Přejít na obsah


Fotka

Praktica LB návod


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Caming

Caming

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 srpen 2014 - 17:44:30

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit, jak se pracuje s expozimetrem? Nastavím citlivost, otočím ovladačem s časy, až dostanu ručičku do středu, ale kde odečtu ten správný čas...? Nebo se mýlím? Má někdo prosím návod, popřípadě radu.. ;-)


  • 0

#2 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 18 srpen 2014 - 21:12:23

Návod zde http://www.butkus.or...praktica_lb.htm

 

Jinak obvykle to funguje jak píšeš, tedy správná expozice (pokud je expozimetr funkční) je ve středu odečtu. Do této polohy se obvykle dostaneš pomocí změny času nebo clony, případně kombinací obou. Tím, že dostaneš ručičku do středu, máš nastavený správný čas i clonu. Takže když Ti nevyhovuje zrovna nastavený čas, musíš spolu s časem změnit i clonu, abys měl ručičku expozimetru stále na středu. Pohraj si s tím a přijdeš na to sám.

Nastavený čas odečítáš na tom ovladači s časy, clonu na objektivu. Který čas nebo která clona je správná pro tvou fotografii ale musíš vědět ty sám, to za tebe fotoaparát nevymyslí.

Třeba se o tom něco dozvíš i zde ?  http://www.temnakomo...ova-skolka-iii/


  • 0

#3 Caming

Caming

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 srpen 2014 - 22:49:49

Díky za odpověď, vztah mezi clonou, časem a citlivostí filmu nebo snímače je mi jasný již docela dlouho. ;-) Jen mě zajímá čistě technicky princip, na jakém expozimetr funguje...


  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 19 srpen 2014 - 06:52:35

Z toho co jsem napsal je princip zřejmý. Expozimetr, je tam mám dojem selenový, funguje jako všechny podobné expozimetry. Pokud tedy ještě funguje.  Je nastaven aby ukázal na tu ideální šedou. V tom případě je ručička ve středu. A ovládáš to právě pomocí těch zmíněných vztahů. Z tvého dotazu tato znalost vztahů zřejmá není. :?:,  v návodu k fotoaparátu čistě technický princip funkce expozimetru nenajdeš. 


  • 0

#5 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 srpen 2014 - 07:35:02

Je to ošetřeno magicky... Zaklínadly střední šedá, světlo, trimr, galvanometr, selenový článek


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních