je důkladně a velmi pečlivě nastavený proces na dvojici negativního a positivního fotocitlivého materiálu, kde se nic nestřídá a nemění, a to se týká celého na sebe navazujícího řetězce: Kamera-objektiv-exposimetr-negativ-zpracování-zvětšovák-optika-positiv-zpracování-adjustace. Pak to musí být ovšem paráda a veliká úspora tak vzácného času. Nejhorší je se k něčemu vracet s delším časovým odstupem, kdy ztrácíte určitou zaběhlou rutinu a bere to radost z tvůrčiho zaujetí temnoty
a zároveň uspoří cenný a stále dražší fotomateriál. Zničit nedbalostí drahý papír výstavního formátu je docela značná ztráta finanční a nepřináší pak mnoho povzbuzení. Možná ušetřím díky blížící se kruté zimě a dlouhému spánku, nebo výhodně prodám vlastní kožich, ale to mne již zajímat asi nebude...
S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 1

#21 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 October 2013 - 12:33:43

Vcelku jednoduchý je Jobo Comparator 2.
  • 0

#22 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 14 October 2013 - 13:31:07

taktéž jednoduchý, přesný a v praxi přívětivý je Kaiser CPD (CPD2), 4214, se kterým jsem velmi spokojen.
http://www.kaiser-fo...n/4_3_index.asp
( předtím jsem používal http://www.secondhan...r/?k=:::1064507 , s nímž práce nebyla až tak jednoduchá a rychlá jako s CPD2)
  • 0

#23 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 October 2013 - 22:22:42

Používám Kaiser Micro Computer cpt 4034

Jsem s ním velmi spokojený a ušetří mi mnoho času a papírů. Trošku jsem si to vylepšil o použití rozptylové destičky z Meosixu 1 a většinou expozice vyjde dobře.
Teď je k mání na eBay, jen je třeba vykomunikovat prodej do ČR.
http://www.ebay.com/...DefaultDomain_0
  • 0

#24 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 15 October 2013 - 12:08:16

Mě by stačil ten lunasix s adapterem, nebo Meosix. nevíte o něčem. Koupím
Práve stijím před problémem, že budu dělat z různých negativů a rád bych se trefil do prostřed jedné proužkovky.
  • 0

#25 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 15 October 2013 - 12:16:02

jinač tady ttp://www.temnakomora.cz/topic/6998-zkusenosti-s-meosix-1/page__hl__+meosix#entry467764
  • 0

#26 smrky

smrky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 17 October 2013 - 10:52:38

No nevim, Meosix mam. Zkousel jsem ho pouzivat a je to spis otrava nez nejaka vyhra. Zaprve se dlouho ustaluje, tzn 15-20 vterin cekate, nez se cas ustali. A potom to stejne plave +- kousek. Navic staci kdyz na nej clovek kouka z jine strany nez kdyz to kalibroval a uz to zase meri jinak (protoze to samozrejme meri i cervene osvetleni komory a kdyz mu stinite, tak je vedle). Po vytahnuti zvetsovaku na vetsi format z vyse uvedenych duvodu rovnez meril nesmysly.

Takze spolehnout se na to neda a clovek to stejne musi overovat prouzkovou. Tzn. nakonec to akorat zere vic casu :) Rozhodnul jsem se pro kazdou kombinaci papir/negativ/vyvojka/zdvih zvetsovaku psat denicek s casy a od toho se odpichnout pri delsi pauze mezi zvetsovanim a je to 100x spolehlivejsi nez ten Meosix ;)
  • 0

#27 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 17 October 2013 - 11:47:06

Pokud bych mel brat neco z domaci produkce tak luxtron ten co mam tak reaguje rychle a ma i celkem nizkou setrvacnost
Zvladne nastavit gradaci a porovnat osvetleni
  • 0

#28 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 17 October 2013 - 11:58:57

Ja si myslim že mě ten meosixu stačí.
Potřebuju se jen trefit do proužkovky. budu delat z různě krytých negativů na jeden druh papíru.

Proužkovky delám v rosahu jedné clony po dvou osvitovích číslech. na to abych se do ní trefil to musí stačit. Když to kolikrát poznám i podle voka.
  • 0

#29 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 15 December 2013 - 20:27:08

Neviete niekto ako sa volá tej adapter na Lunasix?

  • 0

#30 smrky

smrky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 15 December 2013 - 20:59:29

Oznacuje se jako "Lab" attachment...
  • 0

#31 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 14 April 2015 - 21:38:09

Prosím laskavého majitele RH analyseru, jestli by mi nepomohl vysvětlit kalibraci. Dívám se na instruktážní video, prohlížím si manuál, ale nemám v tom stále jasno. Jde mi hlavně o tabulku výsledků, která se přepisuje do analyseru. Nejdříve je "gradace", pak "steps", pak steps přepočteno na "1/12". Dále pro kalibraci kontrastu je tam "steps2" a tato hodnota vynásobená 15, kterou zadávám do stroje.

Nejsem si jistý:

1) Jak získám hodnotu steps a jaký údaj pro expozici zadávám do stroje?

2) Jak získám hodnotu steps2?

 

Děkuji, Vojta v tom plavací.


  • 0

#32 Dany

Dany

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 15 April 2015 - 08:59:45

Prosím laskavého majitele RH analyseru, jestli by mi nepomohl vysvětlit kalibraci. Dívám se na instruktážní video, prohlížím si manuál, ale nemám v tom stále jasno. Jde mi hlavně o tabulku výsledků, která se přepisuje do analyseru. Nejdříve je "gradace", pak "steps", pak steps přepočteno na "1/12". Dále pro kalibraci kontrastu je tam "steps2" a tato hodnota vynásobená 15, kterou zadávám do stroje.

Nejsem si jistý:

1) Jak získám hodnotu steps a jaký údaj pro expozici zadávám do stroje?

2) Jak získám hodnotu steps2?

 

Děkuji, Vojta v tom plavací.

 Ahoj odkud jsi ono se to vysvetluje pomerne tezko lepsi ukazat je to pak daleko snazsi

 

.D.


  • 0

#33 Ciro

Ciro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 1

Publikováno 31 March 2017 - 22:24:43

K Magnifaxu som vyfasoval okrem iných vecí aj JOBOTRONIC 2000 quartz. Internet mi veľmi nepomohol. Používa to niekto? Nejaký návod by sa nenašiel?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních