Přejít na obsah


Fotka

Pouze první snímek je exponován, zbytek prázdný - kde se stala chyba?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 cvms

cvms

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 září 2014 - 10:10:34

Právě jsem vyvolala svitek z Flexaretu IV a stalo se něco, co nechápu - první snímek je v pořádku exponován, ale všechny ostatní jsou úplně prázdné! Zbytek filmu je čistě průhledný, jakoby se na něj nefotilo.

 

- chybou v expozici to, myslím, nebude - ostatní snímky jsem pořídila za podobných světelných podmínek, jako ten první. A i kdyby byla už větší tma, pořád tam bude aspoň něco

- na filmu jsou vidět čísla políček, vyvolal se tedy celý 

- závěrka cvaká, cvakala i při focení, zkoušela jsem to teď i nanečisto s otevřeným foťákem pomocí spouště u objektivu a otvírá se. Zkoušela jsem i navinout si na roličku krycí papír a se zavřeným foťákem vyzkoušet páčkovou spoušť a zase to funguje.

- předtím jsem už s tímhle Flexaretem odfotila dva svitky a byly v pořádku

- a že by se film nějak špatně posouval, bych taky neřekla, při vytahování byl celý navinutý na ruličce, tak jak má být

 

Napadá vás, co se mohlo stát? Mě napadá už jenom zásah nadpřirozena a štve mě to, protože jsem tam měla portréty, na který jsem se fakt těšila...


  • 0

#2 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 18 září 2014 - 10:05:27

mne napadá jedině hrubá chyba expozice způsobená třeba poškozením závěrky, která sice cvaká, ale dělá cca 1/400s místo požadovaných 1/2 či tak... ale zásah nadpřirozena je víc pravděpodobný
  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 18 září 2014 - 10:38:11

Pochopitelně, že u Flexarety zásah nadpřirozena být může, ale ...

Tím, že je první snímek v pořádku, zaměřil bych se nejprve na tu závěrku.  Máš-li možnost, protáhni foťákem buď ten vyvolaný film, nebo tu papírovou podložku. Třeba několikrát. A procvakej všechny časy. Je-li nadpřirozeno, může být že s otevřenými dvířky to jde a když to nabiješ, tak nic.  Předpokládám, že Flexareta nemá nedávno vyčištěnou závěrku, spíš to bude naopak. Potom se může chovat nekontrolovaně.

 

Dál zatím nevím, na Flexaretu a její záludnosti jsou tu zkušenější.


  • 0

#4 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 18 září 2014 - 13:19:03

Doporučil bych oslovit zdejšího temnokomorníka pana Vaita. Flexareta před ním nemá žádných tajemství :-)

Snad se nebude zlobit za kontakt : 776792982


  • 0

#5 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 září 2014 - 19:31:25

Zdravím a díky za kompliment, leč tohle se opravdu jako tajemné jeví. Nedávno jsem spravoval závěrku u F4, už nevím, jestli Prontor nebo Metax, a tam byla vada, že pokud se natahovací páčka nenatáhla až po úplný doraz, tak se neotevřely lamely, až zvuk závěrky zněl obvykle. Ale pokud to jinak fachčí bez filmu normálně, tak nevím...chtělo by to vidět, docela mne to zaujalo.

Pak je ještě možná kombinace s mírně slepenýma lamelama, to taky dokáže někdy způsobit prapodivné jevy co do spolehlivosti jejího otevírání.

Když tak prosím SZ a domluvíme se, nebo ten telefon; - to by sakra bylo, aby archaická technika nad námi takhle poťouchle vítězila


  • 1

#6 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 září 2014 - 19:33:16

... zvuk závěrky...(chybička se vloudila)


  • 0

#7 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 září 2014 - 08:55:07

Napadá mne - jestli to nefotila s drátěnkou. Mohlo by se stát, že nedošlo k dokonalému zmáčknutí spouště, takže se sice odjistila pojistka pro další natažení, ale závěrka nespustila.

Ale zaseklé či slepené lamely jsou pravděpodobnější.


  • 0

#8 Zuzi

Zuzi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 prosinec 2014 - 18:22:28

Dobrý večer (a zároveň pěkné Vánoce),

 

mám problém podobného rázu jako zakladatelka vlákna, tak ho hodím sem:) Jedná se taky o Flexaret IV.

 

Nějak mi "nevychází" film. Zakládám ho tak, jak to stojí v návodu, ale první snímek je hned na kraji filmu a půlka je ufiknutá. Konec filmu není exponovaný vůbec (doufám, že je to na přiložených fotkách vidět). Místo 12 snímků mám devět a půl. Nevíte, čím to může být? Doufám, že je chyba mezi stolem a židlí a ne ve foťáku:) Děkuju za jakoukoli radu!

 

Začátek filmu (useknutá první expozice)

https://dl.dropboxus...acatekfilmu.jpg

 

Konec filmu (prázdný film)

https://dl.dropboxus.../konecfilmu.jpg


  • 0

#9 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 prosinec 2014 - 18:36:43

koukni se ke mně na blog, taky jsem cosi takového na IV řešil.


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 25 prosinec 2014 - 20:13:51

Dobrý večer (a zároveň pěkné Vánoce),

 

mám problém podobného rázu jako zakladatelka vlákna, tak ho hodím sem:) Jedná se taky o Flexaret IV.

 

Nějak mi "nevychází" film. Zakládám ho tak, jak to stojí v návodu, ale první snímek je hned na kraji filmu a půlka je ufiknutá. Konec filmu není exponovaný vůbec (doufám, že je to na přiložených fotkách vidět). Místo 12 snímků mám devět a půl. Nevíte, čím to může být? Doufám, že je chyba mezi stolem a židlí a ne ve foťáku:) Děkuju za jakoukoli radu!

 

Začátek filmu (useknutá první expozice)

https://dl.dropboxus...acatekfilmu.jpg

 

Konec filmu (prázdný film)

https://dl.dropboxus.../konecfilmu.jpg

Dufam, ze je ti jasne, ze k prvemu policku sa musis nejako dopracovat. Mne toiz pripada, ze si zacala s fotografovanim uz na papierovy zxavadzaci pas, potomeste 9a1/2 policka na film a zvysok filmu sa nenaexponoval, pretoze pocitadlo ukazalo 12. :)


  • 0

#11 Zuzi

Zuzi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 prosinec 2014 - 23:12:39

 

Dobrý večer (a zároveň pěkné Vánoce),

 

mám problém podobného rázu jako zakladatelka vlákna, tak ho hodím sem:) Jedná se taky o Flexaret IV.

 

Nějak mi "nevychází" film. Zakládám ho tak, jak to stojí v návodu, ale první snímek je hned na kraji filmu a půlka je ufiknutá. Konec filmu není exponovaný vůbec (doufám, že je to na přiložených fotkách vidět). Místo 12 snímků mám devět a půl. Nevíte, čím to může být? Doufám, že je chyba mezi stolem a židlí a ne ve foťáku:) Děkuju za jakoukoli radu!

 

Začátek filmu (useknutá první expozice)

https://dl.dropboxus...acatekfilmu.jpg

 

Konec filmu (prázdný film)

https://dl.dropboxus.../konecfilmu.jpg

Dufam, ze je ti jasne, ze k prvemu policku sa musis nejako dopracovat. Mne toiz pripada, ze si zacala s fotografovanim uz na papierovy zxavadzaci pas, potomeste 9a1/2 policka na film a zvysok filmu sa nenaexponoval, pretoze pocitadlo ukazalo 12. :)

 

 

No... vložím film, zavřu foťák, točím tím přetáčecím knoflíkem tak dlouho, dokud se mi v příslušném políčku neukáže jednička. Fotím do té doby, než mi to ukáže 12, dovinu a vyndám film;)

Ale pokud by to bylo něco s tím počítadlem snímků, jak píše Hidejoshi na blogu (dík), tak je to blbé, protože když to rozeberu, tak to nikdy v životě už nedám dohromady.


  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 25 prosinec 2014 - 23:35:35

Medzi "No... vložím film" a "zavřu foťák, točím tím přetáčecím...." je potrebne urobit este jeden ukon.

Spravne:

- vlozim film (uchytim kryci pas na odoberajucu cievku)

- tocim koleckom, kym sa sipky priecne nakreslene na krycom papieri nekryju s indexom viditelnym vo vnutri aparatu (biela, alebo cervena bodka)

- zavriem fotak

-tocim koleckom, kym sa v okienku neojavi jednotka

 

Robis to takto?


  • 0

#13 Zuzi

Zuzi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 prosinec 2014 - 23:54:09

No... nerobim:) Nedotočila jsem až na tu šipku, což to všechno vysvětluje, tak snad to bude ono.

Super, nemusím rozebírat foťák, já věděla, že chyba bude v lidském faktoru:) Díky moc!


  • 0

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 prosinec 2014 - 10:13:46

Vidis? V kazdom veku je co ucit sa :)

(Mimochodom, dlzis mi za 2,5 policka kzdeho filmu po zbytok zivota. Kedze by nebolo asi technicky mozne si chodit vyberat rentu v podobe obdivnych pohladov a pochlebovani, tymto ta ziadam, aby si svoj dlh odpracovala v mene analogovej prace s mladezou/starezou, vlastne s kazdym zaujemcom o AgBr formu zachytavania zivota.)


  • 0

#15 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 26 prosinec 2014 - 11:00:50

Právě jsem vyvolala svitek z Flexaretu IV a stalo se něco, co nechápu - první snímek je v pořádku exponován, ale všechny ostatní jsou úplně prázdné! Zbytek filmu je čistě průhledný, jakoby se na něj nefotilo.

 

- chybou v expozici to, myslím, nebude - ostatní snímky jsem pořídila za podobných světelných podmínek, jako ten první. A i kdyby byla už větší tma, pořád tam bude aspoň něco

- na filmu jsou vidět čísla políček, vyvolal se tedy celý 

- závěrka cvaká, cvakala i při focení, zkoušela jsem to teď i nanečisto s otevřeným foťákem pomocí spouště u objektivu a otvírá se. Zkoušela jsem i navinout si na roličku krycí papír a se zavřeným foťákem vyzkoušet páčkovou spoušť a zase to funguje.

- předtím jsem už s tímhle Flexaretem odfotila dva svitky a byly v pořádku

- a že by se film nějak špatně posouval, bych taky neřekla, při vytahování byl celý navinutý na ruličce, tak jak má být

 

Napadá vás, co se mohlo stát? Mě napadá už jenom zásah nadpřirozena a štve mě to, protože jsem tam měla portréty, na který jsem se fakt těšila...

Ahoj, hele napadá mě změna teploty, doma je v teple vše ok, ale když to venku "zchladne" staré mazadlo na závěrce ztuhne a pak třeba necvaká jak má, pokud to jinak doma šlape napadá mě tohle no :-), mi dělala změna teploty že mi nezacvaklo natažení závěrky na F5a, bylo to špatně seřízené v teple ok ale když to ochladlo tak už se to nezachytilo  a závěrka hned cvakla zpátky a bylo po snímku :D ... ale nic co by Pan Blažek neopravil :D 


  • 0

#16 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 prosinec 2014 - 12:34:53

Áha, myslel jsem že tohle víš... Tak teď alespoň čuješ kde je chyba, čímž jsi ušetřila minimálně za poštovné...


  • 0

#17 Zuzi

Zuzi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 prosinec 2014 - 19:10:27

Vidis? V kazdom veku je co ucit sa :)

(Mimochodom, dlzis mi za 2,5 policka kzdeho filmu po zbytok zivota. Kedze by nebolo asi technicky mozne si chodit vyberat rentu v podobe obdivnych pohladov a pochlebovani, tymto ta ziadam, aby si svoj dlh odpracovala v mene analogovej prace s mladezou/starezou, vlastne s kazdym zaujemcom o AgBr formu zachytavania zivota.)

 

Děkuji všem za rady a čas investovaný do psaní odpovědí a Kekovi slibuju, že nadšení analogovou fotografií budu předávat dál:)


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních