Přejít na obsah


Fotka

Flexaret VII - jaký blesk?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#1 Barry

Barry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 únor 2014 - 09:57:49

Ahoj vespolek,

protože jsem se zatím nikde nedopídil, chci se zeptat, jaký blesk bych měl shánět k F VII, případně kdybyste mě mohli nasměrovat, kde bych se o tom něco víc dozvěděl? Díky, Barry.


  • 0

#2 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 080

Publikováno 14 únor 2014 - 10:19:34

jakýkoliv co je mladší 50ti let a má pupeční šňůru. Nebo-li připojení ne na sáňky, ale na kablík. 


  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2014 - 10:43:26

Ja používam na Flexarety Metzku 30BCT4 s káblikom a automatikou a som s tým veľmi spokojný


  • 0

#4 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 14 únor 2014 - 10:56:07

Abys měl pohodlnou práci, tak nějakej blesk s automatikou. To pak fotíš s Flexaretem v podstatě snadněji, než bez blesku. Je taky dobrý mít blesk na kablíku a práskat to trochu ze strany a ne z osy objektivu. A je potřeba vyzkoušet, jestli vůbec ten kterej blesk spustí jenom na středovej kontakt.Moderní blesky kolikrát nespustěji vůbec nijak, když je nasadíš na něco, co jim není po chuti a to ani v rámci jedné značky. 

 

Existuje kostka s kablíkem, ta řeší i klasický napojení na flexaret, dělá se to i jako jeden díl, konkrétně já mám svou kostku s kablíkem od Pazdery asi za 30,- Kč. Můžeš dát blesk do redukce, to celý zasunout do sáňěk a od toho kratším kablíkem to spojit se synchrokonektorem na těle flexaretu. Vypadá to teoreticky velmi elegantně, ale problém je ve směrování světla. Prostě to práská jakoby z boku a případný stíny jsou prostě bokem a působí to velmi nepřirozeně. 

 

Takže: Kromě sofistikovanejch blesků můžeš použít cokoliv. Přes tu redukci to spustíš. Problém je, že když nebudeš mít automatickej blesk, budeš muset proměřovat každej záběr flashmetrem. Není to sice nijak složitý, ale je potřeba mít foťák na stativu - i malinkatý rozdíly ve vzdálenosti jsou problém vzhledem k tomu, jak se světlo chová. Je jasný, že takhle vyfotíš leda lidi, kteří ti "postojeji". Blesk s automatikou za tebe počítá expozici (respektive sílu záblesku) sám a jseš o dost rychlejší. Je potřeba vyřešit nějak umístění blesku - nemít ho v sáňkách je veliká výhoda, prtože pak se daji udělat světelně nevšední snímky, ale musíš řešit manipuilaci. Nejlépe je mít klasický stativ, pokud na to chceš dát třeba tohle , nebo nějakej kapsení drátěnej za 60,- Kč a na něj dáš třeba toto.


  • 0

#5 Barry

Barry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 únor 2014 - 14:16:18

Já věděl, že to nebude úplně triviální. Každopádně děkuju všem za rady.

 

Můžu poprosit ještě o nějaký link či publikaci na téma obecné problematiky fotoblesků (kdy, proč, jak, technická řešení a jejich přednosti a zápory, umístění na kameře, měření, etc...)?

Pokud byste nikdo zdroj informací nevěděl (což nepředpokládám), rád bych věděl rozdíl mezi bleskem s automatikou a bez ní.

Díky, hezkej den.


  • 0

#6 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 14 únor 2014 - 14:17:28

jo, s automatikou, ale tou vnitrni, ne TTL, cili s fotobunkou a nastavenim ISO a clony; umi to TUMAXy (serie "auto") a Canony (myslim 580 a 600); takovyhle blesk samozrejme lze odpalovat stredovym bodem.

 

pak chce to bud izolovat sanky, nebo koupit kostku, ktera izoluje: http://obchod.fotosk...a-vystupy-6950/


  • 0

#7 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 14 únor 2014 - 14:22:44


rád bych věděl rozdíl mezi bleskem s automatikou a bez ní.

 

nu, rozdil je v tom, ze blesk bez automatiky nema automatiku :) nastavujes vykon, a podle toho bleska; v blesu s (ne TTL-) automatikou nastavujes ISO a clonu, na niz fotis, a on sam ukonci zablesk, na zaklade toho, kolik zvetla dopadne na fotobunku


  • 0

#8 Barry

Barry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 únor 2014 - 14:27:16

Aha, tydle vidle....

tak jo, díkes!


  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 únor 2014 - 15:14:31

Abych byl trochu retro stylový: viděli jste někdy tohleto ? Já se s tím setkal tuším na ebayi, jinak nikdy...

Nejstylověji se k Flexaretu hodí Multilux, ten šedý s rukojetí, tak nějak byl koncipován právě pro šestku a aj proto je taky šedý plastovec, že...

No a dneska bych se nebál Flexaret spářit k některým Metzem např Mecablitz 45 CT1 a pod, je to za pár korun, napájení většinou tužkovkama a dá se s tím dělat odrazem od stropu celkem v pohodě a s dost velkou rezervou. A slušně to jde k sobě i co do držení.

Hlavně nepoužívat blesky do sáněk na boku, před tím bych dost varoval...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 14 únor 2014 - 16:11:09

Kde su tie casy, ked som na flexaretke napred zaostril a potom som vydelil smerne cislo (mal som GN20 na vysokocitlivom filme Fomapan N21) metrami a vysla mi clona :) Na jeden svadobny obrad som niekedy minul aj cely svitok !!!

Fakt je ze automatika pomaha, ale na druhej strane vypatlava mozog. 


  • 0

#11 Barry

Barry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 únor 2014 - 17:04:24

Týjo, to je vono, takovejhle satelit by se mi k tomu docela dobře zamlouval!

A proč by neměl být blesk umístěný do sáněk na boku?


  • 0

#12 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 14 únor 2014 - 17:18:23

Při focení bleskem se nevyhneš stínum třeba v obličeji. Normálně v sáňkách to práskneš zepředu a trochu seshora. Není to nic moc, ale lidi si na to už zvykli a celekem se to dá tolerovat. Bohužel flexaretem fotíš trochu z jinýho úhlu než normálním "očním" foťákem. Čili světlo jde sdola a hlavně ještě k tomu s boku. Je to pořád přední (plochý) prásknutí, ale prostě to působí divně nepřirozeně. Háže to stíny na stranu... Nevím, třeba si to vyzkoušet, možná ti to vadit nebude, ale prostě ty snímky vypadaji divně... jde o modelování obličeje především. 


  • 0

#13 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 únor 2014 - 17:40:18

Jednak tento praktický důvod a pak i konstrukční - sáňky, i když vypadají jako univerzální, jsou určeny pro hledáček na kinofilm, běžné blesky do nich ani nejdou zasunout, nebo jen velice těžko a uźivatelé si je někdy i upravovali - roztahovali kleštěmi a pod. Navíc hrozí buď ulomení plastové patice blesku nebo komplet vyrvání sáněk z Flexaretu - sáňky drží na těle (odlitku) jen jeden celkem tenký šroubek, ostatní dva jsou spojeny jen s bočním plechem.


  • 1

#14 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 14 únor 2014 - 18:58:46

Jednak tento praktický důvod a pak i konstrukční - sáňky, i když vypadají jako univerzální, jsou určeny pro hledáček na kinofilm, běžné blesky do nich ani nejdou zasunout, nebo jen velice těžko a uźivatelé si je někdy i upravovali - roztahovali kleštěmi a pod. Navíc hrozí buď ulomení plastové patice blesku nebo komplet vyrvání sáněk z Flexaretu - sáňky drží na těle (odlitku) jen jeden celkem tenký šroubek, ostatní dva jsou spojeny jen s bočním plechem.

Tak normální blesk tam přece rovnou dávat nebudeš - neměl bys jak ho odpálit přece... nejdřív tu kostku s kablíkem a pak do ní až blesk... Plastová patice blesku bejvá obecně choulostivá, každopádně vždy opatrně!!! Jinak bez tej kostky taky nastanou další potíže a to, že na tej straně, co je blesk je takovej ten čudl, jak se za něj tahá, když chceš vyndat cífku - ta kostka/redukce to vypodloží a blesk už nasuneš... jinak ten čudl překáží... Koupil bych něco levnýho u Pazdery, má takovejch věcí tunu a případně zbrousit tu kostku... sáňky na foťáku bych neroztahoval... 


  • 0

#15 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 únor 2014 - 19:44:33

Je dobré vědět, že existují staré typy blesků zasunutelných do sáněk, které ještě středový kontakt nemají


  • 0

#16 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 únor 2014 - 22:53:35

Já používám:

(k Flexaretě VII)

kompaktnost- Midi II (vakublesk)

výkonnost- fotoblesk TR-64

univerzál- mechanika 27

 

1. možnost mám vždy u sebe, když nechci tahat moc věcí a mám nizkocitlivej film

2.možnost nejsilnější blesk co mám (když nepočítám Nikon SB26) používám když vím že budu využívat k fot. blesk u více než 3 políček

3. prostě univerzál (kompakt při citlivém filmu na víc políček)

 

až na tu 3. možnost to s Flexaretuou VII celkem souhlasí


  • 0

#17 Barry

Barry

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 únor 2014 - 15:29:57

A tohle mě na zdejším fóru fakt baví, jak se problém, který je nadhozen, probírá zevrubně a z mnoha pohledů.

Na flexu si ještě 2 -3 týdny počkám, ale čas využiju k sehnání dalších potřebností.

Právě jsem se vrátil u nákupu kompletního vybavení komory, pán byl přívětivej, celý mě to stálo s Opemusem 5

8 stovek, všechno vypadá jako nový, jsem potěšenej. Součástí toho všeho je i jakýsi (přesný typ budu vědět až všechno vybalím) ruský blesk s kabelem do zásuvky, čímž se počet  podebných zařízení zvyšuje u mě na 2. A tak se ptám, jestli je takovýhle blesk k něčemu  prakticky použitelný. Předpokládám, že vymyšlen jest k focení někde v dosahu el. sítě, Nebo se to ze sítě nějak nabije a pak to chvíli blejská?


  • 0

#18 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 únor 2014 - 15:49:53

je určen k bleskání v dosahu el sítě (druapta)

pak je typ (multilux) k němu se dá dokoupi měnič ze 4baterií AA na 220v a bleskat kdekoliv

pak typ (ruská čajka) kožená brašnička jak na baterie tak přes adaptér na 220v

dále (tr64) plastová krabice přes rameno na 4 ploché 4,5v baterie (předelal jsem si na 6 AA baterii) používá se i se síť zdrojem

ještě zmíním (tr50) plast. krab. přes rameno 4 monočlánky

............

a spousta podobnách typů


  • 0

#19 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 15 únor 2014 - 15:52:32

ten ruský blesk se  v případě potřeby  bude (po patřičné úpravě izolací) moci využít i jako paralyzér. 


  • 1

#20 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 497 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 15 únor 2014 - 19:10:49

nebo jako přistroj na ničení digitálních foťáků


  • 1

#21 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 15 únor 2014 - 19:35:27

Je dobré vědět, že existují staré typy blesků zasunutelných do sáněk, které ještě středový kontakt nemají

Tak jasně, ale to by mě nenapadlo někomu doporučovat. Stejně jako blesky, co se nabíjeji normální zásuvkou, nebo blesky na žárovky - mám doma jeden, vypadá bombově, ale ty žárovky se do něj dneska už špatně sháněji. 


  • 0

#22 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -40

Publikováno 15 únor 2014 - 23:54:38

Tady je článek o blesku s knížky o flexaret,ta knížka je z roku 1968.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   221,5K   19 Počet stažení
  • Přiložený soubor  2.jpg   242,99K   15 Počet stažení
  • Přiložený soubor  3.jpg   259,09K   14 Počet stažení

  • 1

#23 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 únor 2014 - 01:21:38

není to Erich Einhorn- Flexaret v praxi?


  • 0

#24 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -40

Publikováno 16 únor 2014 - 08:11:16

není to Erich Einhorn- Flexaret v praxi?

Jo je,jsou tam užitečný rady.


  • 0

#25 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 17 únor 2014 - 09:55:27

Zkusil jsem Metz CL45-4 plně manualně nastavitelný dle clony a on odpaluje milý flexaret s kablíkem na nikon jak  divej, a na paladixu za 700,- tolik parády. :smile:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#26 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 17 únor 2014 - 10:29:02

Zkusil jsem Metz CL45-4 plně manualně nastavitelný dle clony a on odpaluje milý flexaret s kablíkem na nikon jak  divej, a na paladixu za 700,- tolik parády. :smile:

Tak to je hodně dobrá cena. Němčouři to pořád dělaji. Novej se tu prodává asi za 13.000,- Do teďka na to dělaji náhradní díly, nedávno sem koupil novej košík na baterie . To je ještě nemoderní německej výrobek, nemá namontováno žádný kurvítko a dokonce se počítalo s opravami. Parádně se drží, náklopná hlava, vykrejvací světlo (v podstatě jsou to dva blesky v jednom) Manuální řízení, automatika, TTL, rukověť (jak dělaná pro focení s Flexaretem), je k tomu taková kolejnice, na tu přimontuješ jak foťák, tak ten blesk a máš celkem pohotovou sestavičku... Jeden z krásnejch výrobků... Jeho nástupce mě už na dálku připadá silně podezřelej... 


  • 0

#27 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 17 únor 2014 - 10:33:57

Ano s novým košíkem to bylo na baterie a nové baterie Maxell, je to krásný funkční blesk za pár korun se super výkonem, koupil jsem ho k Nikonu F3HP a on jde i na ten flexaret (kabel) tak to jsem moooc rád, je to bomba.


  • 0

#28 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 17 únor 2014 - 10:44:17

Synchrokonektor na blesk je krásná tradiční normovaná věc už desetiletí... najdeš jí snad všude...


  • 0

#29 wilkinsl

wilkinsl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2015 - 10:25:37

Zdravím temnokomornictvo,

 

chtěl bych poprosit o pomoc s výběrem blesku. Hledám něco s plnou automatikou a otočnou hlavou za příznivou cenu.

Líbí se mi třeba tenhle http://www.phototool...v-gn58/d-71107/

Jen se mi nepodařilo dohledat, jestli má i automatiku. Za pomoc předem děkuji.


  • 0

#30 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 12 leden 2015 - 12:59:01

Nejsem moc dlouho kinofilmista, ale jak může "hloupý" foťák jako Flexaret mít nějakou automatiku s bleskem? Šak jak by se spolu domluvili? Chápu plný automat třeba u mé D90 s pomocí iTTL.

Já totiž taky bádám jak bleskat s Flexaretou a není to asi žádná prča.

1 - Je potřeba sehnat káblík PC sync - PC sync, pokud máme flesk s tímto konektorem, popřípadě blesky mají jack 3,5mm. Doma mám k Nikonu blesk Nissin Di700, která má konektor PC sync a ještě jako slave mám Godox TT520, který má jack 3,5mm. Oba mají manuální natavení výkonu.

2 - Na Flexaretě je sice držák na blesk, ale je celý kovový, tak nevím, zda se to tam nevyzkratuje, tedy asi blesk přes nějakou plastovou synchro kostku či mimo tělo

3 - Stejně držák je z boku, což asi bude vypadat blbě nasvícené, takže stejně je ho potřeba dát mimo, asi držet v ruce

Osobně to udělám tak, že si pro dvě clony, různé ISO a daný čas otestuju manuální výkon na DSLR, zapíšu si hodnoty a to pak nastavím při focení s Flexaretou dle clony a použitého filmu. Není to dokonalé, ale na nějaké +- nasvícení pokoje/ateliéru to stačí.

Dříve měly blesky takové šoupátka, kde se nastavovala clona nastavená na foťáku a vzdálenost a z toho pak vypadl výkon, ale to pochybuji, že dnešní blesky i ty univerzální mají.


  • 0

#31 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 12 leden 2015 - 13:07:35

 "hloupý" foťák jako Flexaret 

Ač v uvozovkách... trhá mě to srdce.


  • 0

#32 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 12 leden 2015 - 13:11:35

Tady je článek o blesku s knížky o flexaret,ta knížka je z roku 1968.

Super čtení.

Občas se pokusím o nějaké portréty jak doma, tak venku s bleskem či dvěma a s DSLR jde po chvilce laborování dojít k dobrým výsledkům. U kinofilmu toto spadalo asi jen pro profíky s nafocenými tisíci snímků, kteří dle zkušeností vše nastavili a měli výsledek. To klobouk dolů!


  • 1

#33 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 12 leden 2015 - 13:12:48

 

 "hloupý" foťák jako Flexaret 

Ač v uvozovkách... trhá mě to srdce.

 

Mně taky, ale pro porozumnění situace mě nic jiného nenapadlo. No mohl jsem napsat foťák bez TTL. Čímž se všem Flexaretám omlouvám :-).


  • 1

#34 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 165

Publikováno 12 leden 2015 - 13:14:33

pro "hloupe" jsou tu "chytre" blesky
  • 1

#35 wilkinsl

wilkinsl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2015 - 13:20:55

Nejsem moc dlouho kinofilmista, ale jak může "hloupý" foťák jako Flexaret mít nějakou automatiku s bleskem? Šak jak by se spolu domluvili? Chápu plný automat třeba u mé D90 s pomocí iTTL.

 

Podle toho co jsem se dočetl jsou blesky na kterých se dá nastavit iso a clona, blesk pak pomocí integrovaného čidla určí délku záblesku.


  • 0

#36 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 165

Publikováno 12 leden 2015 - 13:28:23

silu zablesku (i kdyz i v delce bude rozdil)

 

 

Nejsem moc dlouho kinofilmista, ale jak může "hloupý" foťák jako Flexaret mít nějakou automatiku s bleskem? Šak jak by se spolu domluvili? Chápu plný automat třeba u mé D90 s pomocí iTTL.

 

Podle toho co jsem se dočetl jsou blesky na kterých se dá nastavit iso a clona, blesk pak pomocí integrovaného čidla určí délku záblesku.

 


  • 0

#37 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 12 leden 2015 - 14:29:33

Některé moderní blesky mají vlastní automatiku a čidlo. Tam pak stačí nastavit citlivost filmu a clonu stejnou jako na foťáku a blesk už si s tím sám poradí. Používám takhle nečistý digitálsitický blesk Nikon SB-800 s různými aparáty z 50. let a s obrázky jsem spokojen.

 

A speciálně pro Karfíka: Nespekuluj a něco si o tom přečti! Třeba gůglem hledej pojem SMĚRNÉ ČÍSLO.

 

Stručný výtah jak to v praxi dělali chytří fotografové s hloupými blesky a hloupými foťáky: Na blesku bývá tabulka, ze které fotograf vyčetl podle citlivosti filmu a vzdálenosti fotografovaného objektu, jakou má nastavit clonu na fotoaparátu. A jaký čas? To zase podle fotoaparátu a typu závěrky. Flexaret má centrální závěrku, takže s bleskem je možné fotit na všechny časy. U zrcadlovek je potřeba vědět jaký má synchročas. Staré foťáky ho mají označen buď symbolem blesku nebo aspoň červenou barvou.

 

Takže co je potřeba pro spolehlivé focení se starým bleskem a starým fotoaparátem? Podívat se na to a přemýšet, neboť všechno je tam napsané :)


  • 0

#38 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 12 leden 2015 - 16:35:58

Vím co je směrné číslo. Dnes máme blesky, které umí regulovat výkon/směrné číslo, tedy nemusím si nechat od blesku diktovat, jakou clonu nastavit při vzdálenosti a jeho směrném čísle. Já totiž 99% fotek fotím s prioritou času a tak to zůstane i u Flexarety (škoda, že nemá míň jak f3,5). Proto to udělám jak jsem psal, tedy nastavím si na DSLR čas třeba 1/100s + f3,5 (8) + ISO 200 (800) a na blesku nastavím nějaký výkon/směrné číslo, pak to testnu a doladím pro každé nastavení výkon/směrné číslo blesku. To si poznačím a s tím budu pracovat. Samozřejmě když bych pak místo v místnosti 4x4m fotil v hale, tak jsou mi takové testy na dvě věci a opravdu bych si to musel dopočítat, ale tam půjdu s DSLR a iTTL a ne s Flexaretou. Ale pro domácí focení to bohatě postačí.

Nemám doma žádný flashmetr, takže i když doma blýskám, tak to dělám úplně stejně. Nastavím si na D90 ISO200 + f8 + 1/160s a pak testy si doladím výkony blesků. Protože jsem už cosik vyfotil, tak už zhruba vím. Ale při jiné konfiguraci blesků to takto ladím.


  • 0

#39 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 12 leden 2015 - 17:02:28

Nejsem moc dlouho kinofilmista, ale jak může "hloupý" foťák jako Flexaret mít nějakou automatiku s bleskem? Šak jak by se spolu domluvili? Chápu plný automat třeba u mé D90 s pomocí iTTL.

Já totiž taky bádám jak bleskat s Flexaretou a není to asi žádná prča.

1 - Je potřeba sehnat káblík PC sync - PC sync, pokud máme flesk s tímto konektorem, popřípadě blesky mají jack 3,5mm. Doma mám k Nikonu blesk Nissin Di700, která má konektor PC sync a ještě jako slave mám Godox TT520, který má jack 3,5mm. Oba mají manuální natavení výkonu.

2 - Na Flexaretě je sice držák na blesk, ale je celý kovový, tak nevím, zda se to tam nevyzkratuje, tedy asi blesk přes nějakou plastovou synchro kostku či mimo tělo

3 - Stejně držák je z boku, což asi bude vypadat blbě nasvícené, takže stejně je ho potřeba dát mimo, asi držet v ruce

Osobně to udělám tak, že si pro dvě clony, různé ISO a daný čas otestuju manuální výkon na DSLR, zapíšu si hodnoty a to pak nastavím při focení s Flexaretou dle clony a použitého filmu. Není to dokonalé, ale na nějaké +- nasvícení pokoje/ateliéru to stačí.

Dříve měly blesky takové šoupátka, kde se nastavovala clona nastavená na foťáku a vzdálenost a z toho pak vypadl výkon, ale to pochybuji, že dnešní blesky i ty univerzální mají.

ty Karfíku, ale odpověď na tvůj dotaz nalezneš v tomto vláknu o pár příspěvků výše ;-) a to dokonce dle mého názoru dosti vyčerpávajícím způsobem... přece ti to nebudu kopírovat do toho samého vlákna :smile: sem ti původně chtěl tohle vlákno nalinkovat, ale koukám, že to nende... 


  • 0

#40 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 12 leden 2015 - 17:09:26

Ako som už raz napísal v tomto vlákne, blesk s vlastnou automatikou. Ja používam Metz 30 BCT4, nastavím na modrý rozsah, na aparáte nastavím u 100ASA clonu 5,6 u 200ASA 8 a viem, že predmety vo vzdialenosti 0,7 - 7,5m budú normálne naexponované. Ak chcem niečo špeciálne, potom sa už musím hrať.

A ešte k tomu ruskému blesku na elektriku, fotil som aj s tým, dokonca svadby v kostole, a dalo sa, len som sa samozrejme hodne nabehal.


  • 0

#41 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 12 leden 2015 - 20:11:39

Standulin - ano máš pravdu, já klik na odkaz s dotazem od wilkinsl a psal jsem pod něj, aniž bych roloval nahoru a zjistil, že na dotazy jsou tam všechny odpovědi. Jsem poučen, nebude se to příště opakovat.


  • 0

#42 wilkinsl

wilkinsl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 leden 2015 - 20:34:31

Pánové,

 

jen jsem chtěl doporučit nejaký konkrétní model blesku se kterým máte dobré zkušenosti.

Není třeba se dohadovat.


  • 0

#43 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 12 leden 2015 - 21:30:56

Z hledisky absolutní stylovosti resp. autorizace příslušenství existoval blesk značky Flexablitz výroby patrně DDR, viz foto. Oficiálním tuzemským (zejména) s Flexaretem automat se snoubícím produktem byl Multilux II, jsa navíc vyvedan v taktéž v slušivém šedivém odstínu. Což by zhusta mohlo dnes i fungovat, tedy alespoň blýskat.  Pokud by po mně pak někdo chtěl, abych mu poradil něco, s čím by bylo smysluplné dneskaj tvořit, tak jednoznačně asi Metz 45 CT1 a pod., v současnu dostupné téměř za hubičku.

Přiložený soubor  Flexablitz.jpg   20,17K   15 Počet stažení


  • 0

#44 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 12 leden 2015 - 23:03:17

Potvrzuju. Metz Mecablitz 45 CT-1 jsou báječné stroje, u kterých lze nastavit buď plný výkon (a clonu na kameře spočítat podle vzdálenosti), nebo nastavit na hlavě blesku údaj o cloně nastavené na objektivu. Čidlo pak zajistí, že délka záblesku bude přesně odpovídat správné expozici. Snadné, pohotové, nadčasové. Nebudete to chtít dát z ruky. Akorát se krmí 6 články typu AA, což je ňákejch baterek. Ty s NiMH aku jsou drahé a aku sám bude u starších kousků v bateriovém nebi. Připojuje se to přes PC konektor, s prodlouženým kabelem se dá libovolně vzdálit od kamery, dokonce existuje možnost odpalovat na dálku jiným bleskadlem přes světlocitlivý element Mecalux, který se k tomu dá přikoupit. Nevěřím, že existuje blesk s lepším poměrem výkonu a ceny než jetý 45 CT-1.


  • 0

#45 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 13 leden 2015 - 05:30:30

Se staršimi fotoaparaty použivam nissin di866.Manualni rezimy ma slusne zmaknute a ma i vstup pro kabel.
  • 0

#46 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 13 leden 2015 - 08:22:40

A eště jedna rada - vřele doporučuji vyhnout se připojení blesku pomocí sáněk na boku Flexaretu, ty jsou koncipované opravdu jen pro násuvný hledáček na kinofilm!


  • 1

#47 wilkinsl

wilkinsl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 leden 2015 - 11:25:20

Dobrý den,

 

děkuji za odpovědi. Metz 45 CT-1 jsem opomíjel a teď vidím, že to byla chyba. Dokonce má i výklopnou hlavu, což byla jedna z podmínek.

Takže začnu pátrat po bazarech.

 

A eště jedna rada - vřele doporučuji vyhnout se připojení blesku pomocí sáněk na boku Flexaretu, ty jsou koncipované opravdu jen pro násuvný hledáček na kinofilm!

 

Před sáňkama jste mě už varoval při servisu, takže je znásilňovat nebudu. Ostatně ten metz má parádní držák.


  • 0

#48 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 13 leden 2015 - 15:23:00

Z hledisky absolutní stylovosti resp. autorizace příslušenství existoval blesk značky Flexablitz výroby patrně DDR, viz foto. Oficiálním tuzemským (zejména) s Flexaretem automat se snoubícím produktem byl Multilux II, jsa navíc vyvedan v taktéž v slušivém šedivém odstínu. Což by zhusta mohlo dnes i fungovat, tedy alespoň blýskat.  Pokud by po mně pak někdo chtěl, abych mu poradil něco, s čím by bylo smysluplné dneskaj tvořit, tak jednoznačně asi Metz 45 CT1 a pod., v současnu dostupné téměř za hubičku.

attachicon.gifFlexablitz.jpgattachicon.gif6536003-fotoblesk-multilux-ii--1.jpg

Když už jsme u Multiluxu, mám po tátovi verzi III s původním koženkovým pouzdrem. Stačí mu 4 ks nabíjecích AA. Jen jsem vyčistil kontakty po vyteklých baterkách a je plně funkční. K Flexaretě se skvěle hodí :smile:  Mám z něj radost.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#49 wilkinsl

wilkinsl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2015 - 12:16:22

Zdravím,

 

tak Metz 45 CT-1 je doma. Blesk je jako nový, ale mám problém s kabelem ten má mrtvý středový vodič, jak se zdá.

Dokáže mi někdo poradit, kde by se dal koupit náhradní.


  • 0

#50 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 27 leden 2015 - 18:18:16

Jestli je to ten s dvanáctipinovou koncovkou do blesku tak mám...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních