Přejít na obsah


Fotka

Staré papiere vs Vývojka - reakce papiera


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#1 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 8 September 2014 - 12:05:02

Dobrý deň,

 

pred nendávno som sa pýtal ako odstrániť závojovanie na starom foto papieri s pridaním bromidu draselného.

 

Včera som začal testovať sterá papiere FOMA a FORTE.

Trochu som sa sklamal, ak som začal vyvolávať. Po exponovaní na papier a vložení do vývojky mi všetky papiere sčernaly vo vývojke, niektoré okamžite, niektoré začaly kresliť a na to hneď tmavý povlak, čiže nepoužitelné.

 

Všimol som si že to robia papiere s označením EXTRA a SPECIAL, len kartony s označeím BROM, BROMOFORT, niektoré boli rastrované / s drzným povrchom. Rok. výroby koncom 80 let.

 

Papiere boli pôvodne zabalené od výroby, neosvietené.

 

Napríklad ešte staršie papiere ale tenké, normal, lesklé idú skvele v pohode, bez problému, len kartony s drsním povrchom, niektoré kartony s hladkým povrchom takto zle reagujú.

 

To sčernanie vo vývojke to je ten závoj ?  Alebo to je už iný problém ?

 

Predpokladám, že papiere s označením SPECIAL alebo EXTRA a kartony majú určite inú štruktúru, tak preto asi takáto negatívna reakcia.

 

Vývojku som použil asi 8 rokov starú UNIVERZÁLNU FOMA, ale iné papiere mi v nej v pohode fungovali.

 

Stretli ste sa niekto s týmto problémom, alebo je na tento sčernajúci problém staŕych papierov nejaké riešenie ? Podľa mňa, sa to musí dať nejako vyriešiť, pravdepodobne to je ten závoj, alebo ?

 

Ďakujem Vám vopred za všetky reakcie, dúfam sa to bude dať vyriešiť, lebo mám pokúpene asi 15 balení tých kartonov FOMABROM a FORTE ...

 

Peter

 

 


  • 1

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 8 September 2014 - 13:44:48

Existují vývojky na staré papíry. Ing. Koblic by si určitě poradil i jinak. Ne vše řeší jen přidáním bromidu. Mám osobní zkušenost převážně s papíry FORTE kde tvrdé gradace jsou naprosto v pořádku. Normál či měkké už nejsou nic moc.

 

Starý papír nemá většinou bílou, je šedý, mdlý, flekatý...atd. Zčernat může i nový papír po dlouhém osvitu pod zvětšovákem, osvícením světlem ve fotokomoře...atd. Zkusit osvítit a vyvolat potmě nebo s červeným osvětlením. Taky mohly být papíry skladovány všelijak. Přeci jen jsou cca 30 let po smrti.

 

Pokud to nejde je lepší koupit nový papír než se v komoře trápit. Fotka by měla bavit, ne umořovat.  Upotřebení starého materiálu může být různé. Např. Ján Šmok doporučoval svým studentům při pohledu na jejich díla podkládat  kývající se skříně. Mohlo by se dát i dětem na kreslení. Barytová podložka by mohla posloužit bez propití i na akvarel.


  • 0

#3 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 8 September 2014 - 14:45:20

Ďakujem pekne,

Kúpiť sa síce dajú nové papiere, ale tá ich terajšia cena, to je úplne choré. Oproti tomu čo bolo za socializmu.
Tak človek preto hľadá dostupné alternativi,aby sa tomu oplatilo venovať. Nie každý si môže dovolit kupovať nové papiere.
  • 1

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 8 September 2014 - 15:06:00

Ing. Koblic odporuca mimo ineho napr tento postup:

Vykupat kazdy papier v roztoku manganistanu draselneho, dobre opart a nechat nasiaknut slabym roztokom vyvojky. To samozrejme pri slabom ochrannom osvetleni. Takto nasaty papier este za vlhka bohato exponovat (asi 3x viac, ako by obdobny papier normalne potreboval) a potom do vyvojky. Podla moznosti - nezavojujucej vyvojky.

To, co sa v uvode tohto vlakna autor dotazoval je zial poskodenie papiera, ktore uz ziadna kuzelna vyvojka nezvladne.

Keby som mal zacinat dnes s cb ja, urcite by som isiel do cerstveho papiera. Akykolvek vaznejsi nezdar moze v tmavej komore natolko znechutit, ze skapal pes.


  • 0

#5 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 8 September 2014 - 16:34:14

Také foma papiere nie sú vôbec drahé a sú fajn...v porovnaní s ostatnými nákladmi (foťáky, objektívy....do ktorých sa lejú tisíce). Tiež odporúčam nešetriť na tom poslednom, veľmi dôležitom kroku. Alebo potom rôzne "efektové" techniky, kde o náhodný výsledok tak trocha ide - lithprint, solarografiu, pinhole, atď.
  • 0

#6 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 8 September 2014 - 17:28:55

Co ten papír udělá, když ho vyvoláš bez osvícení, jen tak, jak jej vyndáš z balení  ? 


  • 0

#7 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 8 September 2014 - 19:44:04

Co ten papír udělá, když ho vyvoláš bez osvícení, jen tak, jak jej vyndáš z balení  ? 

Otvoril som nové balenie, bol to karton podložka, neobrom special r.v. 1989, a zvláštny povrch to malo drsný. Papier vo vývojke začal od krajov tmavnúť, či exponovaný aj neexponovaný, stmavol totálne do ćierna.


  • 1

#8 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 8 September 2014 - 19:48:28

Také foma papiere nie sú vôbec drahé a sú fajn...v porovnaní s ostatnými nákladmi (foťáky, objektívy....do ktorých sa lejú tisíce). Tiež odporúčam nešetriť na tom poslednom, veľmi dôležitom kroku. Alebo potom rôzne "efektové" techniky, kde o náhodný výsledok tak trocha ide - lithprint, solarografiu, pinhole, atď.

Ja som amatér, a do fototechniky nevkladám tisíce. Kúpil som si nejaké VINTAGE zrkadlovky a nejakú tú československú techniku :)

Nerobím to na profi úrovni, preto to riešim takto. Pre niekoho sú FOMA lacné a pre niekoho sú drahé. Pre hobby to je poriadne drahý koníček.

A čo sa týka staráho FOMA papiera a súčasného papiera: ten starý ma excelentnú lesklosť po vyleštení, a fixný tvar. A tie nové fomaspeed samosušiace vôbec nie sú také brilant ako tie staré, a po vysučení majú kadejaký tvar.


  • 1

#9 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 8 September 2014 - 19:51:21

 

Co ten papír udělá, když ho vyvoláš bez osvícení, jen tak, jak jej vyndáš z balení  ? 

Otvoril som nové balenie, bol to karton podložka, neobrom special r.v. 1989, a zvláštny povrch to malo drsný. Papier vo vývojke začal od krajov tmavnúť, či exponovaný aj neexponovaný, stmavol totálne do ćierna.

 

Robia to len tie papiere s oznacéním SUPER  alebo SPECIAL je to aj u FORTE.


  • 1

#10 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 8 September 2014 - 21:07:01

Proč jeden typ papíru zčerná a druhý typ ne, to já nevím. Třeba byly odlišně uchované a nebo prostě ty Super-Speciály byly až moc super a jejich emulze měly krátkou životnost.

 

Ale alespoň jsi si takto ověřil, který můžeš použít a s kterým nemá smysl se trápit.

 

Za čas zjistíš, že udělat kloudnou fofografii s těmi starými papíry Ti zabere spoustu času a výsledek nic moc. Třeba mezi těmi krabicemi najdeš něco použitelného, zkoušej dál, proč ne.

Ale s novým papírem budeš mít možná větší uspokojení, i když těch fotek třeba budeš mít s ohledem na možnosti nákupu méně. Ale ve skutečnosti těch povedených na novém papíře bude víc. Pokud tedy nechceš dělat jen samé retro ...  


  • 1

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 9 September 2014 - 07:07:15


Ja som amatér, a do fototechniky nevkladám tisíce. Kúpil som si nejaké VINTAGE zrkadlovky a nejakú tú československú techniku :)

Nerobím to na profi úrovni, preto to riešim takto. Pre niekoho sú FOMA lacné a pre niekoho sú drahé. Pre hobby to je poriadne drahý koníček.

A čo sa týka staráho FOMA papiera a súčasného papiera: ten starý ma excelentnú lesklosť po vyleštení, a fixný tvar. A tie nové fomaspeed samosušiace vôbec nie sú také brilant ako tie staré, a po vysučení majú kadejaký tvar.

 

Považuji se  též  za amatéra,  který  se snaží zbytečně neutrácet...

Nicméně mnozí,  kteří ti zde odpověděli,  mají  pravdu -  troufám si odhadnout, že ta jejich pravda má původ v jejich vlastní zkušenosti,  neb si těmi pokusy s papíry různě starými, mnoho let prošlými,  bůhvíjak dříve skladovanými, sami prošli. 

Teď je to tvoje cesta,  přiznávám, že  pro  člověka používajícího mnoho let prošlé  "univerzální" vývojky, zkušenostmi v plné šíři moc neobdařeného,  je to cesta nesnadná.  Nezbyde ti popřát  hodně štěstí,  neb  jestli  to  bude  fungovat a vylezou ti  koukatelné fotky (nejen lesk,  ale  i  aby  černá černou byla,  bílá bílou byla  a  mezitím  i  něco  v příjemně odstupňovaných odstínech šedé),  štěstí to opravdu bude.  A bude to pravděpodobně i  věcí  vzácné náhody. 

Pokud  se  chceš  zakousnout  do  cílevědomějšího zkoušení,  co na těch papírech jak  může  vylézt,  nezbyde ti hledat i  cesty,  tj.  pokusničení s vývojkami vymyšlenými během uplynulých cca 80 let pro staré a prošlé papíry.   Nejsou ovšem papíry všechny stejné,  tudíž  co funguje na jednom, nemusí zrovna fungovat na druhém. 

Z vlastní zkušenosti:   mnoho let prošlé papíry s chlorostříbrnou či  chlorobromostříbrnou emulzí  (jako Foma Neobrom, Neogaz, Neovera, pravděpodobně i některé Neobrom Extra)  jdou do háje černého dost rychle,  i když jsou v orig. neotevřených obalech,   mnohem rychleji, než obyč

kdysi nejlevnější  Fomabrom  2111 ...

 

p.s. Před několika lety  jsem  nakoupil  z různých zdrojů  větší množství starých papírů  různých druhů a velikostí v druzích, které jsem kdysi  v 70. - 80. letech  měl  velmi rád.

Z 80% to byly  vyhozené peníze.  Kdybych si  spočítal  i  cenu  času, který jsem  tím strávil,  a  cenu chemikálií, které jsem spotřeboval při prošlapávání vesměs neschůdných cestiček,  a  trval si na tom,  že  mojí prioritou je  ušetřit peníze  a nikoli  najít si  touto hrou  byť nespolehlivé,  ale prostě nějaké řešení,  které fungovat může (a když nemůže, tak se nic neděje),  tak  bych  asi dodnes  tloukl hlavou do zdi.

Takže jestli máš  hodně  volného času,  pevnou  vůli  se  do toho zakousnout,  tak  držím palce. Doporučuji: studuj,  míchej,  zkoušej,  testuj,  a  nenadávej si, když se nebude dařit jak u nových,  čerstvých materiálů.  

V tomhle ti  asi nikdo na netu jednoznačně poradit nedokáže,   neb  každá krabice papírů  starých desítky let se bude asi chovat jinak  a  jinak než  pokusy  řešení nalézt nejde. 

Třeba  dospěješ  i  k  těm  lithprintům,  až  zjistíš,  že  s papíry,  které  zešednou či zčernají  neexponované pod zvětšovákem hned po vhození do vývojky,  nic moc jiného dělat nejde.

 

p.p.s.   Někdy se může,  ale  také nemusí,  úspěšně  zadařit  použitím  kyselých amidolových vývojek.   Ty  ovšem  v krámě nekoupíš.  Můžeš namíchat,  pokud  seženeš  fungující amidol.   A pozor,  je to svinský jed,  takže  opatrně při nakládání s odpadem.   
 


  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 9 September 2014 - 07:16:32

oprava:

v části textu  ... pravděpodobně i některé Neobrom Extra)  

má být: ...pravděpodobně i některé Brom Extra,  ale  tam si  naprosto jist nejsem) 


  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 9 September 2014 - 07:18:48

dodatek:   Forte  Bromofort   papíry z let  70.-80. se mi občas zadařily,    Forte  Super Special  neznám,  neporadím.


  • 0

#14 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 2 January 2015 - 12:06:42

Ahoj našel jsem tohle téma tak do něho trochu přispěji :) Koupil jsem na Aukru 4 ks balení papíru Foma neobrom rv.1995 označení neospeed lesklé gradace N. Měl jsem strach , ale vzhledem k ceně 80kč za 100ks 13x 18 jsem je koupil. Vyvolával jsem ve Fomě LQN a naprostá spokojenost. Podání bílé už není vzhledem ke stárnutí papíru úplně bílé,kraje, ale vůbec to neubírá na kvalitě fotografií :) Kresba je krásná a doba osvitu mírně ,ale fakt mírně delší. Na rodinné fografie naprostá paráda :) Toť má zkušenost s fotopapírem z roku 1995. Laďa


  • 0

#15 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 January 2015 - 13:13:11

Já mám podobnou zkušenost, že nějakej vyjde, nějakej nevyjde, ale na rozdíl od nových fomabromů se mi ty starý podařilo odlepit od leštičky / skla, kdežto ty nový ne a ne se odlepit... (a to jsem vyzkoušel nejeden fígl z Kulhánkovy čb fotografie, případně tady z fóra, ale to už bych zabíhal moc do ot). Takže jak už tu někdo psal přede mnou - radši míň fotek, ale aspoň se s tím nebudeš trápit jak s novýma...


  • 0

#16 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 16:16:57

Já mám podobnou zkušenost, že nějakej vyjde, nějakej nevyjde, ale na rozdíl od nových fomabromů se mi ty starý podařilo odlepit od leštičky / skla, kdežto ty nový ne a ne se odlepit... (a to jsem vyzkoušel nejeden fígl z Kulhánkovy čb fotografie, případně tady z fóra, ale to už bych zabíhal moc do ot). Takže jak už tu někdo psal přede mnou - radši míň fotek, ale aspoň se s tím nebudeš trápit jak s novýma...

Nové papiere FOMA sa neleštia, tie lesklé sú lesklé uź zabalené. Leštia sa len tie staré Fomácke pepiere, samozrejme tie ktoré sa môžu leštiť.


  • -1

#17 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 2 January 2015 - 18:34:48

 

Já mám podobnou zkušenost, že nějakej vyjde, nějakej nevyjde, ale na rozdíl od nových fomabromů se mi ty starý podařilo odlepit od leštičky / skla, kdežto ty nový ne a ne se odlepit... (a to jsem vyzkoušel nejeden fígl z Kulhánkovy čb fotografie, případně tady z fóra, ale to už bych zabíhal moc do ot). Takže jak už tu někdo psal přede mnou - radši míň fotek, ale aspoň se s tím nebudeš trápit jak s novýma...

Nové papiere FOMA sa neleštia, tie lesklé sú lesklé uź zabalené. Leštia sa len tie staré Fomácke pepiere, samozrejme tie ktoré sa môžu leštiť.

 

Z technického listu Fomabrom, lesk :

Sušení: FOMABROM se doporučuje sušit volně rozložený při pokojové
teplotě, příp. horkým vzduchem do 85 oC a následně lisovat nebo sušit
ve vypnutém stavu při teplotě do 35 oC
 
Z toho mi nějak nevyplývá, že by se neměly nebo nemohly leštit.  Pokud si vezmu do ruky lesklý starý papír a lesklý nový papír, jsou při rozbalení lesklé oba. Je tam snad nyní nějaká jiná povrchová úprava ?  
Co se tedy s "novými lesklými papíry Foma" dá dělat ?

  • 1

#18 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 18:59:47

 

 

Já mám podobnou zkušenost, že nějakej vyjde, nějakej nevyjde, ale na rozdíl od nových fomabromů se mi ty starý podařilo odlepit od leštičky / skla, kdežto ty nový ne a ne se odlepit... (a to jsem vyzkoušel nejeden fígl z Kulhánkovy čb fotografie, případně tady z fóra, ale to už bych zabíhal moc do ot). Takže jak už tu někdo psal přede mnou - radši míň fotek, ale aspoň se s tím nebudeš trápit jak s novýma...

Nové papiere FOMA sa neleštia, tie lesklé sú lesklé uź zabalené. Leštia sa len tie staré Fomácke pepiere, samozrejme tie ktoré sa môžu leštiť.

 

Z technického listu Fomabrom, lesk :

Sušení: FOMABROM se doporučuje sušit volně rozložený při pokojové
teplotě, příp. horkým vzduchem do 85 oC a následně lisovat nebo sušit
ve vypnutém stavu při teplotě do 35 oC
 
Z toho mi nějak nevyplývá, že by se neměly nebo nemohly leštit.  Pokud si vezmu do ruky lesklý starý papír a lesklý nový papír, jsou při rozbalení lesklé oba. Je tam snad nyní nějaká jiná povrchová úprava ?  
Co se tedy s "novými lesklými papíry Foma" dá dělat ?

 

Ja som sa pýtal niekoho od technických záležitostí z firmy FOMA, a bolo mi povedané,že nové fomácke papiere sa neleštia, a kebyže aj vyskúšam to vložiť do leštičky,že by sa uškvarili. Ono tie fomácke lesklé listy majú inú štruktúru ako tie staré.Takže leštím len tie staré listy a tie nové len voľne na vzduchu suším.


  • 1

#19 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,180

Publikováno 2 January 2015 - 19:00:47

RC
  • 0

#20 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 2 January 2015 - 19:08:02

Teraz len neviem, ci tie stare nemaju byt 120-ky  :shock:


  • 0

#21 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 2 January 2015 - 19:09:57

 

 

 

Já mám podobnou zkušenost, že nějakej vyjde, nějakej nevyjde, ale na rozdíl od nových fomabromů se mi ty starý podařilo odlepit od leštičky / skla, kdežto ty nový ne a ne se odlepit... (a to jsem vyzkoušel nejeden fígl z Kulhánkovy čb fotografie, případně tady z fóra, ale to už bych zabíhal moc do ot). Takže jak už tu někdo psal přede mnou - radši míň fotek, ale aspoň se s tím nebudeš trápit jak s novýma...

Nové papiere FOMA sa neleštia, tie lesklé sú lesklé uź zabalené. Leštia sa len tie staré Fomácke pepiere, samozrejme tie ktoré sa môžu leštiť.

 

Z technického listu Fomabrom, lesk :

Sušení: FOMABROM se doporučuje sušit volně rozložený při pokojové
teplotě, příp. horkým vzduchem do 85 oC a následně lisovat nebo sušit
ve vypnutém stavu při teplotě do 35 oC
 
Z toho mi nějak nevyplývá, že by se neměly nebo nemohly leštit.  Pokud si vezmu do ruky lesklý starý papír a lesklý nový papír, jsou při rozbalení lesklé oba. Je tam snad nyní nějaká jiná povrchová úprava ?  
Co se tedy s "novými lesklými papíry Foma" dá dělat ?

 

Ja som sa pýtal niekoho od technických záležitostí z firmy FOMA, a bolo mi povedané,že nové fomácke papiere sa neleštia, a kebyže aj vyskúšam to vložiť do leštičky,že by sa uškvarili. Ono tie fomácke lesklé listy majú inú štruktúru ako tie staré.Takže leštím len tie staré listy a tie nové len voľne na vzduchu suším.

 

Ajajaj, zase radí někdo, kdo ví houbeles... :-) Nech to raději někomu, kdo už něco ví, zbytečně sem vnášíš bordel.

Papíry na RC podložce se nesmí leštit ani nové ani staré. Opravdu by se připekly.

Nové(i staré) barytové papíry se mohou leštit. Ovšem oproti starým papírům je dnes leštění trochu větší věda. Viz vlákno o leštění a příspěvky od Jirin_ola.


  • 0

#22 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 2 January 2015 - 19:10:37

Teraz len neviem, ci tie stare nemaju byt 120-ky  :shock:

No to je minimum, jinak se to taky připeče. :-D


  • 1

#23 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 19:14:18

 

 

 

 

Já mám podobnou zkušenost, že nějakej vyjde, nějakej nevyjde, ale na rozdíl od nových fomabromů se mi ty starý podařilo odlepit od leštičky / skla, kdežto ty nový ne a ne se odlepit... (a to jsem vyzkoušel nejeden fígl z Kulhánkovy čb fotografie, případně tady z fóra, ale to už bych zabíhal moc do ot). Takže jak už tu někdo psal přede mnou - radši míň fotek, ale aspoň se s tím nebudeš trápit jak s novýma...

Nové papiere FOMA sa neleštia, tie lesklé sú lesklé uź zabalené. Leštia sa len tie staré Fomácke pepiere, samozrejme tie ktoré sa môžu leštiť.

 

Z technického listu Fomabrom, lesk :

Sušení: FOMABROM se doporučuje sušit volně rozložený při pokojové
teplotě, příp. horkým vzduchem do 85 oC a následně lisovat nebo sušit
ve vypnutém stavu při teplotě do 35 oC
 
Z toho mi nějak nevyplývá, že by se neměly nebo nemohly leštit.  Pokud si vezmu do ruky lesklý starý papír a lesklý nový papír, jsou při rozbalení lesklé oba. Je tam snad nyní nějaká jiná povrchová úprava ?  
Co se tedy s "novými lesklými papíry Foma" dá dělat ?

 

Ja som sa pýtal niekoho od technických záležitostí z firmy FOMA, a bolo mi povedané,že nové fomácke papiere sa neleštia, a kebyže aj vyskúšam to vložiť do leštičky,že by sa uškvarili. Ono tie fomácke lesklé listy majú inú štruktúru ako tie staré.Takže leštím len tie staré listy a tie nové len voľne na vzduchu suším.

 

Ajajaj, zase radí někdo, kdo ví houbeles... :smile: Nech to raději někomu, kdo už něco ví, zbytečně sem vnášíš bordel.

Papíry na RC podložce se nesmí leštit ani nové ani staré. Opravdu by se připekly.

Nové(i staré) barytové papíry se mohou leštit. Ovšem oproti starým papírům je dnes leštění trochu větší věda. Viz vlákno o leštění a příspěvky od Jirin_ola.

 

O RC písal niekto iný...nie ja...

 

Ja nehovorím, že všetky staré sa mohli leštiť, čo som skúšal tie staré, tak som leštil len tie, ktoré boli označené ako lesklé/polokarton, a samozrejme len tie polokartony ak sa namýlim, tvrdé kartony som nezvykol leštiť....alebo ano?...nepamätám sa už


  • 1

#24 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 19:19:42

Ale ako porovnávam, tie staré FAMA leštené papiere sú krajšie,hladšie naozaj lesklé.

 

Tie súčasné lesklé, ktoré sa vraj nemôžu leštiť, keď uschnú, tak čo ja viem...oproti tým starým leskom, asi nič moc...ale nie je to až také hrozné, asi názor vkusu.


  • 0

#25 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 19:22:37

 

 

 

 

Já mám podobnou zkušenost, že nějakej vyjde, nějakej nevyjde, ale na rozdíl od nových fomabromů se mi ty starý podařilo odlepit od leštičky / skla, kdežto ty nový ne a ne se odlepit... (a to jsem vyzkoušel nejeden fígl z Kulhánkovy čb fotografie, případně tady z fóra, ale to už bych zabíhal moc do ot). Takže jak už tu někdo psal přede mnou - radši míň fotek, ale aspoň se s tím nebudeš trápit jak s novýma...

Nové papiere FOMA sa neleštia, tie lesklé sú lesklé uź zabalené. Leštia sa len tie staré Fomácke pepiere, samozrejme tie ktoré sa môžu leštiť.

 

Z technického listu Fomabrom, lesk :

Sušení: FOMABROM se doporučuje sušit volně rozložený při pokojové
teplotě, příp. horkým vzduchem do 85 oC a následně lisovat nebo sušit
ve vypnutém stavu při teplotě do 35 oC
 
Z toho mi nějak nevyplývá, že by se neměly nebo nemohly leštit.  Pokud si vezmu do ruky lesklý starý papír a lesklý nový papír, jsou při rozbalení lesklé oba. Je tam snad nyní nějaká jiná povrchová úprava ?  
Co se tedy s "novými lesklými papíry Foma" dá dělat ?

 

Ja som sa pýtal niekoho od technických záležitostí z firmy FOMA, a bolo mi povedané,že nové fomácke papiere sa neleštia, a kebyže aj vyskúšam to vložiť do leštičky,že by sa uškvarili. Ono tie fomácke lesklé listy majú inú štruktúru ako tie staré.Takže leštím len tie staré listy a tie nové len voľne na vzduchu suším.

 

Ajajaj, zase radí někdo, kdo ví houbeles... :smile: Nech to raději někomu, kdo už něco ví, zbytečně sem vnášíš bordel.

Papíry na RC podložce se nesmí leštit ani nové ani staré. Opravdu by se připekly.

Nové(i staré) barytové papíry se mohou leštit. Ovšem oproti starým papírům je dnes leštění trochu větší věda. Viz vlákno o leštění a příspěvky od Jirin_ola.

 

Barytové som naozaj neskúšal lestiť, lebo som s nimi ani nepracoval, ale vyskúšam. Teraz čakám z FOMY dodávku materiáliu a je tam aj nejaký ten BARYT.


  • 0

#26 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 19:33:14

Ako pozeram, sa neoplati ani len trocha sa snažiť prispieť, keď aj trochou, aj keď nie s veľkými skúsenosťami, som amatér, napísal som to čo som vedel a to čo mi povedali z FOMY o tých paieroch, a pribúdajú mi červené body. Nepoviem, keby som nejako neľudsky narušoval konverzácie....


  • -1

#27 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 2 January 2015 - 19:51:38

Ako pozeram, sa neoplati ani len trocha sa snažiť prispieť, keď aj trochou, aj keď nie s veľkými skúsenosťami, som amatér, napísal som to čo som vedel a to čo mi povedali z FOMY o tých paieroch, a pribúdajú mi červené body. Nepoviem, keby som nejako neľudsky narušoval konverzácie....

Netvař se ukřivděně, napsal jsi to blbě. Jako reakci na příspěvek o leštění jsi napsal, že nové papíry FOMA se neleští. Viz tvůj příspěvek: 16:16:57

Z tvých příspěvků je patrné, že v tom máš celkem hokej, začátečníkům tak můžeš jen zamotat hlavu.


  • 0

#28 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 19:54:07

Predpokladám, že súčasné leštenie je o niečom inom, ako to kedysi bolo, a že aj tie nové papiere sa môžu leštiť iným spôsobom, ovšem niektoré, ale to si naštudujem určite, ja som počas celej konverzácie sa držal leštenia teplom na plechu.


  • 0

#29 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 January 2015 - 19:55:03

Možná, že kdyby jsi se před třema příspěvkama zeptal jak to tedy je, požádal o vysvětlení, nezačaly by ti ty červené naskakovat....


  • 0

#30 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 19:56:34

 

Ako pozeram, sa neoplati ani len trocha sa snažiť prispieť, keď aj trochou, aj keď nie s veľkými skúsenosťami, som amatér, napísal som to čo som vedel a to čo mi povedali z FOMY o tých paieroch, a pribúdajú mi červené body. Nepoviem, keby som nejako neľudsky narušoval konverzácie....

Netvař se ukřivděně, napsal jsi to blbě. Jako reakci na příspěvek o leštění jsi napsal, že nové papíry FOMA se neleští. Viz tvůj příspěvek: 16:16:57

Z tvých příspěvků je patrné, že v tom máš celkem hokej, začátečníkům tak můžeš jen zamotat hlavu.

 

Ano, opravil som sa, ja som celý čas myslel na leštenie teplom na chrómovanom plechu, nemám skúsenosť ako sa riešia súčasné papiere, či to ide aj starým spôsobom.


  • 0

#31 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 January 2015 - 19:57:59

Ne, celou dobu se ti snažíme vysvětlit, že se neleští "papíry"  s RC - laminovanou podložkou, zatím co papíry na kartonové, barytové podložce leštit lze. Jak na plechu, tak obráceně na skle.


  • 0

#32 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 20:00:29

Možná, že kdyby jsi se před třema příspěvkama zeptal jak to tedy je, požádal o vysvětlení, nezačaly by ti ty červené naskakovat....

Najbližšie budem reagovať systematicky aj s otázkami:) na odpovede. Nechodím sem často,a toto je prvé fórum, ktoré v živote riešim, tak preto aj moj systém konverzácie je ponekud zvláštny. Určite prispejem aj s niečim kladným, ak na niečo prídem, alebo čo som vyskúšal.


  • 0

#33 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 20:02:24

Ne, celou dobu se ti snažíme vysvětlit, že se neleští "papíry"  s RC - laminovanou podložkou, zatím co papíry na kartonové, barytové podložce leštit lze. Jak na plechu, tak obráceně na skle.

Takže idú leštiť aj tie nové kartony a baryty?


  • 0

#34 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,180

Publikováno 2 January 2015 - 20:09:55

budme radi ze ja tunajsia komunita pestra

.


  • 0

#35 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 January 2015 - 20:11:55

Jo.


  • 0

#36 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 2 January 2015 - 20:16:31

V podstatě jsou dva základní typy papírů (nebudeme-li si všímat nějakých specialit).

 

- papíry s barytovou podložkou  - lze je leštit téměř libovolně, je to větší zábava (někdy ale ne  :-P)

 

- papíry RC, tedy umělá hmota - neleští se, umělá hmota to nerada  

 

No, takže je vlastně jenom jeden typ papíru, protože to druhé papír není, že.  Ono je to jednodušší, než se zdá.

 

Na co jsem zapomněl ? 


  • 2

#37 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 20:25:16

V podstatě jsou dva základní typy papírů (nebudeme-li si všímat nějakých specialit).

 

- papíry s barytovou podložkou  - lze je leštit téměř libovolně, je to větší zábava (někdy ale ne  :-P)

 

- papíry RC, tedy umělá hmota - neleští se, umělá hmota to nerada  

 

No, takže je vlastně jenom jeden typ papíru, protože to druhé papír není, že.  Ono je to jednodušší, než se zdá.

 

Na co jsem zapomněl ? 

Ďakujem pekne za vysvetlenie.

 

Pozeral som teraz technický list nového foma barytu a tam je uvedené ( náhodný výber )

 

Tam uvádzajú len sušenie horkým vzduchem 85 C alebo pri 35 C, potom lisovanie. o leštení tam som nič nenašiel, neviem, či to platí len pri niektorých druhoch.


  • 0

#38 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 2 January 2015 - 20:37:03

Snad uz len pre doplnenie, su "papiere", ktore vznikaju ovrstvenim polymeru (myslym, ze polyesteru). V minulosti znamy Cibachrome C1K, Kodak Duraflex, Duraclear a Duratrans, dnes uz len asi Kodak Metallic a podobny produkt  od Fuji Pearl.

Ide vsak o farebne papiere a proces sa konci susenim vzduchom pri teplote cca 60°C.

A netreba zabudat na rucne robene a doma ovrstvene papiere, kde by sa krasna papierova struktura lestenim zabila.

(Pisem tak, aby nevznikali dvojzmysly :) )


  • 1

#39 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 20:39:56

budme radi ze ja tunajsia komunita pestra

.

Pestrá to je určite.

 

Ja sa nehrám na vševedka, čo zjedol múdrosť sveta, ani taký niesom, ani v tej oblasti do ktorej sa rozumiem  a som v nej profik.

Keď som sa pýtal dosť často na nejaký problém, potom som bol zdžubaný, že niekoho obťažujem, tak som sa prestal pýtať,a  hladám inde....

 

Člen LuzJi mi to pekne vysvetlil, bez náznakov akýchkoľvek povýšenín nad tými, čo len začínajú.

 

A všimol som si, že tu sú aj takí, ktorý si o sebe myslia veľa, a neuvedomujú si, že zbytočnými narážkami môžu toho druhého, čo dal celé svoje srdce klasickej fotografii aj ublížiť pocitom menejcennosti a nadbytočnosti,a znechutiť sem vôbec chodiť.


  • 1

#40 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 January 2015 - 20:40:36

Tak já to zkusím take, maličko podrobněji.

 

Papír RC - neboli Resin Coated - jde o papír s plastovou podložkou.

 

Má několik výhod:

 - nemusí se lisovat, napínat, prostě se vypne sám jen tím, že ho někam položíš - například do koupelny na kachličky. 

 - nemusí se zdlouhavě vypírat, oproti barytu stačí několikaminutový oplach

 - pak nevím zda jde o výhodu, má většinou kratší časy expozice

 - kratší časy pobytu v chemii (fotocitlivá vrstva je tenká)

Jsou tu však i nevýhody:

 - Nevydrží tak dlouho, řekněmě, že po deseti letech už bude fotka pravděpodobně žloutnout, zejména pokud je vystaven UV

 - Nemá tak ušlechtilý povrch jako papír barytový

 

Papír barytový - jde o papír, skutečný papír který má mnohem vyšší gramáž než RC

 

Výhody:

 - při správném ustálení a hlavně (klíčové) vyprání má téměř nemomezenou životnost

 - má velmi ušlechtilý povrch a obrazy na něm vyvedené mají větší "hloubku"

 - je prostě krásný

 - pak zase nevím, zda výhoda, nebo nevýhoda - při prezentování fotografií je to nutný standard, RC je bráno jako podřadné.. 

Nevýhody:

 - protože jde jak jsme řekli o papír, po usušení se vždy zkrabatí a není k prohlížení - proto se buď leští (to se dnes už moc nedělá, neb nové papíry mají trochu jinou želatinu a       bezchybné leštění je tak velmi obtížné. Poté se baryt může lisovat - to se používá nejvíce v anglii a USA u nás moc ne - lis je obrovský, nejvíce se v našich končínách používá napínání na sklo - info k tomu nalezneš zde na foru)

 - musí se dlouho vypírat - mnoho hodin - hodně vody - celé se to prodražuje

 - v celku se k hotové fotce vlastně dostaneš až za několik dní (jde to i za hodiny, ale je to fuška)

 

Povrchy jsou pro oba druhy fotopapíru jak lesklé, tak matné, se strukturou, bez, téměř nekonečné množství variant...


  • 1

#41 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 20:41:47

Snad uz len pre doplnenie, su "papiere", ktore vznikaju ovrstvenim polymeru (myslym, ze polyesteru). V minulosti znamy Cibachrome C1K, Kodak Duraflex, Duraclear a Duratrans, dnes uz len asi Kodak Metallic a podobny produkt  od Fuji Pearl.

Ide vsak o farebne papiere a proces sa konci susenim vzduchom pri teplote cca 60°C.

A netreba zabudat na rucne robene a doma ovrstvene papiere, kde by sa krasna papierova struktura lestenim zabila.

(Pisem tak, aby nevznikali dvojzmysly :) )

Velmi krásne popísané, ďakujem pekne.


  • 0

#42 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,180

Publikováno 2 January 2015 - 20:44:44

ja sem chodim presne preto lebo trpim komplexom menejcennosti a nadbytocnosti. takze som tu spravne

.

 

a teraz este raz a ...

 

pokial sa citim ako amater a este som mudrost sveta nedojedol tak pokorne pochybujem aj o tom co si myslim ze je fakt alebo konstanta

 

 

budme radi ze ja tunajsia komunita pestra

.

Pestrá to je určite.

 

Ja sa nehrám na vševedka, čo zjedol múdrosť sveta, ani taký niesom, ani v tej oblasti do ktorej sa rozumiem  a som v nej profik.

Keď som sa pýtal dosť často na nejaký problém, potom som bol zdžubaný, že niekoho obťažujem, tak som sa prestal pýtať,a  hladám inde....

 

Člen LuzJi mi to pekne vysvetlil, bez náznakov akýchkoľvek povýšenín nad tými, čo len začínajú.

 

A všimol som si, že tu sú aj takí, ktorý si o sebe myslia veľa, a neuvedomujú si, že zbytočnými narážkami môžu toho druhého, čo dal celé svoje srdce klasickej fotografii aj ublížiť pocitom menejcennosti a nadbytočnosti,a znechutiť sem vôbec chodiť.

 


  • -1

#43 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 20:56:04

 

ja sem chodim presne preto lebo trpim komlexom menejcennosti a nadbytocnosti. takze som tu spravne

.

 

a teraz este raz a ...

 

pokial sa citim ako amater a este som mudrost sveta nedojedol tak pokorne pochybujem aj o tom co si myslim ze je fakt alebo konstanta

 

 

budme radi ze ja tunajsia komunita pestra

.

Pestrá to je určite.

 

Ja sa nehrám na vševedka, čo zjedol múdrosť sveta, ani taký niesom, ani v tej oblasti do ktorej sa rozumiem  a som v nej profik.

Keď som sa pýtal dosť často na nejaký problém, potom som bol zdžubaný, že niekoho obťažujem, tak som sa prestal pýtať,a  hladám inde....

 

Člen LuzJi mi to pekne vysvetlil, bez náznakov akýchkoľvek povýšenín nad tými, čo len začínajú.

 

A všimol som si, že tu sú aj takí, ktorý si o sebe myslia veľa, a neuvedomujú si, že zbytočnými narážkami môžu toho druhého, čo dal celé svoje srdce klasickej fotografii aj ublížiť pocitom menejcennosti a nadbytočnosti,a znechutiť sem vôbec chodiť.

 

 

Len niekedy mam pocit, ako by som tu obtazoval, "budme radi ze ja tunajsia komunita pestra",to vypadalo, tak zvláštne, len som čakal nejaké vysvetlenie k veci, a nie ohodnotenie komunity. Sledujem reakcie, a preto si to takto vysvetlujem.

 

Ja tiež trpím kadečím, ale preto treba robiť veci, ktoré majú svoje čaro a človeka napĺňajú ,a  vieme prečo to robíme, a to je ČB foto.


  • 0

#44 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 20:59:39

 

 

ja sem chodim presne preto lebo trpim komlexom menejcennosti a nadbytocnosti. takze som tu spravne

.

 

a teraz este raz a ...

 

pokial sa citim ako amater a este som mudrost sveta nedojedol tak pokorne pochybujem aj o tom co si myslim ze je fakt alebo konstanta

 

 

budme radi ze ja tunajsia komunita pestra

.

Pestrá to je určite.

 

Ja sa nehrám na vševedka, čo zjedol múdrosť sveta, ani taký niesom, ani v tej oblasti do ktorej sa rozumiem  a som v nej profik.

Keď som sa pýtal dosť často na nejaký problém, potom som bol zdžubaný, že niekoho obťažujem, tak som sa prestal pýtať,a  hladám inde....

 

Člen LuzJi mi to pekne vysvetlil, bez náznakov akýchkoľvek povýšenín nad tými, čo len začínajú.

 

A všimol som si, že tu sú aj takí, ktorý si o sebe myslia veľa, a neuvedomujú si, že zbytočnými narážkami môžu toho druhého, čo dal celé svoje srdce klasickej fotografii aj ublížiť pocitom menejcennosti a nadbytočnosti,a znechutiť sem vôbec chodiť.

 

 

Len niekedy mam pocit, ako by som tu obtazoval, "budme radi ze ja tunajsia komunita pestra",to vypadalo, tak zvláštne, len som čakal nejaké vysvetlenie k veci, a nie ohodnotenie komunity. Sledujem reakcie, a preto si to takto vysvetlujem.

 

Ja tiež trpím kadečím, ale preto treba robiť veci, ktoré majú svoje čaro a človeka napĺňajú ,a  vieme prečo to robíme, a to je ČB foto.

 

A preto treba byť ako jedna rodina, a reagovať s trochou opatrnosti, alebo radšej nič nenapísať, alebo pekne vysvetliť:)


  • 1

#45 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 21:10:54

Tak já to zkusím take, maličko podrobněji.

 

Papír RC - neboli Resin Coated - jde o papír s plastovou podložkou.

 

Má několik výhod:

 - nemusí se lisovat, napínat, prostě se vypne sám jen tím, že ho někam položíš - například do koupelny na kachličky. 

 - nemusí se zdlouhavě vypírat, oproti barytu stačí několikaminutový oplach

 - pak nevím zda jde o výhodu, má většinou kratší časy expozice

 - kratší časy pobytu v chemii (fotocitlivá vrstva je tenká)

Jsou tu však i nevýhody:

 - Nevydrží tak dlouho, řekněmě, že po deseti letech už bude fotka pravděpodobně žloutnout, zejména pokud je vystaven UV

 - Nemá tak ušlechtilý povrch jako papír barytový

 

Papír barytový - jde o papír, skutečný papír který má mnohem vyšší gramáž než RC

 

Výhody:

 - při správném ustálení a hlavně (klíčové) vyprání má téměř nemomezenou životnost

 - má velmi ušlechtilý povrch a obrazy na něm vyvedené mají větší "hloubku"

 - je prostě krásný

 - pak zase nevím, zda výhoda, nebo nevýhoda - při prezentování fotografií je to nutný standard, RC je bráno jako podřadné.. 

Nevýhody:

 - protože jde jak jsme řekli o papír, po usušení se vždy zkrabatí a není k prohlížení - proto se buď leští (to se dnes už moc nedělá, neb nové papíry mají trochu jinou želatinu a       bezchybné leštění je tak velmi obtížné. Poté se baryt může lisovat - to se používá nejvíce v anglii a USA u nás moc ne - lis je obrovský, nejvíce se v našich končínách používá napínání na sklo - info k tomu nalezneš zde na foru)

 - musí se dlouho vypírat - mnoho hodin - hodně vody - celé se to prodražuje

 - v celku se k hotové fotce vlastně dostaneš až za několik dní (jde to i za hodiny, ale je to fuška)

 

Povrchy jsou pro oba druhy fotopapíru jak lesklé, tak matné, se strukturou, bez, téměř nekonečné množství variant...Ďakuej

Ďakujem pekne, ja som neriešil až také detalji, povrchy, baryt, nebaryt,RC, ja som volal na to, čo som mal po ruke, ale takto ste mi otvorili oči :)


  • 0

#46 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 21:33:05

No nehovorím...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#47 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 January 2015 - 21:55:14

Rychlejší než čurací zastávka na území chřestýšů :)


  • 0

#48 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 2 January 2015 - 21:56:49

Rychlejší než čurací zastávka na území chřestýšů :)

To bola na čo reakcia, nerozumiem celkom...


  • 0

#49 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 January 2015 - 15:03:40

Ještě takový dodatek. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se leštil matný baryt. Ale to jen fakt na dovylepšenou a dokonalé zmatení nepřítele. Tohle vlákno je fakt mazec :-)

 

Drpetko1. Doporučuji našetřit a vyrazit do Prahy do Národního technického muzea na tvůrčí dílny pana Štancela. Ve výsledku bude mnohem levnější než veškeré pokusničenstvo nazdažbůh. Na webu NTM jsem zatím nenašel, ale mám zprávu, že proběhne tvůrčí dílna 24.1. 2015 zrovna na téma zpracování prošlého materiálu. Případně určitě později proběhne kurz klasické ČB fotografie či jiné zajímavé věci. 

 

"Pro velký úspěch proběhne 24. ledna v NTM opět workshop, který je zaměřen na vyzkoušení Koblicových metod zpracování vadného fotografického materiálu. Dopolední část je věnována zpracování filmů znehodnocených dlouhým skladováním. Odpolední část je věnována zpracování prošlých papírů. Bude-li čas, proběhne ukázka zvětšování poškrábaných negativů pomocí petroleje. Dílnu povede pan Štanzel. Přihlásit se je možné na emailu photoworkshop@ntm.cz . Počet míst je omezen, takže kdo máte zájem, neváhejte"

 

 

Jen jak jsem upozornil v úvodu kurz je placený. Ale nemělo by to být nic tragického. Více informací se učitě dozvíte v NTM nebo na emailu photoworkshop@ntm.cz

 

 

P.S. Omlouvám se za vložení reklamy, i když sám tyto kurzy nepovažuji za výdělečnou činnos. Po přepočtu na strávené hodiny a materiál je to spíš charita. Např. malíř pokojů by stál mnohonásobně více. 


  • 1

#50 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 521 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 6 January 2015 - 18:32:13

Nikdy jsem neslyšel o tom, že by se leštil matný baryt. Ale to jen fakt na dovylepšenou a dokonalé zmatení nepřítele. 

Tak i tuhle slepou cestičku jsem si zkusil, poslední večer v komoře před Vánoci.. Ne že by úmyslně. Pár hodin jsem se s tím 30x40 navztekal, dárek holt musel nějak vypadat. Jak si tak na závěr seance pěkně lupe v bubnovce, všechno jsem sbalil, vylil, umyl, uklidil, pozhasínal. Štědrej večer může nastat. No a pak... Zprašivělej povrch jaksi s pololesklýma šmouhama, děs.  Do rámu sice provizorně šel, na nic jinýho už čas nebyl, ale něco tak hnusnýho jako leštěnej mat jste neviděli. Kupodivu a naštěstí pod sklem zrovna tohle není vidět.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních