Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Minolta Hi-Matic F - oprava napájení.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 koudelka

koudelka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2014 - 21:59:52

Zdravím.

Jsem nový majitel tohoto foťáčku, ale bohužel nefunkčního...

Chtěl bych Vás požádat o radu...jak nastavit / vyměnit černý napájecí drátek? Vlivem oxidace došlo k uvolnění drátku od bateriového kontaktu. Chtěl jsem ho naletovat zpět, ale při pokusu o odizolování se zkrátil tak, že už na kontakt nedosáhne a nastavit ho je v těsném prostoru foťáku problém... jak moc je složité demontovat mechanismus pro natahování závěrky? Myslím si, že bych získal více místa a mohl drátek nastavit. Máte někdo podobnou zkušenost?

Moc děkuji za odpověď. 


  • 0

#2 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 prosinec 2014 - 16:45:51

Mechanismus pro natahování závěrky demontovat nemusíš. Stačí demontovat sestavu objektivu se závěrkou na destičce. To znamená odlepit polepy a povolit čtyři šroubky. Fotky jak se to dělá najdeš na netu. Ale myslím že nebude potřeba ani to. Jestli si to dobře pamatuju, tak druhý konec toho černého drátku je připájený někde pod horním krytem. Zjistíš zataháním za něj. Ten druhý konec odpájíš, spojíš se začátkem nového drátku, protáhneš potřebnou délku, ustřihneš a na obou koncích připájíš. 


  • 0

#3 koudelka

koudelka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2014 - 22:30:51

Díky moc za radu, zkusím to. Snad to bude jediná závada...
  • 0

#4 Jaroslav Blažek

Jaroslav Blažek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 prosinec 2014 - 20:34:02

Nemusí se to jevit tak jednoduše. Původní baterie měly velkou kapacitu, takže při zmáčknutí kontroly stavu baterií vykazovaly i po několika letech dostatečnou kapacitu, ale již mohlo docházet k vytékání elektrolytu a následnému rozleptání. Samotný černý káblík potom působí jako odsávačka a vytékající elektrolyt nasaje většinou až do horní části přístroje, kde dochází k rozleptání a dokonce k rozpadu spínacích kontaktů. Může se stát (velmi zřídka), že káblík není rozleptán celý a  je možno výměnit jen část. Ale nasátý elektrolyt působí i několik let až zůstane jen bužírka!

Můžu jen připomenout že takových přístrojů jsem jako technik i pro samotnou "MINOLTU" - opravoval několik desítek, a servisní manuál uvádí:  kontrola, vyčistění a seřízení automatiky závěrky jednou za cca 8 let . Samozřejmě při dnešní pružnosti filmů to téměř nikdo nedělá.

Jara Blažek


  • 2

#5 koudelka

koudelka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2014 - 03:11:55

Opět moc díky za komentář. Zatím jsem se k tomu nedostal, uvidím, zda zvítězím. Musím sehnat něco na povolení šroubku, který drží páčku natahovacího mechanismu, nechci ji poškodit neodbornou demontáží...


  • 0

#6 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 prosinec 2014 - 12:01:59

P. Blažek má pravdu, to se týká všech aparátů, které běhaly na rtuťové baterky a pak zůstaly někde odložené. Nejlépe ještě v pouzdře, takže to nevětralo. To pak otevřete a místo vodičů jsou jen bužírky naplněné prachem. 

 

Jsou na to speciální nástroje, ale nouzově špičatá pinzeta nebo šuplera. Stejně si ten šroubek poškrábete, chce to grif...


  • 0

#7 koudelka

koudelka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2014 - 17:52:03

Díky za tip...šupléra se osvědčila a šroubek zůstal nepoškozený! :smile: Mám další prosbu o radu...nevíte, jak demontovat převíjecí kličku? Ta jediná mi brání v tom, abych sundal horní část krytu... Děkuji!
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 prosinec 2014 - 18:09:30

obvykle je potřeba ji zablokovat z vnitřní strany třeba šroubovákem (vložit do drážky z boku kam zapadá kazetka) a pak v horní části je buďto v ose šroubek nebo druhým šroubovákem do drážky když se vyklopí převíjecí páčka; obvykle to není dotažený na krev, stačí povolovat správným směrem (nápověda - udělané je to tak aby se při převíjení filmu nepovolovala = otáčej proti směru). funguje to tak u mnoha jiných přístrojů, tak snad i na minoltě.


  • 0

#9 koudelka

koudelka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2014 - 06:24:04

Díky moc za radu...klička povolena...šlo to hladce. Jen závada nebude jen v černém drátku...zkoušel jsem proklemovat kontakt od baterie s připájeným koncem černého drátku v horní části aparátu a kontrolka se nerozsvítila :cry:  Na začátku mi 2x problikla, když jsem se uvolněným koncem drátku dotkl kontaktu baterie...tak nevím, zda jsem omylem neškrtl drátkem o jiný spoj na tišťáku a nezkratoval to...pracoval jsem opatrně, ale stát se to třeba mohlo...nevím...asi mi zůstane jen jako dekorace na poličce...škoda! :cry:


  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 prosinec 2014 - 08:45:42

Proč házet flintu do žita, když brod je ještě daleko?

Jakou tam máš baterku? Jestli zinko-vzduchové články, tak to opravdu stačí sotva na probliknutí kontrolky. Aparátek má docela značnou spotřebu, ty masivní původní baterie tam nebyly bezdůvodně. 


  • 0

#11 koudelka

koudelka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2014 - 13:33:26

Děkuji za podporu, ale obávám se, že to bateriemi nebude...jsou tam nové LR44...
  • 0

#12 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 19 prosinec 2014 - 17:19:39

Jednu otázku k tomuto strojku by som mal aj ja: ak je aparát mechanicky v poriadku, "hrká" v ňom pri manipulácii niečo, alebo je "ticho" ?

 

Možno sprostá otázka, ale pred 2-3 týždňami mi známy daroval tento aparátik, že jemu je už nanič a aj tak je zrejme nefunkčný. Aj bol - to je jasné :) Po prečítaní tohoto vlákna som odmontoval dno, pripájkoval čierny káblik, a čuduj sa svete - aparátik ožil...

Čo ma síce samozrejme teší, ale teraz vnútri niečo hrkoce, ako keby bol odlomený nejaký diel alebo niečo podobné. Dno som odmontoval ešte raz, nič odtiaľ nevypadlo, nič nie je uvolnené, ale pri manipulácii vnútri stále počuť nejaký zvuk.

 

A ja si teraz neviem spomenúť, či to hrkalo aj pred tým, ako som to rozobral ....  :neutral: 

 

dopredu vďaka za každé info...


  • 0

#13 Jaroslav Blažek

Jaroslav Blažek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 prosinec 2014 - 16:22:18

Červená šipka označuje již vyměněný, napáječí káblík.

Fotopříloha


  • 0

#14 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 15 leden 2015 - 21:15:41

Aj ja som dnes zápasil s tým istým problémom na Minolta HI MATIC F

 

Zo šachty na baterky bol utrhnutý čierny kábel, ktorý bol svláštne poleptaný aj jeho okolie, zrejme zo starých bateŕii. skúšal som kábel cínovať,a ten sa mi zakaždým roztavil ako cín. Tak som to cele rozobral, spodný dekel, vrchný dekel,a trebalo aj prednú masku odmontovať. Ten kábel išiel na mechanizmus závierky ako je plošný spoj a led dióda. Celý obvod bol tvorený z dvoch drôtov, ktoré boli spojené cínom pod vrchným krytom, aj ten spoj bol prerušený. Takže som musel ten kyselinou prežratý drôt odstrániť, napájkoval som na pliešok nový čierny drôtik na potrebné miesto, drôt som prevliekol do vrchnej šachty ako je spúšť, tam som prepojil s cínom príslušné drôty, ktoré som ukryl, tak, aby nezavadzali mechanizmu. Celé som to potom poskladal, natiahol a CVAK >> HURÁ

Přiložený soubor (y)


  • 3

#15 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 15 leden 2015 - 21:28:13

Aj ja som dnes zápasil s tým istým problémom na Minolta HI MATIC F

 

Zo šachty na baterky bol utrhnutý čierny kábel, ktorý bol svláštne poleptaný aj jeho okolie, zrejme zo starých bateŕii. skúšal som kábel cínovať,a ten sa mi zakaždým roztavil ako cín. Tak som to cele rozobral, spodný dekel, vrchný dekel,a trebalo aj prednú masku odmontovať. Ten kábel išiel na mechanizmus závierky ako je plošný spoj a led dióda. Celý obvod bol tvorený z dvoch drôtov, ktoré boli spojené cínom pod vrchným krytom, aj ten spoj bol prerušený. Takže som musel ten kyselinou prežratý drôt odstrániť, napájkoval som na pliešok nový čierny drôtik na potrebné miesto, drôt som prevliekol do vrchnej šachty ako je spúšť, tam som prepojil s cínom príslušné drôty, ktoré som ukryl, tak, aby nezavadzali mechanizmu. Celé som to potom poskladal, natiahol a CVAK >> HURÁ

Tomu se říká krásný počin, Další čudlík zachráněný :)


  • 1

#16 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 leden 2015 - 21:40:51

Aj ja som dnes zápasil s tým istým problémom na Minolta HI MATIC F

 

Zo šachty na baterky bol utrhnutý čierny kábel, ktorý bol svláštne poleptaný aj jeho okolie, zrejme zo starých bateŕii. skúšal som kábel cínovať,a ten sa mi zakaždým roztavil ako cín. Tak som to cele rozobral, spodný dekel, vrchný dekel,a trebalo aj prednú masku odmontovať. Ten kábel išiel na mechanizmus závierky ako je plošný spoj a led dióda. Celý obvod bol tvorený z dvoch drôtov, ktoré boli spojené cínom pod vrchným krytom, aj ten spoj bol prerušený. Takže som musel ten kyselinou prežratý drôt odstrániť, napájkoval som na pliešok nový čierny drôtik na potrebné miesto, drôt som prevliekol do vrchnej šachty ako je spúšť, tam som prepojil s cínom príslušné drôty, ktoré som ukryl, tak, aby nezavadzali mechanizmu. Celé som to potom poskladal, natiahol a CVAK >> HURÁ

Balim vsetky pokazene fotaky a posielam na opravu :)

(Nemal by som odvahu sa pustit do niecoho takeho. Obdivujem!)


  • 1

#17 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 15 leden 2015 - 21:49:12

 

Aj ja som dnes zápasil s tým istým problémom na Minolta HI MATIC F

 

Zo šachty na baterky bol utrhnutý čierny kábel, ktorý bol svláštne poleptaný aj jeho okolie, zrejme zo starých bateŕii. skúšal som kábel cínovať,a ten sa mi zakaždým roztavil ako cín. Tak som to cele rozobral, spodný dekel, vrchný dekel,a trebalo aj prednú masku odmontovať. Ten kábel išiel na mechanizmus závierky ako je plošný spoj a led dióda. Celý obvod bol tvorený z dvoch drôtov, ktoré boli spojené cínom pod vrchným krytom, aj ten spoj bol prerušený. Takže som musel ten kyselinou prežratý drôt odstrániť, napájkoval som na pliešok nový čierny drôtik na potrebné miesto, drôt som prevliekol do vrchnej šachty ako je spúšť, tam som prepojil s cínom príslušné drôty, ktoré som ukryl, tak, aby nezavadzali mechanizmu. Celé som to potom poskladal, natiahol a CVAK >> HURÁ

Balim vsetky pokazene fotaky a posielam na opravu :)

(Nemal by som odvahu sa pustit do niecoho takeho. Obdivujem

Ďakujem pekne:) Ja som sa do týchto miláčkov veľmi zaimponoval a cítim s nimi. Baví ma to,a byví ma robiť veci, ktoré sú komplikované a zložité.

Mať v ruke takéto kvalitné analógy je pre mňa česť, a ak sa mi podarí im vdýchnuť život, zažívam eufóriu ... čo to je ...so mnou :)


  • 0

#18 byranovic

byranovic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 květen 2016 - 08:40:46

Ahoj, včera jsem prováděl stejnou opravu. Pokud nechcete pájet dva drátky k sobě, stačí demontovat hledáček (drží na 3 šroubech a jde celý dolů) a pak je vidět černý drátek, který je přiletován ke konzoli, která je spolu s konzolí na které je přiletován žlutý drátek přišrouben vedle "check" spínače. Ty konzole jsou vlastně součástí spínače. Původní černý drátek pak můžete odletovat z konzole a umístit zde nový.
Já měl ještě problém, že byla zaseklá závěrka a ani se nepohnula i když vše probíhalo správně a napětí bylo, tam, kde má být. V tomto případě jsem musel rozebrat objektiv a odstranit původní mazadlo, které bylo na lamelách závěrky. Úplně se totiž přilepily k sobě. Stačilo je opatrně vzít pinzetou a vymáchat v isopropanolu. Nevím, jestli potřebují mazání, ale závěrka teď funguje skvěle!
Pokud pak dumáte nad tím, jak se dostat k celé trase černého drátku, tak stačí odlepit koženku a povolit čtyři šrouby, které jsou pod ní.
 

Přiložený soubor (y)


  • 2

#19 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 10 květen 2016 - 15:20:27

Planžety závěrky rozhodně mazání nepotřebují.


  • 0

#20 byranovic

byranovic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 červenec 2016 - 11:25:15

Opět zdravím! Minolta funguje vesele dál, ale po mém zásahu jsem musel ještě pár věcí opravovat a snad jsme i konečně zkalibroval dálkoměr. Každopádně mám teď problém. Závěrka se otevírá pouze na jeden čas nezávisle na dopadajícím světle. Měřil jsem odpor na výstupu z fotorezistoru a ten se mění dle množství světla, takže chyba musí být někde dál. Nesetkal jste se s tím někdo?


  • 0

#21 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 8 červenec 2016 - 11:48:33

To dělá, pokud je slabá baterie. Nemůže to být tím?


  • 0

#22 byranovic

byranovic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 červenec 2016 - 13:51:14

Tak tím to asi není - staré měli 2.88 V na výstupu a nové mají 3.06 V... Používám LR9 s vysoustruženým hliníkovým adaptérem.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních