Oprava vyvolání inverze

#1 jardap

jardap

Publikováno 15 červenec 2014 - 10:41:34

Zdravím zdejší fórum, pohltil mě 8mm film, už asi rok za vydatného čerpání informací zde ve fóru točím a vyvolávám. Používám film Foma, kamery Admira 8 IIa, A8G a ruskou DS8-3. Chemii si míchám sám, LOMO tank jsem za krvavé peníze koupil na e-bay. Pokud bude zájem, mám postup a recepty sepsané, mohu poskytnout. Měl bych několik dotazů na zdejší fórum:

1. Dá se napravit, když po otevření tanku zjistíte, že se některé závity filmu slepily? Alespoň ty kde je vidět nějaká kresba?

2. Jak spolehlivě v kameře zajistit film na navíjecí cívce proti vytržení. Pouhé zasunutí do drážky mívá za následek (např. pokud je film více dotažený, kupuji metráž a na cívky si ji vinu sám) vytržení a následný salát v kameře. Občas pojistím lepicí páskou, ale jak to děláte Vy, zkušení?

3. Jak při točení kamerou poznáte (spolehlivěji), že je konec filmu, případně, že se film přetrhl anebo se salátuje?

Díky moc za odpověď. Jarda

#2 Evla

Evla

• LocationVajnory

Publikováno 15 červenec 2014 - 17:49:51

ahoj, tu máš o 8ke vlákno: http://www.temnakomo...vky-ds-8-ročně/

to by zaujímalo aj mňa, ako s navíjaním filmu .... neviem o tom, že by sa dal "opraviť" film zlepený počas vyvolávania

#3 jardap

jardap

Publikováno 16 červenec 2014 - 07:10:42

Ahoj,

to co je slepené a vůbec nic tam není vidět, to se asi neopraví. Ale stalo se mi také, že tam bylo něco slabě vyvolané, takové jako jsou vidět obrázky po běliči a čističi při reexpozici a to si myslím by mohlo jít. O 8mm vlákně vím, celé jsem jej četl několikrát, ale nějak jsem to zblbnul při psaní dotazu. Jarda

#4 Rybinin

Rybinin

Publikováno 17 červenec 2014 - 12:06:49

O tom vyvolání nechť řekne někdo jiný něco, do toho tak nevidím, ale chtěl jsem něco k tomu točení. Kamera má svůj specifický zvuk, když šlape dobře. když je film zaseklý, tak to více "mlátí", resp. je slyšet, když drapák neposouvá ale mlátí místo toho do filmu - nejde to tedy do perforace. Já používám kazetovou Super 8 a na začátku vždycky podle zvuku zjišťuji jestli se film chytil nebo ne. Je to dobrá kontrola, protože stát se může cokoliv, že... Zvláště kazetové superosmičky maj ten začátek takový, že se musí chytit samy, není to jako u cívek, že to člověk navine, odtočí, ozkouší a jede (i když samozřejmě když je cívka blbě uzažená, tak se stane, že se nenavíjí dobře a salátuje). Takže obecně bych poradil kontrolu zvukem (je to ale třeba ozkoušet a zvyknout si). Co se týče konce filmu: moje kamera se sama vypne, ale to není asi rada pro Tebe :) Opět, když film vyleze z cívky (zkoušenost mám s quartzkou na DS8), zvuk se zase změní, je vidět, že to jede jen na volnoběh. Tak trošku se i ten zvuk zrychlí, protože už ten motorek nemusí tahat film. Takže asi nejlépe podle toho.

#5 LeosStehlik

LeosStehlik

Publikováno 17 červenec 2014 - 19:21:33

Díky moc za odpověď. Jarda

ad 1) nedá

ad 2) vytržení? ani na originál cívkách není (a nemůže být) film nijak přilepen, protože ho po exponovoání poloviny otáčíš

ad 3) podle zvuku - drapák, který jede na prázdno jede rychleji a ve "vyšších otáčkách) než při posuvu filmu.

#6 Vlasta

Publikováno 18 červenec 2014 - 02:27:35

To musí být "kvalitní" kamera, když po vyjetí filmu jede rychleji :D

#7 Rybinin

Rybinin

Publikováno 18 červenec 2014 - 10:20:19

Logicky jede rychleji, když je zařízená na zátěž při tahání filmu, ne?

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

Publikováno 18 červenec 2014 - 11:16:10

Vážený kolego, logiku ( z vlastní třicetileté zkušenosti ) prosím zanechte výhradně pro odbornou diskusi.. Vždyť jsou to naše velice obětavé a tolerantní bytosti, bez nichž bychom potupně zhynuli v prachu příkopů podél našich životních cest, které nás navštívily z mimozemských světů, se svými žehličkami, vysavači a vařečkami, aby nám umožnili alespoň zachování základních životních funkcí!

Nazdar Vlasto! Vítej z Hulína! "Starý Jezevec" Erik

#9 Evla

Evla

• LocationVajnory

Publikováno 18 červenec 2014 - 16:38:07

ste si istí, že je to tá Vlasta nie ten Vlasta???? ženy predsa logiku nemajú :D

#10 Vlasta

Publikováno 18 červenec 2014 - 18:54:44

Já jsem si naprosto jistej :P
Záleží na typu kamery a hlavně na typu regulátoru otáček. Když jsem loni natáčel s Quarzkou, tak jsem zjistil až po vyvolání filmu, že jsem asi půl hodiny natáčel naprázdno bez filmu. Ta stará natahovací kamera mění zvuky tak často, že poznat jestli se třeba pohla pružina v bubínku nebo se roztrhla perforace je skoro nemožný.

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

Publikováno 19 červenec 2014 - 08:04:14

Vážený kolego, Vlasto, doběhl jsi "Starého Jezevce" o celý čumák. "Rozvaž každý výstřel v dál, nejdřív miř a potom pal!"  Ahoj! Erik

#12 borekt

borekt

• LocationThunder Bay-On.Canada

Publikováno 20 červenec 2014 - 15:39:58

ste si istí, že je to tá Vlasta nie ten Vlasta???? ženy predsa logiku nemajú :D

Evi,nepodcenujte se zeny,Mate logiku,sice svoji ale mate,Vase logika je pro muze sice nepochopitelne,ale leta praxe , ustupku,a nesmirna snaha vas zeny chapat,je nadmiru  namahave ale ke sklonku naseho zivota s Vami plody trpelivosti uzraji

Ono je to oboustranne-z Vaseho pohledu

borek

#13 Motorbiker

Motorbiker

• LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně

Publikováno 20 červenec 2014 - 17:44:35

Já si sice myslím, že rozdíl mezi logikou a ženskou logikou je jako mezi lampou a letlampou, ale kamarád trvá na tom, že je to jako mezi aktem a pietním aktem.

Co mě na tom děsí nejvíc, je, že chlap má jen jednu logiku a ženy umí volně přepínat mezi obecnou a tou svojí.

#14 Vlasta

Publikováno 21 červenec 2014 - 04:52:37

ale je hezký hledat logiku na fóru "milovníci osmičky" :lol: