Přejít na obsah


Fotka

Barevná fotografie pro barvoslepé


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 prosinec 2013 - 23:37:10

Poslední dobou čím dál tím víc přemýšlím o barevné fotografii. Mám jen jeden maličký hendikep - jsem částečně barvoslepý. Teď jsem si pro zkoušku udělal znovu test, jestli se to od dob vojny nezměnilo a ne, z deseti čisel v barevných tečkách - tedy standardní test - poznám dvě čísla :) Nicméně mě to i tak táhne, neb někdy si ta scéna prostě barvu zaslouží. Chci se zeptat, nemáte někdo zkušenost, berličku, jak pomoci nám postiženým? :) V mých očích barvy normálně vnímám, ale to, že mi třeba fotka táhne do zelena, tak to sám nepoznám.Když to za mě někdo opraví, je mi to okamžitě jasné a vidím to. Ale do té doby... Netoužím po divoké barevnosti, spíš skorem taková ta barevná monochramie, kterou někdy z černobílých lesů známe.. Alespoň tam bych se chytit mohl? Či ne? Když už se dá běhat maraton bez nohou... :)))
  • 1

#2 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 2 prosinec 2013 - 00:01:03

Nedáváš si lehké úkoly :)
IMHO by to chtělo dobře poznat svou vadu, abys věděl, na co si dát pozor. A nebo si vybrat jednoduchou cestu, třeba diáky. Tam jsou barvy krásné i bez složitého štelování.
  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 2 prosinec 2013 - 01:20:16

A nebo to kolorovat, dostal bys tam barvu kterou chceš ty, jak to vidíš ty. A hotovo.
  • 2

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 2 prosinec 2013 - 07:04:46

Pavle,
alebo z toho urob "koncept" :lol:
  • 2

#5 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 2 prosinec 2013 - 07:46:43

LuzJi na to kapl ...udelej z nevyhody vyhodu ... bud originalni :-)... to ze je trava modra, nebe zeleny, voda cervena, to vi kazdej :-D ... ja mam taky srandovni ocni vadu, takze sice negativ vystrelim jakz takz dobrej, ale zvetsenina je pro mne "normalni", ale pro moje okoli je "divna" ... a tak vidim svet ja :-) ...
  • 1

#6 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 3 prosinec 2013 - 18:57:20

No, nevím, nic lehkého - barvy se těžko slovně definují. Napadá mne snad jen udělat si referenční barevnou tabulku, nafotit, vyvolat, nazvětšovat a s někým plnobarevně vidícím odkonzultovat případné barevné filtrace pro správný barevný posun. Jen pro tebe asi bude třeba řada jemných odstínů...tuhle cestu spíš tuším a odhaduji, než detailně znám.
Samostatně řešitelné mi to připadá jen v zakázaném světě (např. přesné RGB hodnoty)...
  • 0

#7 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 3 prosinec 2013 - 19:05:05

Nie som si istá, ako by som to realizovala v praxi s fotografiou, ale mám skúsenosť z čias digitálnych, keď sme s bývalým manželom mali vlastné grafické štúdio a malé deti. Tie dokázali spoľahlivo rozladiť skalibrovaný monitor a mne neostávalo iné, len sa naučiť vyvažovať farby v PS podľa číselného rozkladu v CMYK. Myslím, že tak nejako podobne je možné dostať aj do farboslepého oka požadovaný farebný systém.
  • 0

#8 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 3 prosinec 2013 - 19:29:59

Pavle,
nepomohol by klasický "analyzer" a pomocou neho kalibrovať "na sivú"?

Vychádzam z toho, že skenovať a tlačiť na inkjet asi neplánuješ :mrgreen:

http://photo.net/bbo...g?msg_id=006mFB
http://www.apug.org/...hp/t-56077.html
  • 0

#9 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 15 prosinec 2013 - 16:52:19

studoval som nejaku foto literaturu a je tam jeden proces (asi dnes uz mrtvy resp. neda sa zohnat matros) :: dye-transfer

http://www.charlescr...yetransfer.html
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních