Přejít na obsah


Fotka

Text na pozitivu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 29 září 2014 - 18:32:01

Ahoj, potřebuji dostat na fotografii, tedy spíše na spodní okraj papíru, text. Nechci ho dopisovat nějakou fixou, ale mít ho na fotce "ze stříbra". Přemýšlím jak to udělat, text musí být černý na bílém neexponovaném okraji pod samotnou fotografií. Zavrhl jsem vyřezání masky, neb jsem nešikovný a stejně bych to musel lepit na nějakou fólii kvůli písmenům s bříškem. Tak mně napadlo vzít čtvrtku, černým fixem to napsat, solidně nasvítit, vyfotit na 9x12 a hodně kontrastně vyvolat. A negativ použít jako masku. Docela dost času kvůli jedné fotce :-(. Neznáte někdo jednodušší postup? Předem díky.
  • 0

#2 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 září 2014 - 19:57:42

Co černá magie? Text na PC a vytisknout na folii. To by mělo jít. Případně folii (igelit)  rovnou popsat. To už je schválená bílá magie :-) 


  • 0

#3 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 29 září 2014 - 19:58:53

Ahoj, min casove narocnym resenim bude tisk laserovou tiskarnou na folii (pozor, ujisti se, ze mas folie pro laserovku, aby snesly tu teplotu a neucpaly tiskarnu) toho co potrebujes (v negativu). Musis zaexperimentovat a koumat. Nejspis budes mit problem s vytistenim velke cerne plochy na folii (coz portrebujes, jelikoz tisknes negativ), ta muze byt nerovnomerna, roztaveny toner muze delat na takovem povrchu kapicky atd. Tak zkusit treba dve stejne folie (vytisky) a nalozit, popr. netisknout na kazdou uplnou cern, ale nejakou texturu (zabrani tvorbe velikych kapek). Folie dostanes asi i na kusy v papirnictvich. Kdysi jsem neco takoveho zkousel a vysledky nejake byly, je to o nalezeni stupnu sedi, casu osvitu atd. Vyhodou je rychlost zhotoveni a moznost velike masky - A4 popr A3.


  • 0

#4 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 29 září 2014 - 21:04:47

Někdy se povede nechat toner "načichat" acetonu, či podobného ředidla, čímž se trochu naleptá, nabobtná a černá plocha je pak jednolitá. Nefunguje to vždy a na novějších tonerech to prý moc nejde, ale za zkoušku se nic nedá. Dělá se to tak, že se aceton nalije na hadřík a pak se to i s fólií dá na čas do krabice (půl hodinky). No a také by šlo použít další trik a to, vzít černou lihovou fixu a tím tu černou plochu zamalovat. Fixa zakryje nedokonalá místa v ploše.

 

Ale vyzkoušené to nemám, jen lovím z paměti zkušenosti kolegů z trochu jiného oboru.

 

Jinak fólie se dají běžně koupit jak v obchodech, tak třeba v kopicentru, kde je prodají i po arších. Osobně zkoušeno.


  • 0

#5 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 29 září 2014 - 22:06:23

Ano, centrofix je reseni, ma sytou cern, ale tim neudela takove detaily, jako umoznuje ta tiskarna - zalezi jak veliky a slozity font. Jinak tusim nekdo delal digitalni negativ i na pauzovaci papir. Ten by mel delat rovnomernejsi cerne plochy, protoze je porovitejsi. Akorat na laserovce nevim jestli se teplotou nekrci. Na inkoustovce zase u velkych ploch se muze krcit vlhkem. Kazdopadne pak tisknout zrcadlove a prikladat potistenou stranou, protoze jinak se svetlo pres vlakna rozptyli.


  • 0

#6 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 30 září 2014 - 15:39:14

Ano, centrofix je reseni, ma sytou cern, ale tim neudela takove detaily, jako umoznuje ta tiskarna -

 

Nerozumíme si. Myslím to tak, že se motiv vytiskne na laserovce na fólii. A potom se černé plochy přetřou fixou a tím se ta černá "zlepší" protože bude jednolitá.

 

Zkušenost praví, moje zkušenost, že pauzovací papír laserovou tiskárnou projde bez potíží a nijak mu to neublíží.


  • 0

#7 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 30 září 2014 - 22:17:33

Velmi děkuji za poznatky. Vítězí potištěná folie či dvě s případnou pomocí centrofixu. To je super jednoduché řešení a sám bych na ně nepřišel.
  • 0

#8 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 1 říjen 2014 - 19:50:13

 

Ano, centrofix je reseni, ma sytou cern, ale tim neudela takove detaily, jako umoznuje ta tiskarna -

 

Nerozumíme si. Myslím to tak, že se motiv vytiskne na laserovce na fólii. A potom se černé plochy přetřou fixou a tím se ta černá "zlepší" protože bude jednolitá.

 

Zkušenost praví, moje zkušenost, že pauzovací papír laserovou tiskárnou projde bez potíží a nijak mu to neublíží.

 

Ale jo, tak jsem to chapal. Avsak tim centrofixem se musi dostat k okrajum bilych bismen (vytistenych na tiskarne). Zrejmne neni nutne ty okraje uplne presne kopirovat, nezkousel jsem to.


  • 0

#9 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 1 říjen 2014 - 19:55:26

Doporucuji knizecku "7*10 Klasicka fotografie v digitalnim veku". Je to velice vecne napsana knizecka, ktera se venuje prave digitalnim negativum a pak priprave vlastnich emulzi.

https://www.kosmas.c...igitalnim-veku/


  • 1

#10 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 2 říjen 2014 - 17:37:07


Ale jo, tak jsem to chapal. Avsak tim centrofixem se musi dostat k okrajum bilych bismen (vytistenych na tiskarne). Zrejmne neni nutne ty okraje uplne presne kopirovat, nezkousel jsem to.

 

 

Je to potřeba dotáhnout, ale z místa, kde fixa nemá být, se dá snadno odstranit. Ale je pravda, že to chci zkusit.


  • 0

#11 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 2 listopad 2014 - 15:20:49

Dlužím informaci jak jsem to nakonec udělal a jak to dopadlo. Jelikož jsem narychlo nesehnal folie, zkusil jsem si vytisknout několik normálních A4-ek s černým pozadím. Když jsem to zkoušel jen s jedním listem nebyl překvapivě problém s prosvítáním některých míst na černé ploše, ale písmo nebylo ostré. Mělo takový nepěkný ušmudlaný stín. Řekl bych, že to je způsobeno nižším krytím černé v okolí písmen. Když jsem dal dvě stránky na sebe, už to bylo přijatelné a obrysy velkých písmen byly relativně ostré (při velikosti tuším 14 nebo 16). U malých písmen se ale text stále trochu sléval. Při větší velikosti písma a stylu písma, který má větší mezery mezi jednotlivými písmeny, je uvedený postup v pohodě použitelný.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních