Přejít na obsah


Fotka

JOBO 2551 Multi Tank 5 - problém s cievkou

jobo multi tank cievka navijanie filmu

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
19 odpovědí na toto téma

#1 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 13:10:24



Dobrý deň,
som rád že som našiel toto fórum a môžem sa tu poradiť s profesionálmi. Som študent, začiatočník v amatérskej fotografii. Fotím momentálne na kinofilm a rozhodol som sa že začnem vyvolávať filmy doma. Zakúpil som si zmienený tank JOBO na 5 kinofilmov. Neskôr som si uvedomil že cievky v tanku sú akési atypické, obávam sa že zavádzanie filmu bude podmienené nejakým profesionálnym zariadením a preto sa obraciam na Vás. Mojou otázkou je, či je možné do takejto cievky zaviesť film aj doma ručne alebo či budem potrebovať nejaké daľšie zariadenie a ak áno tak čo to je a kde sa dá zohnať? Ďakujem pekne.

Tank: http://www.fotoimpex...-fuer-5xkb.html

Cievka: http://farm3.static...._5c74fbbf0d.jpg

  • 0

#2 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 October 2013 - 13:26:16

Prvně vítej na fóru, obdivuju tvůj zájem a zápal pro věc.

Protože to vidím poprvé, trochu jsem googlil:

http://www.jobo.com/...2500.853.0.html

a vypadá to, že film se do cívky zavádí stejně jako u systému 1500, tedy na vnějším obvodu je začátek drážek, tam zasunou konec filmu a ostřídavým otáčením čel cívky při střídavém přidržování filmu se celý film nasouká do spirály. Ta cívka na obrázku ale vypadá dost jinak než na webu Jobo, může to být starší verze kde se to dělá jinak.

Trochu mě ale zaráží (až děsí) volba tanku ze systému 2500. Na kinofilm je to hrozně veliký, potřebuje velké množství chemie (na jeden film 775ml proti 250ml u tanku 1510) a v neposlední řadě je to citelně dražší. Proč verze na 5 filmů?
  • 0

#3 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 14:13:06

Ďakujem za uvítanie,
tank jobo som si vybral pre to že som tu u Vás na fóre čítal že je to najlepšia alternatíva, vraj sa s ním dobre pracuje a je to najvyššia kvalita na trhu tak som dal na rady. Tento model na 5 kusov kinofilmov som si vybral lebo sa mi neoplatí zatvárať do komory kôli jednému alebo dvom filmom, musím vynaložiť naraz veľa úsilia so zatesnením a prípravou a preto som rozhodnutý vyvolávať filmy až keď ich nahromadím 5 a viac. Keďže sa mi zdalo nepraktické vždy vyvolávať po jednom alebo dvoch kusoch tak som sa rovno rozhodol pre ten veľký. Daľším dôvodom bola možnosť variovať cievky tak aby som mohol vyvolávať aj stredný formát a 9x12. Momentálne neplánujem ale v budúcnosti nikdy neviem kde skončím.
Tento avizovaný text na ich stránke som čítal ale znepokojuje ma to stále, mám pocit že táto moja cievka je úplne iná, neviem presne ako funguje tá typická kde sa film zachytí v strede ale predpokladám že by na nej mal byť nejaký pohyb tých dvoch častí a to na tejto mojej nieje. Obe časti sú k sebe spojené na pevno a nedá sa s nimi točiť a ešte viac ma znepokojujú tie veľké medzeri v kolajniciach, to keď sa na to pozriem tak prvé čo ma napadne že to po tme navijem tak že sa mi budú filmy dotíkať v niektorí miestach.

Zatiaľ ďakujem za pomoc.
  • 0

#4 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 14:15:41

mám na mysli niečo takéto: http://i160.photobuc...640x436566K.jpg
  • 0

#5 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 18 October 2013 - 14:30:55

Vážený kolego Ralfe, mám pro Vás dvě zprávy: Jobo Multi tank 5 System 2500 mám a používám do Jobo Processoru CPE 2+ k plné spokojenosti ve verzi s výměnným víkem z ozubem. Vaše verze s pevným víkem je ideální pro vyvolání většího množství fotomateriálu najednou s překlápěním tanku. Do tanku se vejde následující: 5 ks cívek JOBO 2521 pro film 135/36, 2 cívky JOBO 2521 pro film 120, nebo 2 cívky 2509n pro planfilm 9x12/4x5". Vaše cívky JOBO
jsou cívky JOBO System 2000 Special 127 / Typ Uni Set 2001 / pro film formátu 127 na kovových cívkách, formátu 4,5x6cm vždy pro dva filmy za sebou!!!
V dnešní době sice dostupný formát ze speciální produkce Fy Efke/ Adox na speciální objednávku. Jinak se jedná o "mrtvý formát". S pozdravem a díky za zajímavý odkaz: "Starý Jezevec" - Slanej vrch ;-)
  • 0

#6 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 14:41:01

ďakujem Vám za informácie. To čo som sa od Vás práve dozvedel mi skomplikovalo život. Mal som pocit že tie cievky sú univerzálne a spadajú pod označenie: JOBO 2501. Jediný problém ktorý som videľ je v systéme zavádzania filmu, nie v type filmu.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 October 2013 - 15:04:05

Má-li Erik pravdu (o čemž nepochybuji), budeš potřebovat jinou cívku. Pro Kinofilm/svitek je to 2502 a pro 9x12 (4x5") 2509n. Pro vyvolání kinofilmu/svitku je možné použít i cívku z tanku serie 1500, konkrétně 1501 (bude se asi snáz shánět než 2502). Jeden čas jsem tak volal svitky a kromě enormního množství potřebné chemie v tom nebyl zásadní problém.

Jobo je bezesporu výbornou volbou a můžeme být rádi, že jsme orientováni více na německou produkci než např. britskou, protože jejich tanky jsou povětšinou user-enemy. Mám oba systémy, 1500 je vhodný pro volání kino/svitek/jednotlivě plany 9x12 (do 1520 bez cívek se vlezou dva plany připlácnuté na stěnu tanku), kdežto tank serie 2500 používám výhradně pro volání planfilmů ve větším množství. Pro vyvolávání většího množství kino/svitek mám prodlužovací nástavec 1540, pak to vezme 4-5 kinofilmů naráz, dle sestavy.
  • 0

#8 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 15:09:41

mám presne túto cievku: http://www.ebay.com/...0-/320980279785

označenie má 2501, je to teda nepoužiteľné na kinofilm? Ak áno, myslíte že bude možné nájsť človeka ktorý má záujem o takúto cievku za výmenu 2502?

Ďakujem, velmi mi pomáhate. Cením si to.
  • 0

#9 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 15:17:25

práve som sa dozvedel nasledovné: 2501 reels can ONLY be loaded using the 2505 loader. They lack complete spirals, the missing part of the spiral being provided by the loader when the reel is inserted into it. Unless you have or can get this loader, the 2501 reels will be entirely useless. Using the loader they are fine, much easier than threading film onto the 2502 reel.

Takže podľa všetkého je to cievka aj na kinofilm ale použiteľná JEDINE s tým zariadením JOBO 2505 na navýjanie filmu, inak nepoužiteľná.
  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 October 2013 - 15:20:06

no tak na kino jde, dle této diskuze:

http://photo.net/bla...ng-forum/006xOt

ovšem loader je asi nutnost.
  • 0

#11 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 October 2013 - 15:22:00

edit: už sis odpověděl citací z toho odkazu :).
  • 0

#12 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 16:31:11

obávam sa že ten loader v rozumnej cene nezoženiem. Odporúčate mi výmenu cievok za 2502?

Ďakujem
  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 18 October 2013 - 17:59:18

Kup si zaklad:
http://www.fotoimpex...ank-1-reel.html
alebo este lepsie:
http://www.fotoimpex...ank-1-reel.html

Dokup si tieto cievky:
http://www.fotoimpex...-reel-only.html

Toto zozenies uplne nove, je to pre zaciatocnika uplne to najlepsie, pretoze sa nevyzaduje ziadna zrucnost, film zalozis aj do mokrej cievky, po nadobudnuti rozsiahlych skusenosti ich budes mat coraz radsej.
Ked budes zdatnejsi a pochopis, ze aj zakladnie filmu moze sposobovat rozkos, dokup si este antikorove "nadobicko".
Uspech v praci vo fotokomore je aj otazka miery. Ten system, co si si kupil nie je pre sparcovanie v malom vhodny. Dokonca pre planfilmy sa poziva len ta zakladna doza, do ktorej cievka 2509n vojde len tak-tak. Do nej dokazes planfilmy zasunut aj bez pomocky.
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 October 2013 - 18:15:24

Takže....
Malé Jobo, to které linkuje keko je přímo určené pro amatéry na domácí zpracování filmu. Málo chemie, pracuje se s tím rozumně. Určeno hlavně pro ruční překlápění.
Velké Jobo, tedy to co jsi si koupil je určené spíš už do malých minilabů. Jednotlivé závity mají větší rozestupy, o něco líp se ládují, ale je to hlavně proto, aby to nedělalo neplechu při rotačním vyvolávání. Pro tebe by měly jedinou nevýhodu - pro překlápění se do nich dává velké množství chemie. Mně to nevadí, míchám si vývojky doma, takže mně to finančně nebolí. Avšak s kupovanými vývojkami by mě to asi štvalo.
Do třetice, jen aby to bylo kompletní ještě existuje Jobo Expert - to je jen na planfilmy a jen pro rotační volání. Asi nejdražší kus plastu, co jsem kdy měl, či viděl. I tak na to nedám dopustit - velmi dobrá vývojnice...

Takže se rozhodni podle množství vývojky, kterou spotřebuješ na jedno volání - zda tě to bolet bude, nebo nebude... Já používal všechny a nyní dělám nejčastěji s Multitankem 5, nebo 6. Ale jak jsem již psal - kdybych si nemíchal vývojky doma, tak nevím nevím...
  • 0

#15 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 October 2013 - 18:45:41

Ďakujem Keko, ďakujem Pavel.
Ako píše keko, pokiaľ by som chcel vyvolávať jeden film tak je vhodnejšia tá nižšia rada, ale ako som avizoval už na začiatku, páči sa mi práve to že môžem vyvolať 5 kinofilmov naraz (s týmito cievkami až 10) a nemusím celý proces opakovať niekoľko krát. Bohužial nemám financie na to aby som si kúpil ešte aj tie menšie tanky, ako som písal, som študent a pod môj budget sa to aj podpísalo.
Preto rozmýšľam nad dvoma možnostami. Alebo zoženiem ten Loader a budem používať to čo mám, alebo vymením cievky za tie do ktorých sa vkladá film ručne. Meniť tank už nebudem, vyhovuje mi aj ten "valcujúci" spôsob premiešavania chemikálie, už si navrhujem kolieska na ktoré to položím a budem valcovať ;)
Ak by sa mi podarilo zohnať ten loader tak na vyvolanie 5 kinofilmov potrebujem 640ml vývojky, čo sa mi zdá celkom prijateľné čislo, na vyvolanie 10 kinofilmov v týchto cievkach spotrebujem 1250ml vývojky ale pochybujem že budem 10 naraz vyvolávať.
Ak a mi nepodarí zohnať ten loader a budem nútený kúpiť cievky 2502 tak budem potrebovať na vyvolanie 5 kinofilmov 1250ml vývojky čo vychádza 250ml na jeden kinofilm.
Neviem koľko ml vývojky "zožere" ten malý tank ale predpokladám že to nebude o moc menej.
Ešte by som dodal, ako písal Pavel o miešaní vývojky, spolužiak študujúci fotografiu si vývojku mieša sám a vena pre mňa za liter koncentrátu je 1 euro, neviem koľko to stojí jeho, ani ma to nezaujíma, myslím že tá ponuka je výhodná a určite ju budem využívať takže vo vysokej spotrebe vývojky nevidím problém.

Budem rád ak ma usmerníte pokiaľ ste v týchto plánoch našli nejaké chyby alebo bariéry.

Ďakujem
  • 0

#16 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 October 2013 - 19:21:34

Ahoj Ralfe, přemýšlíš velmi ekonomicky a z tohoto pohledu se tvým úvahám nedá nic vytknout. Ale ještě netušíš, že s největší pravděpodobností si v blízké budoucnosti budeš chtít vyvolávat filmy nejen levně ale i dobře. Tedy nejspíš budeš chtít volat různé filmy, různě dlouhou dobu, s jinou kinetikou a v různých vývojkách podle tvého tvůrčího záměru a světelných podmínkách při snímání jednotlivých filmů. Tato potřeba přijde téměř jistě a koupě malého tanku tě stejně nemine.
  • 0

#17 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 October 2013 - 19:46:50

Jestli nemáš peníze, tak multitank prodej, kup si za dvě eura vývojnici plastimat a za zbylé peníze nakup filmy :)
Každopádně má bzencák pravdu, že málokdy se ti sejde větší počet filmů, které budeš chtít, nebo moci vyvolat stejně...
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 October 2013 - 20:51:05

Bzenčák a Pavel_P mají "velkou pravdu"! Já fotografuji přes 50 let, zpravidla kino a SF. Z "výprav" do lesa kolikrát přinesu 2-3 kinofilmy nebo 5-7 (ale i deset!) svitků A TÉMĚŘ NIKDY NEVOLÁM DVA FILMY STEJNĚ - jiné filmy, jiná vývojka, jiné teploty, jiná nastavená citlivost u stejných filmů, jiné kontrasty, pull, push...
Jak doporučil Pavel_P: prodat - koupit JOBO na 2 cívky (= 2 kinofilmy nebo 2 svitky 'za sebou') a je to!
S tím zavedením filmu do cívky: někde se temné místo najde (dříve mnoho let WC :-) ), dobře lze i černý pytel.
V ČB se dá utratit jakékoliv množství peněz. Po dlouholetých zkušenostech bych zcela určitě zpočátku nenakupoval "definitivní" vybavení. Za čas budete (možná) zírat, co se Vám hromadí ve skříních - a co použijete zřídka nebo nepoužijete vůbec.
Pokud není oběživa nazbyt, zkuste cestu: Plastimatka + Rodinal + TF-2 (nesmrdí, ale musíte si jej namíchat - nebo Váš kolega?) ev. Fomafix + leštidlo do myček z Lidlu (= smáčedlo) + Pan 100 a 400. S touto "sestavou" se vyblbnete habakuk a po troše cviku můžete dosáhnout hodně dobrých (laboratorních) výsledků!
P.S. Okraj nádoby vývojnice majzněte (velmi lehce!!!) silikonovou vazelinou a "utřete" papírovým ubrouskem. Máte velkou šanci, že vývojnice nebude kapat. (SAMOZŘEJMĚ !!! dejte pozor, ať namaštěnými prsty neupatláte ostatní části vývojnice nebo dokonce film !!!)
  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 19 October 2013 - 10:36:17

Pocuj Ralf, tie objemy, co uvadzas, platia pre pouzitie s rotacnymi procesormi. Teda pre pracu v horizontalnej podobe. Nie ze by som vyvolavanie CB filmov v procesore zaznaval, ale toto forum je hlavne o ladeni kombinacie filmu-vyvojky (vyvojka za 1€/liter tym vypadava), casu a teploty, ale aj o triaseni, preklapani, ale hlavne stati (standing). Raz zacnes s procesorom, nie je sanca na male nuance.
Keby si chcel napr efekt zvysenia ostrosti na hrane, teda take viac-menej standig vyvolavanie, budes potrebovat pravdepodobne dvojnasobok vyvojky (a ustalovaca tiez). Predstav si, ze budes chciet pouzit vyvojku, co rorzba tesne pred pouzitim, alebo vyvojku na jedno pouzitie. A to vsetko koli (najcastejsi pripad vyvolavania) jednemu, ci dvom filmom. To mi potom dva a pol litra slusnejsej vyvojky, co cestuje z druhej stranu zemegule, pride ako plytvanie. Mozno mas tolko penazi, to by si potom nelamentoval nad jednym loaderom. (Aj ked je tento "cenovy" pohlad bezpredmetny vzhladom na cenu filmov - cena 10 naozj dobrych filmov je niekde cez 50€).
Vraciam sa spat k otazke miery. Ak chcem vyvolavat jeden film, mam na to dozu (a nie jednu). Ak chcem vyvolvat dva filmy, mam na to dozu. AK chcem vyvolavat ploche filmy mam na to dozu (primeranej velkosti). Dokonca mam dozu na vyvolanie jedneho 120 filmu. Cievky pouzivam od JOBO, daju sa pouzit pre kinofilm i svitkac. Na 4x5 je samozrejme uplne ina cievka, jednu mam.
Keby sa mi stalo, ze potrebujem vyvolat 10 filmo naraz, (co sa mne osobne nestalo este za 35 rokov), dokupim si k radu 1500 predlzovaciu sadu (umozni vyvolat naraz myslim az 6 filmov), pripadne dva predlzovacie sady. Cievky samozrejme na to mam.
Osobne som odporcom multifunkcnych zariadeni. Cim menej funkcii totiz vec plni, tym ich plnit vie lepsie. Takze specializacia a nie univerzalnost nas odlisuje od priemeru.
Ak ale mas JOBO CPP, alebo Autolab a chces to robit sirokej verejnosti ako sluzbu, je to nieco uplne ine.
  • 0

#20 Ralf

Ralf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 October 2013 - 12:48:27

Ďakujem Vám za vyčerpávajúce informácie,
v prvom rade som vďačný za názory. Ešte chvílku skúsim hľadať ten loader či sa mi to podarí. Pokiaľ nie tak asi pristanem na Vaše rady a vymením technológiu. Chcel som to takto riešiť lebo som bol dohodnutí s viac kamarátmi že budeme fotiť rovnaký film a vyvolávať u mňa, ak to ale nepôjde tak to pôjde inak. Mám doma staré dve plastimatky na jednu cievku ale keď som skúšal navíjať skúšobný film tak sa značne zasekával, možno v tom nejak získam prax a zatiaľ budem používať to, akurát sú to tie netesniace ktoré majú rotačný piest aleo ako sa tomu hovorí, tak neviem či sú vhodné. To že tie mnou udávané hodnoty sú v horizontálnej polohe samozrejme viem, tak som mal aj v pláne tie filmy vyvolávať.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:jobo, multi tank, cievka, navijanie filmu

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních