Přejít na obsah


Fotka

79. kopie filmu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 13 November 2014 - 16:24:37

Zdravím a pozdravuji,

 

zrovna dneska mi přišla cívka filmu a vypadá to, že nebyla asi nikdy promítaná, protože ještě voní vývojkou. Na štítku se píše o tom, že je to "79. barevná zvuková kopie" což celkem i chápu, ale nechápu tu řadovou číslovku.

 

Tak nějak předpokládám, že se z matričního filmu udělají kopie a z těch se pak dělají kopie pro zákazníky. Nebo tak podobně. Ale připadá mi divné, že by můj film byl až na 79. místě, čili, že by mezí ním a matričním filmem bylo 78 různých jiných kopií.

 

Z tohoto usuzuji, že se mýlím a proto se chci zeptat, jak to tedy je ve skutečnosti a co ta číslovka znamená :)


  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 November 2014 - 18:14:54

Je to kopie z matričního filmu s pořadovým číslem 79. Až takhle úplně jednoduše.


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 13 November 2014 - 18:25:20

Zjednosene:

Tocilo sa negativ, z negativu sa na print-film urobil pozitiv. Ten sa postrihal a povazoval sa za original. Z neho sa vyrobilo niekolko internegativov a z tych na print-film mnoho distribucnych kopii. Tie sa zvykli cislovat tak, aby bolo mozne vysledovat pripadnu chybu, ale samozrejme je to aj koli autorskym pravam. 79.-ta kopia je teda cislo, ktore nemusi ani nevyhnutne znamenat priamo poradove cislo.

Tomuto sposobu distribucie je ale dnes uz koniec. Kodak sa len nerad prizera na setrenie Hollywoodkych spolocnosti. Je jasne, ze pri vyrobe filmu je surovina iba nepatrnym nakladom. Vyhody digitalnej distribucie a koncu co i len jedneho nespoplatneneho prehratia filmu tu nebudeme rozoberat.

Iny vyrobca filmu vsak moze mat iny kluc k cislovaniu.


  • 0

#4 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 13 November 2014 - 20:53:02

Je to kopie z matričního filmu s pořadovým číslem 79. Až takhle úplně jednoduše.

 

Děkuji, to mne opravdu nenapadlo. Člověk se pořád učí :)


  • 0

#5 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 13 November 2014 - 20:57:39

Zjednosene:

Tocilo sa negativ, ....

 

Film je ORWO a zpracovali jej Filmové laboratoře, závod Gottwaldov, před dávnými a dávnými časy. Jestli s tím má Kodak něco společného nevím, ale možná jo, kdo ví.

 

O "autorských právech" v tom podání, které se dneska prosazuje se nechce bavit, protože se nechci rozčilovat a mluvit sprostě. Autoři si pochopitelně zaslouží odměnu za svojí práci, jako každý, ale dnešní stav je do nebe volající nespravedlnost...

 

No a raději dost, už se zase začínám čílit :-)


  • 0

#6 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,034

Publikováno 13 November 2014 - 22:06:48

 

Zjednosene:

Tocilo sa negativ, ....

 

Film je ORWO a zpracovali jej Filmové laboratoře, závod Gottwaldov, před dávnými a dávnými časy. Jestli s tím má Kodak něco společného nevím, ale možná jo, kdo ví.

 

O "autorských právech" v tom podání, které se dneska prosazuje se nechce bavit, protože se nechci rozčilovat a mluvit sprostě. Autoři si pochopitelně zaslouží odměnu za svojí práci, jako každý, ale dnešní stav je do nebe volající nespravedlnost...

 

No a raději dost, už se zase začínám čílit :smile:

 

Ano, ved vravim, cislovanie moze byt ine, moze a nemusi to znamenat vyslovene poradove cislo z prveho internegativu.

O ochrane autorskych prav si myslim svoje. Myslim, ze sa netykaju prav autorov. A dalej su v tejto podobe neudrzatelne. Myslim, ze cesta vyplacania autorov je nejako ako GooglePlay, alebo iTunes. Ved ono sa to vyvrbi.


  • 0

#7 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 November 2014 - 10:08:23

Je to vlastne počet evidovaných kópii, ktoré boli z tohto filmu urobené. Keďže v bývalej ČSSR bol film štátnym monopolom, dá sa povedať, že "amatérske" kópie existovať nemôžu. Je to vlastne to isté, ako keď fotograf urobí fotku na predaj a urobí z nej 10 číslovaných kópii.

 

Čo sa týka toho ORWA, bol to asi najrozšírenejší kopírovací materiál úzkeho filmu v Európe. Aj kópie profi filmov na 8, ktoré vydávali "západonemeké" firmy sú robené zväčša na ORWO, či už farba alebo čb, to isté ruské, napr. zajac. U nás sa spočiatku robilo na to, čo bolo k máni, mám filmy na Ferranii či Agfe, ale postupne sa prešlo výhradne na ORWO. To isté platí aj o 16mm filmoch.


  • 0

#8 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 14 November 2014 - 15:04:38

sokolvideo: to je také možné a celkem je to asi pravděpodobnější, než to, že se jedná o kopii 79. matričního filmu. Jen se mi nechce věřit, že mám takové štěstí a mám takto malé číslo kopie. Jedná se o naučný 16mm film pro školy a tak nějak předpokládám, že jich bylo vyrobeno mnoho.

 

Když o tom tak přemýšlím, je toto vysvětlení asi nejpravděpodobnější.

 

Každopádně díky všem za odpovědi :)


  • 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 November 2014 - 02:43:42

Tých matric mohlo byť viac, rovnakých, aby sa kopie narobili rýchlejšie, hlavne tie pre školy. Kopírovanie filmu je trochu iné ako kopírovanie DVD. Ak si človek kúpi kopírku DVD, tak spraví naraz trebárs 10 kusov, vo filmovej kopírke len jeden. Výnimkou boli kopírky na filmy 8mm, ktoré sa kopírovali a opticky rozmnožovali na film 32 mm, teda naraz sa robili štyri kópie.


  • 0

#10 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 15 November 2014 - 15:25:22

Asi by to chtělo někoho, kdo v laboratořích pracoval a tak bude vědět, jak to bylo ve skutečnosti. Tak nějak mi přišlo na mysl, že tu třeba na někoho takového narazím, ale ukazuje se, že asi ne. No nic, alespoň mám několik teorií :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních