Přejít na obsah


Fotka

Flexaret VII - jaký blesk?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#51 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 27 leden 2015 - 21:37:04

Kabel k metzu ct45 je normalne ke koupi na flexu krasne funguje a v manualu je lepsi nez automat nastavis jak potrebujes mam tu nekde vis fotku a perfektne se drzi.
  • 0

#52 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2015 - 10:35:47

 

Jednak tento praktický důvod a pak i konstrukční - sáňky, i když vypadají jako univerzální, jsou určeny pro hledáček na kinofilm, běžné blesky do nich ani nejdou zasunout, nebo jen velice těžko a uźivatelé si je někdy i upravovali - roztahovali kleštěmi a pod. Navíc hrozí buď ulomení plastové patice blesku nebo komplet vyrvání sáněk z Flexaretu - sáňky drží na těle (odlitku) jen jeden celkem tenký šroubek, ostatní dva jsou spojeny jen s bočním plechem.

Tak normální blesk tam přece rovnou dávat nebudeš - neměl bys jak ho odpálit přece... nejdřív tu kostku s kablíkem a pak do ní až blesk... Plastová patice blesku bejvá obecně choulostivá, každopádně vždy opatrně!!! Jinak bez tej kostky taky nastanou další potíže a to, že na tej straně, co je blesk je takovej ten čudl, jak se za něj tahá, když chceš vyndat cífku - ta kostka/redukce to vypodloží a blesk už nasuneš... jinak ten čudl překáží... Koupil bych něco levnýho u Pazdery, má takovejch věcí tunu a případně zbrousit tu kostku... sáňky na foťáku bych neroztahoval... 

 

 

"normální" blesk odpálíš synchrokablikem, kostka s ním je pouze zjednodušení a pro blesky, které nemají výstup. Ale není to pro to určený. Důkazem budiž starší flexarety a především standart, které "coldshoe" nemají, protože nemají možnost fotit kinofilmem.  Blesk se prostě přidělává zespoda, přes adaptér do stativového šroubu.


  • 0

#53 wilkinsl

wilkinsl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2015 - 11:44:53



Jestli je to ten s dvanáctipinovou koncovkou do blesku tak mám...

 

Ten můj má jen 5 pinů.

24804997_img_20150128_112356.jpg

 



Kabel k metzu ct45 je normalne ke koupi na flexu krasne funguje a v manualu je lepsi nez automat nastavis jak potrebujes mam tu nekde vis fotku a perfektne se drzi.

 

Nikde se mi nepodařilo najít, ten který potřebuju. Vždy jsem narazli jen na ten s "novějším" placatým konektorem do blesku.


  • 0

#54 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 únor 2015 - 09:50:33

mám i ten... :-P


  • 0

#55 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 2 březen 2015 - 19:51:32

ahojte,

 

som cerstvym majitelom dvoch Flexaretov VI, jeden ten v lepsom stave siel k p. Matunakovi na vycistenie, premazanie atd.. Ale k otazke. Mam blesk National PE-300 (povodne k neopravitelnej Yashice Lynx-5000) a nejak sa mi ho nedari rozbehat s Flexaretom. spojil som ich kablikom (ten je dobry funguje so zenitom) ale nech skusam ako skusam neodpali :( packu samospsute som skusal aj na X aj na M. Robim nieco zle?


  • 0

#56 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 2 březen 2015 - 20:10:07

A dělá ti to u obou Flexaret?

 


  • 0

#57 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 3 březen 2015 - 08:22:18

no mam doma zatial len jeden druhy siel do servisu. len ma zaujmalo ci to nahodou niekto neskusal ked som pozeral tak ten blesk sa dost u nas vyskytoval :)


  • 0

#58 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 18 březen 2015 - 17:45:13

Takze rozuzlenie. Dnes sa mi vratil Flexaret z opravy (od p. Matunaka) a blesk s nim funguje. Aj ked je v sankach (isiel dnu aj von lahko) aj mimo sanok. Tak som skontroloval poriadne druhy flexaret a ma odtrhnuty synchronizacny kablik:-(
  • 0

#59 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 18 březen 2015 - 18:31:39

a takto to vyzera :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#60 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 18 březen 2015 - 19:33:48

Není to o vylomení toho držáku? Ten je na přídavnej hledáček. Blesk se dává na zpodní matku pomocí takové kolejničky, která má na konci saně na blesk. Jinak Flexareta samořřejmně fešanda a po servisu k nezaplacení :-) Já doma fotím pomocí blesku způsobem dlouhá šňůra k blesku, blesk na stativu a Flexareta v ruce. Mám blesky na 220V do zásuvky , to jsou pak prdy . A výhoda je, že ho umístíš kam chceš a nasměruješ taky kam chceš.


  • 0

#61 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 18 březen 2015 - 20:46:49

Patica toho blesku je plastova a siel som na to opatrne a Nekladlo to ziadny odpor. Ale asi pojde zatial do sufliku kym sa naucim s flexou ako tak robit
  • 0

#62 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 18 březen 2015 - 22:16:55

Patica toho blesku je plastova a siel som na to opatrne a Nekladlo to ziadny odpor. Ale asi pojde zatial do sufliku kym sa naucim s flexou ako tak robit


No jo, patice tam jit muze, ale ten drzak neni na takovou zatez delany a muze se ti snadno utrhnout. Blesk prijde do drzaku, ktery se prichyti stativovym sroubem zespoda aparatu. Uz se to tu nekolikrat probiralo.
  • 0

#63 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 18 březen 2015 - 23:28:16

Viem videl som ten drziak zial ale ziaden na predaj. Tak ci tak moc neplanujem blesk pouzivat. Skusal som to zvedavosti
  • 0

#64 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 19 březen 2015 - 06:52:58

Viem videl som ten drziak zial ale ziaden na predaj.

žeby nebyl žádný vhodný na prodej? 

 

http://www.ebay.co.u...=item3a9bf79764


  • 0

#65 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 19 březen 2015 - 07:22:10

 

žeby nebyl žádný vhodný na prodej? 

 

http://www.ebay.co.u...=item3a9bf79764

 

ked uz, tak orginal


  • 0

#66 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2015 - 08:22:43

 

 

žeby nebyl žádný vhodný na prodej? 

 

http://www.ebay.co.u...=item3a9bf79764

 

ked uz, tak orginal

 

 

Nic proti originálům, ale tohle vypadá o dost lépe. Šikovné.


  • 0

#67 pebart

pebart

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2016 - 20:58:37

Prosím o radu. Mám Flexaret VII a chci si taky pořídit blesk. Mecablitc 45 CT-5. Ale teď nevím. Všechny blesky jsou nastavený na objektivy o f=50 mm. Ale Flexaret VII má objektiv o f=80 mm. Bude to fungovat dobře? Má nškdo zkušenosti?


  • 0

#68 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 listopad 2016 - 21:14:54

Prosím o radu. Mám Flexaret VII a chci si taky pořídit blesk. Mecablitc 45 CT-5. Ale teď nevím. Všechny blesky jsou nastavený na objektivy o f=50 mm. Ale Flexaret VII má objektiv o f=80 mm. Bude to fungovat dobře? Má nškdo zkušenosti?

Ziaden strach! Bude.

Pokial by ti tato informacia nestacila, pomohla by nejaka knizka pre zaciatcnikov, pokojne aj s polovice minuleho storocia. Tak sup do antiquariatu.Alebo mozno navod na Metzku.

V skratke:

Metz 45 je vzdy vybaveny na aparate nezavislou automatikou. Nastavis iba intenzitu (pravdepodobne z troch urovni), nastavis citlivost filmu a blesk ti ukaze, aku mas nastvit na objektive clonu.

50-ka na kinofilme, ma asi taky uhol zaberu, ako ma Flexaret s 80-kou. To su uhly, ktore sa pohodlne zmestia do bleskom vyzarovaneho kuzela.


  • 0

#69 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 3 listopad 2016 - 21:36:25

Bude to fungovat. Jak jsi přišel na nastavení objektivů f=50mm? To je blbost, hned ze dvou důvodů:

  • Za prvé ohnisko 50 mm pro kinofilm pokrývá (přibližně) stejný úhel jako ohnisko 80 mm pro 6x6. Takže jedno a to samé.
  • Za druhé blesky nejsou nastaveny na normální objektiv. Metzovská řada 45 má standardní pokrytí pokrytí řádově 60° horizontálně a 40° vertikálně a s rozptylkou (k novému blesku kdysi dodávané standardně, dneska u bazarového zpravidla ale ne vždy také součástí prodeje) pokryje i mírně širokoúhlý objektiv (jestli si pamatuju, tak bez rozptylky končí na 35ce na kino a 50ce na středoformátu).

S Flexou mám ozkoušený 45 CT-4 (což je oproti CT-5 vyšší model, logiku v tom nehledej) a jsou to dobří parťáci. Flexa to odpaluje přes PC konektor a blesk má poměrně dobrou měřicí automatiku, takže dokáže korigovat záblesk podle toho co mu thyristor radí.

 

Navíc se tenhle chlapácký blesk vedle Flexy v ruce neztrácí, jako některé moderní Speedlightové slečinky.

 

Prosím o radu. Mám Flexaret VII a chci si taky pořídit blesk. Mecablitc 45 CT-5. Ale teď nevím. Všechny blesky jsou nastavený na objektivy o f=50 mm. Ale Flexaret VII má objektiv o f=80 mm. Bude to fungovat dobře? Má nškdo zkušenosti?

 


  • 1

#70 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 3 listopad 2016 - 21:38:08

... zase druhej :(

 

nežli se vyžvejknu, keko vše jasně a přesně vysvětlil :)

 

 

 

Prosím o radu. Mám Flexaret VII a chci si taky pořídit blesk. Mecablitc 45 CT-5. Ale teď nevím. Všechny blesky jsou nastavený na objektivy o f=50 mm. Ale Flexaret VII má objektiv o f=80 mm. Bude to fungovat dobře? Má nškdo zkušenosti?

Ziaden strach! Bude.

Pokial by ti tato informacia nestacila, pomohla by nejaka knizka pre zaciatcnikov, pokojne aj s polovice minuleho storocia. Tak sup do antiquariatu.Alebo mozno navod na Metzku.

V skratke:

Metz 45 je vzdy vybaveny na aparate nezavislou automatikou. Nastavis iba intenzitu (pravdepodobne z troch urovni), nastavis citlivost filmu a blesk ti ukaze, aku mas nastvit na objektive clonu.

50-ka na kinofilme, ma asi taky uhol zaberu, ako ma Flexaret s 80-kou. To su uhly, ktore sa pohodlne zmestia do bleskom vyzarovaneho kuzela.

 

 


  • 0

#71 pebart

pebart

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 listopad 2016 - 12:34:26

Neznáte někdo rozdíl mwzi Metz 45 CT-4 a 45 CT-5? Já bych radši automat a to s Flexaretou VII. A To je mám takovej dojem 45 CT-5. Nevíte někdo o něm za dobrý peníz? Popřípadě můžu sloužit 45 CL-4.


  • 0

#72 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 19 listopad 2016 - 16:00:17

Automatiku mají oba, tuším že velmi podobnou. CT4 je novější řada než CT5 (go figure...). Foťáky co podporují analogové TTL si snáze pokecají s CT4, ale Flexe to bude nejspíš jedno. Rozdíly jsou hezky popsané na http://strobeex.blog...l3-cl4-cl4.html

U Škodovky jsem nedávno viděl CT4 za patnáct stovek, ale jestli ho tam ještě mají netuším.

 

Neznáte někdo rozdíl mwzi Metz 45 CT-4 a 45 CT-5? Já bych radši automat a to s Flexaretou VII. A To je mám takovej dojem 45 CT-5. Nevíte někdo o něm za dobrý peníz? Popřípadě můžu sloužit 45 CL-4.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních