Přejít na obsah


Fotka

Yashica electro 35


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 Kokes

Kokes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2014 - 18:38:36

Zdravím všechny!

Máte někdo zkušenosti s Yashica elektro 35? Přemýšlím o koupi. S pozdravem Kokeš


  • -2

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 březen 2014 - 11:24:16

Hledej. Je toho spousta tady, i jinde na netu.


  • 0

#3 Tomasfoma

Tomasfoma

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
  • Locationokres Kladno
Reputace: 1

Publikováno 23 březen 2014 - 10:26:09

Je to výbornej foták jenom zaostřuješ a dáváš clonu ,automatika expozice je přesná jak pro černobílej film tak pro barvu alspon u té mé je to typ fotoaparátu  GTN


  • 0

#4 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 8 prosinec 2014 - 13:01:07

Je potřeba si při nákupu dát na něco pozor? Předpokládám, že baterie tam budou vybité a že bez nich to asi moc pracovat nebude. Jaký je nejlepší a nejjednodušší způsob, jak nahradit původní baterie za nové, aby expozimetr správně expozimetroval? Jaká je dnes zhruba cena používaného fotoaparátu?

Díky.


  • 1

#5 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 8 prosinec 2014 - 13:18:57

Je to výbornej foták jenom zaostřuješ a dáváš clonu ,automatika expozice je přesná jak pro černobílej film tak pro barvu alspon u té mé je to typ fotoaparátu  GTN

GTN mam, kupene za 4 Guinness piva

 

meria vyborne, 2 baterie som kupil v elektre, medzeru vyplnil alobalom.


  • 0

#6 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 8 prosinec 2014 - 15:00:14

Co jsem tak hledal, tak tam dát 4LR44 a 2cm pružinu. Popřípadě kdo má soustružníka v rodině/kamaráda, může si nechat vytočit redukci.


  • 1

#7 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 8 prosinec 2014 - 15:15:27

Co jsem tak hledal, tak tam dát 4LR44 a 2cm pružinu. Popřípadě kdo má soustružníka v rodině/kamaráda, může si nechat vytočit redukci.

Stačí nahlédnout do vlákna, které se jmenuje Yashica Electro, překvapivě.

http://www.temnakomo...ashica-electro/


  • 0

#8 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 8 prosinec 2014 - 20:20:16

A no, to je překvapivé, když jsou tu vlákna Yashica Electro a Yashica Electro 35. Obdobně jako Dálkoměr a Dálkoměry.


  • 1

#9 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 8 prosinec 2014 - 22:39:24

A no, to je překvapivé, když jsou tu vlákna Yashica Electro a Yashica Electro 35. Obdobně jako Dálkoměr a Dálkoměry.

Vidíš, že umíš hledat. :-) Že se to tady nemoderuje, je věc jiná a vůbec se (ne)moderátorům nedivím.


  • 0

#10 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 prosinec 2014 - 23:28:22

Vlastnil jsem Yashicu GTN a byl to kouzelný stroječek. Objektiv byl tak skvělý (1,7/45 color ), že to byla Leica chudých a fotografové na lanovkách v Krkonoších nepoužívali nic jiného. Závěrka nebyla slyšet, plynulá změna časů atd. Ale bohužel samá elektronika už tenkrát. To GTN mělo mít větší odolnost, neb byly deklarovány Gold kontakty. Kamarád ji také měl a coby jemný mechanik amatér udělal rozborku objektivu od těla - něco mu tam blblo. A už to ani on, ani odborná firma nikdo nedal dohromady. Spousta drátečků, kontaktů atak. Takže to je i moje odpověď na co si dát pozor - jestli vykazuje fotoaparpát jakékoli náznaky, že někdo něco někdy odšroubovával, ruce pryč ! Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 prosinec 2014 - 10:28:00

Vážený kolego, Kokesi, Yashica Electro 35 GTN je přístroj, který jsem vždy obdivoval na rozkládacím prospektu z pražské výstavy Interkamera v roce 1973, kde byl jako novinka vystaven. Neuvěřitelnou shodou náhod jsem získal zcela nový a nepoužitý fotoaparát

v originálním balení i s příslušenstvím před několika lety. Dokumentoval návštěvu Twin Towers, Niagara Falls, Tesla Monument, vše ve vynikající kvalitě, maximální ostrosti a přesné exponometrii, stejně tak valéry barev nádherných skvostů Jeroesjalajim. Když má v sobě člověk Velký sen, právě Vám bude paní Štěstena nakloněna a obdaruje právě Vás.

S pozdravem a poděkováním "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#12 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 9 prosinec 2014 - 13:56:54

Já se nejvíc bojím té "gumky smrti". Sice návod na webu je, jak ji vyměnit, ale to je rozdělat půl foťáku a jak tam vidím milion drátků a dílků, to se toho bojím a myslím si, že jsem hodně zručný. Ale kdo se bojí, ať si nekupuje "jašiku"! Sen to je, tak snad kápnu na slušný kus. A když ne, bude na okrasu, popřípadě pokud je to zde či u nás někdo schopný vyměnit, pročistit, seřídit, bude mít kšeft :-).

Ještě k přetěsnění. Musí se koupit sada na ebay jako na Olympus či se to dá nějak amatérky vyměnit/použít nějaký dostupný materiál?

Děkuji.


  • 1

#13 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 prosinec 2014 - 10:06:50

Při troše šikovnosti a zahnuté pinzetě se dá POD vyměnit bez rozsáhlé demontáže, jen se sejmutím horního krytu. To stejně musíte udělat kvůli obligátnímu vyčištění hledáčku. Těsnění se dá vyměnit amatérsky, koupíte kus materiálu, nastříháte proužky a zasunete do štěrbiny. 


  • 1

#14 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 10 prosinec 2014 - 10:32:21

gumka smrti :)

 

poviem to takto... nove filmove fotaky sa uz nerobia, vsetko kupis z druheh ruky. A to je vzdy risk, moze sa to pokazit zajtra, o tyzden alebo o 3 roky. Ak sa ti to pokazi, budes mat suvenir pre deti/vnucata..

 

stale tu vidim ako ludia spekuluju ci kupit to ci ino... 

 

takze odpoved je> Kup si, budu Vianoce.


  • 0

#15 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 10 prosinec 2014 - 13:13:48

Je mi to jasné, že 30-40let starý foťák nebude nový, ale zase když už si chcu něco koupit, tak něco, co má velkou pravděpodobnost, že by to ještě na mé hraní fungovat mohlo. Dát 700Kč za suvenýr je pro mě moc.

Ještě se zeptám, co to je za materiál na to přetěsnění a ideálně kde ho koupit. Přetěsnil bych i toho Olympuse, pokud to není přímo sada a dá se to stříhat dle potřeby. Díky.


  • 1

#16 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 10 prosinec 2014 - 13:30:42

Je mi to jasné, že 30-40let starý foťák nebude nový, ale zase když už si chcu něco koupit, tak něco, co má velkou pravděpodobnost, že by to ještě na mé hraní fungovat mohlo. Dát 700Kč za suvenýr je pro mě moc.

Ještě se zeptám, co to je za materiál na to přetěsnění a ideálně kde ho koupit. Přetěsnil bych i toho Olympuse, pokud to není přímo sada a dá se to stříhat dle potřeby. Díky.

Vyhledal jsem to za tebe, není zač.: http://www.temnakomo...ění#entry485044


  • 0

#17 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 10 prosinec 2014 - 16:37:12

Ten web už neexistuje, co to tam prodává ten pán a ty návody znám, ty jsem našel nedávno, jak jsem hledal přetěsnění Olympusu. Jedině něco na ebay pohledat, když tam mají i přímo sady, které jsou žeprej předražené. Ještě mám asi metrový pás takového 2mm žeprej neoprenu, spíše pružné pěnovky. To by se dalo nastříhat na proužky a nacpat to do drážek, jen nevím, zda to není tlusté, ale ono to jde zmáčknout tak na 0,5mm. Kdo jste to měnili, jak ten materiál vypadá a jakou má tloušťku? Díky.


  • 1

#18 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 11 prosinec 2014 - 06:53:53

Ten web už neexistuje, co to tam prodává ten pán a ty návody znám, ty jsem našel nedávno, jak jsem hledal přetěsnění Olympusu. Jedině něco na ebay pohledat, když tam mají i přímo sady, které jsou žeprej předražené. Ještě mám asi metrový pás takového 2mm žeprej neoprenu, spíše pružné pěnovky. To by se dalo nastříhat na proužky a nacpat to do drážek, jen nevím, zda to není tlusté, ale ono to jde zmáčknout tak na 0,5mm. Kdo jste to měnili, jak ten materiál vypadá a jakou má tloušťku? Díky.

Nech sa páči  http://ebay.eu/1vSlO1N , poštovné zadarmo z Nemecka. Predajcov je viac, hladaj pod slovami "light seal kit".


  • 1

#19 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 11 prosinec 2014 - 07:06:35

... Jedině něco na ebay pohledat, když tam mají i přímo sady, které jsou žeprej předražené.

mnjo...

http://www.ebay.co.u...=p2047675.l2562

DISCOUNT DUAL PACK OF LIGHT SEAL FOAMS

se mi předražený zrovna nezdá,   když se dá použít  na  kompletní přetěsnění mnoha desítek fotoaparátů...

když mi došel materiál od J.Goodmana,  nakoupil jsem  tohle  a  v pohodě...


  • 1

#20 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 11 prosinec 2014 - 09:42:18

Díky za odkazy, přímo ty pěny drahé nejsou i ty sady jsou ještě za slušnou cenu. Ale asi první zkusím tu pěnu co mám doma, vypadá to stejně a mám toho dost. Díky.


  • 1

#21 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 20 prosinec 2014 - 10:20:27

Tak je Yashica GTN doma. Vypadá moc pěkně zachovale. Dokonce tam byla i baterie, samozřejmě vybitá, naštěstí nevytečená. Nahradil jsem 4xLR9 + distanc a zdá se že funguje. Ale asi gumka smrti je po smrti. Když mačkám spoušť, jde to velmi lehce, tak v tom tak zvláštně lehce chrčí a problikávají žárovičky. Ale když jsem zkoušel extrémní situace, tak to pak ukazovalo/svítilo dobře, tedy krátký/dlouhý čas. Může to být tedy tou gumičkou či je to normální? Těsnění je taky na výměnu, tak si to aspoň otestuju. Musím si najít, jak sundat ten vrchní kryt a vyčistit hledáček a asi i tu gumku.

Díky.


  • 1

#22 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 20 prosinec 2014 - 20:54:15

No asi se nějak tím lupkáním očistily kontakty a už tam nic nechrčí a nepoblikává. Chová se to naprosto korektně. Čas závěrky se mění dle světla. Jediné co mě překvapuje, že nikde nevidím aktuální čas. Jen Slow či Over, ale je to prostě kompakt, ne zrcadlovka, tedy směrováno pro amatéry pro cvakání. Takže nyní nevím, zda POD měnit či ne, to se asi uvidí, až sundám horní kryt.

Pro začátek tedy udělám přetěsnění:

http://mattsclassicc...eals/index.html

http://www.kyphoto.c...a_Electro35.pdf

Pak by to chtělo vyčistit a dálkoměr a vyměnit POD:

http://feuerbacher.n...icaElectro.html

http://elekm.net/pag...ad_of_death.htm

Kdo má problém se závěrkou (na konci):

http://mattsclassicc...electro_inside/

A zde snad vše shrnuto, co se dá opravit/seřídit/vyčistit, třeba ještě seřízení dálkoměru:

http://www.yashica-g...repair.html#six


  • 1

#23 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 21 prosinec 2014 - 11:55:08

Jediné co mě překvapuje, že nikde nevidím aktuální čas. Jen Slow či Over, ale je to prostě kompakt, ne zrcadlovka, tedy směrováno pro amatéry pro cvakání.

Mě překvapuje, že tě to překvapuje. :-D To sis o tom foťáku nic dopředu nenastudoval?


  • 0

#24 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 prosinec 2014 - 12:09:36

Až při pohledu do hledáčku se ocitneme ve výtahu do historie...


  • 1

#25 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 prosinec 2014 - 12:15:05

 

Jediné co mě překvapuje, že nikde nevidím aktuální čas. Jen Slow či Over, ale je to prostě kompakt, ne zrcadlovka, tedy směrováno pro amatéry pro cvakání.

Mě překvapuje, že tě to překvapuje. :grin: To sis o tom foťáku nic dopředu nenastudoval?

 

Někdy žehrávám na to, že ty fotozkušenosti, ke kterým se moje generace propracovávala 30 let, si dneska daj vygoglit za 30 minut (a nezatěžovat si tím mozkovnu)... Ale občas přicházejí i chvilky škodolibého zadostiučinění, že...


  • 1

#26 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 21 prosinec 2014 - 20:12:40

 

Jediné co mě překvapuje, že nikde nevidím aktuální čas. Jen Slow či Over, ale je to prostě kompakt, ne zrcadlovka, tedy směrováno pro amatéry pro cvakání.

Mě překvapuje, že tě to překvapuje. :grin: To sis o tom foťáku nic dopředu nenastudoval?

 

Přečetl jsem asi 40 diskuzí o tomto modelu a párkrát přečetl manuál, ale zda v hledáčku něco vidím či ne jsem neřešil, nezajímalo mě to. Navíc když je to jediný dálkoměr s prioritou clony v dostupné ceně, stejně člověk nemá na výběr, něco prostě oželet musí. Ale předpokládám, že to nemají ani jiné modely. Jen je to zvláštní pocit/nezvyk, když člověk neví, na jaký čas fotí.


  • 1

#27 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 21 prosinec 2014 - 20:22:06

Až při pohledu do hledáčku se ocitneme ve výtahu do historie...

Tak tak a to je ta krása překvapení. A ještě když poprvé kouknete do hledáčku dálkoměru. Chvilku jsem se musel orientovat, jak to funguje a jak se s tím ostří. Já jsem furt v úžasu, jaké různé principy ostření jsou. Člověk zhýčkaný AF v DSLR je jak v Jiříkově vidění, když ostří na zrcadlovce či dálkoměru. Ono celkově i provedení těch foťáků, kov, vše takové bytelné, precizní. A když vidím na fotce, jak to vypadá odkapotované, tož to je úplně mimo mé chápání, jak toto mohl někdo vůbec navrhnout a sestrojit. To je prostě nádhera, ty mechanizmy a vše kolem. No jo, tehdá byla jiná doba. Ta dnes možná zůstává tak u kinofilmé Leica (digitální Leica je dle mě již spotřebák za nespotřební ceny).


  • 1

#28 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 21 prosinec 2014 - 20:26:41

 

 

Jediné co mě překvapuje, že nikde nevidím aktuální čas. Jen Slow či Over, ale je to prostě kompakt, ne zrcadlovka, tedy směrováno pro amatéry pro cvakání.

Mě překvapuje, že tě to překvapuje. :grin: To sis o tom foťáku nic dopředu nenastudoval?

 

Někdy žehrávám na to, že ty fotozkušenosti, ke kterým se moje generace propracovávala 30 let, si dneska daj vygoglit za 30 minut (a nezatěžovat si tím mozkovnu)... Ale občas přicházejí i chvilky škodolibého zadostiučinění, že...

 

Bohužel spousta Čechů (tedy i členů zdejšího fóra) je škodolibých a proto to tu u nás vypadá, jak to vypadá a je to velká škoda. Raději bychom si měli pomáhat, to by nás všechny někam posunulo.


  • 1

#29 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 21 prosinec 2014 - 20:28:35

Pro admina dotaz. Nešlo by nějak všechny vlákna o tomto fotoaparátu nějak sloučit, popřípadě je zamknout a nechat jen jedno? Jsou tu snad tři aktivní a jedno zamčené a kdo se pak má vyznat v tom, do kterého psát.

Děkuji.


  • 1

#30 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 21 prosinec 2014 - 20:32:34

Tak jsou dvě aktivní:

http://www.temnakomo...ashica-electro/

http://www.temnakomo...ica-electro-35/

A zamčené:

http://www.temnakomo...143-yashica-35/


  • 1

#31 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 24 prosinec 2014 - 08:45:54

Tak těsnění vyměněno, šlo to pěkně, jak na to člověk příjde. Na staré těsnění pěkně nakapat líh, to se úplně rozpustí a pak bambusovým párátkem jsem to vyškrábal z drážek ven. Obdobně i těsnění na dvířkách, to jde krásně pryč. Pak jsem nastříhal tu 2mm pěnu co mám, na dvířka nalepil, do drážky vtlačil a dvířka se nyní krásně dovřou. Předtím po zavření měla vůli se hýbat, protože na nic nedosedaly. Jak dofotím film v Olympusu, přetěsním i ten.

Ale spoušť furt blbne, když vychází čas mezi Slow a Over. Furt to poblikává a škrčí v tom. Ale když je situace pro Slow či Over, tak se to chová perfektně. Tož asi se budu meset kuknout na ten PoD. Bohužel nevím, čím povolit ty šroubky s dvěma dírkama. Ale našel jsem tu u nás opraváře fotoaparátů, zkusím ho navštívit.


  • 1

#32 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 30 prosinec 2014 - 22:23:53

Tak už jsem šroubky povolil a provedl kontrolu PoD a lehké očištění dálkoměru (jen sklíček a čoček). PoD je dle mě OK. Nejspíše novější kusy již mají tento průhledný, nebo jej již někdo vyměnil. Může mi to prosím někdo potvrdit? Foto zde:

http://karafiat.zone...521210/21709002

Chtěl jsem tento fotoaparát prodat a nechat si jen Olympus OM20, ale asi jsem si ho zamiloval a nechám si ho. Je to krásný a poctivý kus "železa".

Děkuji.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních