Přejít na obsah


Fotka

Vertikalni pracka jinak - vlastni vyroba

vertikalni pracka

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 5 březen 2014 - 21:22:42

Ahoj,

 

premyslim nad vlastni produkci vertikalni pracky pro papiry mensich rozmeru. Vymyslel jsem, ze komory usporadam tak, aby voda protekala vsemi postupne (nevim, jestli to tak nekdo dela, ale ja jsem to takhle resene jeste nevidel), neco jako ty pasky pro formovani rady na letistich - viz prilozeny prvni nacrt. Od toho si slibuji miminalni nebezpeci tvoreni se "mrtvych mist" (bez vymeny vody) pri velice malem pritoku. Dale, mohl bych nakladat pracku (vhodnym smerem) postupne tak, abych neznecistoval jiz castecne vyprane papiry. Samozrejmne zustava otazka spolecna pro vsechny vertikalni pracky - vyresit prilnavost papiru ke stenam prihradek nalepenim nejakeho vzorku, mrizky, kapek z tavne pistole atd. Voda se bude nalevat do jednoho konce housenky, odtok bude resen nariznutim/snizenim konce druheho, at je tam nejnizsi bod pracky. Nalevat se bude zavesenim sprchy nad nalevaci bod - nechci ani odsroubovavat sprchu z hadice, spis bych udelal nejakou operku na sprchu. Je mozne v napoustecim bode vlepit vertikalni plastovou trubku, ktera bude navrtana v ruznych vyskach, pro zlepseni rozptylu vody, do ni by pak slo dat i nalevku atd. Otazka cislo jedna, zda v takovem usporadani nekdo vidi problem.

 

Dale, chci to udelat spis v kvalite "provizorka", nez-li "masterpiece". To obnasi improvizaci v nalezeni materialu i minimalizaci prace.

 

Co se provedeni tyce, mozna misto vlepovani techto prihradek do vnitrku nadoby (kandidatem by byl kvadrovy kyblik na barvu z Hornbachu) jednodussi by bylo udelat sendvic (viz druhy obrazek) z nejakych desek propletenych U-cky (cervene), tvorici bocni a spodni steny. Tento sendvic by mohl byt bud slepen anebo utazen nejakymi zavitovymi tycemi, dle materialu - tesne uplne to byt nemusi, bude to stat ve sprchovaku. Prihradky by pak mely jen vertikalne navrtane dirky, kudy by protekala voda. Stejne tak mechanicka odolnost by nemusela byt velika, mohlo by to cele stat ve vetsi (ale nizsi) nadobe (treba ten kbelik), takze tlak vody by byl i zevnitr a na steny by nepusobila zadna sila (tim by slo pouzit velmi tenke desky, neco jako tlustsi folie, bez toho ze by se to "nafouklo").

 

Pokud jde o material, tot dalsi cast otazek. V papiraku kohinoor maji modelovaci podlozky, je to nejaky bily, hladky, tenky, celkem tvrdy plast. Kandidat na ty oddelovaci prihradky. Jedna stoji kolem 10Kc, dle formatu. Nemate nahodou nekdo tuseni, cim by to slo lepit? Dale porad premyslim, z ceho bych udelal ty oddelovaci Ucka, nejake napady?

 

Diky

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 5 březen 2014 - 21:25:58

Pro upresneni - prvni obrazek je pohled na komory seshora. Druhy je z boku, zobrazuje jeden par "sendvice", kterych by bylo vic, samozrejmne propousteci dirky na stridacku po ruznych stranach...


  • 0

#3 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 5 březen 2014 - 21:58:05

To je nějaké zbytečně složité, musel jsem číst několikrát :)

Kolik zvětšenin běžně děláš a potřebuješ důkladně vyprat a jak často?


  • 0

#4 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 5 březen 2014 - 22:03:38

To je nějaké zbytečně složité, musel jsem číst několikrát :)

Kolik zvětšenin běžně děláš a potřebuješ důkladně vyprat a jak často?

Pardon, ale je irelevantni, kolik zvetsenin bezne delam.. :-) Delam malo, protoze nemam tuhle pracku.. :-) Hlavne se mi nechce porad chodit cakat po papirech sprchou. Opet - prihradky proto, abych maximalizoval cirkulaci pri danem (malem) prutoku. Neni problem napalit vodu plnou rourou a vyprat.. i kdyz u profesionalnich pracek uvadeji, ze prilisny proud muze nabourat spravny prutok.


  • 0

#5 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 5 březen 2014 - 23:31:40

davno vymyslene :-) http://www.summitek.com/cascade.html jen s tim rozdilem, ze to cemu ty rikas "zeshora" je vlastne z boku :-D ... 


  • 0

#6 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 6 březen 2014 - 09:09:20

davno vymyslene :smile: http://www.summitek.com/cascade.html jen s tim rozdilem, ze to cemu ty rikas "zeshora" je vlastne z boku :grin: ... 

No vida, a jak uz byva "dobrym zvykem" u pracek, nejlevnejsi verze stoji 450 dolaru. O kaskadovem usporadani jsem premyslel take, to me ma plynulejsi (prvni) naplneni vodou - coz je vhodne, pokud by prihradky byly mechanicky slabsi.


  • 0

#7 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 6 březen 2014 - 13:08:28

taky sem nepochopil proc kusy plastu poslepovany do sebe, nebo nejak vylisovana vana stoji takovej randal ... kdyz sem videl tuhle kaskadovku za "pouhopouhych" 450 mrtvejch prezidentu.. tak sem si zaklepal na celo ... 

 

zabraneni prilepeni papiru ke stene je trochu zajimavejsi reseni ... potrebujes k tomu vetracek do PC, petflasku, z akvaristiky jednocestnej ventil a hadicky ... jo a jako lepidlo pro celej tenhle doomsday device ti staci tuba obyc silikonu ... nebo trebas mamuta... odkud si m jestli to neni tajny?


  • 0

#8 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 6 březen 2014 - 14:44:02

Silikon bude fungovat, ale je to na lepeni akvarkovym stylem - tzn. nudle na kolmych spojich, musi se mit dostatecny pristup ke hranam. Pak ale jde lepit nanasenim mezi plochy, nejakym ridsim lepidlem na bazi rozpoustedla, plus kdyz je to lepidlo ridsi lze pak i utesnovat nalevanim lepidla - ted si vzpominam, ze asi na paladixu jsem kdysi videl popis masiny na vertikalni vyvolavani kde byly asi informace o lepeni, i kdyz jineho materialu. Zkusim dohledat.

 

U takove slotove pracky k zabraneni prilepeni papiru jen staci zajistit, aby stena mela nejake hrbolky, mrizku, texturu atd. Nejake probublavani by zde muselo byt zavedene do kazde z komor, pokud by vubec fungovalo - u takoveho uzkeho tvaru komor.

 

Ja kdysi mel to novodurove koryto na vypirani papiru, ale prislo mi to plytvacke a take to byl prilis velky kram, abych ho vzdy nosil do koupelky. Tak jsem se ji zbavil.

 

Pokud delam vetsi baryty, coz je u mne 30*40, tak ty proplachuji po jednom tak, ze do sprchovaku polozim odkapavac na nadobi - to je velice nizka obdelnikova miska se zlabky, ktera jde naplnit, nema odtok. Tak vzdy par krat vymenim vodu, mezi vymenou jeste navic obcas poliju, at ta voda nestoji.. nejak tu hodku.

 

Posledne jsem ale delal s fotoemulzi na akvarelovych papirech, mensi formaty, ty jsou po namoceni dost mekke, tak to je duvod, proc premyslim o vertikalni pracce - hlavne zamezit, aby se papiry sice praly.. ale ne mezi sebou.. :-)

 

Aktualne pobyvam u Havirova.


  • 0

#9 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 7 březen 2014 - 07:49:22

K zabraneni prilepeni papiru ke stene staci na stenu nanest par tahy novodurove lepidlo. Po zaschnuti vytvori dostatecny "mustek". Overeno praxi.


  • 0

#10 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 8 březen 2014 - 17:56:36

davno vymyslene :smile: http://www.summitek.com/cascade.html jen s tim rozdilem, ze to cemu ty rikas "zeshora" je vlastne z boku :grin: ... 

martine, dokázal bys mi vysvětlit, jak to přesně funguje??


  • 0

#11 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 8 březen 2014 - 18:10:56

aha už to chápu, z toho popisu jsem to napoprvé nepochopil:))..řešil někdo nějaké čerpadlo, které by přivádělo vodu zpět do pračky?


  • 0

#12 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 březen 2014 - 10:47:31

Proc vracet spinavou vodu zpet do okruhu? Napustim, necham 10 minut odstat, pripustim novou, odstat, ...

Pro prani je podstatna difuze.


  • 1

#13 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 9 březen 2014 - 11:06:41

konstrukčně se mi to ale moc líbí, budu-li mít někdy čas, tak si asi něco takového spíchnu na 24x30, s asitak 5 komorama (moje produkce za hodinu nepřesahuje 4 fotky). Měl bych tak proces praní víc pod kontrolou bez kontrolování, neustálého přelévání vody z jedné vaničky do druhé, přeskládávání fotek atd...

 

A pokud se to osvědčí, tak i větší.


  • 0

#14 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 9 březen 2014 - 11:15:42

Presne, nema smysl delat nejaky uzavreny obeh. K vymene ustalovace do vody staci difuze i kdyz proudeni pomaha. Proudeni je tam hlavne pro vymenu vody. V podminkach maleho prutoku = setrnost vody, pokud bychom meli velikou nadobu s podobne resenym napoustecim a vypoustecimi body, prutok vody muze byt nerovnomerny a papiry tusim snadno udelaji mrtve zony. Prihradky nam zajistuji, ze kolem kazdeho papiru voda MUSI protekat. I kdyz - opet, treba jen z jedne strany papiru, k tomu by asi komora mela byt o neco vetsi, nez rozmer papiru, at jsou okraje papiru dal od strany prihradky, kudy voda priteka.

 

Toz dobre. To jsme probrali k cemu to je a jak to funguje, nicmene hlavni, proc jsem to zde napsal bylo rozpoutat diskuzi o materialech.. :-) Ja znam tak akorat ruzne druhy plexiskla prodavane ve spise velikych tabulich v Hornbachu. Co takovy novodur, ze ktereho bylo delano ta ma drivejsi pracka-koryto. Je to material dob minulych, nebo i dnes se to nekde prodava?


  • 0

#15 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 9 březen 2014 - 12:12:10

Myslím, že ideální je něco takového:

http://www.hansanet....ylen-desky.aspx


  • 0

#16 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 9 březen 2014 - 16:12:55

pockej .. material si jasne definoval hnedka na zacatku ... jakejkoliv plast do 5mm kterej neni pruznej ... tecka ... (i kdyz, vzhledem k tomu jak je to poslepovany, nemusi to bejt tuhost petky plechu :-D)


  • -2

#17 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 9 březen 2014 - 20:49:08

pockej .. material si jasne definoval hnedka na zacatku ... jakejkoliv plast do 5mm kterej neni pruznej ... tecka ... (i kdyz, vzhledem k tomu jak je to poslepovany, nemusi to bejt tuhost petky plechu :grin:)

Definoval? Nedefinoval, napsal jsem "Pokud jde o material, tot dalsi cast otazek.", a pak modelovaci podlozky coby kandidat. Ono prave spis premyslim jak odrbat to rezani, kupovat 1 * 2m tabuli plastu a tu pak rezat se mi moc nechce.. Jaka nebude konstrukce, at kaskadova, nebo ta "bocni" vetsina plastu budou desky stejnych rozmeru. Takze najit nejake desky pozadovanych rozmeru a ty koupit v pozadovanem poctu, by bylo velike usnadneni. Proto dotaz na forum, treba nekdo na neco prijde. Opet - nehledam nejake idealni reseni, spis improvizovane/nizkonakladove, ale jakztakz funkcni reseni (jakoze se to nerozpadne, haha). Dale predpokladam, ze ruzne plasty se ruzne lepi, nektere se rozpousteji, jine ne. Je to oblast, o ktere nic nevim.


  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 březen 2014 - 15:01:34

Fill
PE, PP a PTFE se lepí opravdu špatně. Jsou na to lepidla, ale nejsem si jistý, zda "vydrží" a zda se vyplatí investovat do lepidla 500-1000 korun. (Když jsem sháněl lepidlo na PP, v regálu bylo cca 200 lepidel od Loctite, Bison a mraky jiných a lepidlo na PP bylo jedno!
Raději něco jako plexi, polykarbonát a pod.
Máte-li možnost svařovat, problém není.
  • 0

#19 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 10 březen 2014 - 16:34:38

Mám nevyužité pračky doma. Malou i velkou. Kdo ji chce zavolá. Nebývám moc na internetu. 777591002


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních