Přejít na obsah


Fotka

Velvia 100F vs Velvia RVP 100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 OndrejTrhon

OndrejTrhon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 březen 2014 - 13:48:14

Zdravím,

dal jsem pár stovek stranou a chci si konečně zkusit zafotografovat s Mamiyou 645 na diapozitivy, ale jsem mírně zmatený. Na BéFotu nabízí dvě verze stovkové Velvie, a sice jednu označenou jako Velvia 100F a druhou jako Velvia RVP 100.

Máte někdo zkušenosti s těmihle filmy, resp. je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl, na který je potřeba si dát pozor, případně nějaký velký rozdíl ve kvalitě? 

Cena je obecně i s voláním dost vysoká, tak se chci radši zeptat předem... díky!


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 17 březen 2014 - 15:41:39

http://www.kenrockwe...i/velvia100.htm

http://www.kenrockwe.../velvia100f.htm


  • 1

#3 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 17 březen 2014 - 21:25:48

Zdravím,

dal jsem pár stovek stranou a chci si konečně zkusit zafotografovat s Mamiyou 645 na diapozitivy, ale jsem mírně zmatený. Na BéFotu nabízí dvě verze stovkové Velvie, a sice jednu označenou jako Velvia 100F a druhou jako Velvia RVP 100.

Máte někdo zkušenosti s těmihle filmy, resp. je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl, na který je potřeba si dát pozor, případně nějaký velký rozdíl ve kvalitě? 

Cena je obecně i s voláním dost vysoká, tak se chci radši zeptat předem... díky!

RVP 100 je zmodernizovaná verze 100F.Byla uvedena na trh v roce 2005,měla by o proti starší verzi mít vědčí rozlišení,ostrost,zvýšenou saturaci.Je dobrý si najít o tom články ve starších časopisech,třeba foto live o tom psal,určitě i jiný.Podle vlastní zkušenosti  bych řekl že rozdíl je tam hlavně u tý nový ve vědčí barevnosti.


  • 2

#4 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 březen 2014 - 02:44:26

Tady přikládám pár snímků,dal jsem tam i dva převyvolaný na 800.Co se týče převyvolání,líp mě vychází kodak.Je to focený na kinofilm bez použití filtrů.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#5 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 18 březen 2014 - 11:06:27

... vědčí ...

 

Platíš mi nové sítnice! :mrgreen:


  • 0

#6 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 březen 2014 - 11:30:31

 

... vědčí ...

 

Platíš mi nové sítnice! :mrgreen:

 

Já jsem se také snažil..... :)


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 18 březen 2014 - 12:44:40

... inymi slovami: Ked uvidis nafoteny film (a zakryjes okraj s jeho oznacenim), nedokazes urcit, ci ide Velvia 100, alebo 100F. Ba dokonca Velvia 50.


  • 0

#8 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 18 březen 2014 - 13:16:57

... inymi slovami: Ked uvidis nafoteny film (a zakryjes okraj s jeho oznacenim), nedokazes urcit, ci ide Velvia 100, alebo 100F. Ba dokonca Velvia 50.

Což je radikálně odlišný názor od toho, co se lze dočíst v odkazech na Kena Rockwella. To máš z vlastní zkušenosti?


  • 0

#9 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 18 březen 2014 - 15:13:44

 

... inymi slovami: Ked uvidis nafoteny film (a zakryjes okraj s jeho oznacenim), nedokazes urcit, ci ide Velvia 100, alebo 100F. Ba dokonca Velvia 50.

Což je radikálně odlišný názor od toho, co se lze dočíst v odkazech na Kena Rockwella. To máš z vlastní zkušenosti?

 

Ano.

Robil som kedysi pre Kodak a na vsetky odlisnosti nas dosledne na skoleniach upozrnovali. Kedze rozdiely medzi jednotlivymi filmami su pozorovanim tak malo vyrazne, ze na ne ide upozornit iba priamym porovnanim, povedal by som, ze nestoji za namahu zhanat nieco ine, ako to co dastanes v obchode v okruhu 10 (?) km ...

Je mi luto, ze inverzne filmy skoncili, ale dokazem pochopit preco. Kodak robil:

Ektachrome 100

Ektachrome 100 Plus

Ektachrome 100 S

Ektachrome 100 VS

Ektachrome 100 SW

Ektachrome Elite 100.

A to naraz. Dnes nerobi ani jeden. A dnes ked sa tak pozeram naspat, jediny film, ktory sa kedy odlisoval od ostatnych bola Velvia (jedno aka), lebo bola extremne syta a este Ektachrome 100, lebo bol mimoriadne malo syty - jediny film, ktory vedel zobrazit spravne khaki a hnedu, tzv tercialne farby.

Takze ano, osobna skusenost :)


  • 0

#10 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 18 březen 2014 - 15:44:56

 

 

... inymi slovami: Ked uvidis nafoteny film (a zakryjes okraj s jeho oznacenim), nedokazes urcit, ci ide Velvia 100, alebo 100F. Ba dokonca Velvia 50.

Což je radikálně odlišný názor od toho, co se lze dočíst v odkazech na Kena Rockwella. To máš z vlastní zkušenosti?

 

Ano.

Robil som kedysi pre Kodak a na vsetky odlisnosti nas dosledne na skoleniach upozrnovali. Kedze rozdiely medzi jednotlivymi filmami su pozorovanim tak malo vyrazne, ze na ne ide upozornit iba priamym porovnanim, povedal by som, ze nestoji za namahu zhanat nieco ine, ako to co dastanes v obchode v okruhu 10 (?) km ...

Je mi luto, ze inverzne filmy skoncili, ale dokazem pochopit preco. Kodak robil:

Ektachrome 100

Ektachrome 100 Plus

Ektachrome 100 S

Ektachrome 100 VS

Ektachrome 100 SW

Ektachrome Elite 100.

A to naraz. Dnes nerobi ani jeden. A dnes ked sa tak pozeram naspat, jediny film, ktory sa kedy odlisoval od ostatnych bola Velvia (jedno aka), lebo bola extremne syta a este Ektachrome 100, lebo bol mimoriadne malo syty - jediny film, ktory vedel zobrazit spravne khaki a hnedu, tzv tercialne farby.

Takze ano, osobna skusenost :)

 

Díky za odpověď.

p.s. nechybí v tom výčtu Ektachrome 100G a 100GX?


  • 0

#11 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 18 březen 2014 - 17:55:09

Od mé zkušenosti se to teda liší diametrálně!

 

Velvia 50 - nádherné reálné barvy, velmi citlivá na přesnou expozici, velký kontrast

Velvia 100F - táhne hnusně do fialova a nemám jí rád

Provia 100 - dobré barvy, citlivá na přesnou expozici, velký kontrast

Provia 400x - dobré barvy, ale menší kontrast a větší zrno

Seneia 100 - dobré barvy, větší expoziční pružnost, kontrast pro mě tak akorát

Sensia 200 - luxusní velmi saturované barvy, ale bez barevného posunu (několikrát se mě ptali, jestli jsem to fotil s polarizačním filtrem), hrubé zrno

Astia 100 - méně saturované barvy (ale velice příjemné), slušná expoziční pružnost - pro mě ideální film

 

S kodakem mám zkušeností míň:

Elitechrome E100G - dobré barvy, jemné zrno

Elitechrome E100VS - má mít živejší barvy, ale hlavně ujíždí někam do červena, trochu i hrubší zrno oproti G (nemám ho rád asi tak stejně jako Velvii 100F)

 

Netvrdím, že poznám co je co za film, ale rozdíly mezi nimi určitě jsou. Mezi Velvií 50 a Velvií 100F rozhodně, to bych asi i poznal.

Když někam jedu, tak si beru jen stejné filmy, abych pak při projekci nemíchal různá podání. Většina z těch filmů už se nevyrábí, takže mám zjednodušené rozhodování :(


  • 0

#12 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 březen 2014 - 19:02:12

Mě tam schází elite chrome 400

ektachrome PANTHER

ektachrome 800/1600

Kodachrome 25 

Kodachrome 64

Kodachrome 200-Tyto filmy měli speciální vyvolání museli se posílat do Svýcarska,vyvolání zdarma,poštovný ne.

Já začal fotit na fomachrom RD18 a D20 později 100

Orvochrome UT18 a 21.

Dále konica-chrome 100 později centuria

Ifordchrome 100

Ilfodrchrome 200 

Scotchchrome 100

polachrome  100

Agfachrome 100

Agfachrome 200

Agfachrome 50RS prof.

Agfachrome 100RS prof.

agfachrome 200RS prof

Agfachrome 1000RS prof.

polaroidchrome 100

plus ty co už jsou tu napsaný,určitě to nejsou všechny,škoda je už je tomu konec :neutral:


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 18 březen 2014 - 22:21:29

Oooops, moja chyba. Cela veta mala byt: Kodak len v citlivosti ISO100 robil:...

----------

Ektachrome 100G a 100GX boli nasledovnikmi Ektachrome Panther100 a Panther 100X. A na koniec pokracovali filmami Ektachrome 100S a 100SW.

Tradicne inverzne filmy s chromatogennym vyvolavanim boli Ektachrome 64, Ektachrome 100 a Ektachrome 200. To boli filmy, ktore obsahovali velke mnozstvo striebra, neobsahovali T-Grain a mali pracovne chrakteristiky v tvare "S".

64-ka bol z nich najsytejsi a 200-ka najmenej syta.  Kedze bola potreba 100-ky so sytostou ako mala 64-ka, vznikla Ektachrome 100 Plus (zname tiez ako EPP), ktora sa stal referencnym inverznym filmom v podani pletovych farieb. A samozrejme najpredavanejsi profesionalny inverny film vsetkych cias.

Treba doplnit, ze sa vyrabal este film 64T a 160T, mierne modifikovane filmy vyssie popisane, urcene pre pracu pri umelom svetle. 64T sa pouzival v atelieroch na velke kompozicie (nabytok, auta ...) a 160T hlavne ako divadelny film.

Neskor este pribudli 400-ka a 320T.

Dlho po tom, co sa uz v niektorych emulziach zacali tradicne krystaly nahradzat T-Grain, Kodak v neuprosnom konkurencnom prostredi vyvinul filmy podla priania profesionalnalov. Ti pozadovali filmy strmsie, ostrejsie, sytejsie, s cistejsiimi farbami a s predlzenou linearnou castou pracovnej charteristiky. Vsetky tieto pozidavky zabudoval do filmov s nazvom Ektachrome Panther 100 a Panther 100X (teplejsie podanie pre pracu pod modrou oblohou).

Uvedenie tychto filmov vsak bolo vekou katastrofou. Nik na ne nevedl fotit, kedze  filmy neodpustili ziadne uhnutie. A tak vsetci dalej fotili na EPP-cka. A to aj po tom, co Kodak kompletne Panthery prekopal a uviedol ich pod novym oznacenim 100G a 100GX (GX opat s teplejsim podanim). Ale az uvedenie filmov E100S a SW (zase teplejsie podanie) a generacna vymena profesionalnych fotografov predstavovala aky-taky uspech... To vsetko uz v dobe, ked digitalne aparaty dokazali neuveritelnych 1 milion bodov ... Poslednym vyvinutym Ektachromom bola E100VS a jeho amaterska obdoba Ektachrome Elite II. Teda extra syty diak od Kodaku. Poviem rovno, velky nevidel som rozdiel.

 

Vzhladom k tomu, ze sa vsetci vyrobcovia filmov snazili o absolutnu vernost, je len logicke, ze rozdiely nebudu asi velke. Ak niekto nejake pozoruje, skromne si dovolim tvrdit, ze vacsie rozdiely najdete v odlisnej urovni spracovania jednotlivych sparcovatelov. Ako obcas prafrazujem, nevstupis s filmom dvakrat do jedenej a tej istej E-6-ky.

 

Este treba spomenut Kodachrome filmy, ktore vlastne pozostavali z ciernobielych vrstiev s roznou spektralnou citlivostou a farby nevznikali ako produkt reakcie medzi reakcnymi splodinami halogenidu striebra pocas vyvolavania a farbotvornym komponentom na prislusnu farbu, ale zlozitejsim sposobom.


  • 0

#14 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 březen 2014 - 23:04:17

Pokud vím tak na kodachrome se během vyvolávání museli dodat barvotvorný složky a film se osvítil třema základníma barvama,červená,zelaná,modrá,na tom principu pracuje  třeba televize.Tvrdí se  o něm,díky týhle technologiji barvy na něm nevyblednou.Ješte co se týče filmu,každej je trochu jinej,pokud se jedná o jinou firmu,podle mě se to poznat nechá.


  • 0

#15 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 18 březen 2014 - 23:12:42

Tak nejako :)

Presnejsie takto

http://www.kodak.com...uals/z50_03.pdf


  • 0

#16 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 březen 2014 - 19:04:24

Od mé zkušenosti se to teda liší diametrálně!

 

Velvia 50 - nádherné reálné barvy, velmi citlivá na přesnou expozici, velký kontrast

Velvia 100F - táhne hnusně do fialova a nemám jí rád

Provia 100 - dobré barvy, citlivá na přesnou expozici, velký kontrast

Provia 400x - dobré barvy, ale menší kontrast a větší zrno

Seneia 100 - dobré barvy, větší expoziční pružnost, kontrast pro mě tak akorát

Sensia 200 - luxusní velmi saturované barvy, ale bez barevného posunu (několikrát se mě ptali, jestli jsem to fotil s polarizačním filtrem), hrubé zrno

Astia 100 - méně saturované barvy (ale velice příjemné), slušná expoziční pružnost - pro mě ideální film

heh, tohle téma mi nějak uniklo (musel jsem být v terénu zlikvidovat pár ruliček diáků :)).

 

mám srovnání menšího množství filmů, ale dřevorubec to shrnul dost podobně.

 

Velvia 50 - nevhodná do ostřejšého světla, ale kdykoliv jindy je výborná (na krajinu), na lidi nevhodná (oranžová pokožka). Kontrastnější, velmi barevná ("teplejší"), zelená zelenější, modrá v některých případech táhne do fialova (obloha).

Velvia 100 / 100F - už nevím kterou jsem měl, řekl bych že bez "F" a přišla mi méně pružná proti rvp50, ošklivější barvy, kontrastnější... mám diák na 100 a hned potom jsem založil RVP50 a ten rozdíl musí vidět i slepej (ve prospěch padiny). Kvůli stovce jsem přišel o několik jinak zajímavých diáků :sad:. A ten fialovej hnus jsem viděl někde taky, takže teda nevím co to bylo...

Provia 100F - univerzální, přirozené barvy ("studenější" proti velvii), pobere větší kontrast, ale ne o moc. Minimální Schwartzshild.

Provia 400X - přišla mi taková nemastná-neslaná, studená, ale založil jsem ji jenom párkrát, vystačím si obvykle s RDP 100F, na jiné aplikace než krajinu asi OK.

Astii ani sensie atd jsem neměl tu čest zkusit. Z kodaků akorát 100D a není špatný, trochu podobný Provii 100F, ale mírně barevnější.


  • 0

#17 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 28 březen 2014 - 21:42:33

Ještě se pořád nechá koupit agfa ct presica třeba u Škody jí mají.Živé barvy,řekl bych až trochu jedovaté.hlavně zelená,červená,modrá.doporučuje se na převyvolání,pomerně veliká expoziční pružnost


  • 0

#18 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 28 březen 2014 - 22:34:01

To jsou mi novinky, ještě nedávno bych se byl vsadil, že tu agfu škoďák neměl.. ale proč ji kupovat tam za 190 Kč, když na slovenským scart-u ji maj cca za 5EURO.. :)


  • 0

#19 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 28 březen 2014 - 23:40:35

To jsou mi novinky, ještě nedávno bych se byl vsadil, že tu agfu škoďák neměl.. ale proč ji kupovat tam za 190 Kč, když na slovenským scart-u ji maj cca za 5EURO.. :)

Měl ji za 130kč,pak nějakou dobu ne,ted jí zas má.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních