Přejít na obsah


Fotka

Trvanlivost naředěné vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
44 odpovědí na toto téma

#1 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 20 leden 2014 - 21:37:51

S jakou trvanlivostí naředěné vývojky můžu počítat? Momentálně mne zajímá Tetenal Variospeed W a Adotol NE. Zatím osobní zkušenost mám s Fomou LQN, a v pohodě vydržela několik měsíců.
  • 0

#2 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 21 leden 2014 - 09:27:23

S jakou trvanlivostí naředěné vývojky můžu počítat? Momentálně mne zajímá Tetenal Variospeed W

TT variospeed W mi vydrží opravdu několik měsíců (naředěná), ale nepoužitá. Pokud jde o použitou (taky záleží jak, že?? - tedy použitou tak na 30%), tak mi vydžela bez problémů 1,5 měsíce, víc jsem nezkoušel. Myslím si, že je to hodně robustní vývojka, ale asi ne tak, jako GDL, kde kolegové píšou, že ji mají jako asfaltovou vodu celý rok a jen ji regenerují doléváním. To jsem ale fakt nezkoušel. Vím ale, že MilosM a kluci z Blavy používají "sajrajt" - to je jejich odborný termmín - směs GDL a kdoví čeho ještě a podívej se na jejich výsledky - paráda. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#3 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 21 leden 2014 - 14:00:20

zeleny sajrajt bude v kvetnu oslavovat treti narozeniny
.
GDL tam sice neni ale uz je tam toho hodne nalito a nasypano :D
  • 0

#4 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 21 leden 2014 - 14:21:38

S jakou trvanlivostí naředěné vývojky můžu počítat? Momentálně mne zajímá Tetenal Variospeed W a Adotol NE ....


Pasiasty, já používám hodně starý koncentrát Agfa NEUTOL NE, což by mělo být to samé jako Adotol NE. Rozředěné vývojky (1+7) mám 2 litry a když ubyde asi čtvrt litru doleju čerstvě rozředěnou, takhle regenerovaná vydrží určitě rok, pak jí většinou obměním i když pracuje pořád dobře. Občas jí přefiltruju. Vše skladované zastříknuté plynem, ve tmě, při cca 20 stupních.
  • 0

#5 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 21 leden 2014 - 15:16:21

zeleny sajrajt bude v kvetnu oslavovat treti narozeniny
.
GDL tam sice neni ale uz je tam toho hodne nalito a nasypano :D

Sem váhal uvést v sajrajtu tu GDL, ale risknul sem to - no a vedle. Ale zcela určitě jsem čekal, že když vedle, že to Milos opraví. Takže zdravím kamarády na Slovensku, zdařec Luigi :shock:
  • 0

#6 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 22 leden 2014 - 09:31:41

Já mám zkušenost s Agfou Neutolem 1 + 7 a pak namíchanou Emmermannovou (tvrdší vývojka).
Ta namíchaná mi přijde o něco odolnější, ale stejně po cca dvou měsících už to není ono.
Teda pokud má být fotka svěží a brilantní. Na zátiší z přelomu století není nikdy pozdě.
Dolévám čerstvou do 1,5 l, když ubude cca 1/4 litr.
Jestli neplatí to co u filmu: že pokud doplníme jednou tolik co byl původní objem, tak už to není ono.
Měkké vývojky se rozplznou ještě dřív.
  • 0

#7 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 22 leden 2014 - 10:43:02

Stejně je to zajímavý. Pro vyvolávání filmů se tu uvádí návody na procesy, kde se hraje s vteřinami, váží se na miligramy, měří se teplota na desetiny stupně, mají se používat rukavice a respirátory.
A pak vezmete do ruky papír a dáte ho do nějakého rok starého sajrajtu, o kterém už ani nemůžete vědět co v něm vlastně je za složení chemie.

Já furt jak se dopracovat k tomu "vychytanýmu procesu". A vono je to tak jednoduchý ;-)
  • 1

#8 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 22 leden 2014 - 11:08:01

nie kazdy je vyvojkovy mastrubator
  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 leden 2014 - 11:38:41

Vážený kolego, LuzJi, právě v tom je záhada temného tajemství. Reprodukční umělec není opravdovým fotografickým umělcem, ale epigonem reality.
Vážený kolego, samusko, je lepší masturbace vývojková, než DSLR masturbace číslicová, vyvolávající těžkou duševní závislost na "ppi sebehaně".
S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik :cool:
  • 1

#10 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 22 leden 2014 - 20:49:56

LuzJi, zajímavé to je :)
U filmu na to v průběhu nevidíš a když to zkazíš, je opakování někdy dost velký problém. Na papír můžeš koukat a včas vyndat (pokud je v tom sajrajtu něco vidět) a když se to nepovede, vezmeš další papír. Tím to možná bude :)
  • 0

#11 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 13 únor 2014 - 17:42:12

Microphen stock, v tmavé plastové flasce zastriknuty plynem více nez 10 měsíců. Použit jako stock na Pan F+, negativ je uplne v pohode.
  • 0

#12 jh

jh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 únor 2014 - 08:55:00

Microphen stock, v tmavé plastové flasce zastriknuty plynem více nez 10 měsíců. Použit jako stock na Pan F+, negativ je uplne v pohode.

Pche :) ID11 Stock míchaná v květnu 2012, skladovaná ve vymačkaný petce při pokojový teplotě, použitá v ředění 1+1, jako čerstvá


  • 0

#13 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 17 červen 2014 - 19:01:22

Zdravím kamarádi, jakým plynem zastříkáváte? a kde ho případně sháníte? Někde se psalo, že plynem do zapalovače..díky


  • 0

#14 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 17 červen 2014 - 19:44:26

používam zapaľovačový plyn (bután)  a trvanlivosť sa zvýšila


  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 červen 2014 - 20:20:59

Nepoužitá naředěná GDL (1+4 ) přestane pracovat tak do půl roku.

Použitá naředěná GDL (1+4) nepřestane pracovat ani za dva roky, je-li "regenerována" doléváním na původní objem. Ale pak už barví...


  • 0

#16 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 17 červen 2014 - 20:22:05

a kde kupuješ, polomarcine, bután? děkuji


  • 0

#17 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 17 červen 2014 - 20:33:47

v trafike 400ml do 2 eur


  • 0

#18 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 17 červen 2014 - 21:32:43

děkuji!


  • 0

#19 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 18 červen 2014 - 18:16:31

A aplikace: staci jednou striknout a zastoubovat, nebo pouzivas nejakou specialni techniku:)?
  • 0

#20 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 18 červen 2014 - 18:17:10

Zašroubovat*
  • 0

#21 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 14 leden 2015 - 17:30:33

manželka kúpila takú vakuovaciu súpravu na potraviny a k nej bola zdarma vakuovacia zátka na flaše a ručná pumpa. Tak som jej to zabavil a idem to skúsiť vakuovať s tým flašku s vývojkou... Keď sa vzduch vysaje, nemala by oxidovať :-) Neskúšal to už tu niekto?


  • 0

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 leden 2015 - 10:57:08

Hm, vakuova pumpa. Blizime sa do veku, kedy aj ja nad nou uvazujem.

Pozri navod na pouzitie, ci sa da vysavat aj objem s obsahom tekutin. Ja si myslim, ze z bezpecnostnych dovodov, ak ide elektricky geret, je to na prvej stranke ako zakazane. Ale mozem sa mylit. Lenze je lepsie sa mylit a prezit, ako nikdy nezistit, ze o omyl neslo ....

 

Pokial chces vakuovat flasku uzavretu vrchnakom, vedz, ze problem je kyslik medzi hladinou a vieckom vo flasi. Preto existuju spreje s inertnym plynom, ktore pred uzavretim vstreknes do false a vzduch s kyslikom vytesnis (Kyslicnik uhlicity z bombicky na vyrobu sodovky nie je inertny plyn).

Ja verim, ze o tom vies, nuz pisem to iba preto, keby to cital niekto z novych. Viem aj to, ze ti si to citat nebudu, radsej zalozia nove vlakno. Ale i ked streknes inertny plyn do flase, starnutiu nezabranis.

ZIvotnost zamiesanej vyvojky vyrazne zvysis ked:

- zarabas roztoky v inom solvente - treba si vybrat recept, ktory je vhodny a odladeny, i tu sa nachadzaju nejake. Roztokom byva spravidla propylenglykol.

- zarabas roztoky v prevarenej vode - zbavenej kyslika varom

- zarabas hustejsie koncetraty - vysia koncetracia siricitanu posobi ako ochrana vyvolavacich latok, plati preto, ze ak pripravujes napr 1:1 az 1:3 (napr) D-76, pripravuj iba nevyhnutny objem, pretoze tento ma velmi obmedzenu zivotnost

- oddelujes pracovne roztoky od zasobnych roztokov - napr Xtol 5l sa zarobi v dvoch flasiach: 1l a 4l. Tu 1l flasu pouzivas na vyvolavanie, tu 4l flasu mas zasobny rotok, ktorym po kazdom vyvolanom filme regenerujes rotok v 1l flasi. Takto funguje do vycerpania 4l flase, ktora ma za dodrzania ostatnych opatreni zivotnost 6 mesiacov

- budes pouzivat koncentraty ako je Rodinal alebo HC110 - z nich sa pripravia oneshot roztoky a tie sa po pouziti vyleju. To ma za nasledok, ze mas v principe stale vyvojku v pohotovosti a jej kondicia je vzdy najlepsia. Teda - ako bolo na pociatku, nech je i dnes i zajtra az na veky vekov...

Ak ovsem vyfotis jeden film za rok, potom je vhodnejsie pouvazovat na chromatogennym vyvolavanim, teda pouzit filmy na C-41: Ilford XP-2 135 a 120, Kodak 400CN 135. V oboch pripadoch sa da rozhodnut, ci budes fotit na E.I 100 az 800. Teda mas hned niekolko filmov 100-ku, 200-ku, 400-ku a 800-ku. A to vlastne kazde policko zvlast ...

Opakujem, ze som si isty, ze to vsetko vies. A toto je tu napisane ibe pre tych, co nieco z toho nevedeli. A mozno niekto nieco este doplni.

 

Ak hovorime o pozitivnej vyvojke, uz samotne prelievanie do flase a spat asi vyvojky okyslicuje natolko, ze jelepsie zastriekat plynom povrch nad miskou a prykryt plochym deklom. Pozitivna vyvojka v nasadeni 1 liter sa skratk avylievaju a nespekuluje sa nad zivotnostou. Drahe vyvojky si zaluzia zstriekanie, pripadne staihnutie pomocou hadicky do flaske a zastriekanie, ale univerzalna vyvojka nestoji za ten rozmar.


  • 1

#23 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 11 únor 2015 - 10:48:42

Hm, vakuova pumpa. Blizime sa do veku, kedy aj ja nad nou uvazujem.

Pozri navod na pouzitie, ci sa da vysavat aj objem s obsahom tekutin. Ja si myslim, ze z bezpecnostnych dovodov, ak ide elektricky geret, je to na prvej stranke ako zakazane. Ale mozem sa mylit. Lenze je lepsie sa mylit a prezit, ako nikdy nezistit, ze o omyl neslo ....

 

Pokial chces vakuovat flasku uzavretu vrchnakom, vedz, ze problem je kyslik medzi hladinou a vieckom vo flasi. Preto existuju spreje s inertnym plynom, ktore pred uzavretim vstreknes do false a vzduch s kyslikom vytesnis (Kyslicnik uhlicity z bombicky na vyrobu sodovky nie je inertny plyn).

Ja verim, ze o tom vies, nuz pisem to iba preto, keby to cital niekto z novych. Viem aj to, ze ti si to citat nebudu, radsej zalozia nove vlakno. Ale i ked streknes inertny plyn do flase, starnutiu nezabranis.

ZIvotnost zamiesanej vyvojky vyrazne zvysis ked:

- zarabas roztoky v inom solvente - treba si vybrat recept, ktory je vhodny a odladeny, i tu sa nachadzaju nejake. Roztokom byva spravidla propylenglykol.

- zarabas roztoky v prevarenej vode - zbavenej kyslika varom

- zarabas hustejsie koncetraty - vysia koncetracia siricitanu posobi ako ochrana vyvolavacich latok, plati preto, ze ak pripravujes napr 1:1 az 1:3 (napr) D-76, pripravuj iba nevyhnutny objem, pretoze tento ma velmi obmedzenu zivotnost

- oddelujes pracovne roztoky od zasobnych roztokov - napr Xtol 5l sa zarobi v dvoch flasiach: 1l a 4l. Tu 1l flasu pouzivas na vyvolavanie, tu 4l flasu mas zasobny rotok, ktorym po kazdom vyvolanom filme regenerujes rotok v 1l flasi. Takto funguje do vycerpania 4l flase, ktora ma za dodrzania ostatnych opatreni zivotnost 6 mesiacov

- budes pouzivat koncentraty ako je Rodinal alebo HC110 - z nich sa pripravia oneshot roztoky a tie sa po pouziti vyleju. To ma za nasledok, ze mas v principe stale vyvojku v pohotovosti a jej kondicia je vzdy najlepsia. Teda - ako bolo na pociatku, nech je i dnes i zajtra az na veky vekov...

Ak ovsem vyfotis jeden film za rok, potom je vhodnejsie pouvazovat na chromatogennym vyvolavanim, teda pouzit filmy na C-41: Ilford XP-2 135 a 120, Kodak 400CN 135. V oboch pripadoch sa da rozhodnut, ci budes fotit na E.I 100 az 800. Teda mas hned niekolko filmov 100-ku, 200-ku, 400-ku a 800-ku. A to vlastne kazde policko zvlast ...

Opakujem, ze som si isty, ze to vsetko vies. A toto je tu napisane ibe pre tych, co nieco z toho nevedeli. A mozno niekto nieco este doplni.

 

Ak hovorime o pozitivnej vyvojke, uz samotne prelievanie do flase a spat asi vyvojky okyslicuje natolko, ze jelepsie zastriekat plynom povrch nad miskou a prykryt plochym deklom. Pozitivna vyvojka v nasadeni 1 liter sa skratk avylievaju a nespekuluje sa nad zivotnostou. Drahe vyvojky si zaluzia zstriekanie, pripadne staihnutie pomocou hadicky do flaske a zastriekanie, ale univerzalna vyvojka nestoji za ten rozmar.

Vďaka za koment :-) to vakuovanie som vyskúšal, tá ručná pumpa je bez elektriky, takže v pohode. Potreboval som to riešiť pre pozitívnu vývojku, ja si po večeroch sadám do komory tak na hodinku a urobím 2 - 5 fotiek, tak potrebujem vývojku skladovať na dlhšie... Problém vakuovania ale je, že tá zátka dostatočne netesní a tak po troch dňoch sa to samo odvakuovalo :-) Asi lepšie by bolo vakuovať tú fľašu v originál vakuovacej nádobe, ale to je drahé a komplikovanmé :-) Takže som kúpil plyn do zapaľovača, zastriekavam plastovú fľašu a je to. Zatiaľ Foma LQN drží dva týždne a podstatne pomalšie tmavne - oxiduje ako bez zastriekavania... Na negatív používam zásadne len raz a vylievam. Doteraz som išiel na R09, ale minulý týždeň som sa pustil do výskumu pyrovývojek :-) Tiež samozrejme "jednovýstrelových" :-) Vyzerá to zaujímavo.


  • 0

#24 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 únor 2015 - 11:28:54

Používal jsem to, zmačkané petlahvi se to nevyrovná, zvláště pro dlouhodobé skladování...


  • 0

#25 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 11 únor 2015 - 19:31:19

Používal jsem to, zmačkané petlahvi se to nevyrovná, zvláště pro dlouhodobé skladování...

Takže bych měl pane kolego teoreticky šanci na použetelnost D76 namíchanou v srpnu 2013 ? Mám ji v v hnědém skle dolitou až po samotný okraj se šroubovacím uzávěrem.


  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 únor 2015 - 20:16:41

Jedná se o takzvanou Schrodingerovu vývojku. Pokud láhev otevřeš, dojde k rychlé oxidaci a vývojka okamžitě zemře. Pokud již tedy není měsíce mrtvá. Proto nyní nemůžeme říci, zda je stále funkční, či nikoliv.

 

Teď vážně. Osobně bych to vylil, ale fungovat může, je tedy na tobě jestli chceš dát více než stovku v podobě testovacího filmu, nebo si za patnáct korun namíchat novou?


  • 2

#27 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 11 únor 2015 - 20:38:51

Verze "Bé" bude správně. Jen to nebude za patnáct kaček. Ingredience jsem měl od Vaňůra a ten je včilkajc jaksi nedostupný. Ale na tom filmu mi celkem záleží, koupín si origoš od Kodaků. Děkuji.


  • 0

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 11 únor 2015 - 21:45:41

D-76 by sa dala ozivit pomocou metolu 5g.

Pri cene 2,90€ za liter to nema zmysel.


  • 0

#29 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 23 únor 2015 - 12:45:48

 

Používal jsem to, zmačkané petlahvi se to nevyrovná, zvláště pro dlouhodobé skladování...

Takže bych měl pane kolego teoreticky šanci na použetelnost D76 namíchanou v srpnu 2013 ? Mám ji v v hnědém skle dolitou až po samotný okraj se šroubovacím uzávěrem.

 

Dal bych za to ruku do ohně! Minulý víkend jsem vyvolal s úspěchem Deltu 400, nafocenou v roce 2004 (expirace 2005) v ID-11, namíchané v roce 2003 do hnědé láhve a skladované ve sklepě. Pikantní na tom bylo, že jsem (nevěda co cůbec na filmu je) použil vývojku z načaté lahve, abych vyzkoušel jestli to vůbec má smysl. Druhá půllitrovka naplněná po okraj na své minuty slávy teprve čeká...


  • 0

#30 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 23 únor 2015 - 12:59:56

Teď vážně. Osobně bych to vylil, ale fungovat může, je tedy na tobě jestli chceš dát více než stovku v podobě testovacího filmu, nebo si za patnáct korun namíchat novou?

 

Proč hned stovku? Nůžky má snad doma každej, ne?

Já bych jí nevylejval! Dvakrát cvaknu, střihnu, šoupnu, vyvolám, uvidím - nevyleju. Toť můj návod. ;-) Mimochodem, teď jsem si všiml, že jsme v pozitivním procesu...tak pardon, ale pozitivní (zjištění) to snad nakonec s těmi vývojkami bude, ne?


  • 0

#31 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 23 únor 2015 - 14:06:38

 

Teď vážně. Osobně bych to vylil, ale fungovat může, je tedy na tobě jestli chceš dát více než stovku v podobě testovacího filmu, nebo si za patnáct korun namíchat novou?

 

Proč hned stovku? Nůžky má snad doma každej, ne?

Já bych jí nevylejval! Dvakrát cvaknu, střihnu, šoupnu, vyvolám, uvidím - nevyleju. Toť můj návod. ;-) Mimochodem, teď jsem si všiml, že jsme v pozitivním procesu...tak pardon, ale pozitivní (zjištění) to snad nakonec s těmi vývojkami bude, ne?

 

Vyzkoušel jsem, je po ní. Holt jsou věci mezi nebem a zemí, Někdy funguje a někdy ne :smile:


  • 0

#32 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 únor 2015 - 20:48:42

manželka kúpila takú vakuovaciu súpravu na potraviny a k nej bola zdarma vakuovacia zátka na flaše a ručná pumpa. Tak som jej to zabavil a idem to skúsiť vakuovať s tým flašku s vývojkou... Keď sa vzduch vysaje, nemala by oxidovať :smile: Neskúšal to už tu niekto?

Ahoj,

Ked som hladal darcek pre svagra, ktory je vyznavacom dobreho vina, narazil som na tento vyrobok:

http://www.rosler.sk...-2-zatkami.html

Nemohol som si nespomenut na nasau debatu a tak to sem pre poriadok vkladam. Uz len preto, lebo nie tak davno, co som sa sprtal z Pyrocad-HD nasiel som odpoved na tvoju otazku. ANo skusalo sa to a s upechom:

http://www.pyrocat-h...eservation.html

 

Takze i ja v mojom veku si bez pyrenia vakuovu pumpu asi obstaram :)


  • 0

#33 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 červen 2019 - 19:43:36

Dobrý den! Existuje nějaký odhad, jak dlouho může vydržet pracovní roztok positivní vývojky, když je skladován ve skleněné lahvi s uzávěrem bez použití plynu, tedy je nahoře vzduch? Je tam 14 dní a funguje, ale jestli mohu třeba počítat i dalších 14 dní? Nebo brzy pojde? Musím vymyslet lepší způsob skladování, protože se vzduchem v lahvi to nelze považovat za dlouhodobě použitelné. Bohužel jsem skladování neřešil preventivně, ale až na něj došlo a žádnou lepší nádobu jsem neměl. A ustalovač v nádobě stejného typu nepojde?


  • 0

#34 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 12 červen 2019 - 06:50:48

Dobrý den! Existuje nějaký odhad, jak dlouho může vydržet pracovní roztok positivní vývojky, když je skladován ve skleněné lahvi s uzávěrem bez použití plynu, tedy je nahoře vzduch? Je tam 14 dní a funguje, ale jestli mohu třeba počítat i dalších 14 dní? Nebo brzy pojde? Musím vymyslet lepší způsob skladování, protože se vzduchem v lahvi to nelze považovat za dlouhodobě použitelné. Bohužel jsem skladování neřešil preventivně, ale až na něj došlo a žádnou lepší nádobu jsem neměl. A ustalovač v nádobě stejného typu nepojde?


Jsem prase, takto uloženou chemii jsem použil ještě po roce. Ale je pravda, že vývojka chtěla přidat na osvitu a fotky jsem dělal maximálně 10x15...
  • 0

#35 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 červen 2019 - 06:54:56

určitě taky záleží na tom,  o jakou vývojku se jedná.  


  • 0

#36 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 12 červen 2019 - 09:32:33

Aha, to neni vůbec špatný vysledek :D Fomatol LQN.
  • 0

#37 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 12 červen 2019 - 09:56:04

Fomatol LQN jsem  nikdy  neměl...   ale  jen pro zajímavost,   Před pár lety  jsem  koupil  lahev koncentrátu Neutol NE a lahev  Neutol WA,  naředil NE,   printy se mi zrovna moc nelíbily,   naředil jsem WA,   taktéž  nic  moc,   a  pracovní  roztok byl  za dva dny  už  úplně mrtvej.  

Mnoho let  si  už vážím  pozitivní  vývojku  sám,   používám  (podle toho, na jaké papíry zrovna  zvětšuji)   buď  Ilford ID62  nabo  ID78,   či  Dektol (resp. Kodak D-72)  s přídavkem  pyrokatechinu,  nebo  Burki-and-Jenny cold tone dev.   Vždy míchám na 3l  koncentrátu,  který se  ředí na pracovní roztok  pro normální kontrast  1+2,  tj.  naředím na  3 (nebo 5)l pracovního roztoku  a  co se po  seanci  vycmrndá a z mísy odpaří,   dolévám  po  zátku z koncentrátu+2,   když  mám v seanci  velice hodně  papírů,   tak  obvykle  1l použitého pracovního roztoku  vyliju  a  nahradím opět 1+2 z koncentrátu,  a  takto  dělám s vývojkou třeba  i  půl roku  (sem tam i déle),  než  vyjedu  koncentrát  a  pracovní roztok  začne  hodně tmavnout).   Fakt je,  že  minimálně 2x za rok dělám   několik  set  papírů  ve formátech  13x18,  18x24  a  mnohé desítky  24x30cm,   jednou za rok    několik desítek  30x40 a  cca  do 20 40x50 a 50x60  papírů,  takže  víc  jako  rok  jsem  stock už hodně dlouho  neskladuval,   stačím  ho  vyčerpat. 


  • 0

#38 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 21 červen 2019 - 23:56:33

Děkuji za odpovědi! Je to divoký a vůbec nevím, co si o tom myslet. Roztok ve skleněných lahvích se vzduchem mi vydržel déle (časově i na plochu papírů) než roztok, který jsem nalil do plastových lahví a vymačkal z nich vzduch. Ten druhý pošel po pouhém týdnu a po daleko menším množství papírů. Vůbec nechápu, jak je možné, že roztok se vzduchem vydržel 18+ dní a ten s vymačkaným vzduchem sotva týden. Teplota a místo skladování se nezměnilo. Asi to bude nějaká chyba mezi idiotem fotografem a vším ostatním! Nebo možná pouze mezi idiotem a fotografem? Kdo ví. Ale zůstanu obojím (idiotem i fotografem) a budu dělat tak, aby to bylo lepší!


  • 0

#39 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 červen 2019 - 07:41:23

Obyčajná plastová fľaša je na uskladnenie fotochémie úplne nevhodná, zväčša prepúšťa vzduch (kyslík) aj cez steny, takže to že je vytlačený pri zátke je nepodstatné. V zásade sklenená fľaša naplnená až po zátku. Takto skladujem všetky foto roztoky a nemám problém. Niektoré roztoky ani nepotrebujú ochranu, napr. Rodinal, myslím pôvodný, zo súčastnými nemám skúsenosť, Metolal, a podobne v pohode aj 5 rokov a viac bez ochrany.


  • 0

#40 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 červen 2019 - 13:43:23

D-72

Water (51°C)                   500  ml
Metol                            3  g
Sodium sulfite, anhydrous       45  g
Hydroquinone                    12  g
Sodium carbonate, monohydrated  80  g
Potassium bromide, anhydrous     2  g
Cold water to make               1  liter

 

Riedit vodou 1:2

 

Lacne, spolahlive, ten bromid neprehanat, inak vsetky navazky tak +/- autobus. Idealne nechat rozpustat celu noc, pripadne prefiltrovat, ci opatrne zliat.

Ja pouzivam plastove polyetylenove flasky, povodne z farebnej chemie na RA4. Su robustne, maju siroke hradlo, ked sa zaspinia od usadenim, vymenim ...
Koncentart v destilke vydrzi dve rocne obdobia, nezliata chemia v miske, povedzme 3 dni.


  • 0

#41 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 červen 2019 - 22:34:22

Mno, dobře. Děkuji. Plastová flaška propustí vzduch. No jo, jenže když vezmu do pazour skleněnou, a třeba si i udělám roztok, který je až nahoru, tak pak něco vycejprám a po seanci už to nebude až nahoru. A bude tam vzduch. Dá se to zastříknout plynem do zapalovače? A jak poznám, že jsem ho tam dal dost natolik, že tam nebude vzduch? :D A je potřeba odvzdušnit i fixer nebo ten odolává vzduchu lépe? A ustalovač na negativy? (Ten asi něco vydrží. Roztok ustalovače na negativy mám pořád jeden a pořád ustaluje, byl v plastu, ve skle, ve všem možném, když jsem ještě nevěděl, co a jak, a furt funguje :D ale budu se řídit návodem od výrobce a po ustálení daného počtu filmů jej vyměním + dělám pokaždé zkoušku ustřihnutým zavaděčem, za jak dlouho je film průhledný a dnes byl průhledný za půl minuty.)


  • 0

#42 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 červen 2019 - 23:46:49

úbitok  roztoku dolievam až po hrdlo čistou destilkou, a funguje to už roky.


  • 0

#43 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 červen 2019 - 23:58:03

Děkuji. Ano, to se pak ale stále ředí a ředí a je slabší a slabší, anebo? Poté pak vývojka vyžaduje delší dobu osvitu a delší dobu vyvolání?


  • 0

#44 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 červen 2019 - 01:56:33

Nikdy vývojku neťahám až na dno. Po vyvolaní jedného filmu je úbytok tak 20-30ml, čo je zanedbateľné. Vývojky si vážim, a tak viem,, čo tam je, a pokiaľ si môžem dovoliť isť. Vážim si vývojky na 0,6 litra a viem, že v tom bezpečne vyvolám 6 filmov. Ale už som riskol a vyvolal aj 8 filmov, a možno by to išlo aj ďalej, ale to už neriskujem, cena vývojky je v porovnaní, nie s filmom, materiálom, ale so zábermi, ktoré sú na filme, zanedbateľná!


  • 3

#45 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 25 duben 2021 - 16:18:42

Ted me uplne udivila zivotnost dektolu, pred 13 mesici jsem rozdelal koncentrat a z casti udelal pracovni roztok 1:9 na volani papirovych negativu. Uskladneni v PET s vytlacenym vzduchem v cca 22st.C. Vyvolal jsem tehda v tom 2 papiry 30 x 40. Pak celou dobu stala. No a svete div se, dnes jsem to zkusil a jede jak z praku, proste kouzlo.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních