Přejít na obsah


Fotka

expozimetr při exponování


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 23 červenec 2014 - 11:57:42

Máte někdo doma tabulku převádějící dopad světla z luxmetru na expoziční hodnotu pro focení?

 Expozimetr není nic jiného, než jednoduší, méně rozšířený bratr luxmetru s tím, že má jinou stupnici. Rozdíl jedné clony (času) nahoru  znamená o 100  % více světla. Směrem dolů pak padá na polovinu. Luxmetr má přesnost okolo 15%. Za cenu cenu několika stokorun získáte měřáček vhodný i pro focení.

  Dík.

 

 


  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červenec 2014 - 14:10:00

já bych použil měření porovnávací - s jiným expozimetrem prověřené kvality a máš to :-)


  • 0

#3 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 červenec 2014 - 14:10:33

pošlu ti to via SZ


  • 0

#4 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 červenec 2014 - 14:13:56

Což nešlo, máš plnou schránku, tak jsem to dal na flickr https://www.flickr.c...85/14702133656/


  • 0

#5 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 23 červenec 2014 - 14:39:31

Děkuji.

Jaký je názor ostatních na takovéto měření?????


  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 23 červenec 2014 - 14:44:35

http://aukro.cz/digi...4419336047.html


  • 0

#7 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 červenec 2014 - 18:44:25

Děkuji.

Jaký je názor ostatních na takovéto měření?????

 

Pokud si poradíš s tím přecejchováním nebo převodní tabulkou, a pokud je přístroj rozumně spolehlivý, tak výsledky budou jistě dobré. Rozdíl proti expozimetru bude jen v (ne)pohodlí používání.


  • 0

#8 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 červenec 2014 - 18:59:08

Já ještě dodám, že zánovní expozimetr leningrad (s krabicí, návodem...) mě loni vyšel jen o dvacet korun dráž a to jich měli v bazaru víc. Na používání je pohodlný, poměrně malý úhel sice neumožňuje přímo spot metering, ale na určení do jaké zóny má co spadat to se záklaďákem stačí a měří jak dopadající, tak odražené světlo (má šoupací opálovou destičku). Zatím ho používám k plné spokojenosti, ukazuje hezky a netřeba nic přepočítávat, jen točit kolečkem.


  • 0

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 24 červenec 2014 - 18:06:24

To je mi jasné. V každém bazaru s fototechnikou nějaký najdeš. Většina z nich ukazuje. O některých můžeme říct, že snad i měří. S ohledem na stáří snímače a hlavně magnetů v měřícím přístroji odhaduji, že opravdu spíše ukazují. Vezmeme-li si z poličky několik expozimetrů a změříme slabé a silné světlo, tak u každého budeme mít jiný výsledek. A to měříme logaritmicky. Při takovém domácím focení, kdy chci mít naprosto stejné podmínky by jsem rád přivítal přesnější možnost měření. Mohu změnou vzdálenosti dosáhnout nastavení světla řádově v procentech. Zatímco u expozimetrů je to co dílek to 100% nahou a 50% dolů.


  • 1

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červenec 2014 - 19:23:16

To je mi jasné. V každém bazaru s fototechnikou nějaký najdeš. Většina z nich ukazuje. O některých můžeme říct, že snad i měří. S ohledem na stáří snímače a hlavně magnetů v měřícím přístroji odhaduji, že opravdu spíše ukazují. Vezmeme-li si z poličky několik expozimetrů a změříme slabé a silné světlo, tak u každého budeme mít jiný výsledek. A to měříme logaritmicky. Při takovém domácím focení, kdy chci mít naprosto stejné podmínky by jsem rád přivítal přesnější možnost měření. Mohu změnou vzdálenosti dosáhnout nastavení světla řádově v procentech. Zatímco u expozimetrů je to co dílek to 100% nahou a 50% dolů.

romane, ty jako akademik bys to měl koupit ze studijních důvodů, čeká se měsíc, koukám je to z daleka

pak by se vidělo, taky by mě zajímala spolehlivost při nejvyšší a naopak nejnižší hladině osvětlení

jinak osobně měřáky mám za větší peníze, tak totok nepotřebuju


  • 0

#11 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 24 červenec 2014 - 20:56:24

Což o to, určitě se na tom podepsal zub času a určitě to neumí správně měřit... Až na to, že to zatím dává výborné výsledky a měří to správně. Možná, že kdybych si jich koupil několik, nových, starých, levných a drahých, tak každý ukáže něco jiného a ten můj leningrad bude mít vyšší odchylky. Nicméně ve výsledku budou špatný odhad ztráty světla v optických členech objektivu, odchylka rychlosti práce závěrky a další drobnosti v procesu mnohdy hrát větší roli.

 

Nechci se pouštět do polemiky o digitálních luxmetrech, ale osobně bych se na relevantnost výsledků od náhodně vybraného nejlevnějšího orientačního měřáku nespoléhal o nic víc, než na výsledky od starého expozimetru.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních