Přejít na obsah


Fotka

Vývojnice na 8 mm film

8mm film vývojnice

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
264 odpovědí na toto téma

#201 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 srpen 2019 - 23:19:17

kdepak, všechno poctivé vybavení dobrých značek na ceně drží,nebo stoupá

nemám smysl prodávat, není li životní nouze

-

jinak k osmičce už šnek blahé pamětí pronesl, že osmička je krásná, ale drahá

nemá smysl počítat desítky stokorun, co se za to dají, to to radši nedělat vůbec


  • 0

#202 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 17 srpen 2019 - 18:48:23

Občas lze narazit na českou vývojnici Coloreta. Bývá za přijatelnější cenu než lomotank. Sice má kapacitu jen 10 m a je pouze pro šíři 16 mm, ale pro točitele na DS8 nebo Normal8 to stačí. Já mám Coloretu za 1000 Kč.

 

Další možností je zhotovit si korexový pás. Řehořek popisuje jeho výrobu z dvojitě perforovaného čirého 16mm filmu nebo zaváděcího pásu, jehož perforace se protká gumičkou.


  • 0

#203 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 srpen 2019 - 09:22:28

Korexovy pás nie. Všade sa píše, že sa dá použiť, ale zase hrozí poškodenie filmu.

Len tak ma napadlo. Nedala by sa vyrobiť cievka do tanku, napríklad ako je v UPB-čku na tlačiarni. Tlačia sa predsa už všelijaké veci. Ja k tomu nemám prístup, ale tí, ktorí majú by mohli popremýšľať o výrobe cievok. Nádobu dopasovať už by nemal byť problém. Myslím si, že by to určite vyšlo lacnejšie, ako sa predávajú.


  • 0

#204 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 18 srpen 2019 - 10:20:56

3D by mohlo být řešení. Jen se obávám o hladkost povrchu aby nedocházelo k poškrábání emulze. Ale za pokus by to stálo. Problém kdo to naprogramuje a převede na 3D tiskárnu. Možná, že koupě cívky vyjde levněji než celý tisk. Ale bavím se o tisku jedné cívky. Větší množství může být cenově zajímavé. Nechť posoudí ten, kdo je na 3D profík...


  • 0

#205 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 18 srpen 2019 - 11:52:24

Profík nie som, ale niečo už som namodeloval a vytlačil. Vytlačiť sa dá všetko a sú rôzne materiály, to je najmenší problém.

Ako závažnejšiu záležitosť by som videl:
- rozmer cievky (bežné tlačiarne majú max 300x300x300mm pričom pri okrajoch už bývajú tolerancie tolerantnejšie

- namodelovať to bude fuška, to budú desiatky hodín. Záleží na tom, ako si kto cení 'voľný čas'. Ja osobne by som to robil 1:1 s originálom, nepodceňoval by som vplyv prúdenia vývojky.

Skôr by som to videl na nejaký Kickstarter projekt, kde sa začne až keď sa vopred vyzbiera suma na výrobu.

Čo zároveň vysvetľuje aj tie ceny LOMO cievok (sám som mal dva ks, po pochopení že osmička nie je pre mňa som ich posunul ďalej).
  • 0

#206 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 18 srpen 2019 - 18:00:29

V skratke: malo by to význam riešiť cez 3D print ak by bolo napríklad 10 záujemcov. Cena samotnej 3D tlače je pomerne malá (a je rámcovo jedno či ide o 1 alebo 20ks).
Najvýraznejšie náklady budú modelovanie (napr. ja by som to modeloval cca za 350 eur+ ale to som ja) a 'vývoj' - testy materiálov a tlače + slepé uličky.

Ak sa toho ale ujme niekto zadarmo tak v technológii problém nevidím.
  • 0

#207 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 srpen 2019 - 19:07:34

chlapci, co cnc fréza?
snad by ty programy byly jednodušší
ležící kolo materiálu o průměru cívky
frezou udělat drazku - spirálu
pak třeba vodním paprskem udělat díry, žebrování
na soustruhu trn a pak druhou půlku
jen mně to tak napadlo, s těmi stroji denně dělám
ale nemám soukromého programátora, realizaci nenabidnu
  • 0

#208 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 18 srpen 2019 - 19:18:43

RHX, 

raz by som takú frézu chcel vidieť v akcii, nemám tu v okolí :) Určite je to viac profi mašina ako 3D tlač (typu Pruša a pod).

 

Problém ale zostáva: opäť treba 3D model.
Moooožno by šlo naskenovať (v 3D) cievku.
Prípadne v Pythone (alebo sCAD) niečo naprogramovať čo by uľahčilo modelovanie...ale tam sa už ja pohybujem pomerne neisto.

 

Edit: blbosť som napísal? Neviem, či CNC potrebuje 3D model. 


  • 0

#209 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 18 srpen 2019 - 21:42:40

Do plexiskla na CNC vyfrézovat spirálovou drážku a z druhé strany profrézovat žebroví (nebo naopak) by mohlo jít.

 

Podle toho, co nás učili před léty na nějakém rychlokurzu CNC obrábění, CNC stroj přímo s 3D modelem nepracuje, ale používá tzv. G-kód, který definuje pohyby nástroje a další úkony stroje. V nějakém CADu se nejdřív vytvoří model, pak se to přenese do CAMu, kde se model převede na pohyby nástroje a odsimuluje obrábění a vygeneruje kód pro stroj.

 

Vzhledem k tomu, že jde o soustřednou spirálu, se také nabízí použít soustruh, do kterého se upne kotouč plexiskla, a buďto nožem nebo malou frézkou se při přiměřeně nízkých otáčkách vytočí do plexi spirála.


  • 0

#210 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 srpen 2019 - 11:45:54

jediná potíž je s čistotou té drážky, máme takový plast co se jmenuje simona, není tak křehký, dobře se obrábí a je velmi houževnatý

byl by určitě vhodný, dělal jsem z něj víka na rotační tank, ale to byla jednoduchá kruhová drážka a tu uděláš bez programu

škoda, že jsem se líp neučil a nedovedu ty programy, to bych mohl už dneska odpoledne na šichtě provést bojové zkoužky

něco jako jsem dělal v sobotu v kovářském oboru

Přiložený soubor  prvni cepel.jpg   161,89K   3 Počet stažení

 


  • 0

#211 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 22 srpen 2019 - 11:36:54

No, to je opravdu zajimave. Takova palka. Inu, zrovna porizujeme dum a dite, takze penez neni nazbyt. Nejak poshanim. Uvidim. Mam bokem odlozene nejake penize na sve konicky,a le potreboval bych vic.

 

Naucte deti fotografovat. Nebudou pak mit penize na drogy.


  • 0

#212 jenk49

jenk49

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2020 - 17:29:41

Dovolím si oživiť toto vlákno, 
 

 

Ak by sa ešte niekomu doma povaľovala vyvjonica, rád ju odkúpim.

  • 0

#213 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2020 - 18:04:50

V jednom dokumente americkej armády zo 40. rokov som videl že film spracovávali na drevených rámoch a vyvolávali to vo veľkých kameninových vývojniciach. Rýchle a lacné. Len má to pár nevýhôd. Film sa musí namotať po tme presne na rám a ďalšia je že prvé vyvolávanie a bielenie prebieha po tme. Ale mohol by tam byť ešte jeden malý problém a to je taký že by sa film na ohyboch (na rohoch) mohol vyvolávať rýchlejšie ako ten čo je rovný.


  • 0

#214 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 22 květen 2020 - 22:23:13

Na tech ramech se film susil. Pokud nekdo vyvolaval takovymto zpusobem (Skutecne? Dreveny dam do chemie?) pak asi mel hodne chemie, ale na takove to domaci volani to nebude.


  • 0

#215 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2020 - 23:00:30

Áno tie rámy boli drevené. Pravdepodobne boli natreté lakom proti nasiaknutiu chémie. Tak v tom dokumente to používali na veľké množstvo filmov. Na doma by sa to dalo možno použiť v nejakej kompaktnejšej podobe. 


  • 0

#216 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 květen 2020 - 09:15:29

Najmenší rám na vyvolávanie filmov bol stavaný na tridsať metrov 16mm filmu. V niektorej zo starších kníh pre filmárov dokonca tento rám je aj popísaný. Spotreba lázni bola relatívne malá, stačilo asi 1,5 litra lázni na 30 metrov šestnástky. Takto sa filmy vyvolávali spočiatku existencie filmov. V jednom z dokumentov o Chaplinovej návšteve filmových labolatorií bolo vidieť takýto rám, mal v priemere asi dva metre a na dĺžku stáď päť?. Bol samozrejme stavaný na 300 metrov 35 mm filmu. V amatérskej praxi sa rámové vyvolávanie prestalo používať, keď sa prešlo na používanie inverzných filmov, nakoľko tieto musia byť po celú dobu vyvolávania ponorené v roztoku a nemali by prísť do styku zo vzduchom. A to nehovorím o farbe.


  • 0

#217 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 květen 2020 - 09:45:39

Ve starších receptech se rozlišují vývojky pro tank, vývojnici a misku. D 76 je původně kinematografická tanková vývvojka. Pod vlivem angličtiny to srostlo na vývojnice = tank. Btw v jednom dílu Podivuhodných dětí je kouzelný překlad "při vyvolávání filmu třepala kanistrem" chvíli mi trvalo, než mi došlo, že jde o překlápěcí vývojnici a překladatelka si nevěděla rady :-)


  • 0

#218 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 květen 2020 - 14:48:32

Áno. Čo sa týka farebného inverzného filmu bol by tam značný problém kvôli oxidácií farbotvornej vývojky a materiálu. K tomu mám aj taký vtipný príklad. Raz mi vravel vyučujúci že keď bol v mojom veku, boli na výlete v Moskve (v rámci školy). Mal so sebou kameru Admira a v nej ORWO (farebný). Vravel mi že to vyvolával na vyvolávacom bubne ktorý zhotovil jeho otec, a po vyvolaní keď premietol film, tak si všimol že z budovy ktorá bola v reáli biela bola zrazu modrá. 


  • 0

#219 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 9 říjen 2020 - 18:01:50

Ahojte,
Dve Colorety v orig. krabičkách - má niekto záujem?
Keď tak SZ alebo mail.
  • 0

#220 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 prosinec 2020 - 08:15:16

nechcem robiť reklamu, ale nedalo mi.: UPB, vraj kompletná, len tá cena!

https://foto.bazos.s...nica-upb-1a.php


  • 0

#221 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 prosinec 2020 - 12:19:01

cenová politika  tohoto prodejce je  vskutku velmi zajímavá,  stačí se podívat na jiné jím nabízené poklady  :-D


  • 0

#222 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 prosinec 2020 - 17:50:27

Tak, tak Jirko, niekedy človek žasne nad niektorými inzerátmi, álá "Smena 8M len za 200,- EUR" atd. atd. atd. atd . . .......


  • 0

#223 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 prosinec 2020 - 21:56:42

nechcem robiť reklamu, ale nedalo mi.: UPB, vraj kompletná, len tá cena!

https://foto.bazos.s...nica-upb-1a.php

 

cenová politika  tohoto prodejce je  vskutku velmi zajímavá,  stačí se podívat na jiné jím nabízené poklady  :grin:

 

 

Páni

 

Čo s Vám na cene nepáči? Nájdite mi predajcu na Slovensku ktorý by predal UPB - 1A za nižšiu cenu (za kompletnú vývojnicu) ? Na Ukrajine je cena podobná, + k tomu relatívne vysoké poštovné. Navyše cena je orientačná (aby bolo z čoho zjednávať). A ostatné veci ktoré sú v ponuke sú v dobrom stave. Ich cena je tiež aby bolo z čoho zjednávať. 


  • 0

#224 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 30 prosinec 2020 - 23:08:27

scart ju mal lacnejsie:) a ked pozeram ebay veru idu aj lacnejsie


  • 0

#225 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 prosinec 2020 - 23:44:22

Ako som vravel, s cenou sa hýbať dá. Ak by mal niekto o ňu záujem nech sa mi ozve na číslo alebo mail.


  • 0

#226 huf

huf

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: -56

Publikováno 31 prosinec 2020 - 07:33:57

Nechápu tanečky okolo částky prodeje. Když na to nemám, nekupuju, když na to nemám, nechci to.


  • 0

#227 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2020 - 13:15:17

Nechápu tanečky okolo částky prodeje. Když na to nemám, nekupuju, když na to nemám, nechci to.

 

Musím súhlasiť. Ale dohodnúť sa dá vždy.


  • 0

#228 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 prosinec 2020 - 15:19:43

Keďže som kopol do osieho hniezda, asi by som mal reagovať aj ja.

Keď som kúpil svoju prvú UPB1 v predajni Foto-Kino, niekedy v roku 1983-5, tak stála 170,- Kčs, zarábal som vtedy 1900 brutto. Viem, že sa to nedá takto presne  porovnávať, ceny sa zmenili, zmenili sa platy,  zmenili sa podmienky atd., atd., ale aj tak. Keď to zoberiem tak, že zvýšim cenu desaťnásobne, tak som na cene 1700,- Kčs, čo je v prepočte +- 50,- Eur. Preto sa mi zdá cena 200,- EUR vysoká. Súhlasím a s tými, ktorý hovoria, že kto na to má, tak ju kúpi, kto nemá tak ju nekúpi, ale to nie je o tom, ak ju potrebujem, a nebudem mať inú možnosť, tak ju kúpim. Len mi to pripomína množstvo inzerátov typu: "Predám Flexaret II., zaseknutá závierka za super cenu 250,-Eur.". Tak potom neviem, čo si mám o tomto inzerentovi  myslieť. Buď je to zlatokop/-pka, alebo človek, ktorý o tom nemá ani páru. A sorry, neakceptujem ani inzeráty typu: "... cenu navrhnite, ale viem, koľko to stojí na eBay.de ...", mám chuť sa tohto predajcu opýtať, či vie aj to, koľko je v Nemecku priemerný zárobok respektíve dôchodok.


  • 0

#229 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2020 - 16:13:21

Keďže som kopol do osieho hniezda, asi by som mal reagovať aj ja.

Keď som kúpil svoju prvú UPB1 v predajni Foto-Kino, niekedy v roku 1983-5, tak stála 170,- Kčs, zarábal som vtedy 1900 brutto. Viem, že sa to nedá takto presne  porovnávať, ceny sa zmenili, zmenili sa platy,  zmenili sa podmienky atd., atd., ale aj tak. Keď to zoberiem tak, že zvýšim cenu desaťnásobne, tak som na cene 1700,- Kčs, čo je v prepočte +- 50,- Eur. Preto sa mi zdá cena 200,- EUR vysoká. Súhlasím a s tými, ktorý hovoria, že kto na to má, tak ju kúpi, kto nemá tak ju nekúpi, ale to nie je o tom, ak ju potrebujem, a nebudem mať inú možnosť, tak ju kúpim. Len mi to pripomína množstvo inzerátov typu: "Predám Flexaret II., zaseknutá závierka za super cenu 250,-Eur.". Tak potom neviem, čo si mám o tomto inzerentovi  myslieť. Buď je to zlatokop/-pka, alebo človek, ktorý o tom nemá ani páru. A sorry, neakceptujem ani inzeráty typu: "... cenu navrhnite, ale viem, koľko to stojí na eBay.de ...", mám chuť sa tohto predajcu opýtať, či vie aj to, koľko je v Nemecku priemerný zárobok respektíve dôchodok.

 

sokolvideo

 

Každý predávajúci je iný. Niekto si za svojou cenou stojí a nevyjednáva o nej (stojí si za tím aj keď predáva úplný vrak). Ale s väčšinou ľudí sa dá rozumne dohodnúť. Nie som model človeka ktorého som spomenul ako prvého, ale cena 50 eur za konkrétne tento model ktorému absolútne nič nechýba sa mi zná málo. Za vývojnicu na 10 metrov filmu som dal 50 eur tak prečo by som mal za tuto pýtať 50 ? Ako som sa už včera k tomuto vyjadril, uvedená cena je odrazový bod a nie fixný, poprípade je možná aj výmena ako som dnes uviedol v inzeráte. Ešte by som chcel povedať že nemienim sa tu s niekým komu sa nepáči môj spôsob obchodu prieť. Ak niekto o ňu záujem má, tak sa vieme rozumne dohodnúť bez zbytočného mútenia vody. 


  • 0

#230 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 31 prosinec 2020 - 18:30:41

Sorry, nechcem mútiť vodu, alebo kritizovať spôsob obchodu, alebo niečo podobné, len som povedal svoj názor.


  • 0

#231 collodion97

collodion97

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2020 - 20:17:18

Sorry, nechcem mútiť vodu, alebo kritizovať spôsob obchodu, alebo niečo podobné, len som povedal svoj názor.

 

V pohode nič sa nedeje


  • 0

#232 huf

huf

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: -56

Publikováno 1 leden 2021 - 14:29:00

Porovnávat se stejně nic už nedá. Protože se už nic nevyrábí. A čím starší zachovalejší UPB bude, tím bude rok od roku dražší, nebo si za ní dotyčný prostě řekne kolik chce. A je jen na kupujícím, zda cenu bude řešit nebo ne. Kdyby se vyráběly nějaké domácí poloautomaty na vyvolání 8-16mm filmu, ceny by hned spadly. I analogové foťáky budou růst na ceně, nové nebudou. Stačí se podívat kam se dostaly Paillardy 16mm za pár let..na Ebaj. A když budu chtít a budu na to mít, koupím si Paillard Elektric klidně za 60 000 kč. Ale nechci:) Nojo, škoda smutnit, kdyby nepřišel digitál, kde by asi byl dnes analog!!!!! Ani si netroufám odhadovat..


  • 0

#233 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2021 - 13:07:31

Já se dost divím, že se někdo nechopí výroby těchto potřebných vývojnic, odbyt by měl zajištěn...

Jak jsem psal mimochodem dříve, já jsem měl 2 UPB-1 dvacet let  v garáži, manželka to chtěla vyhodit do popelnice, nakonec jsem je

prodal, neznaje tržní cenu,  po 300 Kč.....


  • 0

#234 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2021 - 14:03:40

kdyby někdo byl tak potrhlý a chtěl v českém duchu přeci jen vývojnici vyrobit, dělal jsem tři verze - můžeme konzultovat 

-

zas dávají tuhletu inženýrskou odyseu, tak si vždycky vzpomenu na ty peripetie s tím perpetisem, to bylo podobný :)


  • 0

#235 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 28 leden 2021 - 01:09:19

Já vám nevím, ale příjde mi, že dnes by to s 3-D tiskárnama mělo být celkem snadné, vyrobit ten plastový kotouč. A nic jiného v tom není. Ten box se dvěma hadičkama je brnkačka. Zeptám se kamaráda, jakej by to byl problém vytisknout. Mít 3-D formu, pak je výroba toho plastového kusu (ve velkém) celkem asi záležitost levná. I když jde o to, jaký materiál by to měl být. Otázka je, když se toho někdo chopí a bude vyrábět nové, zda to bude levnější. Spíš myslím, že ne. Stačí se podívat, kolik dneska stojí Ektachrome v kazetě. Říkal jsem si, že pustit se do plnění FOMY do kazet, to by mohl taky bejt zlatej důl. Ale udělat tu kazetku, to by se fakt vyplatilo ve velkém. Možná by se to i dalo někde sehnat, ale pracné bude to plnění. To dělat ručně bude náročné a tím se to prodraží.


  • 0

#236 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 28 leden 2021 - 07:38:47

Taky o takových různých podnicích kolem filmu občas přemýšlím. Je to okrajový trh, což je nevýhoda, ale zároveň i výhoda, protože tím pádem na něm není taková konkurence.

Co koukám tak na youtubu na videa přepsaná z nově natočených super 8 filmů, v drtivé většině si to autoři nechali vyvolat v labu a digitálně přepsat. Takže si nemyslím, že odbyt vývojnic by byl tak velký, jak se zdá. Možná chvíli by to šlo dobře a pak by už opadl zájem.

Zajímavější by bylo to plnění kazet, protože zatímco vývojnici si člověk koupí jen jednou a tu používá opakovaně, tak pokud chce člověk natočit něco dalšího, musí si koupit nový film.

3D tisk je dobrý pro nějakou prototypovou kusovou výrobu, ne pro prodej. Jednak je to pomalé, jednak to neudělá hladký pěkný povrch, což by bylo u zákazníka mínus.

Lisoven plastů jsou u nás spousty, stačí jim dodat nástroj a nalisují z něj, co hrdlo ráčí.

Ale, ruku na srdce, kdo z vás by byl ochoten, v případě výroby kazet, investovat do výroby formy, objednávky lisování, nákupu filmové metráže, a jejího nařezání a navinutí? To budou hravě statisíce.


  • 0

#237 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 leden 2021 - 07:46:12

ne tudy jsem nešel, robustní plasty+nerez plášť, frézované drážky - v poslední a konečné verzi se otáčí cívka na ložiskách ve stojaté nádobě = poloviční spotřeba chemie

jinak "hrnec s víkem" ani není nutné tisknout, dá se najít i velmi přesný už hotový - buď z nerezu v kuchyňské oblasti, nebo z plastu - kanalizační zátka

ale kdo nechce rotační volání, stejně je nejjednodušší zaplatit ty tisíce a sehnat to hotové


  • 0

#238 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2021 - 14:17:55

Nebo je cesta  složit se na drahou vývojnici např. z ebay a pak si ji vzájemně půjčovat, share dnes frčí....


  • 0

#239 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 28 leden 2021 - 20:35:00

keby ste jednu chceli ( UPB-1 to je tá menšia. je len na 10 m 8mm alebo 16mm)  tak som ju ochotný oželieť za 50€. Je len jednoposchodová a nemá hadicu.


  • 0

#240 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 29 leden 2021 - 11:26:18

Copak o to, já vývojnici mám, to mi může bejt jedno :) Ale ty kazety mi příjdou jako věc, co by fakt mohla oslovit hodně lidí na celém světě. Protože sehnat v ČR ČB inverzi je strašně levné. Ale v kazetách to nejni. Tam by se vyplatilo udělat na 3D tiskárně formu a těch kazet nechat vyrobit třeba tisíce. Nebylo by to tak drahé, myslím. A jestli to vydrží na léta, jenom lépe. Druhá věc je, jak náročné bude to plnění a vymyslet techniku uzavření té krabičky, tím si fakt jistý nejsem. No a třeba by se dal vymyslet nějaký způsob, jak to plnění zefektivnit, zjednodušit. Jen bych se musel asi hodně zamyslet. A nebo to fakt dělat na zakázku, někdo objedná, člověk udělá. Prodávat takovou kazetu za 500,- Kč třeba, to bude pro našince a tuplem zahraniční zájemce pořád o dost levnější, než KODAK TriX v kazetě. Ale jak říkám, chce to hodně vychytat.


  • 1

#241 ABfoto

ABfoto

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 leden 2021 - 18:20:18

Zdar chlapy, kdyby náhodou, jedna vývojnice na 16ctku se mi na půdě válí. 


  • 0

#242 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 17 únor 2021 - 20:18:17

Zdravím,velice by se mi hodil tank na 30m 16mm filmu.Originál lomo se prakticky nedá sehnat,a tak mě napadlo že by se dal vytisknout na 3D tiskárně.Na pár anglicky psaných stránkách jsem našel,že už někoho podobná myšlenka napadla a že ji i uskutečnil,a dají se najít i hotové 3D modely.

Jen zbývá najít někoho,kdo by byl ochotný,samozřejmě za náležitou odměnu,tank vytisknout.

Stačit by měla plocha tisku 350x350x400mm,a jako materiál by měl jít použít filament PETG,na nádobu černý,na cívku průhledný.

Pokud by se nějaký ochotný majitel tiskárny ozval,bylo by to super,a myslím že by se našlo i víc zájemců o takovou vývojnici.


  • 0

#243 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 18 únor 2021 - 10:04:24

Něco takového? 

 

https://www.thingive...m/thing:4715086


  • 0

#244 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 18 únor 2021 - 13:02:49

Ano,to je ono.
  • 0

#245 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 18 únor 2021 - 13:33:35

Bohužel je to velké. Já mám v práci jenom Průšu MK3S+, tam se nevleze ani ta 15m verze.


  • 0

#246 Fotograf

Fotograf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 192 příspěvků(y)
  • LocationBlansko
Reputace: 8

Publikováno 18 únor 2021 - 18:51:37

To je škoda,ale snad se ještě někdo najde.

Jinak,ty soubory které se dají stáhnout,jsou přímo hotové 3D modely,podle kterých se to dá vytisknout?

Ptám se proto,že o 3D tisku nic nevím,a kdyby se nikdo ochotný nenašel,tak bych si to třeba nechal vytisknout na zakázku.


  • 0

#247 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 18 únor 2021 - 21:21:50

Ano, stačí to jen prohnat slicerem, nastavit parametry tisku, vytvořit gcode a jen ho dostat do tiskarny. Menší vývojnici třeba na 35mm film bych vytisknul, ale tohle bohužel. Udivuje mě, že tiskárna za 27k má plochu jen 345x210mm. Ale zase český výrobce, podpora a fakt je to PnP ovládání. Velmi jednoduché.


  • 0

#248 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 19 únor 2021 - 09:41:29

Tak mě napadlo. Šlo by to rozdělit pro tisk na několik částí a pak spasovat, slepit dohromady? Jen nápad. Nemám s 3D tiskem žádé zkušenosti.
  • 0

#249 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 19 únor 2021 - 14:43:12

Asi jedině filament ABS, pak slepit lepidlem na bázi acetonu nebo možná filmové lepidlo by taky dobře lepilo. Ale není to 100% jako z jednoho kusu. Návrh by se musel přepracovat, aby to nebylo lepené spojem natupo, ale jiný tvar.

 

PP filament slepit nepůjde, PETG taky ne. PLA se v zásaditých kapalinách (vývojka) rozpouští a ostatně je to biologicky odbouratelný materiál, na toto úplně nevhodné. U toho ABS nevím z hlavy chemickou odolnost.


  • 0

#250 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 únor 2021 - 20:27:11

O to bych určitě měl zájem taky, nevím, jestli nějaký hromadný tisk zmenší náklady (myšleno pokud by se to tisklo někde profi), každopádně cokoliv, co nestojí 15 tisíc, bude lepší. Prodávat jsem ho viděl na ebayi cca za takovou cenu. Já třeba často točím na 16mm a to je fakt smysluplné, protože řezat to na půlku je děsně nepraktické.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:8mm film, vývojnice

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních