Voigtländer Vito B - focusing

• LocationSlovensko

Publikováno 12 září 2014 - 13:54:45

Dobrý deň,

kúpil som si Voigtländer Vito B v super stave.

Moja otázka je, ako sa realizuje ostrenie na fotený predmet, ak fotoaparát nemá zabudovaný koincidenčný diaľkomer, čize ostrenie sa realizuje odhadom vzdialenosti s nastavením na objektíve. Aká je technika zaostrovania pri takýchto typoch objektívov, sú na to nejaké predpisy alebo postup, aby bol obraz naozaj ostrý?

Máte niekto skúsenosť s Voigtländer Vito B prístrojom, aké obrázky robí?

Ďakujem vopred pekne.

Peter

#2 LuzJi

LuzJi

• LocationTábor

Publikováno 12 září 2014 - 14:59:48

Ostření se provádí tak jak sám píšeš.

Pomůže Ti uvedení teoretických znalostí o hloubce ostření do praktického použití.

Pro odhad vzdáleností pomůže externí dálkoměr  - něco jako http://www.ebay.de/i...=item4186ef4816 nebo

a nebo k Voigtländeru nestylově nějaké ty lejzrové měřáky co se používají třeba ve stavebnictví.

Ještě je dobré si ověřit, zda stupnice vzdáleností na objektivu odpovídá skutečnosti. Buď si něco odfotíš se záměrem tohle zjistit, nebo si pomůžeš třeba matnicí (stačí třeba i slušný pauzák) přiloženou na místo filmu. Pak to ověřuješ v reálu.

Voigtländer bude dělat obrázky jako jiné fotoaparáty. Záleží jakou budeš mít trpělivost s potřebným nastavováním času clony a ostření. Pokud budeš vedle toho fotit i s jinými, modernějšími přístroji, může se stát (u mě to je časté), že třeba zapomeneš ostřit nebo změnit čas apod. Není to focení tak docela na přesnost, ale když se naučíš pracovat s tou hloubkou ostrosti, tak můžeš být i docela pohotový.   Např. když nastavíš clonu 5,6 a vzdálenost něco málo pod 3 m, tak budeš mít vcelku slušnou hloubku ostrosti v rozumném rozsahu, abys nemusel neustále měřit vzdálenost. V jakém rozsahu, tu si už musíš zjistit podle toho jaký tam máš objektiv. Ale chce to fotit, fotit, abys to dostal pod kůži.

#3 dubraro

dubraro

• LocationHavířov

Publikováno 13 září 2014 - 19:30:04

Mám obdobný, verzi s dálkoměrem. Fotí docela dobře. Pravděpodobně by bylo vhodné vyčistit závěrku.

#4 Jirka28CZ

Publikováno 16 prosinec 2014 - 14:12:49

Zdravím vážené/vážení, nechci zakládat nové vlákno, proto píši svůj dotaz zde. Podařilo se mi získat Voigtlander Vito CS ale má poškozenou závěrku. Nemáte někdo zkušenost jak objektiv rozebrat? Na závěrku prontor si troufnu ale nechci tělo poškodit demontáží. S ohledem na cenu nemá smysl nechávat opravit, buď to svedu nebo nechám na poličce jako těžítko. Děkuji za každou radu.

#5 dubraro

dubraro

• LocationHavířov

Publikováno 16 prosinec 2014 - 20:52:38

Hledal bych nějaký zajišťovací červík, pak vyšroubovat přední čočku a pak se dostaneš dál. Velmi pravděpodobně budou jen slepené lamely.

#6 Jirka28CZ

Publikováno 17 prosinec 2014 - 09:36:16

Moc děkuji dubraro za tip, mezi svátky se na to vrhnu. Vypadá to, že pod plíškem se stupnicí vzdálenosti by mohl zajišťovací červík být ale teď se k tomu nedostanu. Nicméně pokud zavítám do Havířova, nebo Vy do Prahy, máte u mně panáka/pivko/vínko nebo co máte rád. Není to první pomoc od Vás na mých pokusech oživování starých krásných strojků. Ještě jednou dík.

#7 Václav Vait

Václav Vait

Publikováno 17 prosinec 2014 - 11:03:34

Podle hesla "proč někomu platit, když si to můžu zmršit sám"... alias ono to zas tak jednoduché možná nebude, ani když jsou slepeny toliko konce lamel (což by mohlo být pravděpodobné). V takovém připadě třeba udělati zhruba toto:

1. odšroubovat dva šroubky, které jsou vedle sebe a drží plíšek, na kterém je metrická stupnice (a sejmout jej, opatrně)

2. teprve pod ním by měli být vidět 3 červíci.

3. ještě před jejich vytočením si poznamenat přesnou pozici, ve které se nachází značka nekonečna oproti nápisům na objektivu

4. po vyšroubování červů sejmout objímku objektivu a pomalu vyšroubovat přední čočku, pozor, je to vícechodý závit, takže je opět nutné si poznačit pozici objektivu v okamžiku, kdy čočka vyskočí ven

5. natáhnout závěrku a spustit, ale spíš ne, protože to už asi už někdo udělal pŕed námi, takže - vzít menší resp. malý šroubovák, jehlu či něco na ten způsob a pokusit se tím "ručně podhrabat" pod střed lamel. Nemůže se nic hrozného stát, pokud postupujete jemně. Čili snažit se rozpohybovat viditelné cípy lamel. Většinou to zabere

6. Pakliže vítězíte, tak následně nastavit čas na B, otevřít závérku a před zavřením vsunout mezi lamely další šroubováček či jehlu tak, aby se objevily samostatné konce lamel a ty pak opatrně otřít smotkem vaty velmi lehce a málo namočeném v benzínu, nejlépe namočit a téměě vysušit,

7. no a následuje sborka,....jak jednoduché milý Watsone...Hodně štěstí!

#8 Jirka28CZ

Publikováno 17 prosinec 2014 - 11:54:14

Děkuji Vám pane Vaite za podrobný popis demontáže. Jen k tomu mršení/placení, nemám problém zaplatit opravu u přístrojku, kde se mi to vyplatí, resp. kde cena odborné opravy několikanásobně nepřesahuje hodnotu vlastního aparátu. Jen letos jsem u pana Maštalíře nechal na opravách přes čtyři tisíce a velice rád. Na druhou stranu, vytěžovat dobrého opraváře, kterých je po hříchu čím dál méně drobnostmi na které stačím mi přijde ani ne tak mrháním penězi jako jejich drahocenným časem. A vrtání se ve strojcích je pro mně stejná radost, jako pak následné focení s nimi. Tedy ještě jednou děkuji za návod a přeji pevné ruce, ostré oko a dobré světlo :-)