Přejít na obsah


Fotka

univerzální vývojka FOMA

foma vývojka

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
22 odpovědí na toto téma

#1 dzejdi

dzejdi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2014 - 15:47:28

Ahoj. namíchal jsem si obyčejnou univerzální vývojku FOMA (jak se prodává v oranžové krabičce) a vývojka je stále mléčně zakalena. nevíte jestli by to nemohlo být tím, že jsem ji nemíchal v doporučené 50-70°C horké vodě ale o něco málo chladnější? Jestli ano, myslíte že by se zakalení zbavila kdybych ji ted na tu teplotu ohřál?
  • 0

#2 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 21 leden 2014 - 16:25:28

Ja mám tu vyvojku tiež takú zakalenú. Uhličitan sodný či čo (už neviem presne) bolo na zložení tak to bude asi ono. Po pár dňoch si to ale sadne na spodok fľaše, tak pred vyvolávaním ju pár krát prevrátim aby sa to zasa rozmiešalo.
  • -1

#3 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 21 leden 2014 - 17:48:53

Také jsem to tak ve flašce měl. Misky mám ale bílé, tak jsem si toho pak už přestal všímat. :)
  • 0

#4 grafi2

grafi2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBB/NR
Reputace: 2

Publikováno 23 únor 2015 - 10:35:54

pekný deň prajem
neviem či som trafil správnu tému ale...

vedel by mi niekto orientačne poradiť časy vyvolávania ilford pan 100,400 v tejto vývojke? ďakujem


  • 0

#5 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 23 únor 2015 - 10:38:56

http://www.google.cz...dRwW5mX40_CGnHQ

zrovna včera jsem to hledal pro Ilford 400
  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 23 únor 2015 - 10:41:45

Rada znie:

Ked kupujes filmy Ilford, kupuj si radsej FP4 a HP5.

Ked kupujes vyvojku Ilford, kupuj radsej ID11. Este lepsie, Kodak D-76. Dobre su aj Foma Fomadon Excel, LQN alebo LQR.


  • 2

#7 grafi2

grafi2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBB/NR
Reputace: 2

Publikováno 23 únor 2015 - 19:28:15

no žiaľ pre univerzálnu som nenašiel žiadne orientačné časy, ani vo fome to netestovali :)


  • 0

#8 grafi2

grafi2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBB/NR
Reputace: 2

Publikováno 8 říjen 2015 - 17:46:14

takže pre škodu všetkých som sa nato vykašľal... a nebudeme vedieť koľko sa to tam má močiť... 

 

 

Rada znie:

Ked kupujes filmy Ilford, kupuj si radsej FP4 a HP5.

Ked kupujes vyvojku Ilford, kupuj radsej ID11. Este lepsie, Kodak D-76. Dobre su aj Foma Fomadon Excel, LQN alebo LQR.

 keko: presne si mi odpovedal na to, čo som sa pýtal... potreba niečo povedať je super vec ale takáto informácia je zbytočné dranie klávesnice... 


  • 1

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 říjen 2015 - 18:33:54

Rovnako ako pre teba citat rady.


  • 1

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 říjen 2015 - 07:44:33

grafi2:

 

S tou škodou pro všechny bych to neviděl tak černě. Univerzální vývojka zas taková bomba není. Pokud na volání přesto trváte film si nastříhejte na menší části a otestujte vyvolávání. Nástřelný čas může být najití času pro podobný film (citlivost) ve stejné vývojce. Keko, ale radí dobře. Koupit film a vývojku k němu určenou. Na krabičce nebo v datasheetu od výrobce jsou pak doporučené vývojky i vyvolávací časy. Pokud chcete experimentovat je nutno si pak vše otestovat sám.   


  • 0

#11 grafi2

grafi2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBB/NR
Reputace: 2

Publikováno 11 říjen 2015 - 13:48:58

mal som doma univerzálnu vývojku a ilford film, sú mestá kde je človek rád keď zoženie onú univerzálnu. Kôli 1 kusu filmu nebudem kupovať napríklad ID 11 a platiť dalšie poštovné... toť vsjo na objasnenie situácie :) 


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 12 říjen 2015 - 09:18:46

Mal som v umysle vyliezit na Mont Everest. To som naozaj mal.

Ale cesta do Nepalu je draha a nebudem koli jednej prechadzke kupovat celu letenku.

A za domom mame len taky kopec z hliny, co tam naviezla Tatrovka.

-------------------------

Mat rdost z fotenia je, az ked sa prekonaju nejake tie prekazky. Podaktori, co su tu, si z toho spravili dokonca prekazkovu drahu. Drahu, ktorou sa prehanaju (ci skromne plazia) pre svoju radost cely zivot.

Stalcit spust je potom "iba" vyvrcholenim. Bez tych prekazok pri tom ani netusis, co je to rozkos.

-------------------------

Digitalistom do ruk aparat na film nedavajte. Film sa neda stiahnut z interenetu, ba ani neexistuje cracknuta D-76 ...

 

:)


  • 6

#13 Vlada

Vlada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 duben 2020 - 09:48:39

Zdravim, mel bych prosim otazku na zdejsi zkusene temnokomrniky.

 

Univerzalni vyvojka FOMA a push proces filmu jinych vyrobcu, konkretne HP5@800 a 1600? Na stranakach FOMA jsem nasel bohuzel jen zminku, ze to dosud nebylo vyzkouseno, viz. https://www.foma.cz/...ahranicni-firmy

 

Ma to vubec smysl, nebo je lepsi koupit novou vyvojku,treba Rodinal nebo ID11? Slo mi o to, ze mam doma naexponovany tyhle dva filmy a namichanou univerzalni vyvojku. Diky za rady


  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 5 duben 2020 - 13:06:27

Zdravim, mel bych prosim otazku na zdejsi zkusene temnokomrniky.

 

Univerzalni vyvojka FOMA a push proces filmu jinych vyrobcu, konkretne HP5@800 a 1600? Na stranakach FOMA jsem nasel bohuzel jen zminku, ze to dosud nebylo vyzkouseno, viz. https://www.foma.cz/...ahranicni-firmy

 

Ma to vubec smysl, nebo je lepsi koupit novou vyvojku,treba Rodinal nebo ID11? Slo mi o to, ze mam doma naexponovany tyhle dva filmy a namichanou univerzalni vyvojku. Diky za rady

Univerzalna vyvojka je slovne spojenie, ktore sa tu - na Temnej - nespomina.
Na Push bud ta ID11, alebo D-76, obe v neriedenom stave. Je vyvojka Diafine, v ktorej sa zo zakladu fotografuje na vyssii E.I., ovsem kazdy film inak. Napr HP5+ v kinofilme sa pre standartne casy vyvolavania exponuje standartne ako 800-ka. 1600 bez vacsich potiazi.
Diafine je pomerne draha vec, ale zase dlho vydrzi, A je mimoriadne vydatna.
Ak prejdes na svitkace, Diafine by mohla byt vyvojka prvej tvojej volby, uplne bez vyhrad.
Vratim sa k univerzalnej vyvojke, cim skor opustis tuto platformu, tym lepsie.


  • 2

#15 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 52

Publikováno 5 duben 2020 - 16:48:32

Ahoj,

pokud jsi už namíchal univerzálku, předpokládám, že tě k ní zavedla spíše cena, než očekávání kvality. Jestli se necháš přemluvit, tak já bych se přidal ke Kekovi s tím, že kromě jím uvedených vývojek ještě je tu Foma Excel, ta je na push velmi dobrá a zdá se mně že cenově příznivější, než ilfordí či kodací vývojky. To píšu jen proto, že tuším že cena je ten faktor, který tě řídí. Časy ti kdyžtak najdeme, dej vědět jak ses rozhodl.

 

Jestli ale chceš přeci jen jít dopředu s tou univerzálkou, tak já bych na tvém místě (a představuju si jako že jsem v totální karanténě, nikdo nesmí ke mně ani já nikam, takže jsem odsouzenej jenom k té univerzálce ...), udělal toto:

 

1. vzal bych (jako vzor pro odhad) jinou obyčejnou vývojku podobného složení, třeba LQN, a její vyvolávací časy. Tam je Foma 400 = 9,5 minut, pro HP5+ uvádí internet v LQN také čas 9,5 minuty pro EI 400 (bral jsem to z Digitaltruth). Zkusil bych o tom uvažovat tak že v univerzální vývojce to bude obdobné, takže vyvolávací čas pro HP5+ by byl těch 9,5 minuty. 

 

Tak, takhle jsem to dělával za totáče, když jsem si nevěděl rady a nevěděl kde se zeptat a nemělo to chybu. To je ta lehčí část úvahy. Teď ta těžší: jak pushovat:

 

2. Prodlužovat časy když jsi exponoval na 800 nebo 1600 má smysl především v tom, že dosáhneš negativy přibližně normálně kryté, akorát kontrastnější. Já bych podexponované filmy s neznámou vývojkou normálně nepušoval a dohnal bych co se dá při zvětšování osvitem a regulací kontrastu. Ale jestli chceš pokračovat v experimentování, tak cituji radu, kterou jsem někde četl a ta zní: každý celý stupeň citlivosti navíc vyžaduje 1,5x prodloužit vyvolání. Takže čas v univerzálce pro HP5+ exponovaný na EI 800 by byl 9,5x1,5=14,25 minuty. Tentýž film exponovaný na EI 1600 by pak byl 14,25x1,5=21,4 minuty. Připrav se ale na to, že dostaneš hodně velký kontrast.

 

Petr

 

P.S. Musel jsem opravit výpočet, omlouvám se za první verzi, a budu vděčný, když mi někdo udělá oponenturu ...

P.P.S. Fotoimpex uvádí i pro ostatní běžné filmy s ISO 400 časy 9-10 v téhle univerzálce, takže možná ten odhad je docela dobrý :-)


  • 2

#16 Vlada

Vlada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 duben 2020 - 21:19:45

Diky obema, ja jsem si to s tou, unverzalkou myslel. Spis to asi nebudu riskovat, na ty @800 je par fotek o ktery bych nechtel prijit. Pujdu tedy cestou jiny vyvojky. Tu univerzalku si ale necham na nejaky pokusy...jeste jednou diky


  • 1

#17 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 5 duben 2020 - 22:47:11

Jen se přidám ke Kekovi a doporučím Diafine. S HP5+ @ EI800 naprostá spokojenost.

(fotím téměř výhradně 120 svitky)


  • 0

#18 Vlada

Vlada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 duben 2020 - 17:53:45

Na Diafine jsem koukal, ale fakt je docela draha, ted si buud muset vystacit s D76 a treba na ni casem prejdu...precejen 200kc vs. 1200kc je znat :)

 

Jeste bych se zeptal na jednu vec, kdyz budu prodluzovat dobu volani, ma to nejakej vliv na "zivotnost" vyvojky? Diky


  • 0

#19 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 7 duben 2020 - 19:44:59

Na Diafine jsem koukal, ale fakt je docela draha, ted si buud muset vystacit s D76 a treba na ni casem prejdu...precejen 200kc vs. 1200kc je znat :)

 

Jeste bych se zeptal na jednu vec, kdyz budu prodluzovat dobu volani, ma to nejakej vliv na "zivotnost" vyvojky? Diky

Teoreticky ano. Pocas celho vyvolavania sa spotrebovavaju vyvolavcaie letky. Ale Bez obav. Vsetky osvedcene vyvojky su navrhnute velmi robustne. Zrovna D-76 ma tolko hydrochinonu, (ktory regeneruje metol), ze liter spolahlivo vyvola 30 m kinofilmu. T.j. asi 10 kinofilmov.

Keby bol problem, ze vycerpas vyvojku do mesiaca, da sa prejst na regeneracny system.


  • 1

#20 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 7 duben 2020 - 22:20:32

Diafine se dá namíchat, jsou tady recepty pro domácí chemiky.

Originál Diafine je drahá, to ano. Ale také velmi dlouho vydrží, nepočítal jsem cenu na film, ale je možné, že nakonec bude levnější než ty v nákupní ceně levné vývojky. 


  • 2

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 duben 2020 - 06:31:03

Kinofilm = 5 stop = 152,4 cm
  • 1

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 8 duben 2020 - 08:28:58

Kinofilm = 5 stop = 152,4 cm

Spravne, ale uz to neviem opravit.
Takze oprava znie
... ze liter spolahlivo vyvola 15 m kinofilmu. T.j. asi 10 kinofilmov


  • 1

#23 Vlada

Vlada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2020 - 09:52:10

Tomu rozumím, spíš mi šlo o to, jestli spolehlivě vyvolá 10 filmů i když prodlužuji dobu volání, jestli třeba při osmém filmu už nebude vývojka vyčpělá...
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:foma, vývojka

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních