Přejít na obsah


Fotka

Leštička - fotky zůstanou přilepené


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2014 - 21:17:24

Dobry den.
Mam dotaz... Dnes jsem poprve v zivote vyvolaval, vse mi vyslo podle planu, ale kdyz dam fotku ze smacedla (voda s jarem) na lesticku - klasicka ceskoslovenska oranzova...200W...tak mi zustane prilepena.

lesticku jsem mel naplno rozpalenou - na nerezovy plech jsem dal fotku "obrazkem na plech" dal na to hadr, prevalel valeckem, hadr jsem vymdal a priklopil platno na lesticce...

Deset minut...20....40... hodina a pul, zehlicka rozpalena, ale fotka stale drzi... Neodskocila... Nevite prosim proc?

na lesticce to mam dane takto: uplne nahore napnute platno, pod nim fotka papirem k platnu a obrazkem na lesteny plech a pod timto plechem je "plech tela" lesticky...

Vse se mi podarilo uplne bez problemu, ale tohle...achjoooo...

Dekuji za rady :)
  • 0

#2 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 23 září 2014 - 21:41:30

Dobry den.
Mam dotaz... Dnes jsem poprve v zivote vyvolaval, vse mi vyslo podle planu, ale kdyz dam fotku ze smacedla (voda s jarem) na lesticku - klasicka ceskoslovenska oranzova...200W...tak mi zustane prilepena.

lesticku jsem mel naplno rozpalenou - na nerezovy plech jsem dal fotku "obrazkem na plech" dal na to hadr, prevalel valeckem, hadr jsem vymdal a priklopil platno na lesticce...

Deset minut...20....40... hodina a pul, zehlicka rozpalena, ale fotka stale drzi... Neodskocila... Nevite prosim proc?

na lesticce to mam dane takto: uplne nahore napnute platno, pod nim fotka papirem k platnu a obrazkem na lesteny plech a pod timto plechem je "plech tela" lesticky...

Vse se mi podarilo uplne bez problemu, ale tohle...achjoooo...

Dekuji za rady :)

Ahoj,

 

máš plech na leštičce vyčištěný?! Zkus ho pořádně umýt a vyleštit, pak by se ti to nemělo lepit.

Fotku odlepíš tak, že ji namočíš na místě, kde je přilepená .o)

Abych nezapomněl, zkus ještě propláchnout fotku před sušením a leštěním v čisté vodě (demi., destil.).


  • 0

#3 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 23 září 2014 - 21:43:45

Dělal jsi něco s plechem před leštěním ?  Je potřeba jej mít odmaštěný, zcela čistý.  

 

Někdy je to tak, že první fotka se prostě přilepí. Pak holt nezbývá než jí odmočit, při tom se plech asi tak trochu umyje  ;-)  a další fotky už docela jako jo. 

Záleží také v jakém stavu ten plech je. 

 

Předpokladem také je, že nepoužíváš RC papíry, řeč je snad o barytech.

 

Rosi je rychlejší ..


  • 0

#4 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 září 2014 - 22:00:33

plechy byly uplne nove, jeste zabalene z fotoobchodu v 90.tych letech. Plechy jsou jako nove...jak zrcadlo...
Mam je ale tedy omyt radeji?
Papiry mam stare baryty, take 25 let stare...nechci delat pokusy na novych...

Myslel jsem, ze mam fotku dat nakonec do smacedla...a pak susit...a ne do ciste vody...


Staci tedy plechy omyt mydlovou vodou?

Dekuji.
  • 0

#5 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 23 září 2014 - 22:52:56

On ten plech se chová pokaždé trochu jinak. Chce to ze začátku trochu vychytat co jim nejlépe svědčí...

 

Tady to jsi asi našel ?   http://www.temnakomo.../?hl= leštění  

 

Nějaké modrosti tam najdeš. 

 


  • 0

#6 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2014 - 00:02:36

LuzJi:

nejdříve zkusím plechy omýt . .  jsou teda úplně čisté...jak zrcadlo... ale udělám to...

 

a pokud se budou fotky i pak lepit, tak zkusím do 3 litrů vody dát lžičku lepidla na tapety, jak je v návodu na odkaze..

 

Mám tedy používat smáčedlo?

 

nebo poslední lázeň pouze vodu?  (eventuálně tedy tu s lepidlem na tapety...)

 

Děkuji...


  • 0

#7 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 24 září 2014 - 05:17:09

na leštění plechů pořiď Sidol, pořád ho prodávají a do kohoutkové vody jsem přidával takovou modrou vodu, je to leštidlo do myček tuším, prodávají to v lidlu. Sidolem pořádně před každou fotkou vyleštit plech do zrcadla, žádná se mi nepřilepila.


  • 0

#8 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 24 září 2014 - 07:02:58

S tím Sidolem je to pravda, ale není Sidol jako sidol. Kdysik jsem použil jakýsi ekvivalent, ale mělo to nějak hrubší zrno brusu a poškrábal sem si to. Takže případně nejprve vyzkoušet na jiném předmětu nebo alespoň na okraji plechu.

 

Ale je otázkou, zda to dává nějaký smysl, pokud je povrch pěkný. Skoro by mne zajímalo co v tom Sidolu je kromě brusiva a vyrukoval na to s tím zbytkem ...  ;-)


  • 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 24 září 2014 - 07:50:27

taky není plech jako plech...   kdysi  hluboko v minulosti  byly plechy  do  leštičky  nejen leštěné,  ale  i  chromované.   To se  to  leštilo Sidolem,  jedna  radost!  

Ovšem -  k jedné  leštičce z  konce let  80tých, kterou jsem  před  asi  6 roky  pořídil,  byly  zabaleny  fungl nové plechy....   leštěný nerez,  žádný chrom.   Na tom se  prostě  leštit nedá,   lepí se  to  jako  ho.no na košulu.  Nepomáhá ani  líh,  ani  sidol,   ani čistý detergent,  ani  máčení  fotek  předem  v roztoku čisté želatiny,  ani  želatiny  s glycerínem a smáčedlem,  což  pomáhalo  téměř  3 předchozí dekády  vždy  zaručeně. 

A některé papíry  se  prostě  leští  dobře, některé blbě.  

Takže  přeju hodně štěstí a  trpělivosti. 


  • 0

#10 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 24 září 2014 - 08:49:31

Správná připomínka.

Nějak tak jsem to myslel, když jsem psal že se každý plech chová jinak,    Jirin_ol  popsal co že toho "přilepování" či "né a né vyleštění" také může býti příčinou.

 

 

Takže zkoušet a zkoušet a pro zklidněný při nezdarech si nějaký ten papír usušit na skle s pomocí slintačky. To z 95 % znamená pěkný výsledek, i když to není tak produktivní jako leštění. Tedy pokud se leštění daří. 


  • 0

#11 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 24 září 2014 - 10:01:49

Přispěju také trochou. Opravdu jde o to, aby plechy byly chromované, do té želatiny se obtiská vše... A především jde o to, aby plechy byly doopravdy odmaštěny. Nevím, jak Sidol (pamatuju si to z dětství a mám pocit, že byl lehce abrasivní), ale určitě by pomohl nějaký průmyslový odmašťovač. Složením se tomu podobá Larrin Nerez čistič - pozor, opravdu záleží na dodržení značky, jednou sem to podcenil a skončil s přilepenejma fotkama a pak zjistil, že ten nefungující prostředek (i když se používal a i vypadal stejně) neobsahuje především potřebné kyseliny...

 

Čili - pečlivě omýt plech Larinem a vodou... Pak dobře opláchnout. Udělají se z vody kouličky a ty sjedou. TO je dobrý znamení, že plech je bez mastnoty. Pak - čistej měkej hadr (opravdu čistej, jednou použitá utěrka je už na nic). Beru prostě čerstvě vypraný utěrky manželce a po použití je zase vrátim. Nesměji bejt avivážovaný. Přeleštím ten plech tak, aby přestal drhnout. Prostě dokud utěrka neklouže po plechu lehoučce. V podstatě likviduju ten povrch, kdy je absolutně nesmáčivý. Klidně spotřebuju dvě utěrky, manželka nic nepozná a já mám čistej plech :smile:  toť k přípravě plechu. Jenom ještě dodám, že takhle přeskočim tu fázi první přilepené fotky. Spousta lidí má tuhle zkušenost, že první fotka se přilepí a pak další už ne. Jde o to, že se želatina zapeče do plechu a nachytá do sebe bordel. Po odmočení a sloupnutí si pak všimni, že voda na takto ošetřeném místě stojí, nestejká, prostě není tam žádnej film, kterej jí odpuzuje a to je stav, kdy se dobereš jednak k tomu, že na fotce pak nebudeš mít bublinky (protože se rozmočená emulze naplácne na plech celá bez bublin a ten jí nebude "klást odpor" v podobě antismáčivého povrchu) a druhak k tomu, že se ti to nepřilepí.

 

To by bylo k plechum...

 

A další kouzlo se jemnuje Tetenal Mirasol - naředit a použít podle návodu. Fotku nenechávat moc okapat, klidně i trochu nakapat na plech na misto, kam tu fotku dáš. Fotku naplácnout na plech, drobet s ní zakroužit (opatrně), aby se zrovnoměrnila vrstva toho mirasolu mezi fotkou a plechem. Překrejt plátnem, zaválečkovat a pect... 

 

Pečení - mě se osvědčilo fotku pect 10 minut na maximum a pak vypnout topení a počkat, až celej ten krám vychladne. Fotku sundám naprosto dokonale studenou, rovnou, vyleštěnou a všichni dělají ááách... :-D

 

PS. napínám taky, ale vyleštěná fotka vrátí drobet toho kouzla, kdy se jeví nejhezčí mokrá. Ne na še se to tedy hodí ale...


  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 24 září 2014 - 10:29:36

Za mnoho a mnoho let mé fotografické činnosti se mi nepodařilo fotky vyleštit. Vždy se lepily. Přitom Bohoušek jede při leštění jako by to nebyl žádný problém.

  Osobně mám heslo: Nejlepší je fotografie neleštit.

   Jinak pokud bude někdo chtít, tak mám leštičku doma nevyužitou.


  • 0

#13 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 24 září 2014 - 12:29:14

mno... kdybys měl ne tu českou, ale nějakou s řiditelnym napínánim plátna.... u těch kovosáckejch je problém, že většinou maji vytahaný plátno a na dnešní baryty to prostě neni stavěný... 


  • 0

#14 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 24 září 2014 - 12:50:35

Přidám se ke zdejšímu obecnějšímu názoru, že leštit na nerez plechu nelze. Taky mam oranžovou leštičku, nerez plech jako novej a leštit jsem chtěl hrozně moc. Vyzkoušel jsem skoro všechno (snad až na volskou žluč), co se tady na fóru dá najít, ale fotky se pořád lepily. Pak jsem v práci narazil na o poznání starší leštičku zn. Clara DeLuxe, Kovos Teplice a v ní byly plechy chromovaný... od tý doby: fotku vytáhnu z lázně, plácnu na plech odmaštěnej lihem, nebo izopropanolem a papírovym kapesníčkem, dám do leštičky a za pár minut se ozve praskání a fotka je odloupnutá. Neni potřeba smáčedlo, ani žádnej jinej fígl, jen vypraná fotka, dobře připláclá na plech. čas od času, když se mi zdá, zase plech vyčistim lihem.

Stejně to ale používám jen pro malý fotky pro rychlý sušení. Málokdy se mi podaří větší fotku naleštit tak, aby nebyly vidět nedokonalosti, jako mapy, bubliny, nebo lasturovej lom. Na těch malejch to takovej problém neni...


  • 1

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 září 2014 - 13:34:40

S tím Sidolem je to pravda, ale není Sidol jako sidol. Kdysik jsem použil jakýsi ekvivalent, ale mělo to nějak hrubší zrno brusu a poškrábal sem si to. Takže případně nejprve vyzkoušet na jiném předmětu nebo alespoň na okraji plechu.

 

Ale je otázkou, zda to dává nějaký smysl, pokud je povrch pěkný. Skoro by mne zajímalo co v tom Sidolu je kromě brusiva a vyrukoval na to s tím zbytkem ...  ;-)

 

Původní Sidol obsahoval čpavek, který působí jako chemické leštidlo.

Možná by stálo za pokus použít na plech přípravek Chronor, který jinak používají na čištění, odmaštění a leštění hodináři a klenotníci.


  • 0

#16 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 24 září 2014 - 13:50:30

Kdysi jsem se naleštil fakt hodně - dělal jsem fotky i na kšeft ve velkém. Lepení byl problém (nerezové plechy, chromové byly Ok) do té doby než jsem přišel na to, že když ohřeju plech a dám ho pod malý porud studené vody a šmrdlám dlaní tak dlouho až zmizí obrys původní forografie, tak je to bez problémů. Mé vysvětlení - ruce máme lehce mastné a tak tahle minimální mastnota dělá své. Tohle tvrzení nemám ověřené, ale mě to fakt fungovalo nastálo.  Zkoušel jsem všchny přípravky, odmašťovače až po zředěnou kyselinu a nakonec fungovalo tohle. Na skle leštění zastudena byl jiný příběh - používal jsem volskou žluč s formalínem (to byla síla), glanc jak nikdy, každý záviděl ale nesměl čuchat k fotce, ale .... to už jsem tady někde psal. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 24 září 2014 - 14:16:42

žluč jsem taky používal. Fotografie se leštily mnohem déle, ale takový kovový lek jem ještě nikdy neviděl.

No a aby nebyly bublinky stačila maličkost. Ponořit plech a na něj položit fotografii v misce pod kapalinou.


  • 0

#18 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 září 2014 - 14:43:46

Skusim aj ja troskou zo svojich skusenosti:

- prve pokusy z doby okolo 1978 na oranzovej obojstranke boli zufale, lepilo a lepilo

- priatel, ktoremu nelepilo tvrdil, ze pouziva trik svojho dedka - plech pokryl vrstvou mastenca, teda mineralu, ktory sa v Cechahch nazyva mastek. Neviem o ziadnych detailoch, pokial niekto tuto techniku ovlada, mohol by ju tu ozivit 

- zaverecny kupel po prani nema  obsahovat jar/pur, ci ine kuchynske cistiace prostriedky, ale zmacadlo, ktore sice znizuje povrchove napatie vody, ale neodmasnuje

- plech by pred ukladanim fotografii uz nemal byt horuci, izbova teplota je je fajn

- ak pre prvym pouzitim plech zbavim mastnoty, ktora je vlastne ochranou pri ceste z vyroby k fotografovi, je nvyhnutne tam cast mastnoty vratit. Osobne som v zufalstve aplikoval male mnozstvo indulony na studeny plech, papierovou vreckovkou dokonale rozotrel, zohrial plech a este raz cistou handrou prelestil. Prve vylestene fotografie nemusia byt dokonale, ale s odliepanim problem nie je. Ak je to potrebne a na cistenie sa pouzije denaturovany lieh (ziaden lekarensky), potom vlastne zostava po cely cas lestenia mala separacna vrstva stale na plechu

- viem, ze je to vlastne uplne odlisna skusenost, ale pri pretrvavajucom neuspechu by som tomuto sposobu dal aspon prilezitost

- najkrajsie su fotografie matne, teda ked sa podaria aj po inej stranke :)


  • 0

#19 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2014 - 18:13:33

Mám dvě ty oranžové leštičky KOVOS TEPLICE . .  200W a 300W

 

dnes jsem tedy všechny plechy omyl jarovou vodou a odmočil přilepenou fotku ze včera.

 

Rozpálil jsem malou leštičku, na ní dal před okamžikem odlepenou fotku ze včera a ještě jsem další tři ze včera namočil a plácnul je tam také . . .  za pár minut se celé odlepily a jsou hezky rovné... jen teda u jedné se asi 5x5mm přilepilo a to jsem omylem strhnul . . .

 

Plechy mám ty nerezové, ty, jak píšete, že se na nich leští špatně.... tak to zkusím buďto s nimi nějak vychytat anebo seženu jiné, popř. jinou leštičku...

 

Jinak děkuji za rady a názory :)


  • 0

#20 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2014 - 18:41:37

ještě jsem si všiml jedné věci . . .

 

Uvnitř leštičky KOVOS TEPLICE (klasická oranžová...) je nějaký rtuťový spínač, který spouští tu stranu, kterou to je nahoru?

 

Zapnu dvě vedle sebe - oběma se ohřeje více horní strana, než dolní.... tak je vypnu, nechám vychladnout a otočím.... a zase je horní strana teplejší, než ta dolní...


  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 září 2014 - 19:26:33

FrancisP6

To mě nikdy nenapadlo... Nebude to tím, že teplo stoupá vzhůru?
Když leštím na obou stranách, tak po umístění druhého plechu, po krátké chvilce, postavím leštičku "na hranu" (delší). Domnívám se, že se tak odpařuje voda z plátna lépe.

Co se týče ostatního (vlastní zkušenost):

Sid(t)ol - ano, (zkusil jsem i tekutý prací prostředek SportWash - fungoval, etylacetát (=etylester kyseliny octové) - fungoval, ředěnou HCl - fungovala (ale opravdu POZOR!), kolegové natírali a rozlešťovali přípravek na auta (Silichrom?) - prý to také fungovalo)

destilka - ano,

smáčedlo z Lidlu - ano (ale také karboxymetylceluloza, EKG gel, volská žluč, a.j.)

prach -NE! (přikrýt misku),

umisťovat fotku na plech pod hladinou - ano (poté přidržet papír na plechu, vyjmout z roztoku, svisle nechat vytéci přebytek tekutiny),   

odsávat přebytek tekutiny přiložením hadru - ano

válcovat válečkem pod plátnem leštičky opatrně (nenásilně) - ano

klást fotky na chladný nebo vlažný plech - ano

klást plech na vlažnou nebo teplou leštičku (ne horkou!) - ano

leštit déle při nižší teplotě - ano

 

P.S. Pokud voda na plechu "drží" (mapy, fleky), není čistý. Pokud se na něm dělají perličky, má nesmáčivý povrch - něco na něm je. 


  • 0

#22 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 září 2014 - 22:47:20

Teplo sice stoupá vzhůru, ale to by ale obě strany žehličky musely být půl metru od sebe a ne 5cm, kde by je sálající těleso rozpálilo stejně...

 

Mám plechy čisté jako zrcadlo.. nemám na nich fleky, ani škrábance.... některé mi dělají perličky vody, některé ne... ze kterého fotka jde, jsem nezkoušel...

 

Včera jsem zkušební fotku přilepil na rozpálený plech....tím to asi bylo...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních