Výroba fotoaparátu a kazet

Fotograf

• LocationBlansko

Publikováno 15 květen 2014 - 08:49:42

Dobrý den, chci se zeptat jestli někdo nemá zkušenosti s výrobou fotoaparátu a kazet do něj.Chtěl bych do něj používat nastříhaný svitkový film-formát asi 6x8 cm.Kdo má stím nějaké zkušenosti, může odpovědět či přidat i nějaký návod.

#2 LuzJi

LuzJi

• LocationTábor

Publikováno 15 květen 2014 - 10:52:38

Proč mi přijde, že tohle spíš patří někam do  "Vostatní povídání, kecy ..." ?

Jaký je asi důvod vyrábět něco takového ?

Proč pro tak malý formát hned v úvodu tak velká písmena ?   :mellow:

#3 Luigi

Luigi

• LocationTábor

Publikováno 15 květen 2014 - 13:51:02

Kup si sklopku, měcháček Vogtlander 6x9 a máš vše vyřešené. Je tu ale potenciál zvláštního šílenství na které má každý temnokomorník nárok a tím pro mne je zdánlivá nesmyslnost stříhání svitku na kusy 6x8, jejich pracné vkládání do vlastnoručně dělaných kazet a pak to vyvolávání. Tedy, jsem už dost starý, ale tohle jsem ještě nikde neslyšel - to budeš průkopník. Co tě k této myšlence vedlo ?

Zdařec Luigi :shock:

#4 jenda1250

jenda1250

• Moderátoři

Publikováno 15 květen 2014 - 14:59:54

stříhání svitku je opravdu ne úplně šťastný nápad. Existuje ale alternativa - planfilmy 6.5x9cm. Těch rozměrů bylo povícero podobných, ale některé staré sklopky jsou právě na tyhle malé plany a jsou k tomu i originální kazety. Bohužel sortiment filmů je dosti omezený a nejsou nejlevnější.

Zkusil jsem si před asi rokem postavit z laminátu panoramatický přístroj na 6x14cm s tím, že se film normálně převíjí knoflíkem podle čísel na krycím pásu (každé třetí z řady pro 6x4.5), ostření bylo vyřešeno helikoidem z eBay (díra 65mm, výtah tuším 14mm, nejkratší tloušťka 17mm), objektiv Super Angulon 65/5.6 a umožňovalo to ještě shift plus minus cca 2cm. Ostření podle stupnice, na kompozici jsem zkoušel rámečkový hledáček, ale ten úhel je tak extrémní a k tomu ještě shift, takže to byl nakonec jeden z důvodů proč jsem to odložil do šuplíku.

Nečekaně jsem anitak neměl problémy se škrábáním filmu (rolničky jsem ukradl z Lubitěla) ani s rovinou ostrosti. Co problém byl tak pomístné netěsnosti v rozích zavírání zadní stěny. Trochu jsem se motivoval systémem zavírání některých pinholí, kdy je má zadní stěna dlouhé bočnice které překrývají na plocho zbytek kamery. Zvolil jsem ale ne úplně šťastnou konstrukci a v růžkách v zámku u cívky tam občas trochu světla vlítlo. elektrikářská Páska to vyřešila. Pak mi taky ještě leze světlo dovnitř škvírou od shiftu - mám vpředu pod helikoidem udělanou drážku a v ní se pohybuje nahoru a dolů deska. Z principu věci nemá nahoře a dole žádný zámek, zkusil jsem tam vlepit sametku, ale v té ploše se mi laminát prohýbá a vzniká tak občas netěsnost. Řešením by bylo zahnout horní a dolní okraj obou dílů (inverzně od sebe), čímž by se to zpevnilo a už bynedocházelo k prohýbání. Nebo tam jenom přilepit "L" profil.

Spíš ale nosím v hlavě nápad na krabicoidní ultraširokoúhlou 4x5" VF komoru vybavenou stejným helikoidem a 47/5.6 XL, s možností shift a omezeně i tilt. Docela to mám už hezky i namalovaný, rozměry by kopírovaly daný prvky (helikoid a Lisco kazetu). Jen není čas. Hodilo by se to, s Tachiharou se s tím širokáčem dělá děsně blbě, popravdě ještě jsem ho úspěšně nepoužil.

#5 oteccasu

oteccasu

• LocationTrutnov

Publikováno 16 květen 2014 - 11:40:08

Mám plany 5,5 x 12. mohu poskytnout.

#6 PAVEL C

PAVEL C

Publikováno 16 květen 2014 - 19:01:54

Mám zkušenosti se stavbou fotoaparátu a výborné výsledky. Každý se může přijet podívat. (p.cernik.foto@centrum.cz)

Vše je naprosto jednoduché. Vezměte nějaký objektiv a okolo stlučte dřevěnou bednu. Vzadu film. Je jen na vás, na vašich manuelních schopnostech, možnostech a odborné erudici, jak bude vše ve finále vypadat. Výkresy nemám a ani jsem je nepotřeboval.

Použil jsem Belar 210 a svitkový film 120. Ostření na matnici již od 1 m. Výsledkem jsou panoramatické snímky formátu 6x18 cm, vhodné ke kopírováni i ke zvětšování. Kvalita fotografií je prvotřídní. Přesně taková, jaká se očekává od VF. Náklady ve srovnání s továrními přístroji jsou zanedbatelné a radost z tvůrčí činnosti docela vysoká.

Přípravek k upevnění a zaostřování objektivu pro formát 6x12 cm mám k dispozici a nabízím jej za cenu materiálu.

#7 PAVEL C

PAVEL C

Publikováno 17 květen 2014 - 07:30:14

Zpráva pro MarfiK:

Rád vám odpovím. Nemám však vaši adresu. P.Č.