Přejít na obsah


Fotka

Vývojnice na 8 mm film

8mm film vývojnice

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
264 odpovědí na toto téma

#151 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 červenec 2018 - 20:30:08

poraďte - svorky a tlačky na laboratorní hadice

ono toho bude dost, spíš tip na dobrou cenu a šikovné provedení

příklad

http://www.mercishop.../tlacky-svorky/

-

jinak jak vypadalo komicky udělat rotační tank z hrnce a stává se to skutečností  :idea:

teskomáci to jsou borci, hrnce mají přesné a z prvotřídní oceli - za dvě stovky nekup to a ještě po upíchnutí zbyl pěknej kastrol případně další okruží na pětatřicítku či dvě šestnáctky najedou

Přiložený soubor  z_kuchyne.jpg   137,87K   1 Počet stažení Přiložený soubor  z_kuchyne2.jpg   140,42K   1 Počet stažení

celek pak ukážu po ostré zkoužce, aktuálně jsem točil na prázdno dvě hodiny, těsní to, jede to

no musel jsem pracovat rychle, aby mi hrnec žena nezabavila dřív, než jsem se do něj pustil :smile:


  • 1

#152 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 9 červenec 2018 - 18:12:05

Vůbec nemám představu co by se dělo, kdybych babě začal rozebírat kuchyňský hrnce:)))


  • 0

#153 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 červenec 2018 - 18:34:32

No., najprv musíš kúpiť celú sadu, ten potrebný si odložiť a ostatné dať bábe!


  • 0

#154 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 10 červenec 2018 - 05:04:43

To jedině:)) Ono stačí když míchám chemii v kuchyni na stole:))


  • 0

#155 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 10 červenec 2018 - 15:32:44

Tak v tomto s ňou plne súhlasím, len v tmavej komore, ak ju máš, alebo potom v kúpelke nad vaňou, aby si nechcene rozsypanu chémiu mohol pohodlne a bez ohrozenia okolia spoláchnuť do kanála.


  • 0

#156 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 10 červenec 2018 - 16:40:02

Však to bylo jednou v presu kvůli místu, víckrát jsem tam nepáchnul:)


  • 0

#157 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červenec 2018 - 15:15:21

jako čerstvý filmový laborant narazil jsem na problém, po vyvolání 16 mm pásu rozšroubuju cívku a mám deset metrů na ležato a nad sebou hromadu háčků a nyní začínám tahat a věšet 

a hle! film je jak živý a někdy vyběhne z cívky dřív, než potřebuju a vůbec je neukázněný

klasický 35 mm negativ nechám v půlce cívky a ve smáčedle, pomalu tahám ven

jak to děláte s deseti metry? nebo je lépe nechat cívku smontovanou a odvíjet opačným postupem než se děje navíjení?


  • 0

#158 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 23 červenec 2018 - 16:40:40

Lomo UPB strčím do sprchy. Nahoře mám tyčku kde mám kroužky na závěsy s háčky :D mám jich tam 5. No a ve vývojnici nechám vodu, rozšroubuju cívku a sundám její vrch. Film jen v té spodní cívce v pohodě drží. No a tak chytnu konec filmu a rukama odvíjím cívku. Já ji vlastne roztočím a ona se točí sama a já tahám film. No a dycky roztočím, tahám film a věsím na háčky. Výhoda je, že se mi film nekroutí jako had. Kolik to roztočit na to člověk přijde. Hlavně je pak třeba si natahat háčky od sebe taky, aby mezi visícími pásy bylo patřičné mezery. Někdy se potvory k sobě samy scuknou a slepí. když na to člověk přijde až když je film suchý, je to celkem naprd.

 

10m pověsit je v pohodě. Už mi tak viselo i 15m.


  • 0

#159 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červenec 2018 - 19:07:49

napnul jsem mnoho metrů kvalitního zednického provázku do komory pod strop, pevně rozmístil drátěná očka-háčky a doufal, že se mi podaří film pověsit "na výšku", jako věším běžně všechny negativy, voda se smáčedlem hned steče nejkratší cestou

no nepodařilo se, na tom bude ještě třeba zapracovat, taky to chce velmi trpělivosti se perforačními otvory s8

nechal jsem tedy klasické průvěsy a když částečně film uschl klepnutím na dolní oblouk vodu oklepl

o zmíněné možnosti tahat film z vody jsem taky uvažoval, dokonce počítal s malým závažím-destičkou, kterou bych po odvinutí metru vždy položil na závity, aby se svévolně neodvinuly

ona to nebude taková věda, hlavně nemít obě ruce levé a při finálním věšení méně svátečních bernardů míti v sobě že áno :-)


  • 0

#160 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 24 červenec 2018 - 15:29:34

Ja to robím tak, že cievku s filmom vyberiem zo zmačadla, rozšrubujem vo vodorovnej polohe, našrubujem naspäť tú osku a potom v pohode roztočím cievkou v opačnom smere, ako je film navinutý, a film púšťam voľne do vane. Koniec filmu samozrejme zachytím do ruky a začnem vešať na šnúru na prádlo, s tým, že robím asi tak 120cm slučky. Háčky používam klasické kancelárske sponky roztiahnuté na "S", také tenké, ktoré vyzerajú ako medené. Keď film celý povesím, v pohode 15 metrov, tak háčky roztiahnem na šírku kúpelne, cca 1,5 metra a potom ešte každú slučku  tak cca 20 centimetrov nad spodkom slučky zavesím a vedľajšiu šnúru, to je hlavne kvôli tomu, aby sa film nezlepil. Takto mi na štyri šnúry cca 1,6 metra dlhé naraz vojde 30 metrov filmu bez ryziky zlepenia. S ORWOM DS 8, ktoré malo podložku len 0,1mm bol trošku problém, nakoľko sa film dosť krútil, ale pri troške pozornosti sa zlepeniu dalo predísť. Samozrejme pri vešani filmu ho pretieram cez rozmočenú a dobre vyžmýkanú jelenicu, aby film jednak rýchlejšie vyschol a jednak by neostali kvapky.


  • 0

#161 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 červenec 2018 - 15:07:43

díky vyzkouším v podstatě to jen chce mít vodorovnou nádobu, malinko mě mátlo že mám nádobu rotační, svislou, tak dovyrobíme

-

co jsem se chtěl zeptat je promítání obrazu zpětným chodem se žárovkou, je li normální, že to projektory moc nemilují, často se smyčka krátí a sem tam i film namotá-naláme

jestli se s promítáním zpět počítá, nebo se to nedoporučuje, nebo je na to nějaký fígl krom zpomalení reostatem, když ho projektor má

intuice mi říká tak to zpátky nepouštěj, ale kdo ví


  • 0

#162 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 červenec 2018 - 15:25:25

Ak je projektor prispôsobený na spätné premietanie, tak by problém nemal byť. Z praxe však vieme, že je to kus od kusu. Hlavne záleží na mechanike projektoru aj toho, ako je vybehaný, náhone koliesok atd.  Viem, že napr. s Fujicou SH30 si dovolím film pustiť odzadu aj celých 240 metrov, ale napr. s Revue 30 to už neriskujem, tá by s filmom rýchle urobila krátky proces, aj keď je tiež stavaná na to. Eumiga G 926 som ešte neskúšal, nepotreboval som to, takže tu neviem. Takže povedal by som, že je to kus od kusu. nejaký nepotrebný skúšobný film a skúsiť, to je najlepšie zistenie, ako to funguje u tej ktorej premietačky.


  • 0

#163 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 25 červenec 2018 - 16:32:56

Hlásím že s Eumig Mark S810D není zpětné promítání zádný problém. Jenom se změní  vertikální poloha obrazu, takže to chce doladit kolečkem. Co se pamatuju jako kluk, tak ani s Meosem Duo to nebyl problém.


  • 0

#164 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 červenec 2018 - 17:26:14

no možná byl poškozený film či chybná slepka a tak jsem si to nějak zafixoval

možná mám projektory více proběhlé

vezmu tedy některý ze zkušebních filmů a dám mu delší zpětný chod

poloha okna na plátně se mi změní vždy

tak uvidíme ono to zas tak často potřeba není, proč promítat odpolední činnost manželky anebo synkovu jízdu na trikové koloběžce obráceně že áno :smile: zas takovej student přes lidské pohyby nejsem...


  • 0

#165 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 červenec 2018 - 10:47:57

https://rhx.rajce.id...z/UPB-1_Tescoma

chtěl jsem nahrát video, ale takový záznam by měl být ideologicky sejmutý na osmičku, no tak později ...

slovy:

tak to je můj novej tank, troufám si říct, že POSLEDNÍ verze, testovací film byl správně vyvolán
z původní vývojnice zbyla jen cívka bez šroubení
materiál jsou lisované plasty se kterými se běžně setkávám na svém pracovišti, jdou skvěle obrábět, zbytek nerez co se dá běžně koupit
plášť je z papiňáku od tescomy, vychází až k neuvěření přesně, kolem cívky je na venkovním průměru asi 1-2 mm z každé strany rezerva
drážky jsem musil frézovat přesně, aby to sedlo, odměnou je úplná těsnost
hrnec  za 225,- kč z  bazaru byl dost velký a ještě na jednu obruč pro dvě šestnáctky či pětatřicítku by tam materiál byl, proto jsou i delší šrouby, co drží víko s hrdly
obruč se dá podle potřeby, mělká/vyšší podle filmu
pro tu šestnáctku je potřeba něco pod 500 ml a film je spolehlivě ponořen cca 3sec v lázni a 3 sec mimo ní
v případě, že přidáte naváděcí pás před ostrým filmem 10 m věřím, že náplň bude kolem 350 ml, hladina bude podstatně níže
obruč je zabroušena do roviny s běžnou lemovkou těsní dokonale
běhá to v ložiskách, točí s tím modelářský pohon - úžasné zařízení, je to na 12v a už někde od 4v se rozběhne a při 5v má otáčku za 6 sec, což jsem stanovil jako optimální, aby se to koupalo a moc to nedivočilo a asi tak nějak to koresponduje s procesory co jsem různě viděl na videích
síly je přehršle! rukou byste to neudrželi ani náhodou, možná ani kleštěma - na vyrovnání drobných nesouosostí a jako pojistka je kousek hadičky, když to zabrzdím, tak tam se to protočí
propojení "cvak-cvak" dělají šestihrany co je znáte z bitů na vrtačce, dokonce je tam i magnet 
udělal jsem si i jednu hřídel s držákem na tanky jobo pro rotační volání, je to šepot květin a škoda ho nevyužít, roller co doma už leta mám je daleko razantnější a vrčivější
odběr! další divnost a sice 80mA! tak jak jsem to zjistit, ani jsem žádné kabely k laboratornímu zdroji co v komoře mám, netahal - nejslabší powerbanka s tím pojede 20 hodin nejméně
hrdlo je jedno napouštěcí a druhé přepadové, kdybych ho náhodně ucpal je ještě štěrbina kolem hřídele a mezera před ložisky, kapalina vyteče volně dolů po svislém tělese
dále jedno hrdlo dole vypouštěcí a jedno dole zaslepené navíc 
je to celkem stabilní, ale bez náplně by se to mohlo teoreticky přičiněním neopatrného ovíněného laboranta překotit, tady pomohli potapěči a sice jakés závaží, co jsem dolů zahákl, nalezené kdysi v bazaru
potmě nasadit cívku s hřídelí, zaklapnout a pustit 
hlavně se nic nezastavuje při výměně lázní a prací vody, což byl primární úkol, vlastně můžu prát tekoucí vodou, voda se nastaví tak, aby přitékala/odtékala mírným proudem (na to je tam to jedno spodní hrdlo navíc - na trvalé připojení prací vody)
jediný zádrhel je ten, že musím vyrobit na reosvit žárovkou co dělám na cívce ponořené ve vodě speciální  nádobu, ona totiž z cívky dole trží hřídel asi 100 mm :smile: takže miska s kapsou na tu hřídelku, taky na smáčedlovou lázeň při vyndávání pásu a kryt proti kapající vodě nad motor
no po těch všech peripetiích  z tímto výtvorem už vpravdě maličkost...
 

  • 4

#166 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 červenec 2018 - 10:56:02

HRDINSTVÍ!


  • 0

#167 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 12 srpen 2018 - 18:51:34

Dobrý večer vespolek! Po několika letech focení a nedávném narození prvního potomka jsem se rozhodl zabrousit do krajin pohyblivých obrázků a minulý týden do mých rukou přibyla krásná a snad funkční quartzka ds8-m. Ještě jsem nic nenafilmoval, ale řeším, jak film zpracovat. Pročetl jsem několik vláken, shlédl několik jůtůbových videí a snažím se sehnat vývojnici. Výše popsané výrobní postupy jsou vskutku obdivuhodné, ale obávám se, že nedisponuji ani vybavením ke konstrukci ba ani nutnou dávkou šikovnosti. Proto se musím zeptat, zda by některá dobrá duše zde neměla k prodeji vývojnici, ve které by se dalo vyvolat 10m filimu..? 

Co si popřípadě myslíte o zpracování filmu otevřeným způsobem/v kyblících? Taky jsem to někde na jůtůbu viděl, vypadalo to poměrně snadně...


  • 0

#168 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 12 srpen 2018 - 19:33:58

O máchání filmu v kýblu, hlavně pokud použiješ manganistanový bělič, se asi nedá říct nic dobrého. Asi ideální řešení pokud už ten film nechceš.

 

S vývojnicí ti asi moc neporadím, sám sem rád za svoje Lomo, které mám jen díky kamarádovi. Zkus ale sledovat sbazar jak český tak slovenský. Na aukru je prd a pokud se vyskytne, tak letí cena příliš vysoko.

 

DS8-M není moc výkřik techniky, DS8-3 by byla lepší volba. Mko trpělo na nestabilitu posunu filmu. Pokud ta kamera roky ležela, tak by určitě chtěl aspoň vyndat strojek. Trochu ho pročistit a promazat. Původní vazelína bude suchá jak mýdlo. Taky už nemusí sedět snímková frekvence. Kdybys byl od Ostravy, klidně bych se ti na to podíval. Aj film bych byl ochotný vyvolat...ale do Prahy daleko.


  • 0

#169 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 12 srpen 2018 - 21:19:19

Inu, kamera byla v kompletní sadě a za dobrý peníz, tak jsem neváhal. Už jen proto, že je tak hezká. I kdybych zjistil, že je naprd a ležela mi doma, tak toho nebudu litovat :)
Po vývojnicích budu tedy koukat dál, ono se něco ukáže. Každopádně děkuju za nabídku, ale jak říkáš, byla by to štreka. Dělá mi ale radost už jen jí natáhnout a poslouchat to vrčení :)


  • 0

#170 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 srpen 2018 - 17:25:57

kolikrát jsem si říkal, co si počnem, až světová zásoba sovětských vývojnic bude vyčerpána

tank není problém, dá se i najít hotový, stačí zajít k manželce do kuchyně pro kastrol, či do trikeru pro velkou zátku pro kanalizační potrubí atakdále + malé úpravy a vyvrtat sem tam díru a přiklopit ovšem co cívka?

jak tak hledím na cnc frézu či vodní paprsek jak si jezdí svými drahami, pořád si říkám, že u nás v čechách to dovedem

že to musí nějak jít - navlíknout film do štěrbiny, přiklopit druhou částí či uvinout nerezový korexový pás nějakou kostru či co ...

to je výzva a je otázka, zda ji někdo zvedne

jistě by se stal slavným! nejen v naší krajině, ale i daleké cizině


  • 0

#171 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 srpen 2018 - 19:40:33

Dnes jsem na youtube našel UBL-1, i s poštovným přijde asi na 2 tisíce.

 

https://www.ebay.com...id=322749002805

 

 


  • 0

#172 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 17 srpen 2018 - 19:32:54

kolikrát jsem si říkal, co si počnem, až světová zásoba sovětských vývojnic bude vyčerpána

tank není problém, dá se i najít hotový, stačí zajít k manželce do kuchyně pro kastrol, či do trikeru pro velkou zátku pro kanalizační potrubí atakdále + malé úpravy a vyvrtat sem tam díru a přiklopit ovšem co cívka?

jak tak hledím na cnc frézu či vodní paprsek jak si jezdí svými drahami, pořád si říkám, že u nás v čechách to dovedem

že to musí nějak jít - navlíknout film do štěrbiny, přiklopit druhou částí či uvinout nerezový korexový pás nějakou kostru či co ...

to je výzva a je otázka, zda ji někdo zvedne

jistě by se stal slavným! nejen v naší krajině, ale i daleké cizině

Cievku netreba. Ak chceš náhradu korexového pásu, stačí ti pás filmu, najlepšie obojstranne perforovaného a do perforácie navliecť tam a späť a stále dokola tenkú gumičku. /z rozobratého gumicuku/.Dá sa kúpiť aj v metráži.


  • 0

#173 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 17 srpen 2018 - 22:08:32

RHx, už som to niekoľko krát hovoril, načo cievky, korexové pásy (neodporúčam), prečo neideš cestou priebežného stroja? Myslím si, že na to máš!


  • 0

#174 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 srpen 2018 - 08:37:05

jej o mě nejde, poslední volací stroj (tedy celkem třetí a poslední verze) nemá žádnou konstrukční chybu a včera jsem ho dokonce demonstračně ukazoval i manželce!

kroutila hlavou a ptala se, kdy že dodělám tu horní koupelnu, když mám čas na takové tanky

celé bych to nazval takovým  "vývojovým neklidem" momentálně krom koupelny a jiných zbytečností v domě nic zajímavého na práci nemám

a taky udělat díru do světa! to se vždy cení, kupříkladu mladí inženýři v současně vysílaném letitém seriálu v boji u prken i se zlými obchodními partnery z kapitalistického tábora to měli dle jejich zápalu stejně  :-) 


  • 0

#175 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 23 srpen 2018 - 23:47:06

Tanků je pořád habaděj :) Problém vidím v tom, aby zase začali konečně dělat barevnou inverzi (Kodak i Ferrania) a taky v tom, že není téměř k sehnání tank na 30 metrů. Párkrát jsem ho viděl někde na ebayi, ale cena je brutální.


  • 0

#176 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 srpen 2018 - 11:35:21

a jsme u toho, konečně spatřen důvod pro výzkum-vývoj-výrobu

třicet metrů

ale já nejdu


  • 0

#177 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 květen 2019 - 19:07:02

Zdravím všetkých. Vedel by mi niekto požičať vývojnicu LOMO a rezačku na film? Testoval som pred nedávnom novo zakúpenú kameru Quarz - zoom DS83 a nemám to v čom vyvolať keďže som si ešte nestihol zadovážiť tank. Bol by som rád ak by to bol niekto z východného Slovenska. Ja som z Košíc. Ak by sa predsa len niekto našiel nech mi píše na moju emailovú adresu martin.kocis97@gmail.com.


  • 0

#178 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 12 květen 2019 - 21:52:53

Požičiam.
  • 0

#179 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 květen 2019 - 19:01:57

PetoG

Ďakujem za reakciu. Mohli by sme sa o tom dohodnúť prostredníctvom emailu?


  • 0

#180 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 květen 2019 - 19:13:26

Zdravím všetkých. Nemáte niekto recept na účinný manganistanový bieliaci kúpeľ? Vzhľadom na to že Foma set na spracovanie inverzie sa mi zdá prehnane drahý som sa rozhodol si chémiu namiešať sám. Sokolvideo v niektorej diskusii radil že kde sa dajú potrebné chemikálie zakúpiť:

Kys. sírová - 37 % ná v drogérií 

Manganistan draselný - lekáreň

Dvojsiričitan (pyrosiričitan) draselný - Borkén v záhradkárskych potrebách

Vývojka a ustáľovač - cez Foma obchod alebo v mojom prípade Fotoman v Košiciach


  • 0

#181 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 15 květen 2019 - 05:48:18

5g manganistan, 30ml kyseliny sír. pro akumulátory, voda do 1000ml objemu roztoku. Namíchat těsně před použitím, po použití vylít. Nepřekračovat teplotu 20°C. Manganistan funguje, ale není moc vhodný - při vyšší teplotě poškozuje emulzi. Lepší je klasický bělič s dichromanem, ale ten v drogerii nekoupíš.


  • 0

#182 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 květen 2019 - 11:25:16

O dichrómane draselnom viem. Viem že ho aj Foma uvádza vo svojom recepte ale vzhľadom že je veľmi zdraviu škodlivý tak preto by som radšej zvolil manganistan draselný. Vedel by si mi aj odporúčať vhodný čas na bielenie manganistanovým bieličom?


  • 0

#183 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 15 květen 2019 - 12:04:23

Odzkoušej na kousku černého vyvolaného filmu, jak rychle v tom zmizí černé stříbro v emulzi a film bude průhledný. V dichromanovém mi to doma doslova mizelo před očima, manganistanový jsem nezkoušel. V postupu je uvedeno 5 minut. Když jsem volal R100 8mm tak jsem dodržel časy přesně podle datasheetu od Fomy. Jenom první vyvolání jsem na radu Janka Sokola protáhnul na 12minut. Vyšlo to super. Míchání není extra kritické. I když teď už mám pro UPB vývojnici nachystán elektrický rotátor, ať se tím nemusím vrtět ručně. Ještě jsem to ale nezkoušel naostro, nebylo nějak co točit. Reexpozici dělám 150W halogenem.


  • 0

#184 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 květen 2019 - 12:20:40

Ďakujem za radu. Vyskúšam to a uvidím či mi nezmizne obraz z filmu :D.  Dala by sa pri reexpozícii použiť aj 100W opálová žiarovka?


  • 0

#185 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 15 květen 2019 - 12:53:45

Někde u REDa jsem četl jen 2 g manganistanu. Tak babo raď. 96% sírovky dává 12 ml (= 31 ml 37% sírovky). Dobu bělení udává 5 minut při 20 celsiech.

Jak to má namíchané fomaset, nevím. Udávají ale 8 minut bělení při 20 celsiech.


  • 0

#186 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 15 květen 2019 - 13:56:45

https://www.foma.cz/...40a5c306f378-en

 

Jinak když to Redovi funguje, tak proč to nezkusit. 96% H2SO4 mám a je velká bžunda ji ředit do roztoku. Doporučuju koupit právě už tu ředěnou do akumulátorů a množství pak 3x tolik než koncentrované.


  • 0

#187 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 15 květen 2019 - 19:04:34

Ďakujem za radu. Vyskúšam to a uvidím či mi nezmizne obraz z filmu :D.  Dala by sa pri reexpozícii použiť aj 100W opálová žiarovka?

On zmizne, je to přece bělič :)

100W opálová žárovka je dobrá. Hlavně s ní pohybovat, kroužit, všemi směry, aby se světlo dostalo do všech zákoutí. A pro jistotu svítit z obou stran. Film by měl být ponořený během osvitu ve vodě, jinak můžou v obraze zůstat vkopírované kapky.


  • 0

#188 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 15 květen 2019 - 20:50:41

Někde u REDa jsem četl jen 2 g manganistanu. Tak babo raď. 96% sírovky dává 12 ml (= 31 ml 37% sírovky). Dobu bělení udává 5 minut při 20 celsiech.
Jak to má namíchané fomaset, nevím. Udávají ale 8 minut bělení při 20 celsiech.


je to stary recept co fungoval... 2g Manganistanu a 12ml koncentrovane sirovky

jen fakt bacha na tu teplotu...a belic nevydrzi dlouho

od jisteho casu delam jen s tym dichromanovym...je to jistota

zarovka mlecna 100W u 16mm z kazde strany u 8mm staci z jedne, civky nechat ve vode jak pises
  • 0

#189 Martin97

Martin97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2019 - 09:29:53

Zdravím. Tak som to teda otestoval.

1. Prvé vyvolávanie - Fomadon LQR (1 + 10) - 9 min / 20°C

2. Pranie - tečúca voda - 10 min / 20°C

3.Bielenie - 2 min / 20°C

4. Pranie - tečúca voda - 5 min / 20°C

5. Čistiaci kúpeľ (FB - 3) - 3 min / 20°C

6. Pranie - tečúca voda - 5 min / 20°C

7. Reexpozícia - 100 W opálová žiarovka vzdialená od vývojnice 1m. Špirála vo vývojnici v ktorej bola voda. Reexpozícia trvala 3 min (2 x 1,30 min).

8. Druhé vyvolávanie - Fomadon LQR (1 + 10) - 9 min / 20°C

9. Pranie - tečúca voda 10 min / 20°C

10. Ustálenie - Fomafix (1:5) - 5 min / 20°C

11. Pranie - tečúca voda - 30 min / 20°C

 

Použil som ten manganistanový bieliaci roztok:

manganistan draselný - 5,0 g

kyselina sírová  37 % - 30 ml

voda do - 1 000 ml

 

Vyskúšal som aj bieliť 5 minút ale potom emulzia napučala, spravili na na nej pľuzgiere a dala sa zotrieť jemným prejdením bruškom prsta po emulzii. Pri 2 minútovom bielení emulzia nenapučala, nespravili sa na nej tie pľuzgiere a bola menej náchylná na mechanické poškodenie (prejdením medzi prstami sa nezotrela len sa dala poškriabať nechtom). Myslím že to dopadlo celkom dobre. Veď posúďte sami . 

Nabudúce pridám síran draselno hlinitý (kamenec hlinitý) do bieliaceho kúpeľa na vytvrdenie želatíny.

 

Určite vyskúšam aj ten recept od RED. Len by ma zaujímalo, či to je na 500 ml alebo na 1 000 ml a čas bielenia je 5 min / 20°C?

Ešte by ma zaujímalo aká je vhodná expozícia. Či tých 3 min ako som použil alebo 2 x 30 sec alebo 5 min (2 x 2,30 min) ?

 

Točené: Quarz zoom ds 8 - 3

Vyvolané: upravená plastimatková cievka 

Na ostrosť nepozerajte. Pri kamerovaním som ostril dobre a na filme  je obrázok ostrý len tá  mierna neostrosť je spôsobená prefotením cez zväčšovák mobilom :D

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#190 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 26 květen 2019 - 22:03:47

Zdravím. Tak som to teda otestoval.

1. Prvé vyvolávanie - Fomadon LQR (1 + 10) - 9 min / 20°C

2. Pranie - tečúca voda - 10 min / 20°C

3.Bielenie - 2 min / 20°C

4. Pranie - tečúca voda - 5 min / 20°C

5. Čistiaci kúpeľ (FB - 3) - 3 min / 20°C

6. Pranie - tečúca voda - 5 min / 20°C

7. Reexpozícia - 100 W opálová žiarovka vzdialená od vývojnice 1m. Špirála vo vývojnici v ktorej bola voda. Reexpozícia trvala 3 min (2 x 1,30 min).

8. Druhé vyvolávanie - Fomadon LQR (1 + 10) - 9 min / 20°C

9. Pranie - tečúca voda 10 min / 20°C

10. Ustálenie - Fomafix (1:5) - 5 min / 20°C

11. Pranie - tečúca voda - 30 min / 20°C

 

Použil som ten manganistanový bieliaci roztok:

manganistan draselný - 5,0 g

kyselina sírová  37 % - 30 ml

voda do - 1 000 ml

 

Vyskúšal som aj bieliť 5 minút ale potom emulzia napučala, spravili na na nej pľuzgiere a dala sa zotrieť jemným prejdením bruškom prsta po emulzii. Pri 2 minútovom bielení emulzia nenapučala, nespravili sa na nej tie pľuzgiere a bola menej náchylná na mechanické poškodenie (prejdením medzi prstami sa nezotrela len sa dala poškriabať nechtom). Myslím že to dopadlo celkom dobre. Veď posúďte sami . 

Nabudúce pridám síran draselno hlinitý (kamenec hlinitý) do bieliaceho kúpeľa na vytvrdenie želatíny.

 

Určite vyskúšam aj ten recept od RED. Len by ma zaujímalo, či to je na 500 ml alebo na 1 000 ml a čas bielenia je 5 min / 20°C?

Ešte by ma zaujímalo aká je vhodná expozícia. Či tých 3 min ako som použil alebo 2 x 30 sec alebo 5 min (2 x 2,30 min) ?

 

Točené: Quarz zoom ds 8 - 3

Vyvolané: upravená plastimatková cievka 

Na ostrosť nepozerajte. Pri kamerovaním som ostril dobre a na filme  je obrázok ostrý len tá  mierna neostrosť je spôsobená prefotením cez zväčšovák mobilom :D

super, gratulujem


  • 0

#191 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 14 srpen 2019 - 20:19:34

Vim, ze to tu uz probiralo, ale, potreboval bych pomoc se shanenim vyvojnice. Narazil jsem na moc peknou Admiru 8 IIa a neodolal jsem. Inu, nejak se nemuzu dobrat na bazarech nejake vyvojnice. Videa na youtube mam nakoukane, dokonce i cernobile diapozitivy jsem si doma vyvolaval, jen bych se chtel dobrat toho, kde sehnat vyvojnici na 2x8mm film.

 

Za jakoukoli pomoc, nebo jakykoli tip predem dekuju.


  • 0

#192 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 15 srpen 2019 - 12:15:11

Na ebay jsou běžně k mání ty bakelitové Lomo, ceny jsou ale docela vysoko... https://www.ebay.com...t=29993&_sop=15


  • 0

#193 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 15 srpen 2019 - 18:53:02

Skuste napisat Tiborovy do scart.sk. Nejake myslim ma
  • 0

#194 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 15 srpen 2019 - 21:38:24

Dekujiza informaci, scart.sk jsem napsal.

 

No, ty ceny na ebay jsou opravdu nekde, jinde, nez bych cekal. A rozhodne jinde, nez kolik by mi doma proslo na to dat.


  • 0

#195 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 15 srpen 2019 - 22:32:47

Taky jsem jí potřeboval koupit. O tu letitou jsem přišel o povodních. Stála s dopravou 3600,- Moc na rozhodování času nebylo. Na druhou stranu radost, že je s čím vyvolávat... Přeju ti kápnout na dobrý kus a za co nejmeší cenu. Držím palce...
  • 0

#196 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 16 srpen 2019 - 01:23:38

To jsou skutecne brutalni ceny. Kamera me stala 500 korun. Uz chapu, proc si nekdo ty vyvojnice vyrabi doma.


  • 0

#197 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 srpen 2019 - 10:59:48

jenže cívku nevyrobíš
samozřejmě teoreticky s moderními technologiemi ano, ale sám si to nedovedu představit
ostatní je vnější plášť, hřídel atd. to je snadné a dá se i levně improvizovat
ale cívku nikdo neprodá, proč by to dělal
zacarovanej kruh, kterej končí akceptovanim tržních cen
  • 0

#198 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 16 srpen 2019 - 12:39:38

Dekujiza informaci, scart.sk jsem napsal.

 

No, ty ceny na ebay jsou opravdu nekde, jinde, nez bych cekal. A rozhodne jinde, nez kolik by mi doma proslo na to dat.

Raději si to doma prosaď, ty ceny rostou a půjdou jen dál nahoru, tím spíše, že je na co točit i v barvě - díky filmům Lomography X-pro (E-6) a Lochrome Purple (C-41) a brzy se má začít vyrábět ještě Lomochrome Metropolis (C-41).


  • 0

#199 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 16 srpen 2019 - 13:39:12

Teď koukám, že ty filmy od Lomography, které jsem zmiňovala jsou jen s jednostrannou perforací a Kodak zase dělá už jen super8 (opravte mne pokud se pletu), takže pro většinu kamer Admira asi nic, (ale to nic nemění na tom, že cena těch 16mm vývojnic půjde nahoru).


  • 0

#200 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 16 srpen 2019 - 17:34:19

A to sem si říkal, že se vyprdnu na 8mm filmy, zbavím se všeho vybavení a zůstanu jen u kinofilmu. No asi ne, budu si vážit toho co mám. Vývojnice na 8/16mm budou asi brzo vyvažovat zlatem či co. Apropo Nicole, co ten expozimetr?


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:8mm film, vývojnice

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních