Přejít na obsah


Fotka

Zelené světlo v komoře ?

Zelené světlo v komoře

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
14 odpovědí na toto téma

#1 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 září 2014 - 19:15:22

Pokud už se to tady řešilo, tak se omlouvám, nicméně, jde mi o to, že jsem dostal nové, velice solidně vypadající, světlo do komory, které ovšem svítí zeleně.

Doposud jsem žil v představě, že se může zvětšovat jedině při červeném, jak to tedy je ?

 

Děkuji za informace.


  • 0

#2 anabi00

anabi00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 září 2014 - 19:21:47

Ahoj , zalezi na fotomaterialu ktery pouzivas . V technickych listech se dozvis jake svetlo je pro Tebe to prave , ale jsem zacatecnik treba se pletu :)
  • 0

#3 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 září 2014 - 19:53:11

Ahoj,

děkuji za informaci. Používám převážně prošlou Fomu a ILFOSPEED RC DeLuxe 3.


  • 0

#4 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 září 2014 - 20:04:41

Ja mám tak isto zelené svetlo a na klasické fotopapiere to fungovalo OK. Neviem, ako to funguje s multigradmi.


  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 září 2014 - 20:17:01

s multigradema to funguje bezvadně, na zelenou jsou citlivý stejně dobře jako na modrou...

 

(pro VC/MG/vario atd papíry je vhodná pouze červená barva, protože papír je potažen dvěma emulzema, jedna citlivá na modrou a druhá na zelenou, jedna měkká, druhá tvrdá; poměrem zelené:modré řídíme kontrast, v případě filtrů žlutým - blokuje modrou, nebo purpurovým - blokuje zelenou; spektrální citlivost se dosti výrazně liší podle výrobce a druhu papíru - zajímavé porovnání např fomaspeed var X fomatone, některé vyžadují temnější červenou než jiné).


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 24 září 2014 - 06:40:33

Zelený filtr (olivový) byl doporučen na bezpečné osvětlení  chlorostříbrných a chloro-bromostříbrných papírů Foma Neobrom, Neovera, Neogas. 


  • 0

#7 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 24 září 2014 - 11:17:29

je to osvětlení jenom pro fomu, ale i tak napoví

http://www.foma.cz/c...ni-temne-komory


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 24 září 2014 - 15:54:20

Ten filter je vlastne žltozelený a robil som s ním všetky papiere Foma a Forte. Jirko, olivovozelený filter bol určený na prácu v komore s farebnými papiermi. Je však tak tmavý, že s odporúčanou 15Watovou žiarovkou bolo vlastne jedno, či som robil s filtrom, alebo v tme.


  • 0

#9 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -66

Publikováno 25 září 2014 - 14:23:31

U každých papírů je to běžně napsaný.Já osobně používám žlutozelený už hodně let.Kdesi jsem dokonce četl že červený světlo daleko víc zkresluje než žlutozelený.

Všechny fotografické papíry jsou vyrobeny tak,že reagují jen na bílé,fialové nebo modré světlo,kdežto paprsky žlutozelené,žluté,oranžové a červené na ně nepůsobí.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  P.jpg   117,8K   7 Počet stažení

  • 0

#10 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 září 2014 - 14:57:48

Fomabrom Variant lll nemá rád jantarové světlo, šedne hodně.
  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 září 2014 - 11:29:00

starý Forte Bromofort  BNO, BHO - pevné gradace -   necitlivý ke světlu žlutému 585 -590 nm (Durst Labolux) i ke světlu oranžovému (Paterson safelight),  a  to  ani  po  2minutové expozici ve vzdálenosti cca 10cm (zkoušeno včera)


  • 0

#12 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 29 září 2014 - 12:13:38

Skvělé, děkuji všem za informace. Předpokládám tedy, že by neměl být problém, tak to vyzkouším. Ono toho s tímhle světlem bude vidět přece jen víc, než s tou moji červenou bludičkou.


  • 0

#13 Pavlos

Pavlos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2015 - 13:37:58

Zdravím všechny. Kde se dá dnes sehnat červený nebo oranžový filtr 13x18 cm do fotolampy? Mám jen žlutozelený. Díky


  • 0

#14 Trinom

Trinom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 11 duben 2015 - 17:09:37

Osobně bych v tvém případě spíš popřemýšlel, jestli do té lampy nedát hliníkový plech a na něj nalepit LED pásky červené barvy. A místo červeného skla použít čiré, či mléčné.


  • 0

#15 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 11 duben 2015 - 19:08:51

Já jsem po různých pokusech s vymýšlením už vymyšleného, pájení diod různých vlnových délek dohromady do obskurních tvarů, zkoušení různých barev žárovek různého stáří a konečně samo-domo světlem spadlým do misky s ustalovačem rozhodl, že touto cestou pokračovat nebudu. Na EBay jsem zakoupil hotovou lampu Ilford SL1 za asi 450Kč včetně poštovného, přivrtal ji na zeď a od té doby to funguje. Papíry mi to neosvítí ani obyčejné, ani MG. Má to 15 W žárovku a svítilo to tolik, že jsem neviděl obraz pod zvětšovákem, takže jsem ještě koupil v Ikea šňůru se stmívačem.

S výsledkem jsem naprosto spokojen, nestalo se mi, že by nějaký papír měl závoj. Podotýkám však, že nedělám žádné plachty, kde by byl papír pod červeným světlem dlouhé minuty, a pokud by přesto docházelo vlivem tohoto typu osvetleni k posunu gradace, nejsem schopen to poznat. Na to moje šmudlání je to prostě ideální.

 

Přiložený soubor  Screen shot 2015-04-11 at 10.46.19 PM.jpg   35,87K   6 Počet stažení


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních