Přejít na obsah


Fotka

Polaroid 900 - kamera a komora v jednom


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 14 October 2013 - 18:59:35

Nedá mi to abych se nepochlubil, konečně jsem v potu tváře dopiloval konverzi Polaroidu 900 na instantní kameru.

Původně byl přístroj určený na packfilm, který se už ale dvě desítky let nevyrábí. Teď je převlečený na instantní filmy Fuji FP-100C a FP-3000B, doufám, že ty ještě budou nějakou dobu dělat. Je osazený objektivem Wollensack, patrně z Polaroidu 110 nebo něčeho podobného. Ohnisková vzdálenost 127mm se ukázala jako kámen úrazu, neboť původní a nefunkční elektrické oko mělo 130mm. Musel jsem hrábnout do dálkoměru a dopilovat excentr, který pohybuje zrdcadlem, protože nový oběktiv má maliko jinou ostřicí křivku. To byl taky důvod, proč jsem zvolil konverzi na instantní film a ne na plochý (jeden Polaroid 110A jsem už takto předělal). Instantní film je nepřesnostem shovívavý, fotky jsou malé a nějaký ten back nebo front fokus se tam prostě ztratí. Má to i synchro kostku na blesk, takže je to ideální přístroj na takové to hospodské focení. Měnit obrázky za panáky je fungující model, ale má svoje úskalí - osobně jsem to testoval, a dost mě po tom bolela hlava, nicméně srovnáním nákladu na materiál a konzumací jsem byl maličko v plusu.

Jsem hotov sdílet zkušenosti, pokud by někdo byl podobně postižený náklonností ke starým Polaroidům (ne k panákům, tam je každá rada drahá).

Peknej večer.

Dalibor

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  p900.jpg   155.57K   106 Počet stažení

  • 3

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 14 October 2013 - 19:07:45

bravo!
  • 0

#3 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 14 October 2013 - 20:32:10

Hustý, musí to být zajímavé pofoceníčko s takovým originálem, ale co ten "oběktiv"?
  • 0

#4 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 14 October 2013 - 20:32:22

Hustý, musí to být zajímavé pofoceníčko s takovým originálem, ale co ten "oběktiv"?
  • 0

#5 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 October 2013 - 22:15:17

Ahoj, gratuluji k predelavce, nicmene mel bych nekolik pripominek vhodnych k zamysleni (prosim neber to jak kritiku, ale spis aby ses toho priste vyvaroval), vsechny takoveto predelavky jsou hodne obdivu, vzhledem k tomu kolik casu zkonzumuji...

Polaroid 900 ma ohniskovou vzdalenost 150mm, proto ti nikdy(!) nebude sedet dalkomer (kdyby mel 130 mm, tak by to bylo plus minus v pohode, neb 110ka ma 127mm), vcelku by me zajimalo jak jsi upravil tu savli v dalkomeru aby ti sedela na vsechny vzdalenosti. Z tohoto duvodu se 900ka nepouziva na zadne jine prestavby nez na 150mm (viz Razzle), ono se tam neda ani moc hnout s predni standardou
Pro upravu na jina ohniska je idealni prave 110ka (idealne 110B, ale pokud neni, tak kombinace 110A a dalkomeru z 900 da prave dohromady 110B :-) ), protoze se da predelat i na jina ohniska, ostreni je tam reseno jinak nez na 900 (i tak je ale savle problem).

Aby ses vyvaroval spatnemu zaostreni, bude to chtit clonit, v tom ti zaverka s clonou 3.7 moc nepomuze, ani format

Kontroloval jsi ostreni na matnici vlozenou v polaroid zadku? (v rovine ostrosti)?

Sam jsem o predelavce z 900 uvazoval ale nakonec jsem prerizl 110B :-), viz :

https://plus.google....141589581328193
  • 0

#6 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 15 October 2013 - 20:10:59

Díky za podněty stran "oběktivu" i objektivu :oops: Omlouvám se rodné řeči, musel jsem bejt nějakej unavenej.

Dík za upřesnění ohniskové vzdálenosti, to jsi mi neměl dělat, už se dívam na ebay na 150ku :mrgreen:. Vlastně jsem na to přišel až po tom, co jsem si udělal záda ala Razzle a nasadil na ně matnici, mám ji, dokonce několik, včetně té do krabice na instantní filmy. V půlce práce jsem přehodil výhybku na instantní film s nadějí, že tam se nějaká ta nepřesnost ztratí. Záda dám na 110A, mám jednu v šuplíku, koupil jsem ji za 10 babek, tomu se nedalo odolat. Ale zpět k 900. Ta kalibrace má dva rozměry - jeden je rozsah pojezdu desky s objektivem nekonečno vs. min. vzdálenost (cca 1m), druhý je excentr, který řídí dálkoměr. Nejdřív jsem řešil excentr. Pokud jsem sladil matnici a dálkoměr na nekonečno, nablízko to bylo hrozivě mimo. Obrácený postup, tj. sladit matnici a dálkoměr nablízko, byl o poznání lepší, rozjížděl jsem se až při větší vzdálenosti, něco přes 10m. Většina focení tímhle foťákem se tak či tak odehrává při objektu ve vzdálenosti řádu metrů, takže stačilo vzít do ruky jemný pilník a ubírat na excentru okolo nekonečna a konrolovat s matnicí. Nakonec jsem to jakž takž dobrousil, nekonečno mám někde za 25ft na orientační stupnici a je jen mírně rozjeté proti dálkoměru. To mi zas tak nevadí, protože a) vím kde je a B) na nekonečno stějně dálkoměrem neostřím, prostě to nastavím na stupnici tam, kde asi je. Kdybych byl pedant, dodělal bych tam zarážku, místo na to je. Každopádně mi předpoklad vyšel a více méně mi sedí dálkoměr a matnice do cca 15m. Zbytek pochytám hloubkou ostrosti (objektiv je f4.5, není to moc, ale něco to vezme), na relativně malé instantní fotce se taky hodně ztratí. Zkrátka nějaký ten decimetr front nebo back focus tam prostě není vidět. Prásknul jsem zkusmo pár fotek a vypadá to dobře. Ten Wollensack mě na film moc neoslnil - na filmu 4x5 má až příliš měkkou ktesbu, ale na instantní film je supr, konec konců je z Polaroidu. Desku s objektivem jsem využil tu původní, vybral jsem ji a seřízl až na zadní stěnu. Teď je jen o cca 2mm blíž k tělu, než byl původně, stačilo tedy odvrtat nýtky západky, dá se celá posunout, na nové místo jsem ji jednoduše přilepil tekutým hřebíkem ;-) Když bude třeba, navrtám tam štoubek, ono se to ostření dá celkem snadno rozebrat, je to o mnoho jednodušší, než 110A nebo B (ale ani to není nic složitého).

Ještě jednou dík za typ s objektivem, klíčí ve mně hříšná myšlenka, že bych nakonec předělal ještě jednu 900 na film ;-)

Dobrou noc.
  • 0

#7 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 15 October 2013 - 20:46:32

...

https://plus.google....141589581328193


Pěkný! Já jsem si oblíbil model 110A, přikládám foto mojí úpravy. Tak vypadal první "prototyp", ještě jsem trochu popracoval na horní západce pro kazetu s filmem.
  • 0

#8 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 15 October 2013 - 20:47:19

Zde je příloha.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  p110a.jpg   84.48K   32 Počet stažení

  • 1

#9 Upca

Upca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 March 2016 - 23:12:00

Ahoj

trochu toto vlákno oživím, dostali se mě do rukou 2x polaroid 110A a chtěl bych se pustit u jednoho do konverze. Nechci jít cestou řezání do těchto krásných strojů, proto bych volil variantu celých nových zad bez úprav. A jako nejjednodušší varianta se jeví si záda vytisknout na 3D tiskárně podobně jako tady: https://vimeo.com/44535591 .

Zkreslit si je ve 3D pro mě není problém ale možný problém vidím v přesné poloze kazety, resp. vzdálenosti od zadní čočky a nechci jí cestou pokus omyl. Proto se chci zeptat zda jste to už někdo řešili i bez seřizování dálkoměru? A zda je toto vlastně vůbec řešit potřeba...

Díky Petr


  • 0

#10 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 15 March 2016 - 23:44:17

Asi Vám neuniklo, že Fuji končí s výrobou filmů..? 


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 March 2016 - 00:46:34

Asi Vám neuniklo, že Fuji končí s výrobou filmů..? 

... Uniklo.

Je nejaky oficialny link podporujucu tuto teoriu?


  • 0

#12 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 16 March 2016 - 02:27:56

Keko: Napriklad zde: http://www.dpreview....0c-instant-film
  • 0

#13 Upca

Upca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 March 2016 - 07:42:48

Díky, toto mi uniklo. Černobílý instantní film vím že přestali vyrábět ale netušil jsem že plánují konec i barevného. A jaké jsou další možnosti? To že končí je velká škoda...


  • 0

#14 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 16 March 2016 - 08:51:27

Upca: Obavam se, ze v dohledne dobe se zadna alternativa nechysta, Impossible se nekde uz v tom smyslu vyjadrilo.... Fuji zatim bude dal vyrabet svoje Instaxy, kde Instax wide ma vicemene shodne rozmery s fp-100... ovsem technologie je to jina a vysledny produkt se dle meho dost lisi.

 

Cernobila varianta FP-3000 se prestala vyrabet pred dvema roky a zatim porad neni problem sehnat libovolne mnozstvi materialu, ovsem za stale vyssi a vyssi cenu. Predpokladam, ze s FP-100 to bude podobne. (Bhphoto v usa prave zdrazil z 12$ na 19$)

 

Mimochodem, pokud by nekdo chtel polaroidova zada na pentax 645, prenecham za flasku.... uz je nebudu potrebovat.


  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 16 March 2016 - 12:14:12

Tak ano, zial FP100 konci

http://fujifilm.jp/i...clead_0384.html

Je to infromacia z 29.II.2016


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních