Přejít na obsah


Fotka

Teplota lázní - všichni to víme, ale...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 listopad 2014 - 22:42:24

Dnes jsem zvětšoval z kinofilmů Acros. Byly nafotografované Leicou + Elmar 24/3.8 při jedné vycházce v průběhu cca 3 hodin. Jeden jsem vyvolal tak nějak "za pochodu" - vývojka (Rodinal 1+50) 20°C, ale s ostatními lázněmi (přerušení, ustalovač, praní) jsem si až takovou hlavu nedělal... Přerušoval jsem vodou, jaká zrovna tekla z vodovodu (teplota "tak nějak na prst"), ustalovač měl 25,6°C a nakonec se film pral ve vodě kolem 17°C. Prostě - není to mým zvykem, ale odflákl jsem to. Mezitím jsem dělal jiné věci a až tolik jsem se tomu nevěnoval.

Druhý film jsem vyvolal už "tak, jak se to má" a jak to dělám několik desetiletí.

Proč o tom tak zdlouhavě píšu...?

Z obou filmů jsem zvětšoval výřezy 20x30 ze zvětšení cca 50x60 - možná i o něco více. Při zaostřování (zvětšení na desku cca 16x + Micro Sight 25x = cca 400x) mě polévalo horko! Naprosto ZŘETELNĚ byl "odfláknutý" Acros DALEKO ZRNITĚJŠÍ, než "správně volaný". Asi by to šlo i změřit, ale co z toho, že?! Samozřejmě, na tom "horším", byly i lepší záběry, chacha ! 

Čekal bych to u "klasických" (kubických) emulzí, ale u Acrosu...??? Naštěstí Acrosovské "hrubé zrno", je furt hodně málo znatelné.

Omlouvám se, že zapleveluji, ale musel jsem se podělit. Profesionální slepota čas od času postihne každého.

 

 


  • 2

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 listopad 2014 - 16:37:35

Dnes dodělávka. Je to tak markantní, že to až zaráží... Ale na dobře volaném filmu a s použitím dělené expozice na pozitivu je extrémní množství informace. To snad opravdu umí jenom ten Acros.
  • 0

#3 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 23 listopad 2014 - 17:18:36

Co je v tvém pojetí "tak, jak se to má"?


  • 0

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 listopad 2014 - 17:44:57

Stejná teplota všech lázní...


  • 0

#5 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 listopad 2014 - 18:06:13

Vážený kolego, Pentaxisto, Váš poučný příspěvek dokazuje,že pečlivé ladění nástroje je základem dalšíhoúspěšného průběhu hry. Viruos s ledabyle naladěným instrumentem působí ještě více trapně,než diletant,uněhož máme tendenci k jisté toleranci.Fotografie je sdělení,promlouvající výhradně obrazem. Na nějaké
předem avizované cíleně manipulativní kecy okolo,(jak je dnes v tzv."Zatuchlé Kotlině" spíše pravidlem)se ve vyspělých kulturních destinacích opravdu nehraje. Skutečnost,že živořil na mříži kanálu horkovoduv bedně od televize a svůj jedinečný snímek, vyjmutý z přístroje,nalezeného v městském kontejneru, díkyzvrácené snaze o brutální mediální glorifikaci čehokoli,co je schopno upoutat pozornost apatického davunení fotografickou řečí,je výmětem marketingových manipulátorů, schopných vnést do obchodních nebes jižcokoli.Fotografuji jen a výhradně pro radost a potěšení,fotografování je pro mne stále více nákladnějšía přesto nevím důvod, proč nevyvíjet maximální snahu o kvalitní výsledek tak mnohoznačné a tak obtížně uchopitelné oblasti výrazového sdělení,jakou fotografie poskytuje. Záplava obrazů, jimž jsme nuceni po stále delší časový úsek našeho života vzdorovat, zcela převrátila estetiku a citlivost našeho vnímání.
Fotografie je průmyslový výrobek,který má hodnotu toaletního papíru, mizícího odpadním systémem potrubí
do žumpy pseudokultury. Pokud máme ještě schopnost něco pro vlastní potěšení vlastníma rukama a duchem tvořit, buďme touto skutečností svrchovaně naplněni a šťastni. Naše okolí nás stále více přesvědčuje o úspěších průmyslově prefabrikovaných stavech lidského vnímání, jako výsledek řízení "lidských strojů".
Přeji Vám klidný, ničím a zejména nikým neotrávený sklonek roku, s bohatě zdobeným stromkem plným darů
mrkví, jablek a jiné "chrupandy" pro zimou strádající zvířata. Těšte se ze svých aparátů, které mají veVašich rukou tu nesdělitelnou moc - zachytit světlo v uplývajícím čase. Váš "Starý Jezevec" Erik
  • 3

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 listopad 2014 - 20:20:50

Erik Kurach
Mám velmi podobné pocity...
Jenom se čas od času pozastavuji nad tím, že mě v posledních několika desetiletích již téměř nepopuzují lidé, kteří mají na všechno názor, točí kormidly a velkou část své životní energie věnují zvládání osobního stresu z nepochopení vlastní geniality. Že by u mě propukly naplno jevy provázející starobu? Nebo to tak "muší bejt"?

Asi má pravdu C.F.Gauss: většina radostí i strastí života se vejde na jeho křivku v rozmezí jedné směrodatné odchylky,  převážná většina v rozmezí odchylek dvou a prakticky vše se vejde do rozmezí odchylek tří. A tak je to i u mě: vesměs se nemám špatně, daří se a drobné karamboly nejsou významné. Čas od času je to buď fajn nebo naopak na pováženou, málokdy stojí všechno za prd nebo je naopak úžasné. Mimo křivku není nic! (Alespoň jsem se o tom nikdy nedověděl.) Co s tím nadělám...?  :???:

68% produkce mých fotografií je "průměrných" (nevyhazuji, ale že bych při pohledu na ně zažíval orgasmus...?!), do 95% produkce se vejde skoro vše a čas ukáže.  Pak následuje 99,7% a tu polovinu ze tří desetin procenta nejhorších ani nedávám vyprat - rovnou z ustalovače do koše. Vždycky se těším na zbylou polovinu tří desetin procenta těch, "za které dám ruku do ohně". Jsou! Jenže kolikrát nevím, které to přesně jsou... Masíruju si ego, že jsem šikula a současně koumám, kolik z toho je náhoda.

Ále co! Něco se už povedlo a čím déle budu cvakat obrázky a čvachtat papíry, "tím bude polovina ze tří desetin četnější. Nebo se pletu?

P.S. Z matematiky a statistiky jsem málokdy měl lepší známku než trojku... (A zase jsem v rozmezí jedné směrodatné odchylky :-P )  


  • 3

#7 Ciro

Ciro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 1

Publikováno 23 listopad 2014 - 22:53:26

Gauss bol génius a jeho krivka sa dá aplikovať na veľa vecí. Ale na fotky to ma zatiaľ nenapadlo! Pravda je, že na skúške zo "spracovania meraní" pred cca 25 rokmi som to mal tiež za 3, ale to je aj výsledkom toho, že sa vraj profesorovi na skúške nemá oponovať.


  • 0

#8 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 24 listopad 2014 - 07:42:08

hmmm...

68% produkce mých fotografií je "průměrných" (nevyhazuji, ale že bych při pohledu na ně zažíval orgasmus...?!)

já  mám asi tak  90% cvaků podprůměrných. 

a  při pohledu  ani na  těch  zbylých 10%  orgasmus ani náhodou,   péčko  ani  akty jsem  (bohužel) nikdy nefotil.


  • 2

#9 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 24 listopad 2014 - 10:28:36

hmmm...

68% produkce mých fotografií je "průměrných" (nevyhazuji, ale že bych při pohledu na ně zažíval orgasmus...?!)

já  mám asi tak  90% cvaků podprůměrných. 

a  při pohledu  ani na  těch  zbylých 10%  orgasmus ani náhodou,   péčko  ani  akty jsem  (bohužel) nikdy nefotil.

tak na teba treba aplikovat casove rady a snad tam nieco uvidis :)


  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 listopad 2014 - 11:26:50

samusko

Co jsou to "časové řady" ? Je to bolestivé? :-P


  • 0

#11 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 24 listopad 2014 - 11:45:42

samusko

Co jsou to "časové řady" ? Je to bolestivé? :-P

aplikovat gauss na fotografie je velmi demotivujuce, kedze primerna hodnota sa v mnozine hodnot nachadza najviac krat. to znamena ze najcastejsie odfotis primernu fotku a najcastejsie sa pozeras na prave tie priemerne.

 

Casove rady predpokladaju isty progres vo fotografickej tvorbe. preto je lepsie sa pozerat co som nafotil napriklad za posledneho pol roka a nie na cele casove obdobie. (casovy rad vs. gauss).

 

tymto sa ospravedlnujem zvysku osadenstva TK, ale v poslednom case si pod pojomom "model" nepredstavim nahu babu co idem fotit, ale Linearnu regresiu.


  • 0

#12 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 24 listopad 2014 - 13:09:14

hmmm...

68% produkce mých fotografií je "průměrných" (nevyhazuji, ale že bych při pohledu na ně zažíval orgasmus...?!)

já  mám asi tak  90% cvaků podprůměrných. 

a  při pohledu  ani na  těch  zbylých 10%  orgasmus ani náhodou,   péčko  ani  akty jsem  (bohužel) nikdy nefotil.

Problém vidím v nepřesnosti Tvých údajů.

Všimni si, že Pentaxista se pohybuje v řádech desetin, je možné že i setin, ale  pro zjednodušení tvrdě zaokrouhluje. Když se tedy ty údaje zpřesní 10x nebo dokonce 100x, to potom může už nějaké vzrušení vyvolat.


  • 0

#13 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 20 březen 2015 - 08:48:01

Ahoj,

 

nevim, je-li to spravne vlakno, ale nechce se mi kvuli tomu zakladat nove.

Mam problem s teplomerama, mam tri kusy a kazdej ukazuje jinak .. lita to 1-2 stupne, coz je pro vyvolani filmu sakra dost. Sehnal jsdem tedy digitalni teplomer pro mereni teploty pokrmu. http://www.zasilkovy...mer-343453.html Libi se mi, ze je digital, mel by byt presny, pak ma tu "tycku", ktera pujde bez problemu zasunout do tanku ...  Mam jedinou otazku, muzu to namocit do chemie? Material odhaduju na nejakej nerez.

 

Dik K.


  • 0

#14 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 20 březen 2015 - 08:54:49

bez problémů....  


  • 0

#15 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 20 březen 2015 - 16:25:48

Že je digitální ještě neznamená, že je přesný. Jen ti třeba ukáže nepřesný údaj v číslíčkách. Je kalibrovaný? Jakou má přesnost měření?


  • 0

#16 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 20 březen 2015 - 17:47:04

Před pár lety jsem koupil tři takovýhle http://www.ebay.co.u...=item3cf58d6cd5, měli mezi sebou rozdíl asi půl stupně. Za ten peníz jsem s něma spokojenej. Tři jsem měl také proto, abych měřil zvlášť ve vývojce, ustalovači a vodě ...


  • 0

#17 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 20 březen 2015 - 20:00:51

Taky ho mám, porovnával jsem ho s kalibrovaným teploměrem z laboratoře a je o 0,5°C mimo, což je za ty prachy super. Vím o tom a počítám vždy s tím 0,5°C a je to.


  • 0

#18 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 březen 2015 - 20:27:37

nestačí v podstatě jeden teploměr a podle něho se řídit, podle něho vyladit ten svůj proces? pak je přece jedno, jestli měří na desetinu přesně, nebo to utíká o 3/4 stupně


  • 0

#19 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 20 březen 2015 - 20:54:51

nestačí v podstatě jeden teploměr a podle něho se řídit, podle něho vyladit ten svůj proces? pak je přece jedno, jestli měří na desetinu přesně, nebo to utíká o 3/4 stupně

to je podle mě správnej přístup. Mam doma 5 rtuťovejch laboratorních teploměrů do 50 °C: tři rozměrově větší měřej +/- stejně se vzájemnou odchylkou odhadem tak 0,1 °C. Pak dva takový malý krátký mrzáčky, taky do + 50°C a ty měřej se vzájemnou odchylkou cca 0,5 °C, ale o 2 °C víc než ty velký teploměry :-) Všechny ty teploměry jsou kalibrovaný podle ČSN. Měřim vždycky jednim a tim samym teploměrem všechny lázně (samozřejmě s oplachem ...)


  • 0

#20 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 20 březen 2015 - 21:05:33

Pokud si nechám všechny lázně temperovat v nádobě velkého objemu tak je mám všechny o stejné teplotě a stačí mě změřit  jen jednu pro kontrolu zda mám vytemperováno na požadovanou teplotu. 

 

Já takhle postupuju a nemám problém s rozptylem teplot a lámání hlavy se srovnáváním různých teploměrů.


  • 0

#21 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 20 březen 2015 - 21:13:05

Já koupil v Letovicích oproti Vám asi takovej neprofi teploměr v domácích potřebách. 90kč. Je to potravinářskej a má výhodu, že když změřím vývojku, přerušovač , ustalovač tak s ním pak i naměřím teplotu usmažené kabanátky :-) Teď vážně. Je to kovovej kulatej teploměr , se kterým měřím 20 stupňů cca, na půl stupně nehraju. Funguje parádně má ručičku. Temperuju v umyvadle, ale obyčejně destilka v kanystru stejně uložená v botníku se vytemperuje na těch 20 stupňů sama a je to :-)


  • 0

#22 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 20 březen 2015 - 21:42:07

Ahoj,
 
nevim, je-li to spravne vlakno, ale nechce se mi kvuli tomu zakladat nove.
Mam problem s teplomerama, mam tri kusy a kazdej ukazuje jinak .. lita to 1-2 stupne, coz je pro vyvolani filmu sakra dost. Sehnal jsdem tedy digitalni teplomer pro mereni teploty pokrmu. http://www.zasilkovy...mer-343453.html Libi se mi, ze je digital, mel by byt presny, pak ma tu "tycku", ktera pujde bez problemu zasunout do tanku ...  Mam jedinou otazku, muzu to namocit do chemie? Material odhaduju na nejakej nerez.
 
Dik K.

Napriklad Ikea prodava za stejnou cenu tohle: http://m.ikea.com/cz...s/art/20103016/
A mas to i s casovacem :-)
  • 0

#23 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 20 březen 2015 - 23:52:47

...zismaria! Nedehonestujte analogovu fotografiu teplomermi s digitalnym ukazovatelom. To hadam nie je take narocne kupit si koli tak uslachtilej zabave dve presne a analogove pomocky. Expozimeter s rucickovym ukazaovatelom a Hg teplomer s presnostou na 1/10 stupna v predajni s laboratornym vybavenim. Stopky a vahy v druhom kroku.

Hg teplomer je urcite prenejsi.


  • 1

#24 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 21 březen 2015 - 04:37:27

keko: hg teploměr je lepší, o tom se nepřu, ale k čemu je dobrá ta přesnost, to jsem furt nepochopil. měl jsem takový ten digi, než mi přestal po asi dvou vyvolání fungovat. potřeboval jsem rychle něco najít, tak jsem někde doma vyškrábl obyčejný rtuťový cejchovaný po celym stupni a tahle náhrada mi vydržela do teď a nemám s tím problém. takže proč kupovat relativně drahý kalibrovaný teploměr s přesností na desetinu stupně, když podle mě stačí takovýhle obyčejný, který se buď najde a nebo stojí pár korun?


  • 0

#25 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 21 březen 2015 - 08:48:24

Na co teploměr? A proč měřit? Mám v bytě furt stejnou teplotu a lázně jsou tedy dlouhodobě furt stejně temperované. Používám jen vývojku a TF-2 bez přerušení a prací vodu odhadnu z baterie smočeným prstem. Kdo přerušuje vodou může si dopředu odlít do petky a nechat v bytě vytemperovat. Vyvolávám v kuchyni při běžném rodinném provozu a dcera mi ráda pomáhá. Manželka je zase šťastná, že se nezašívám v komoře. Nedělejte z toho zbytečnou vědu. Kdo má dobře nakrmený negativ má na obou koncích dost místa. Mírná chyba v čase nebo teplotě posune scénu jen trochu, takže na papír to v klidu dostanete. Tedy většinou ne úplně vše co na negativu je, ale to už je jiné téma.


  • 4

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 březen 2015 - 09:23:58

keko: hg teploměr je lepší, o tom se nepřu, ale k čemu je dobrá ta přesnost, to jsem furt nepochopil. měl jsem takový ten digi, než mi přestal po asi dvou vyvolání fungovat. potřeboval jsem rychle něco najít, tak jsem někde doma vyškrábl obyčejný rtuťový cejchovaný po celym stupni a tahle náhrada mi vydržela do teď a nemám s tím problém. takže proč kupovat relativně drahý kalibrovaný teploměr s přesností na desetinu stupně, když podle mě stačí takovýhle obyčejný, který se buď najde a nebo stojí pár korun?

V mojom pripade presnost pri vyvolavani negativov supluje chybajucu invenciu pri ich foteni :)

Ked doma najdes Hg teplomer, je lepsie, ako ho kupovat. ALe ked nemas, 450 CZK, ci 12€ nie je tak vela. Kalibrovany je uz tym, ze je na 0,1° presny, staci samozrejme aj liehovy a deleny na 0,5°.

Elektronicke teplomery maju kratku zivotnost a udrzovat ich v stave, ze sa da na ne spolahnut da viac prace, ako zastavit auto pri obchode s labo. pomockami cestou z prace.

Takze Hg na 0,1° bol v texte pouzity ako hyperbola, poukazujuca na nicotnost hladania ineho riesenia ...

Ked mas rozrobenu Diafine, staci vlastne na meranie teploty pravy ukazovak. No ale neodmeraj, ked mas dobry teplomer :)


  • 0

#27 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 březen 2015 - 09:27:03

Na co teploměr? A proč měřit? Mám v bytě furt stejnou teplotu a lázně jsou tedy dlouhodobě furt stejně temperované. Používám jen vývojku a TF-2 bez přerušení a prací vodu odhadnu z baterie smočeným prstem. Kdo přerušuje vodou může si dopředu odlít do petky a nechat v bytě vytemperovat. Vyvolávám v kuchyni při běžném rodinném provozu a dcera mi ráda pomáhá. Manželka je zase šťastná, že se nezašívám v komoře. Nedělejte z toho zbytečnou vědu. Kdo má dobře nakrmený negativ má na obou koncích dost místa. Mírná chyba v čase nebo teplotě posune scénu jen trochu, takže na papír to v klidu dostanete. Tedy většinou ne úplně vše co na negativu je, ale to už je jiné téma.

bzencaku .... kurna, ako to moze taky harcovnik napisat? Ako chces vplyvat na omladinu? Ved vies co nam tu za chvilu vypukne? Sodoma-Gomora! :)

Pre elevov fotografie: Ked to vies (umis), ani teplomer nepotrebujes.


  • 0

#28 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 21 březen 2015 - 10:16:16

keko ... právě že se snažím omladině vysvětlovat, že mnohé debaty o práci s filmem jsou až nechutně zavádějící svým důrazem na přehnanou přesnost. Zbytečná složitost je odrazující!  Kdysi jsem tu psal o tom kde má smysl něco měřit ve vztahu k míře chyby vzniklé bez a s měřením. 


  • 3

#29 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 21 březen 2015 - 11:46:50

Já používám zapichovací teploměr do roustbífu a taky to jde. Jen je potřeba dbát na hygienu aby nebyla mastnota z masa v lázních a naopak vývojka ve flákotě.

 

Těm co "temperujou prostředím" tiše závidím. My co jsme vybaveni lokálním plynovým topením značky WAW máme v zimě v bytě nižší teplotu jak venku a to i přesto že "topení" jede naplno. A ten plynoměr jak se vrtí...!


  • 0

#30 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 21 březen 2015 - 12:29:37

bzencak ma pravdu. ked som este robil farbu vtedy som potreboval JEDEN ortutovy teplomer. sem-tam este pouzivam pri vyuke, aby som ukazal mojim studentom ako treba odhadnut teplotu spravne pri cb procesoch.  druhy  merak, ktory je dobry mat po ruke Gossen Profisix s nadstavcami, alebo nieco podobne. a treti je hustomer - ak robite kolodiovy mokry proces.vsetko ostatne je len na paradu.


  • 0

#31 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 21 březen 2015 - 18:38:09

keď som bol o cca 45 rokov mladší, kúpil som si v obchode Foto-Kino liehový teplomer na meranie teploty vývojky a mám ho doteraz... Nikdy som ho pre istotu s ničím neporovnával, tak sa mi zdá stále rovnako presný a vyhovujúci :-) :-) 


  • 0

#32 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 21 březen 2015 - 20:25:59

mam miestecko kde maju polozene flase s chemiou a banadaska s destilkou presne 21°C.  A cistou nahodou je to v kupelni v najspodnejsej policke :) Jedine co meriam je teplota vody ktorou periem, nech film neuvarim


  • 0

#33 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 21 březen 2015 - 21:34:06

Napodobne. Jinak mam laboratorni teplomer (asi lihovy) a naprosto postacuje.
  • 0

#34 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 22 březen 2015 - 02:03:17

keko ... právě že se snažím omladině vysvětlovat, že mnohé debaty o práci s filmem jsou až nechutně zavádějící svým důrazem na přehnanou přesnost. Zbytečná složitost je odrazující!  Kdysi jsem tu psal o tom kde má smysl něco měřit ve vztahu k míře chyby vzniklé bez a s měřením. 

To si zas nemyslim. Nic netreba prehanat, ale 1 stupen uz dokaze urobit pomerne vela. Aspon ked sa pouziju papiere s pevnou gradaciou.

Ak mas vyvojku niekde rozrobenu, prosim, teplota v miesnosti dokaze udrzat teplotu vyvojky v predvidatelnom rozsahu. Ked priparvujes jednorazovy roztok z vody z vodovodu, pochybujem, ze ktokolvek dokaze namiesat pozadovanu teplotu iba podla prsta.

Riesenim by bolo mat nachystanu vodu v nadobe hned vedla ustalovaca, samozrejme.

Odkedy pouzivam teplomer, vysledky, aj ich konzistentnost sa rapidne zlepsili. Po rokoch rokucich mozem zodpovedne povedat, ze iba dve veliciny vo fotografii sa daju odmerat s temer 100% opakovatelnostou. Je to teplota ortutovym/liehovym teplomerom a cas (napr vyvolavania) pomocou akychkolvek stopiek, expozicnych hodin, budikov na mob telefone. Preco by som to nevyuzil vo svoj prospech, ked to nie je absolutne obtazujuce?


  • 1

#35 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 březen 2015 - 09:54:05

Keko, a ty miešaš "jednorázovku" vodou z vodovodu? Hm! Aj keď som ešte nepoužíval destilku na všetko, okrem prania, aj vtedy som mal na podobné účely pripravený liter-dva prevarenej vody spolu s vývojkami-ustaľovačom, takže aj vtedy mala vývojka rovnakú teplotu ako ostatné lázne. V poslednej dobe meram teplotu takmer každej vývojky, aj keď už som zistil, že na deväťdesiat percent má teplotu 22 stupňov, ostatné lázne nemeram, pretože majú rovnakú teplotu, praciu vodu odhadom.


  • 0

#36 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 22 březen 2015 - 11:39:45

Prevarenu vodu pouzivam iba na zasobne roztoky. A na zaverecny kupel s PhotoFlo.

Nech to znie cudne, pripravujem si roztoky na 20°C.

Kedze neverim na clumping, rozdiely +/-2°C medzi roztokmi tolerujem.

Momentalne pouzivam vyvojku Tanol 1+1+100. Teda 100 dielov vody z vodovodu 20°C. Je to vlastne moja priprava na Hypercat-HD. Tam pouzijem na zasobny roztok A propyleglykol (vobec po prvy krat).

V lete mavam zasobne roztoky aj 27°C(globalne oteplovanie). Ustalovac musim chladit. Nedam si nahovorit, ze niekto dobrovolne pri takej teplote spracvav CB filmy.

Farebne filmy vyvolavame pri teplote 38°C (Fuji Hunt NC), bielenie, ustalovanie i pranie potom 35°C. Verte mi vsetci, teplomer pozivam aspon raz tyzdenne.

Takze napr. ja som nikdy nemal to stastie hodit bobek na teplomer.


  • 0

#37 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 březen 2015 - 12:24:32

O farbe sa nebavíme, tam je to trochu iné, a tam ta teplota je podstatne dôležitejšia, samozrejme, u čb sa aj mne už stalo, že vývojka mala 26, tak som to radšej neriešil a počkal, až teplota poklesla, ale pri 22 vyvolávam bežne, a nevidím žiadny problém. Celý proces už mám prispôsobený tejto teplote.


  • 0

#38 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 březen 2015 - 08:50:24

Diky vsem ... 

 

beru si pouceni, zkusim porovnat muj teplomer s laboratornim, budu pak pocitat s odchylkou a hlavne ho budu pouzivat pro cely proces, popr. odladim ...

Pro velke zarputilce (a ze jich tu je ... a neni to zdrave!): Miluju analogovou fotku, ale nejsem extremista a tak se nestydim za pouziti digitalniho teplomeru pri vyvolavani ... neblaznete!!!! To se mam do komory i oblekat jak v 19. stoleti? Technika analogove fotografie je digitalem nenahraditelna, ale mereni teploty??? Cisilka jsou pro me prehlednejsi nez ne zcela dobre viditelna tekutina v normalnim teplomeru, rychleji reaguje na zmenu teploty a vleze se mi do tanku a koupil jsem ho v domacich potrebach, klasicky teplomer jsem u nas ve meste nesehnal ... proto ta volba. A neni to jedno?


  • 0

#39 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 březen 2015 - 11:58:30

Popmar
Nedurděte se! :smile: Skoro nikdo z nás neměří s přesností na setiny °C. Ale stačí nahlédnout do tabulek a zjistíte, že změna o 1 st. už představuje cca 10% vyvolávací doby. A to není zase tak málo...
A třeba jsou lidi, kteří dokážou teplotu odhadnout prstem... Matky u tělesné teploty svých potomků dokážou rozeznat 0,5-1°. Já u psa na čenichu také poznám, že má horečku. A také používám digiteploměr do masa (tzv. zapichovací lízátko). Pravda, sem-tam porovnám s kalibrovaným Hg laboratorním teploměrem, který měří naprosto přesně na 0,1°C.
  • 0

#40 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 březen 2015 - 12:28:04

Vážení kolegové, při osobní návštěvě praktického lékaře ( raději osobně upřednostňuji mnohem empatičtějšího veterinárního lékaře ), neočekávám stanovení teploty pouhým pohmatem vlastního čenichu........

S verdiktem: " Máte asi čtyřičítku, možná o chlup víc! " , bych se v daném okamžiku poměrně těžce vyrovnával. Proto k plné spokojenosti využívám po mnoho let rtuťové teploměry JOBO Color-Thermometer,

Cat. No. 3321 a KAISER Precision Thermometer Cat. No. K 4086. Jelikož jsou svým rozsahem a dklarovanou tolerancí v rozmezí  +/- 0,2°C předurčeny pro fotografické procesy, nepoužívám teploměr, který je určen k měření bazálních teplot opeřenců na grilu. Není k tomu žádný důvod, maso více než 25let nekonzumuji. Je vhodné zejména za větších rozdílů teploty okolí a stanovené teploty zpracovatelských lázní pro vyvolávání předem důkladně temperovat vyvolávací tank. Opomenutí zmíněného dílčího kroku v postupu přípravy na vyvolávání filmu může způsobit obtížně identifikovatelnou nerovnoměrnost výsledků, vlivem teplotní odchylky zpracovatelské lázně. Pohybovat se v neustálém kolotoči nahodilých experimentů je pouze vyhazováním peněz a drahocenného volného času, který můžeme racionálním postupem ušetřit.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 24 březen 2015 - 13:16:15

jezevec přežvýkavcem?   to jsou věci ....


  • 0

#42 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 24 březen 2015 - 14:00:17

Ty vado, koukám panáčci tady si nevážeji vyladěnýho procesu! To je život tedy :grin: Pro všechny koumaly nabízím - rozšiřtež řady uhloprinterů!!! Budete vděčně vzpomínat na robustní proces, kde se nedá nic moc rozvrtati nedodržením teploty. Vrhněte se na půdu nejistoty! Kdy hraje roli 1000+1 věc. Pro koumáky to bude celoživotní tápání v neznámu, bez pevného bodu v dohledu. Uvědomíte si, jak moc a moc věcí je v klasickém procesu svázáno, kolik náhod zkroceno a budete si ho vážit. Jako ve zlém snu budete vychytávat mouchy, jednu po druhé a nebudete nikdy mít nedostatek negativů - jeden pozitiv vám zabere roky zkoumání!!! Budete si moci teplotu odhadovat, měřit, až zjistíte, že v tom momentě kdy jste tak pečlivě/nepečlivě měřili teplotu hrála nejvíc rychlost schnutí... a obráceně a ještě miliarda věcí navíc!!!   :grin: Jak rád si občas vyvolám klasickou fotečku a jsem vždy unešen snadností a nenáchylností na chyby. Jak mě to vede vše za ruku a pokaždé mi dá přijatelný výsledek. Chci jinou gradaci - vyměním filtr a hotovo. Nemusím hlídat vlhkost vzduchu v temné komoře. Nádhera... Avšak poté se znovu vrhám do uhlotiskového běsnění, zuby zaťaté, pevný pohled do budoucna, tam někam dál, do Valhaly krásných uhlotiskových pozitivů bez jediného kazu, s totálně všude přichyceným obrazem na parádně tlusté, povrch bavlněného papíru kopírující a na pohled průzračně lahodné želatiny (utvrzené tak, že neodplave spolu s neexponovaným uhlím). Uff... mohl bych psát ještě dlouho, nějak mě přepadla bledá závist nad tím, co všechno si klasičtí temnokomorníci mohou dovolit a jak mají jednoduchý život :grin:


  • 3

#43 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 5 říjen 2015 - 18:43:50

Mě bych dotaz ohledně temperování...

 

Spousta lidí řeší, jak zahřívat vývojku na 20 stupňů....já řeším opak.

V paneláku mám teď tak 23 a z vodovodu mi teče 21,5....jak rozumně připravit vývojku (rodinal)?

Lavor s vodou a ledem?

Nebo přepočítat čas? Tam bych se asi dostal k hodně nízkým časům, nevím, jestli je to problém.

 

Díky za odpověď.


  • 0

#44 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 5 říjen 2015 - 18:57:53

Mě bych dotaz ohledně temperování...
 
Spousta lidí řeší, jak zahřívat vývojku na 20 stupňů....já řeším opak.
V paneláku mám teď tak 23 a z vodovodu mi teče 21,5....jak rozumně připravit vývojku (rodinal)?
Lavor s vodou a ledem?
Nebo přepočítat čas? Tam bych se asi dostal k hodně nízkým časům, nevím, jestli je to problém.
 
Díky za odpověď.


Ahoj,dolu temperuju taky vodou z vodovodu a totalne studenou,pak je to OK a presne 20. To ti fakt tece min.21 stupnu? Pak nezbyva nic nez jak pises led,popr. na chvilku do lednice.
  • 0

#45 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 5 říjen 2015 - 19:18:02

Bohužel, z vodovodu nic studenějšího nedostanu (leda bych čekal, až se ochladí :) )

Když dám do lednice tank s cívkou a filmem a nádobu s vývojkou, co se zbytkem chemie? Můžou další lázně mít o 2 až tři stupně více?

 

Sice se můžu učit stylem pokus-omyl, ale moc času na focení není a když už se mi podaří expozice, nerad bych to zbytečně kazil pokusama :) Tak se raději zeptám...


  • 0

#46 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 5 říjen 2015 - 19:23:52

Bohužel, z vodovodu nic studenějšího nedostanu (leda bych čekal, až se ochladí :) )
Když dám do lednice tank s cívkou a filmem a nádobu s vývojkou, co se zbytkem chemie? Můžou další lázně mít o 2 až tři stupně více?
 
Sice se můžu učit stylem pokus-omyl, ale moc času na focení není a když už se mi podaří expozice, nerad bych to zbytečně kazil pokusama :) Tak se raději zeptám...


Tank nemusíš,jen chemky. Ja mam v lednici jen vyvojku namichanou.Vše ostatní namíchám třeba 2 hoďky před vyvoláváním,pak změřím a popř.temperuji.A ten čas...ten taky nemám:-) u přerušovače a ustalovače jsem kolem 20,5 až 21 stupňů a zatím se mi to nikterak nevymstilo:-)
  • 0

#47 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 říjen 2015 - 19:38:25

Teplota CB chemie 23°C je uplne vporiadku, treba iba upravit dlzku vyvolavania. Ta by vsak nemal byt kratsia ako 6min, pokial vyvolavas v preklapacej vyvojnici.

Pre hruby prepocet casov y mohli sluzit tabulky ako je tato:

http://www.kodak.com...s/faq0034.shtml


  • 1

#48 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 5 říjen 2015 - 20:02:27

Teplota CB chemie 23°C je uplne vporiadku, treba iba upravit dlzku vyvolavania. Ta by vsak nemal byt kratsia ako 6min, pokial vyvolavas v preklapacej vyvojnici.

Pre hruby prepocet casov y mohli sluzit tabulky ako je tato:

http://www.kodak.com...s/faq0034.shtml

 

Teď jsem si našel nějakou tabulku od Ilfordu a stejně jako v odkazu je uvedena pro 22°C délka vyvolávání 6:30. Tak to zkusím.

Včera jsem vyvolával, vývojku jsem měl z lednice lehce pod 20°C, ale tank a zbytek chemie měl pokojovou těch 23°C. Volal jsem 8 minut, ale negativy byly převyvolané, bohužel už jsem si pak teplotu nezměřil.

Zkusím tedy kratší čas.


  • 0

#49 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 5 říjen 2015 - 20:07:17

Teplota CB chemie 23°C je uplne vporiadku, treba iba upravit dlzku vyvolavania. Ta by vsak nemal byt kratsia ako 6min, pokial vyvolavas v preklapacej vyvojnici.
Pre hruby prepocet casov y mohli sluzit tabulky ako je tato:
http://www.kodak.com...s/faq0034.shtml

 
Teď jsem si našel nějakou tabulku od Ilfordu a stejně jako v odkazu je uvedena pro 22°C délka vyvolávání 6:30. Tak to zkusím.
Včera jsem vyvolával, vývojku jsem měl z lednice lehce pod 20°C, ale tank a zbytek chemie měl pokojovou těch 23°C. Volal jsem 8 minut, ale negativy byly převyvolané, bohužel už jsem si pak teplotu nezměřil.
Zkusím tedy kratší čas.

Používám Massive DevChart,neboť jsem začátečník a hází mi to na trix 400 v D76 1+0, 6:45 minut, Ilford film pak rovných 7 minut.
  • 0

#50 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 5 říjen 2015 - 20:08:42

Při 20 stupních jsem zapomněl:-)Takto vyvolány 3 filmy a vše OK.Tak držím palec!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních