Přejít na obsah


Fotka

Jak likvidovat Foma sepia toner

foma sepia toner odstraneni likvidace

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 27 listopad 2014 - 11:38:09

Zdravim,

chystam se dnes do sberneho dvoru s pozitivni fomackou vyvojkou a fomafixem. Mam i nejake stare fomacke sepia tonery - redene dvouslozkove roztoky. Vite nekdo kam s tim? Nejsem si jist, zda jsem nekde necetl, ze alespon jeden z nich lze primichat do vyvojky (na ucely likvidace). Nic jsem o tom zde nenasel a bezpecnostni list od Fomy jen rika, ze "koncentrat likvidovat prostrednictvim opravnene organizace". Pokud to mam list do kanalu, treba pomuze nejaka ta neutralizace (se starym prerusovacem apod.).

Take mam stary belici roztok z bromolejovych pokusu, predpkladam, ze se muze jednat o totez, co ma sepia toner.

V chemii se nevyznam, proto budu rad za napady, diky!


  • 0

#2 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 27 listopad 2014 - 14:26:06

Nápad mám :)
Odnes to do sběrného dvora všechno, oni si s tím nějak poradí.
  • 0

#3 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 27 listopad 2014 - 15:38:01

Je to reseni, ale pro mne slozitejsi. Rad bych to slil do jedne vetsi nadoby, nez nosit 20 PETek. A tak slevam co k sobe patri uz doma.


  • 0

#4 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 listopad 2014 - 17:18:39

vyvojku s ustalovacem muzes bez obav lit do zachodu, idealne predem smichane a samozrejme uz redene, proto se pise o tom koncentratu. Jedine co je zivotnimu prostredi nebezpecne je metol a hydrochinon ve vyvojce, nicmene je to v takove koncentraci, ze tableta z mycky udela vetsi paseku... 

co se belice tyce, tak ten likvidovat ekologicky a ten toner na tom zrejme pude podobne. Jestli znas slozeni a muzes mi ho napsat, muzu se ti zkusit zeptat... 


  • 0

#5 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 27 listopad 2014 - 17:23:53

jak ten toner funguje? Nikdy jsem s tim nedělal. Ale koukal jsem, že roztok A je červená krevní sůl, kterážto je oxidační činidlo a rozpouští stříbro. Takže se nejdřiv použije na nějaký zeslabení? Roztok B obsahuje thiomočovinu v bazickym prostředí, která je potom donorem sulfidovejch iontů a vzniká sraženina sulfidu stříbrnýho, která propujčuje to zbarvení? Nevim... Jinak bych, jak píše výš Pavel_P, vývojku i ustalovač vylil do hajzlu, pokud toho neni 20 litrů. tak to i dělám. A nebál bych se řádně zředěnej roztok A z toneru poslat  po chvíli za nima. Je tam jen červená krevní sůl, která nijak zásadně nebezpečná ničemu neni (jen asi nemíchat s kyselinou). Jedině thimočovina v roztoku B toho toneru si asi zaslouží ten sběrnej dvůr...


  • 0

#6 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 27 listopad 2014 - 20:55:41

Krevni sul je jedovata.
  • 0

#7 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 27 listopad 2014 - 21:09:08

Krevni sul je jedovata.

 

To si nejsem jistý. Našel jsem třeba toto :

 

>Identifikace nebezpečnosti:

>2.1 Klasifikace látky nebo směsi

>Podle směrnice (ES) č. 1272/2008 není nebezpečnou látkou ani směsí.

>Klasifikace podle směrnic EU 67/548/EHS nebo 1999/45/ES

>Uvolňuje vysoce toxický plyn při styku s kyselinami.

 

Což dle mého znamená, že jedovatá není, jen není dobrý nápad do ní vlévat kyselinu. Ale pokud je to jinak, rád se nechám přesvědčit, jsem v oboru chemie naprostý laik.


  • 0

#8 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 27 listopad 2014 - 21:42:41

Ja uz nechci lit chemii do zachodu. Nerozumim tomu, proc napr. takovy ustalovac, po kterem mne boli hlava a je drazdivy, by mel byt prirode lhostejny.

 

Jinak moc nerozumim, co oni v tech sbernych dvorech s tou chemii delaji, kdyz jim nijak nezalezi na popisu, co je uvnitr PETky. Odevzdam chlorid zelezity, z vyroby plosnych spoju, vyvojku, ustalovac, stary fridex.. to jako slijou do jedne kade a resi pouze vysledne pH.. :-) Prece kazda sloucenina musi mit specifickou likvidaci, neni tomu tak?


  • 0

#9 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 listopad 2014 - 21:57:23

Jestli ti je nepříjemný (mně také) tak si zde na temné najdi ustalovač TF2. Musíš si ho tedy sám umíchat, ale neboj, jestli zvládneš umíchat vajíčka, zvládneš i toto :)

Fomafix obsahuje thiosíran amonný a to z 99ti procent, zbytek je jen úprava PH a konzervanty (stejné jako v potravinářství) 

Mno a thiosíran amonný se používá mimo jiné jako hnojivo. 


  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 listopad 2014 - 22:19:44

A co ty sloučeniny stříbra? Ty jsou co vím jedovatý (narozdíl od kovového Ag).

 

Čerstvý ustalovač je vcelku neškodný (protože všechno ve větším než malém množství není nezávadné, on i takový kyslík je jedovatý a nemusejí být ani tři pohromadě).


  • 0

#11 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 27 listopad 2014 - 22:37:15

O té jedovatosti si musím něco najít, nejsem si jistý.. Nicméně stříbra se dá "zbavit" zinkem, 5g na litr a pak se na dně vysráží zinek a stříbro. Když se zmíněná sraženina pročistí kyselinou sírovou, máme pár gramů čistého stříbra a můžeme kolem té malé hromádečky tančit válečné tance :) To už je ale opravdu úplně jiná písnička :)


  • 1

#12 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 28 listopad 2014 - 16:27:14

Tak jestli nakonec nebude nejlepší řešení slejt to všecko do jednoho džberu a dát to jako mix do toho sběrnýho dvora... Já bych to tak nakonec asi stejně udělal :-) Ale v razení ostatním jsem vždycky mnohem opatrnější... Takže nejprve zkusit s menšim množstvim, postupně vývojka+ustalovač a do toho toner mix A+B. A když nedojde k výbuchu, nebo vývoji oblaků toxickejch plynů :-D tak bych to udělal i se zbytkem - možná venku na vzduchu...


  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 28 listopad 2014 - 17:18:09

Oni to sice vemou,budou chtít za to zaplatit.


  • -1

#14 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 28 listopad 2014 - 22:43:23

Když už tady někdo mínusuje tak by měl vědět že když dneska odevzdáváte jakoukoli chemii tak je to bráno jako nebezpečnej odpad a musíte za uložení či likvidaci zaplatit.


  • 1

#15 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 listopad 2014 - 07:51:48

Lide temný, minusujme :mrgreen:


  • 0

#16 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 29 listopad 2014 - 09:52:15

Oni to sice vemou,budou chtít za to zaplatit.

Ne, nic nechteli zaplatit. Ptali se jen, zda se tim zivim, pokud by to bylo komercni pouziti, mozna by platit chteli. Odevzdaval jsem cca 15 litru vyvojky a ustalovace, takze znacne mnozstvi.

Jak je to obecne v praxi nevim, ale vyzadovat placeni za odevzdavani nebezpecneho odpadu je pro mne kontraproduktivni, z ekologickeho hlediska, obzvlast pak v CR (tak jaksi nam, v prumeru, chybi civilizovanost, zkuste se projit primestskym lesikem a nepolamat nohy v pneumatikach atd.), "motivuje" lidi lit sajrajty (motorovy olej a spol) do kanalu. Veskere likvidacni naklady by se dle meho nazoru mely platit pri koupi, jak tomu je uz leta u elektroniky (jak tomu je, nevim, asi u chemie se to neresi).

Timto se nijak nevyjadruji ke skodlivosti fotochemie.


  • 1

#17 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 29 listopad 2014 - 12:25:43

Co mě říkali fotografové když se toho zbavovali že za to museli zaplatit,byli to profíci co toho měli hodně.Ploci ploci tomu už není pomoci,to bude asi o nějaké nemoci......


  • -1

#18 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 listopad 2014 - 15:14:11

Ty tady házíš nějaký jako údaje z doslechu. Alespoň si to nejprve ověř. Běžný odběr je zdarma.


  • 0

#19 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 29 listopad 2014 - 15:54:31

Co mě říkali fotografové když se toho zbavovali že za to museli zaplatit,byli to profíci co toho měli hodně.Ploci ploci tomu už není pomoci,to bude asi o nějaké nemoci......

Je to mnohem jedndussi. Jsi debil. Na rozdil od ostatnich to tu povazuji za natolik ztracene dik podivnym existencim luboszzovitym, zuzlonovitym, ze to klidne napisu ve stylu Ovara I. slunce naseho jasneho.
  • 4

#20 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 29 listopad 2014 - 17:15:47

 

Co mě říkali fotografové když se toho zbavovali že za to museli zaplatit,byli to profíci co toho měli hodně.Ploci ploci tomu už není pomoci,to bude asi o nějaké nemoci......

Je to mnohem jedndussi. Jsi debil. Na rozdil od ostatnich to tu povazuji za natolik ztracene dik podivnym existencim luboszzovitym, zuzlonovitym, ze to klidne napisu ve stylu Ovara I. slunce naseho jasneho.

 

Jo s tim se dá souhlasit. Jakoukoliv debatu je schopnej Luboszz zahlušit nějakym nesmyslnym irelevantnim plkem. Taky mam na něj dlouho spadeno, ale po tom, co jsem mu kdysi už napsal to samý, totiž že je debil, našel jsem najednou v sobě dostatek morální síly zcela ty jeho nesmysly ignorovat.

 

A jak to teda dopadlo sa tim fomatonerem, lola? Odevzdáno separátně, nebo nějaký slejvání, nebo jiná manipulace?


  • 3

#21 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 listopad 2014 - 17:56:08

Když už tady někdo mínusuje tak by měl vědět že když dneska odevzdáváte jakoukoli chemii tak je to bráno jako nebezpečnej odpad a musíte za uložení či likvidaci zaplatit.

 

uživatelé mínusují, protože víc jak polovina rad je zavádějící nebo přímo chybná (nemusím chodit daleko, hned vedle rada ohledně předsádek na Flexaretu - "větší" předsádka s hranolem patří na hledáčkový objektiv, ne dolů).

 

Osobně po mě ve sběrném dvoře taktéž NIKDY nic platit nechtěli.


  • 1

#22 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 29 listopad 2014 - 20:36:20

Možná že pravda bude někde uprostřed nemusí to být všude stejné,u nás se za uložení suti na skládku taky neplatilo ted už se platí.Za uložení eternitu či staré lepenky je příplatek,některý vyhlášky si město může upravovat se na to ještě zeptám.


  • 2

#23 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 30 listopad 2014 - 10:46:29

Dovodom k matucim informaciam moze byt skutocnost, ze si "povinna osoba" potrebuje obstarat povolenie pre nakladanie s nebezpacnym odpadom, zmluvu s firmou, ktora ma povolenie na preparvu a likvidaciu skodlivin, musi viest evidenciu skodlivin a v neposlednom rade platit za ich odovoz a likvidaciu. Povinnost vznika od urciteho objemu. Zakon ako taky sice plati pre "podnikatela", ale ak sa satnoveny objem prekroci, potom plati pre kohokolvek.

Tento zakon je natolko nezmyselny, ze umoznuje rozne bizarne situacie: vznik ekoporadenskych firiem, ktore zatriedia odpad, vedu zakladnu dokumentacou, informuju o novinkach v zakonoch o odpadoch, robia rocne vykazy. Ale to si radi zaplatime, mame inych starosti dost. Za par € mame dokonca "ekoligicky" ciste svedomie, pretoze odpad odovzdavame. A platime.

Tu treba asi dat hrubu deliacu ciaru, pretoze vznik nebezpecneho odpadu je sprievodny jav cinnosti, ktorou sa zivime (krmime nenasytny stat). Mame ICO a nasli sme sa v definicii "povinna osoba". Ak by sme boli zaujmove zdruzenie, ktore negeneruje zisk, ale prekrocili by sme prah (radovo okolo 100kg/rok), som si temer isty, ze sa stavame povinnou osobou rovnako. Davam do protivahy tu skutocnost, ze objem vody z automatickej pracky jednej rodiny predstavuje niekolko ton rocne.

Ak zberny dvor prevadzkuje obec/mesto, potom si o jeho bezplatnom chode nerobim velke iluzie. Obce trpia nedostatkom penazi a z cinnosti, ktora na chod peniaze potrebuje sa razom moze stat cinnost, ktora peniaze prinasa. No co by ste si ako starosta vybrali. (Osparvedlnujem sa tymto vsetkym sparvnackym starostom.)

Nie som chemik, preto s otvorenymi ustami hlcem vsetky informacie od mudrejsich. Posledne vyznamne skolenie som absolvoval clovekom z Kodaku. Viem, on vlastne hajil svoje vyrobky, ktorych pouzitim priamo vznika ekozataz... Ale pohlad z druje strany rieky: Male (profesionalne) laboratorium v dome, kde na prvom a druhom poschodi ziju spolu 4 rodiny spolu vyprodukuju neutralny a okologicky nezatazujici odpad. Staci iba pockat, kym chemia vychladne a vytazit sa co mozno najviac striebra. Striebro sice nepredstavuje ziaden zavazny problem, je ho ale skoda.

Bolo by hlupe prehliadat, ze nasa planeta ma uz plne zuby nezodpovednho sparvania cloveka. Preto tlieskam i tej omrvinke, ktorou niekto prispeje odovzdanim chemie z domaceho zvacsovania. Iba ze vidim, ako velmi nezodpovedne sa spravaju vlady ekonomicky vyspelych krajin a zaroven tusim, co sa s odovzdanou chemiou deje. Mam na mysli znamu skutocnost s kalovou jamou v Ostrave. Prisla velka voda a bolo po probleme. Takto kulantne sa to riesi vsade.

Niektre odpady nie je vhodne miesat pred odovzdanim. Napriklad cervena krvna sol a kyselina reaguju za vyvoja velmi jedovateho plynu. Pozor na to.


  • 1

#24 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 30 listopad 2014 - 23:13:47

Chlapi, nervete si vlasy, nadavat si do debilu snad nemame zapotrebi. Informace s placenim nemusi byt uplne vycucana z prstu, pred lety stryc si stezoval, ze po nem nekde chteli zaplatit odevzdani zbytku kyseliny sirove (do akumulatoru) k neutralizaci. Samozrejmne k vyrokum je vzdy zadouci napsat "slysel jsem", "z mych zkusenosti", "hadam", "myslim si" atd. pomaha to udelat si spravny obraz.

 

Toner jsem jeste neodevzdal, asi dojedu (naredim a vyuziji/zestarnu, bohuzel naredeny roztok ma zivotnost jen tyden) cele baleni a pak to separatne odevzdam.

 

Ve sbernem dvoru nijak neresili, co je to za chemie, zda ma popisky, bylo to jen "..chemie? Tu postavte tam do rohu".

 

Keko, muzeme se bavit jaka je optimalni mira byrokracie a monitoringu, ale ze to tak v principu funguje je prece spravne, jak jinak pohlidat, ze to nejaky sber nelije nakonec do kanalu a tak. Take nic nevidim spatneho na rozdeleni na komercni/nadprumerne a nekomercni vyuziti.

 

Muze se stat, ze sberna nemusi fungovat tak, jako ma. Ale to neznamena, ze bych ji nemel pouzivat. A nejde jen o me svedomi. I kdyby to vylili do kanalu, stejne jako bych to vylil ja, prinejmensim porad davam najevo, ze tenhle problem existuje, ze lidi produkuji takovy a makovy odpad a stoji za jeho profesionalni likvidaci, a casem pak tu sbernu mozna nekdo napravi / vylepsi atd. Pokud u toho mavneme rukou, protoze budeme predpokladat ze oni to lijou do kanalu, nikam se nepohnem.. :-)

 

Co se tyce pracek.. opet to neni pro mne logicky argument, ze chovam-li se pro prirodu zatezove ve veci A, automaticky bych se mel chovat zatezove ve veci B, protoze jinak se chovam "nekonzistentne".. :-)

 

Opet zduraznuji, ze nevim, jake ekologicke opodstatneni ma odevzdavani teto chemie - Pavel_P neni jediny, kdo se vyjadruje, ze male, takze verim, na druhou stranu do toho sberneho dvora jezdim obcas tak nebo tak, nemam problem jednou za rok, dva jim tam prihodit i tu chemii.


  • 0

#25 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 30 listopad 2014 - 23:31:41

Jo a jeste si vzpominam na jeden rozhovor (audio, formou podcastu) se sefem Illfordu. Vedl ho clovek z nejakeho fotoklubu v Anglii a posledni otazka znela, co my, konzumenti/zakaznici, muzeme udelat, aby fotomaterialy byly cenove pristupnejsi, protoze pro amaterske pouziti nejsou uz dnes nejlevnejsi. Dale rozvinul myslenku, zda by nestalo za to vytvorit sit odevzdavani vycerpaneho ustalovace, jelikoz je to stribro, ktere nejvice stoupa na cene. Sef Ilfordu to ale slusne smetl ze stolu, rikal, ze cena stribra je jednim z mnoha vyrobnich nakladu a dal najevo, ze o to nestoji. Coz je pochopitelne, ze Ilford radeji stribro koupi na jednom miste, nezli ho svazet po nejake siti, asi by se to financne nevyplatilo.

Co jsem slysel, stribro se ziskavalo kdysi z rentgenovych filmu v nemocnicich, jinak se s tim nikdo neobtezuje.

Likvidace chemie doma (myslim neutralizace, ne pouhe vylivani) bude vzdy rada pro mensinovou cast fotokomorniku, vetsina se s tim nebude chtit parat nebo nema na to dostatecne zkusenosti s chemii (je stale jednodussi rozmichat vyvojku, nez-li merit pH, shanet/vazit chemii atd.).


  • 0

#26 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 prosinec 2014 - 10:27:35

proti tomu, že někdo likviduje fotochemii ve sběrnym dvoře samozřejmě nelze říct ani popel, je to chválihodnej počin. Je jen votázkou nakolik je nutnej, nebo racionální. Samozřejmě jsou látky, který je líp likvidovat, než lejt do kanálu. Když se mi náhodou vyskytne doma něco takovýho, taky to raděj vezmu do práce a přihodim k odpadu na profi likvidaci. Pak je ovšem spousta věcí, který podle mě ničemu nevaděj. Typicky je to omezený množství vodnejch roztoků kyselin a zásad a běžný anorganický soli. Nelil bych tam soli těžkejch kovů, nebo prostě obecně to co je jedovatý, ale to bejvá napsaný a snad každej to chápe. Obecně, když nevíte, tak raděj ten sběrnej dvůr. Sám za sebe bych se nebál vylejt tu žlutou hrevní sůl, dobře naředěnou a žádný kyseliny :-) Taky tu trochu vývojky a ustalovače, co použiju. Když si představim co se kde jinde vyleje za hrůzy - je to jako nejíst fazole, abych neprděl a nepřispíval ke skleníkovýmu efektu, zatimco v Číně vypouštej každou vteřinu do vzduchu miliony tun yperitu :-D Tu thiomočovinu bych asi i já vzal na likvidaci. Co se stříbrem? nevim jistě, řekl bych že v tom množství moc nevadí. Je to sice těžkej kov, ale ušlechtilej a v kovový formě ne moc reaktivní. Soli jsou mírný oxidační činidlo a asi se rychle zoxidujou na kovový stříbro, popřípadě zreaguje se sirnejma látkama na totálně nerozpustnej sulfid. Na druhou stranu je antiseptický, tak aby nedělalo neplechu v ČOVce.

Je to, asi jako se všim, jenom otázka míry v konkrétnim případě. Málo nemusí bejt vůbec žádnej problém, hodně muže bejt ekologická katastrofa; ale co je málo a co hodně...


  • 0

#27 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 prosinec 2014 - 10:56:52

ještě jenom aby bylo jasno, jak jsem to myslel s tou mírou, je samozřejmě v nejlepšim pořádku chránit přírodu, ale porovnejme naše starosti s ustalovačem s obrázkama z tý Číny. Neřikám, že když je někdo takovej dobytek, že my musíme taky. Jen chci podotknout, že škodlivost některý chemie v tomhle množstí je diskutabilní a příroda/ČOV si s tim hravě poradí.


  • 0

#28 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 1 prosinec 2014 - 13:10:27

A prave proto, ze uz nekdo dela v Cine zverstva na prirode, ja budu chodit do sberneho dvoru!!! :-)


  • 2

#29 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 1 prosinec 2014 - 20:09:43

Já nejsem napojen na veřejnou kanalizaci. Mám vlastní ČOV a při mém průtoku se "kroutím" při představě co musela chuděra zpracovat z pitomé myčky na nádobí. Stačí se podívat co to dělá s nádobím.
Tak fotochemii jedině do sběrného dvora. Zatím jsem tam nikdy neplatil. Ovšem to bylo ve městě,kam jsem to svážel než jsem se přestěhoval na vesnici. Ale i tady jednou ročně pořádají svoz a bez problému se toho zdarma zbavuji.
  • 0

#30 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 prosinec 2014 - 20:47:22

No právě, taky nejsme napojený, ona velká čov si poradí s kdečím, ale u mě na zahradě se to nemá s čím rozředit.

 

A ve škole jsem si všimnul že pod stolem jsou dva kanystry - na použitej ustalovač a na použitou vývojku.


  • 0

#31 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 1 prosinec 2014 - 22:07:38

U nas je to inak. Vo farebnej vyvojke ziju riasy. V bieliacom ustalovaci ziju riasy. V stabilikoch ziju riasy. Skratka nie su dostatocne informovane. :)


  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 1 prosinec 2014 - 22:11:24

Tak zrovna řasy nejsou tím nejlepším ukazatelem. Umí dobře využít dusíkaté látky a velmi živě si vzpomínám, jak nejen díky staré Tesle byla u nás řeka jak duha, ryba žádná, řas habakuk...


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních