Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Praktica MTL 5B - problém s rovinou ostrosti na filmu

Praktica MTL 5 ostření oprava

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 2 listopad 2013 - 11:09:44

Nedávno sjem si pořídil Prakticu MTL 5B (má stará Super TL již škrábala film coby rozdivočelá kočka :-P ). Mám problém s ostrostí na výsledném negativu, bod ostrosti na negativu je o nějaký ten "kousek" předsazen (tedy blíž). Zkoušel jsem ostřit jen klínem, pak i jinými částmi hledáčku - výsledek stejný (u jiných přístrojů, které používám, jsem nikdy s manuálním ostřením neměl problém). Přikládám ilustrační foto, objektiv Helios 58mm, clona 2; je zaostřeno na pětikačku, na skenu je ale ostrá dvoukačka před ní.

Dotaz je: je problém v náklonu zrcádka nebo v nastavení vzdálenosti matnice? Dá se to opravit? (raději se ptám, než se do toho pustím sám)

Zdravím, Gusto

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 3 listopad 2013 - 09:06:29

Dělají ti to všechny objektivy? A nekonečno taky nedoostříš...?
  • 0

#3 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 3 listopad 2013 - 10:08:29

Ano, dělají to všechny objektivy. Včera večer jsem ještě dal drát. spoušť, otevřel závěrku a vida: na rampě (která přidržuje zrcádko v šachtě ve správné pozici) byly patrné známky neodborného zásahu (poškrábaný šroub, mírně ohnutá rampa) - evidentně se to původní majitel snažil spravit. Tak jsem usoudil, že chyba bude v pozici zrcádka. Tak jsem rozložil stativ a udělal sárii n-snímků v konstantní vzdálenosti 60cm objekt-rovina filmu (kompozice na střed), vždy v rozmezí mezi jednotlivými snímky cca 1,5 - 2 centimetru dle stupnice na objektivu. Pak jsem film vystříhl, vyvolal, no a nejlíp vyšla vzdálenost (dle stupnice na objektivu) cca 61,5cm. Pak jsem opatrně povolil aretační šroub na rampě a vyladil to tak, aby to na těch 61,5 bylo ostré na plnou díru - trochu piplačka, ale s vhodným nářadím a dávkou opatrnosti bez problému... Dnes chci ještě udělat testovací snímky až do krajů obrazu na různé vzdálenosti a různé objektivy, pak poreferuji.... Jinak to nastavení úhlu zrcádka na MTL5 je poněkud nešikovné, u Super TL podpírá zrcádko přímo špička šroubu, takže se to mnohe líp šteluje. No, rozepsal jsem se, protože tohle téma se mi nikde na netu nepovedlo najít, tak snad bude ke prospěchu, uvidím, jak dopadne dnešní test.
  • 2

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 3 listopad 2013 - 10:34:46

Pašák a ještě samostatný...
  • 0

#5 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 listopad 2013 - 10:48:00

Líp bych neporadil.
Možná bych trochu šetřil filmem (a časem) - matnici místo filmu, otevřít na B, zaostřit na tu matnici a pak štelovat zrcátko tak, aby bylo stejně zaostřeno i v hledáčku. Ale Gustův postup je přesnější.
  • 0

#6 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 3 listopad 2013 - 18:51:16

Jo, dík. Hlavně ten čas, piplal jsem se s tím několik hodin... ale alespoň jsem se zbavil zbytků vývojky a odzkoušel novou. Tak už to mám seřízeno, dobrá příležitost otestovat i další foťáky, film lze také nastříhat pro těch pár snímků, či navinout na jiný aparát. Jinak je ještě primitivnější postup: stačí bedlivě naměřit vzdálenost testovacího obrazce (používám tu stupnici či čáry pro určení i hloubky ostrosti a roviny ostrosti, snímá se to pod cca 35-35 úhlem) od roviny filmu na osvědčeném aparátu, pak objektiv přehodit na problémový a seštelovat aby to bylo ostré, ale zjistil jsem, že vlastně to chce krapec seřídit i "odzkoušený" aparát:-). Člověk se pak diví a myslí, že mu již věkem odchází zrak... Svěltu zdar!
  • 0

#7 Gusto

Gusto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 5

Publikováno 3 listopad 2013 - 19:05:09

Ještě dodávám pro zajímavost ten "testovací" snímek, kdyby tady na to někdo s podobným problémem náhodou v budoucnu narazil.... (pardon za tu trivialitu). Vzdálenost 60cm, 50mm F2.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#8 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 4 listopad 2013 - 07:45:18

Jak píše roman. Lupa a matnice místo filmu dokáže ušetřit spoustu filmového materiálu.
  • 0

#9 Jaroslav Blažek

Jaroslav Blažek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 20 leden 2014 - 21:14:11

Nejdříve je nutno zkontrolovat rovinu filmu na matnici při "B" čase při plné díře objektivu (může být posunuté ostření) a následně se seřizuje úhel zrcadla.
Pod zrcátkem je excentr pro seřízení. Jednoduše řečeno.
Jara B
  • 0

#10 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 leden 2014 - 13:08:16

... Jednoduše řečeno.
Jara B

Pan Jaroslav Blažek? Z Nového Jičína? pokud ano, jsem velmi rád, že jste se zde na TK vyskytl, neb Vaše příspěvky, odpovědi a rady zde vkládané budou zcela jistě z těch nejodbornějších, věrohodných a velmi vítaných. Hluboká poklona, pane !
S pozdravem Jiří
  • 0

#11 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 21 leden 2014 - 14:58:12

s poklonou se připojuji i já a všechný mé kamery Vašimi zlatými rukami prošlé :-)
  • 0

#12 tricky

tricky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 224 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 359

Publikováno 21 leden 2014 - 15:22:56

Tady bude asi poklon více. Já se připojuji :-P Vše funguje k naprosté spokojenosti.
  • 0

#13 amater323

amater323

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 149 příspěvků(y)
Reputace: -30

Publikováno 4 červen 2015 - 13:51:16

Dobrý deň! Kúpil som si telo Prakticy. Ide však len čas 1/60s, pri nastavení iného času idú rolety spolu. Chcem demontovať vrchný kryt. Na internete som našiel pohľad, kde pod krytkami sú zaisťovacie matice. Ako však dať dolu bez poškodenia ochranné krytky? Ďakujem

prakticab1b34.jpg


  • -3

#14 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 4 červen 2015 - 14:09:29

Dobrý deň! Kúpil som si telo Prakticy. Ide však len čas 1/60s, pri nastavení iného času idú rolety spolu. Chcem demontovať vrchný kryt. Na internete som našiel pohľad, kde pod krytkami sú zaisťovacie matice. Ako však dať dolu bez poškodenia ochranné krytky? Ďakujem

 

Po předchozí zkušenosti se asi málokdo odhodlá dávat ti nějaké rady, protože cokoli se potom nepodaří, to bude chybou rádce (třebaže z tvého pohledu opice či vola).

Tenhle způsob, kdy si něco pořídíš (a protože to kupuješ za babku, tak se dá očekávat, že je to většinou nefunkční), sedneš si nad tím s kleštěma a jiným, podobným opravářským nářadím ke stolu a začneš se kolem ptát co že s tím mám vlastně udělat - to asi nikoho neponoukne k tomu, aby ztrácel čas sáhodlouhým vysvětlováním co má dělat levá a co pravá ruka.

 

Možná, když máš tolik volného času, začni hledáním na internetu, k Praktikám tam toho bude dost.

Třeba něco takového http://users.skynet....ktica/index.htm  nebo tady http://www.praktica-collector.de/214_Praktica_MTL5B.htm


  • 2





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Praktica MTL 5, ostření, oprava

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních