Přejít na obsah


Fotka

Alternativa za Schneider 1100mm f/22 Fine Art XXL


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
80 odpovědí na toto téma

#51 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 22 prosinec 2016 - 15:16:09

Jen mě občas trápí KUFA (i když v rámci její ceny samože není nespokojenost na místě) s její přesností a chybějícím shiftem do stran....

 

Luisi, na KUFE nemáš predný shift? Na mojom kuse (nultý zo série) je - nie moc presný žeáno ale je tam - povoľ šroubek a skús. Už si nepamätám, možno sa do série nedostal (ech)?


  • 0

#52 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 22 prosinec 2016 - 16:21:55

Nimrod: neboj, ještě stále nefunguje všechno jak má. Ale nejradějc už bych se vrhl na druhou verzi, která mě v průběhu (a se zkušenostma při látání) té první napadla. Ale dik

 

Doprčic Ďuro, fakt je tam. :-) Sem si to ani neuvědomil, protože sem nikdy nehejbl přední standartou do stran. A teď sem to silou zkusil, když sem se podíval, že je tam drážka a pohla se. Ale už ju zaboha ne a ne narvat nazpět doprostřed. :-D


  • 0

#53 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 22 prosinec 2016 - 16:25:53

Luis - no, ja som mal pocit, že sme to práve preberali s konštruktérmi: že či to nevypustiť, lebo to nebolo úplne jednoduché. Tak sme to asi nevypustili :) Bojuj! (Kto maže, ten jede :D)


  • 0

#54 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 22 prosinec 2016 - 16:36:52

Jo, znásilnil sem to a narval nazpět. Proto asi nepoužívám až sem zapomněl, že tam vůbec je. :) Při používání bych nejspíš, při snaze pohnout přední standartou do strany, taky mohl kameru poslat se stativem k zemi. Ale to promazání by mohlo pomoct.... Mrknu se po nějaké lukaně. :cool:


  • 0

#55 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 22 prosinec 2016 - 20:53:49

Tak rozjhejbáno. Snad sem tím strojním olejem (COX591103) nic nepokazil. :) Nasucho to bylo fakt hodně ohubu.

 

Jinak ještě mě tak napadlo, pro Nimroda upřesnění, ta stolice zas tak drahá nebyla (první verzi sem řešil "eko" - tj. s nejnižšíma možnéma nákladama), vyšťavilo mě to co je cvaknuty tuná http://12in.cz/fotog...arni-technika-V


  • 0

#56 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 prosinec 2016 - 05:15:27

když píšeš o finanční stránce, necháváš si tedy díly někde obrábět a sám jsi v roli konstruktéra?


  • 0

#57 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 prosinec 2016 - 08:49:46

Většinou jsou to díly co se dají sehnat bez obrobení a zbytek sem si opracoval na koleni. Jen šroubovací tubusy na distanc od objektivu sem si dával vysoustružit z hliníkové trubky...
  • 0

#58 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 prosinec 2016 - 08:55:53

je to fakt pěkná práce


  • 0

#59 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 prosinec 2016 - 09:26:57

Mi se ta stolice moc nelíbí. ;-) ale pokud jde o ten mikroposuv, tak tam sem nechával prozměnu osoustružit kuličkouvý šroub.

Ale snad si časem ten soustruh udělám. Hodil by se. :)
  • 0

#60 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 23 prosinec 2016 - 12:38:35

Luisifer: krásná práce. Kdysi jsem vymýšlel(služebně) posuv nože k bubnu vakuového filtru, posuv byl několik desetin mm za spoustu hodin. Pro přenos pohybu jsem použil také kuličkové šrouby=ideální pro tyto účely!

ad soustruh: taky by se mi nějaký hodil.


  • 0

#61 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 prosinec 2016 - 06:29:50

ještě si dovolím zmínit zajímavost ohledně širokého ohniska z řady fine art. byly tři objektivy: dva kousky s konstrukcí 4/4 o shodném ohnisku 1100mm, v prvním případě o světelnosti f/14 a ve druhém f/22, a f/11 550mm s konstrukcí 6/2. když člověk vidí u schneidera konstrukci 6/2, vybaví se mu starý angulon, že ano.... jenže fine art není angulon, nýbrž dagor! nějak nevím, co si o tom mám myslet...


  • 0

#62 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 prosinec 2016 - 11:26:31

chino: sice to ještě nemám ověřeny měřením, ale měl bych mít u toho mikroposuvu při 25000 kroků na otočku krokáče a při 5 mm stoupání kuličkovyho šroubu na jednu otočku, možnost posuvu po pětině mikronu.

 

Nimrod: Jen doplním, že ty dva kousky 1100mm byly "jeden". Rozdíl byl jen v osazení závěrkou Copal #3, která díky průměru jejího otvoru na plnou díru snižovala světelnost z f/14 na těch f/22. Takže s verzí f/14 se muselo kloboučkovat (nebo mít padací závěrku, atp...)

 

Jeden link na který furt občas lezu a docela zamrzí, že od záplav nic novyho:

 

http://cdtp-photography.blogspot.cz


  • 0

#63 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 prosinec 2016 - 12:01:30

také jsem to četl, ale nikde jsem nenašel mezikus, který je místo závěrky. dodával se tedy spolu s objektivem v kufříku, nebo byl k dokoupení? nebo to bylo úplně jinak, protože podle tabulky je to nějaký celý divný http://web.archive.o...ne_art_lens.pdf


  • 0

#64 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 prosinec 2016 - 12:34:05

Taky nevím jak to řešili. Protože i bez závěrky muselo jít clonit. A clona je součástí závěrky. Tak buď tam bylo něco jen s clonou nebo "vybrakovaná" verze závěrky.
  • 0

#65 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 prosinec 2016 - 14:08:45

Řešili to válcovým mezikusem se zásuvnými clonami.
K
Dagoru namísto Angulonu, osobně si myslím, že muselo jít o pragmatické konstrukční důvody. Kupř. snažší výroba dvou spojek a jedné rozptylky v takové velikosti naproti opačnému řešení, snažší korekce, dostačující (menší) uhel Dagoru, při zvoleném ohnisku,...
  • 0

#66 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 prosinec 2016 - 14:13:42

Kruciš, s tím chytrým prkýnkem mi to moc nejde, chybí mi tam kusy textu... Ale v kostce to tu myšlenku má. ;)
  • 0

#67 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 prosinec 2016 - 16:12:21

tak zásuvný? to je pěkný, hezky se to k tomu hodí :-)

no, přijde mi to, jako kdyby tronniera kopli do prdele. s cenou to nemůže mít mnohé společného vzhledem k tehdejší ceně toho objektivu. nevím, no, být schneiderem, asi se minimálně stydím za znak. nicméně je fakt, že schneider dělal pár let po angulonu (asi v licenci) dagora, to jsem také příliš nepochopil...


  • 0

#68 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 prosinec 2016 - 17:57:22

Tak jestli ti jde o tenhle etický pohled, pak je to tím, že frakci Goertz USA v sedmdesátých letech koupil Schneideroptics USA a ten díky rodinným vazbám pustil práva na Dagor do Kreuznachu. Patrně už tu nešlo o nějakou hrdost, protože evropský Goertz byl díky Zeissovi už dávno pod drnem.
  • 0

#69 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 prosinec 2016 - 18:17:18

jo, to mi napadlo, že by schneider koupil americkýho goerze, ale pak jsem to zavrhl, protože nějak mi uniká důvod. ale rozumnět tomu asi nemusím :-) ale stejně je to celý divný. čekal bych, že bude schneider víc lpět na své historii. předpokládám, že tronnier navrhl angulona kvuli patentu goerze na dagor a tímhle schneider v podstatě řekl, že angulon stojí za prd a dagor je lepší

on zeiss zabil toho víc. třeba heliara f/2,8 105mm pro linhofa mu jen tak neodpustím...


  • 0

#70 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 prosinec 2016 - 18:18:38

...byť pravda, goerze zabili v jeně, kdežto světelnýho heliara pro 6x9 v oberkochenu, ale furt je to zeiss


  • 0

#71 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 prosinec 2016 - 15:02:17

Ty řešení zásuvnou clonou se mi docela líbí. Dá se tak udělat ideálně kruhová s minimální tloušťkou. Ty moderní závěrky s pár lamelama clonovéma (i když zakulacenéma), to není moc fajn...
  • 0

#72 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 25 prosinec 2016 - 20:49:37

jsem se hluboce zamyslel a vzpomněl si na starýho symmara, před plasmatem, vždyť to byl dagor. ty máš, kime, zase pravdu, angulon asi fakt byl navržen čistě jen kvuli většímu úhlu...

celkem se divím, že je oprášili, luisifere, přece jen se hodně dlouho nepoužívali. pokud už byl objektiv bez závěrky, clona byla irisová (většinou mnohalamelová. i obyčejný tele-xenar f/5,5 360 jich měl 16)


  • 0

#73 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 prosinec 2016 - 21:22:40

No ten můj obyčejné symmar má tu zmiňovanou Copal #3 a těch sedm lamel má bohužel do šestnácti docela daleko. Sem jednu dobu aj nahodil úvahu vybrakovat a udělat tam právě zašupovací clony. Jen do okamžiku než sem se mrkl, kolik stojí samotná Copal #3, pak sem hned zapomněl, co sem to s tím chtěl dělat. :mrgreen:


  • 0

#74 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 25 prosinec 2016 - 23:55:41

Celkově to zapadá do správného dojmu výjimečnosti. Historické optické konstrukce, opláštění evokující mosaz, zásuvné clony... Na druhou stranu hi-tech výroba a cena. Asi správný marketingový záměr, nedokážu posoudit nakolik úspěšný...
Stran irisových clon, osobně mám rád staré Compury a Ilexy. Při zmiňovaných rozměrech už snad závěrka ani není na místě, takže barelových 16 je moc pěkná věc.
  • 0

#75 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 prosinec 2016 - 04:55:41

luisifere, bohužel výrobci na lamelách postupem času šetří. i starý copal #3 měl 10 lamel, ale compur byl na tom ještě lépe a compound jich měl tuším 18 (#3 závěrku jsem nikdy nevlastnil, tak to nemám moc nastudovaný). nicméně je podle mě rozumnější koupit jinou závěrku a tu vyměnit, než cokoli upravovat (navíc se mi líbí ten paradox, že když člověk koupí závěrku s objektivem, tak to vychází většinou levněji jak samotná závěrka). a kdyby schneider udělal tuto řadu před 100 lety, mohl nejspíš objektiv osadit do #5 závěrky a nemuselo se dál nic řešit... :-)

kim: zásuvné clony k tomu určitě stylem sedí, ale tak nějak se nemohu zbavit dojmu, že právě barrelová irisová clona je přece jen příjemnější na práci, přitom lamel mívají doopravdy hodně i úplně obyčejné a "malé" objektivy. ale dali přednost zasouvacím a nemohu proti tomu nic extra namítat, jen bych to nečekal :-)


  • 0

#76 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 prosinec 2016 - 09:47:01

Nimrod: Jasně, úvaha udělat něco místo Copal#3, ta by tu ještě časem občas vyhlodávala. Jen v nějakých materiálech k objektivu straší, že na přední člen musí být závěrka jaksi precizně nasazovaná a proměřeno, jestli se povedlo. Co si hned tak taky nelajznu, abych ji pro experimentování sundával. Neznamená, že se tohle třeba časem nezmění. No když mám momentálně jen to jedno sklo, tak bych si docela zadělal.

 

mj. tak už se mi dnes do rána povedlo na dvou drátech (jen napájení 36V) rozhejbat mikroposuv svižně https://youtu.be/yYIuolAoz4Q ;-)


  • 0

#77 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 prosinec 2016 - 10:05:45

To je mi ale zpráva. U toho Symmaru? Z Compurů 00, 0, 1, 2 a Compoundů jsem sundal a zas navrátil zpět takovejch skel, že bych to nespočítal. Ani jeden se tím nezkazil. Že by Compur 3 (kterou jsem nikdy neměl) byla o tolik jiná?
Ten posuv (zdráhám se napsat "mikro" ;-)) je parádní!
  • 0

#78 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 prosinec 2016 - 10:29:44

Mikro by to měl být, když na tom videu pošlu celkem milion kroků (půl mega jedním směrem a půl mega druhým - viz. co sem tu včera nadhodil, 25000 kroků na otočku a stoupání kuličkovyho šroubu 5 mm).

Samože ten stativ není tak pevný, aby se to víc nekleplo než o kolik šouplo, ale finální ovládací prográmek bude i s akcelerací a případně menšíma rychlostma. Co nejrychlejc sem chtěl jen když potřebudu přejet "jinam" než kde se bude fotit.

 

S tím objektivem je to jednoduchy, mi těma rukama neprošel žádný a ten můj jediný, abych se na něm zrovna tohle učil, to radějc ne. :)


  • 0

#79 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 prosinec 2016 - 10:45:19

posuv je nádhernej!

na tom se není co učit :-) vytočíš přední člen úplně stejně jako zadní, vezmeš jinou závěrku a zase do ní členy natočíš :-) občas se někde objeví, že mezi předním členem a závěrkou jsou distanční podložky, ale je to tak jeden objektiv ze sta a i tak si nedělám valný iluze, že bych alespoň já byl schopen poznat rozdíl. to už by se musely řešit i podtlakový kazety a podobně, aby mělo smysl řešit takovýhle setinový nuance. navíc nikde není předepsaný moment, na který utahovat členy. už jen tím jsi schopen těch několik setin rozdíl udělat. nevím, jak je to s trojkama, ale stará jednička compur dial set potřebuje vytočit redukci na přední člen, protože má oba závity pro členy stejný (a menší rozteč obou závitů), což modernější standard nemá. ale to se bavíme o závěrkách 100 let starých, od nějakých 40. let bych se problémů nebál. ale chválim super symmara xl, moc jich u nás asi není :-)


  • 0

#80 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 96 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 prosinec 2016 - 11:16:28

Jo jo, rád užívám skla, kteréch moc není  :oops:  proto i ten Zeiss 2/135 (i když je dělaj jen MF), a proto to nákladovy vyštavení se na pár hodně příštích let.

 

Tak jasně, pokud to není moc zakously, tak to bude jednoduchy rozšroubovat, ale takovy experimenty nechám na dobu, až budu mít něco nacvakanyho s podtlakovéma bezokrajovéma 12x20" žaluziovéma kazetama....  ;-)

(někdy už bych s něma měl začít alespoň modelem z překližky, na tu překližku furt zapomínám)


  • 0

#81 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 prosinec 2016 - 11:34:19

ty kazety budou také hodně zajímavé

fakt to nejsou experimenty, hraje si s tím prakticky každý :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních