Přejít na obsah


Fotka

Lisovanie suchych barytov za tepla


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 kamilio

kamilio

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationTvrdošín
Reputace: 3

Publikováno 14 říjen 2013 - 18:58:03

Tak som ten baryt tiez chcel skusit. Precital som cele forum TK ohladne barytu ale stale mi vrtalo hlavou ako na finalne susenie. Lesticku som sice kupil s celym vybavenim za babku ale pri pohlade na plechy som lestenie zavrhol. Nakoniec som par kuskov napol slintackou. Nedalo mi to a zbytok som nechal vyschnutlen len tak volne. V robote mam lis na prenos transferu na tricka. Teplota od 0-200 stupnov. Silikonova podlozka hruba 1 cm. Baryty som polozil medzi 2 vykresy a zalisoval na 80 stupnov 30 sekund. Fotky takmer idealne rovne povrch zamatovy. Este teple som zatazil kusom drevotriesky. Asi tak. Zatial ostavam pri tejto technologii.

Ps: Kraken mal pravdu baryt je baryt
  • 0

#2 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 7 prosinec 2013 - 21:24:12

skus ešte navrhnúť, ako by sa tento proces dal alternovať v domácich podmienkach. pretože zháňať nejaký sersám na tričká sa mi nechce. ale tá metóda ma oslovila. šlo by to napr. medzi dve sklá a na par min na to fuknúť termopištolou?
  • 0

#3 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 8 prosinec 2013 - 00:14:13

To spíš do trouby (rúry).
  • 0

#4 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 8 prosinec 2013 - 14:04:03

Hej, i tak by sa dalo. Len by to bolo asi časovo náročné.
  • 0

#5 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 8 prosinec 2013 - 14:29:08

odporovej drat, trocha vypoctu, tuba silikonu, dve dreveny desky, 8ks sroubu s matkama, starej ATX zdroj od PC :-) ...
  • 0

#6 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 9 prosinec 2013 - 02:21:04

odporovej drat, trocha vypoctu, tuba silikonu, dve dreveny desky, 8ks sroubu s matkama, starej ATX zdroj od PC :-) ...


Ty vado :-D tak nevim, jestli ses Bimbaku magor, nebo genius... prej to bejva nesnadny odlisit :-D
  • 0

#7 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 9 prosinec 2013 - 17:12:08

... myslim to v dobrém samozřejmě, sem si vzpomněl na ten tvuj samodomo zvětšovák... :-D
  • 0

#8 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2013 - 20:42:45

No upřímně me to přijde jako magorina...sam jako bastlir bych sam toto nedoporucoval nikomu dalšímu. Radši se neptam jak bys ten drát chtěl upevnit respektive k čemu je ten silikon...
Popalene prsty zaruceny..
  • 0

#9 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 9 prosinec 2013 - 22:31:07

nakonec stejne zustanete všichni u slintačky......A nebo bubnovka.
  • 1

#10 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 prosinec 2013 - 22:47:57

amen :)
  • 0

#11 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 9 prosinec 2013 - 23:43:53

s leštením problém nemám. len keď som ich dal sušiť - teda bez plechu, obrázkom hore a na to plátno, aj keď som mal čerstvo vyprané plátno, hodne sajrajtu z neho skončilo na fotke. a okraje sa aj tak vlnili...
a ten nápad s lisovaním ma zaujal....
  • 0

#12 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 9 prosinec 2013 - 23:45:45

proti slintačke nič nemám, len ma štve, že keď to naslintám, potom tú pásku musím orezávať dolu, potom nemám presný rozmer do pasparty, ktorá je 30x40 a teda pri orezávaní suchej slintačky z krajov mám výsledok 29x 39...atd...atd
  • 0

#13 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 9 prosinec 2013 - 23:51:06

malo bastlis ...malo ...

odporovej drat s 12V za pouziti 500W/50-60% zdroje nerozpalis na vic nez 60-70C pri takovy delce (aby nedoslo k poskozeni/degradaci materialu nebo odlifrovani zdroje do Kingdom Come). 4 kusy hranolu 30x30x400 dokazou mezi sebou udrzet 5t tlaku s prehledem, tady staci rekneme 2 tuny, 1cm fosna tohle prezije s prehledem. Teplotni odolnost silikonu je 180C u univerzalu, vic u motoraku. Tvarova pamet je 90%, maximalni deformace pred roztrhnutim je 25%. Odporovej drat je protazenej skrz ohnivzdornou izolaci (mam pocit ze automotive norma je odolani teplote do 800C) uvnitr silikonovy vrstvy, ktera je prilepena k fosne (spravnou upravou dreva ten silikon drzi jak zidovska vira)...

ale dneska pri prochazce mestem mne napadlo zkusit to udelat z plechu aby se to dalo davat do trouby, tim si clovek hodne ulehci praci ... o vikendu budu delat nakup v hornbachu nejakejch blbosti, omrknu co nabizi jejich sortiment a pustim se do toho ... (tipuju ze do petistovky se vejdu a jeste mi zustane na zmrzku)... misokoren a drevorubec .. diky za nakopnuti :-) ...

(slintacka mi prijde zbytecne zdlouhavy reseni a prezitek doby davno minuly)
  • 0

#14 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 9 prosinec 2013 - 23:59:22

nemáš zač, daj potom vedieť, ako si dopadol...pretože to mám stále v hlave.....a keďže (ako vidím) si kutil výborný, tak určite na niečo prídeš...hornbach je tu za rohom, tak snáď by som sa aj ja na niečo zmohol, keby som vedel ako na to.....tak daj sem potom info, príp. návod a foto.....
Díki
  • 0

#15 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 10 prosinec 2013 - 00:10:54

Zálezí jestli chcete rovnat fotky nebo stavět mašinu na rovnání fotek.
To bych snad rači koupil tu bubnovku. Ale je to teda ohromnej stroj co zabere spousta místa.
  • 0

#16 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 10 prosinec 2013 - 01:23:51

napred to druhy... pak to prvni... :-D
  • 0

#17 Stevek

Stevek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
  • LocationHostomice pod Brdy
Reputace: 89

Publikováno 10 prosinec 2013 - 08:04:16

Tohle mě zajímá, taky jsem zkoušel lecos. Jsem zvědavej, jesti nakonec skončíte zase u slintačky:-D.
  • 0

#18 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 10 prosinec 2013 - 10:12:19

napred to druhy... pak to prvni... :grin:


Když je cesta cíl tak je to vpořádku
  • 0

#19 kamilio

kamilio

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
  • LocationTvrdošín
Reputace: 3

Publikováno 10 prosinec 2013 - 22:13:07

Necakal som ze po asi troch mesiacoch z toho bude taka prdel. Skusil som mne dostupne podmienky a cital som ze baryty lisuju aj v zamori. To je asi vsetko. Netreba nejake super bazmeky. Vyschnuty baryt zalisovat pri teplote zhruba 80stupnov medzi 2 vykresy na 30s a guma na spodku. Slintacka je dobra ale na male formaty je to otrava.
  • 1

#20 hyde

hyde

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationKostelec u Kyjova
Reputace: 64

Publikováno 17 prosinec 2013 - 10:29:16

Zdravím spolek temných komor :)
Jsa částěčně začátečníkem,hledal jsem zde rady a zkušenosti a našel. Za to díky. Spoustu jsem toho četl o sušení a lisování barytů a pomalu nevěděl,který způsob vyzkoušet. Mám leštičku,klasickou,ale sem tam se mi to přilepilo a tak jsem si říkal,že musím zkusit něco jiného. Takže po mém : po vyprání barytu,cca 30min ve vaně,pověsím papíry na šňůru na vanou a nechám uschnout. 18x24 se po usušení zkroutil potvora :) 24x30 už míň. Jak to bylo suché,podle mě :) položil jsem na sklo bílý papír,větší než fotka samotná,na něj obrázkem fotku,opět překryl papírem a klasickou žehličkou to žehlil :) výsledek je super :) teď to mám ještě pod sklem a nechám trochu lisovat :) takže tak :)
  • 0

#21 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 17 prosinec 2013 - 18:05:41

Taky dobrý... ja tet polepil všechny skla a du se hrabat v negativech.
  • 0

#22 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 22 prosinec 2013 - 23:29:26

nezapomel sem na to .. jen ten predsmrkovej shon, ulitlej vejfuk a prasklej homokinetak zmenil plany ...

nahodou sem i podarilo objevit zajimavy zpusob lisovani ... mel sem baryt 13x18, na nem 300g otevrenej pytlik s gumovejma medvidkama a na tom sem skvaril neco na notebooku ... vysledek? perfektne placaty.. vsechno :-D ...
  • 0

#23 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 30 květen 2014 - 15:46:15

Jednodušeji, baryty klasicky vyprat, pověsit kolíčky a to následovně, jednu řadu kolíčků na šňůře a druhou řadnou zatížím fotografii,13x18 stačí 6 kolíčků a 24x18 už 8 kolíčků, kolíčky nesmí mít v tlamičce vroubky, ty co používám, tak na papíře zůstane jen taková mírně vtlačená čárka, po usušení druhý den jsou papíy jen mírně zprohlé, dále mám komínek z těžkých knih, tedy vezmu baryt a následuje dechové cvičení, trochu emulzi prodýchám a baryt se lehce prohne, strčím mezi papíry, pokračuji s dalším papírem, takhle si poskládám papíry a zatížím knihami, večír sklízím perfektně rovné fotky ... slintačku jsem nezkoušel, není podle mne potřeba, ikdyž přiznávám, větší formát asi vyžaduje trochu jinou techniku sušení...


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních