Přejít na obsah


Fotka

Práce s bleskem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
124 odpovědí na toto téma

#101 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 1 February 2016 - 16:51:33

a profíci nebudou mít co žrát..


  • 0

#102 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,801 příspěvků(y)
Reputace: 2,173

Publikováno 1 February 2016 - 16:53:58

a proto svadby fotime pouze pro pribuzne, kamarady nebo byvale milenky
.
jako druhy fotograf
  • 1

#103 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 February 2016 - 17:01:00

a profíci nebudou mít co žrát..

ne že nebudou, oni už nemaj...jen se zeptejte dlouholetých svatebních profíků, co si myslí o amatérech, ale hlavně se přitom tvaŕte, že je odsuzujete, abyste neinkasovali...


  • 0

#104 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 February 2016 - 17:01:50

a proto svadby fotime pouze pro pribuzne, kamarady nebo byvale milenky
.
jako druhy fotograf

svatá pravda!


  • 0

#105 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 February 2016 - 17:05:49

Je to jako s cenami potravin - hlavně aby to bylo co nejlevnějc....ale vždycky to samozřejmě neplatí. Jenže - co chcete nabídnout za mimořádnost při záznamu svatby tím, že to vezmete klasikou při např. kroužkování?

Jiná věc jsou ale klasické svatební fotky ateliérového typu. Tak to chce pak ale příznivé světlo, adekvátní pozadí, velký nebo aspoň střední formát, pevný stativ, normální méně citlivý materiál. A tož pak ukaž, co umíš. K tomu odpovídající pozitivní proces, aby to nějak vypadalo a formát aspoň 18x24, aby tam bylo něco vidět. Proč ne a kam se pak hrabe digitál...


  • 0

#106 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 February 2016 - 20:33:38

ještě drobnost, je mi těch lidí dnes v podstatě líto, protože pro úplné amatéry jsem to viděl takhle:

dřív byl kompakt - fix focus, velké blesknutí a hloubka ostrosti = byly snímky

pak byl lepší kompakt s af, chtělo to držet pevněji, ale= byly snímky, některé velmi zdařilé

pak byly prosté kompakty s čipem, cvaklo se, bylo to na kartě ale snímky měl málokdo, většinou končily někde na disku nějakého zařízení, ale spíš zůstaly na kartě

a nyní jsou telefony (jestli jsem viděl v pátek na plesu dva kompakty, tak to je mnoho)

pro zachycení obrazu je tasí ve vteřině kde kdo mnohokrát za den, ples nevyjímaje, ale zkuste se zeptat za pár let, jestli ty záběry "někde mají" - aby se daly například prohlédnout

ať si každej mačká, co uzná, ale těhle, co odložili kompakty a vyměnili je za telefony nižší cenové kategorie, tak těch je mi líto


  • 3

#107 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 1 February 2016 - 21:11:26

Prevlada euforia z mnozstva ziskanych snimkov, veduca k nezodpovednemu pomeru voci vlastnym spomienkam.

Ked vsak niekomu robime foto na truhlu, skenujeme vacsinou foto z obcianky.


  • 1

#108 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 1 February 2016 - 22:33:43

 

Ked vsak niekomu robime foto na truhlu, skenujeme vacsinou foto z obcianky.

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


  • 0

#109 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 February 2016 - 22:56:54

Je to jako s cenami potravin - hlavně aby to bylo co nejlevnějc....ale vždycky to samozřejmě neplatí. Jenže - co chcete nabídnout za mimořádnost při záznamu svatby tím, že to vezmete klasikou při např. kroužkování?

Jiná věc jsou ale klasické svatební fotky ateliérového typu. Tak to chce pak ale příznivé světlo, adekvátní pozadí, velký nebo aspoň střední formát, pevný stativ, normální méně citlivý materiál. A tož pak ukaž, co umíš. K tomu odpovídající pozitivní proces, aby to nějak vypadalo a formát aspoň 18x24, aby tam bylo něco vidět. Proč ne a kam se pak hrabe digitál...

 

tak je to tak, sestra to bude mít uplně nejlevnějc, dokonce jí materiál zadotuju ze svýho. Tak jako na každý svatbě, kterou jsem fotil. Tomu profík prostě nemůže konkurovat ;-) Já jen doufám, že odvedu dobrou práci.


  • 0

#110 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 2 February 2016 - 08:56:11

Vážení kolegové, dnes, 2.2. na "Hromnice" neopomeňte naformovat elektrolytické kondenzátory svých elektronických blesků doporučeným postupem. S pozdravem: "Starý Jezevec: Erik 


  • 0

#111 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 February 2016 - 09:01:23

Erik: Dobrá připomínka, pár jsem jich včera ošetřil. Ještě jsem si vzpomněl, že by nebylo od věci taky dobít baterky motoru a systémového blesku pro Pentax LX...

 

Debata o focení na svatbě: Moje zkušenost a můj názor je - pokud je pozván profesionální fotograf, požadavek na amatérské (byť kvalifikované) focení při obřadu odmítnout.


  • 0

#112 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 3 February 2016 - 11:43:50

dubraro: budu hlavní fotograf, radost z toho uplně nemam, ale co bych pro ségru neudělal :-) Úskalí jsem jí vysvětlil, varovaná byla, ale mam to prej udělat já. Beru to jako výzvu a snad jí pár fotek udělám...


  • 0

#113 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 3 February 2016 - 12:16:45

Tak potom platí opak toho, co radí Dubraro. Jednoznačně odmítnout "další a další" fotografy, kteří to budou dělat jako "zálohu" a přitom se Ti budou plést, vadit a s..át Tě. A už vůbec ne tetičky a strejdy a kámoše s mobily, kteří průběžně vstávají, jdou vyfotit "něco" a zase sedají. Když Ti tohle nezajistí, tak se budeš víc zabývat "kolegů než focením a to je průšvih. A nejvíce klidu si nech dopřát tím, že SÁM + novomanželé vyrazíte do exteriéru, budete v pohodě a nenecháte se zvyklat příchozí thýní, že  už je třeba končit, protože babička má hlad. Věř mi, už jsem vyfotil hodně svateb, ale poslední dobou stále méně, neboť právě to výše uvedené mě hodně vadí. A navíc je doba, kdy každý strejda a kámoš má tři super mobily a zracadlovky renomované značky a je tedy fotograf - to je konec. Dubraro má tedy pravdu - buď ty jediný, nebo se na to vykašli... Zdařec Luigi. Jo a k původnímu tématu - fotit bleskem ANO - ale jen k prosvícení stinných detailů a světýlek do očí = takže vyzkoušet režim přisvěcování minus 1,5 až 2,5 (nepřehánět intenzitu dosvětlení) do klasické expozice závěrky. Pak je to OK, novomanželé budou spokojeni. Při detailech obličejů dát na blesk rozptylku (odraznou plochu), při větší vzdálenosti natvrdo, protože to jinak blesk stejně neusvítí. Plasticky s blekem pak vychází dosvětlené poloprtréty "proti slunci". Jo, a když bude slunce a skupiny venku a máš slušný foťák a optiku, tak foť proti slunci. Jednak budou fotky plastické jak jsem psal, potom se nebudou svatebčané křenit na sluce a nakonec eliminuješ kvalitu snímků od okolních tikitálistů a mobilistů, kteří tam proti slunci budou mít h.. nic. Ať Ti to vyjde. Zdařec Luigi :-P  P.S. Jo, a někdy méně je více !


  • 1

#114 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 3 February 2016 - 16:46:42

A co synchronizační čas závěrky?  Sice předpokládám, že světelné podmínky budou takové, že čas jej překročí. Jen tak pro jistotu to připomínám.


  • 0

#115 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 3 February 2016 - 20:29:07

A co synchronizační čas závěrky?  Sice předpokládám, že světelné podmínky budou takové, že čas jej překročí. Jen tak pro jistotu to připomínám.

 

synchro čas je 1/125 a absolutně nepředpokládám, že bych měl použít kratší. Jenže kdybych chtěl bleskem jenom dosvětlovat, tak by to v podstatě znamenalo mít dost světla na focení bez blesku, ne? Očekávám, že při ISO 1600 a cloně 2 by my tam mohl čas vycházet cca 1/30, což je absolutní minimum, který jsem asi ochotnej při svatbě používat. Kdybych použil nižší ISO (když bych měl ten blesk vážně použít, asi bych chtěl fotit na ISO 100), tak budou časy dost dlouhý a nevim jestli pak při sníženym výkonu blesku nebudou záběry rozmazaný. Nebo má tu někdo uplně blbohloupej polopatickej návod pro člověka s bleskem obvykle nepracujícího? :smile:

 

Mimochodem, cvičně jsem si zkusil na jedný uplně temný párty fotit s bleskem odrazem o strop na nějakej obyč barevnej film a výsledky jsou docela snesitelný. Přirozený světlo to neni, ale vono tam prostě žádný nebylo :smile:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#116 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 3 February 2016 - 23:51:37

No fakt je, že k tomu co jsem psal a o čem mluví Kapros1 i Dravec je potřebná dobrá technika. Já mám Nikona F6 a systémový blesk SB800, k tomu světelná pevná skla a tak časy neřeším (tedy pokud nejsou moc dlouhé a rozmazal bych to - krátké až do 1/8000 to bere). Ale při normálních světelných podmínkách se to dá řešit i s méně sofistikovanou technikou - jen to chce vyzkoušet a nacvičit předem. Extrémy se synchročasem 1/30 nezvládneš, to je fakt. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#117 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 February 2016 - 10:47:41

no třicetina je celkem v pohodě za předpokladu, že se to dělá, jako snímky bez blesku a exponuje se jen ve vhodnou chvíli

prostě sleduju děj a myslím na pomalý čas závěrky, a blesk v tomhle případě jen pomůže dosvítit, co mi chybí na citlivosti filmu

zázraky se s tím neudělají, ale když nastavím na svojí moderní a skvělé f70 synchro na druhou lamelu a lidi se mi pohybově té třicetině vymknou, tak může vzniknout v obrazu na některých místech i umění :-)

a kdo stál pevně, ten je korektně


  • 0

#118 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 4 February 2016 - 12:08:53

Jo, jo - kdo vedle stál, ten už stojí opodál (a rozmazaný)... taky se mi to stávalo, že někteří lidi byli 2 exponováni - jednou jako slabší rozmazaný obraz a podruhé jako ostrý detail - a rozmazáni dle synchro lamely (na začátku či na konci expozice) - někdy opravdu vznikly zajímavé záběry, jen bohužel bez toho, že bych je měl pod kontrolou. Ale jako zpestření a možné fotky, kterou nikdo nemá, dobrý. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#119 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 February 2016 - 22:10:29

Když jsme u těch blesků, nevadí Metzu 45CT5 bleskání a nabíjení zároveň. Díky předem za odpověď.


  • 0

#120 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 February 2016 - 23:55:38

Nevím jak Metz 45, ale u šedesátky v návodu stojí věta - Pozor! Blesk musí být během nabíjení vypnut!

Provoz na síť lze s napáječem N20 nebo N23


  • 0

#121 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 22 February 2016 - 13:56:43

Tak jdu poreferovat, jak to dopadlo s tou svatbou a bleskem. V kostce, lepší fotky jsou bez blesku :-)

 

Udělal jsem to následovně: 2x tělo pentax (ME Super, Super-A); na jednom zoom objektiv 35-70 + blest Metz 32, foceno na 1/8 vteřiny (popř. synchro 1/125), f=5.6 se zábleskem. Na druhym těle se střídaly objektivy Cosinon 24/2.8, Pentax 50/1.7, a Jupiter 85/2.0 s expozicí měřenou podle šedý tabulky (obličeje šly do zóny VI) bez blesku, f=2, čas 1/60 při ISO 800 (eventuálně delší čas a větší clona s tou 24/2.8). Fotil jsem na Tri-X - s bleskem ISO 400, bez blesku ISO 800, oboje vyvolaný ve Fomadon Excel. Kombinaci vývojky a filmu jsem si otestoval dopředu, takže jsem si zjistil, že při ředění 1+2 a volacim času 17 min @ 20 °C lze ten film považovat právě za ISO 800 (1+2 a 17 min je čas snad pro ISO 3200! v X-Tolu; nevim jak v X-tolu, ale v Excelce je vyšší ISO iluze, sice se něco zaznamená, ale spíš jen roste kontrast. Od zóny III a níž je negativ prostě práznej, ať se to máchá jak dlouho chce).

 

Výsledky: negativy jsou v pohodě, poměrně jemný zrnko, kresba ve stínech (černý obleky jsou vážně pořád obleky, ne jen tma). Fotky s bleskem jsou vlivem delšího času rozmazaný, ale bohužel ne uměleckym způsobem :-) povedly se takhle 1-2 "akční" fotky, jinak je to spíš svatba nějakejch malformovanejch zrůd :-D Fotky z večírku na synchro čas jsou v pohodě - žádný umění, ale dokument v klidu. Fotky bez blesku na ISO 800 jsou technicky uplně v pohodě, dobře exponovaný, detaily ve stínech slušný, negativy dobře krytý, na formát 13x18 budou určitě dostatečně jemnozrnný. Nakonec jsem udělal hromadný foto na Bronicu GS-1, taky Tri-x (ISO 400) v Excelce - bohužel foto na vnitřních krásnejch schodech vyžadovalo širokáč a ten blesk to nezvládnul nasvítit celý. Fotka z toho je, i docela pěkná, ale od pasu dolu se všechno topí ve tmě. Venku je to pak v pohodě, jen ty lidi jsou neposedný a neposlušný... Nechápu co je tak težkýho na tom, tvářit se 2 vteřiny příjemně, usmívat se, nemrkat a čumět do objektivu, ne na holuby :-D

 

Závěrem: dopadlo to celkem dobře, novomanžele jsou spokojený, fotky nějaký jsou, po technický stránce mi snad nelze nic moc vytknout. To ovšem nezamaskuje moji nechopnost komponovat a nafotit všechny důležitý zůčastněný v přijatelnejch pózách a kvalitě tak, jak by se na svatbu slušelo.


  • 6

#122 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 June 2016 - 22:37:38

Vážení, poprosím vás o radu ohledně koupě bazarového blesku. Potřeboval bych něco na lehké přímé dobleskování plenérových portrétů. Požadavky by byly:

 

1) nízké spínací napětí (bojím se o elektroniku v Pentaxu 67ii, ale možná zbytečně?)

2) směrné číslo alespoň 24

3) připojení na klasický PC káblík (do závěrky v objektivu)

4) čidlo s vlastní automatikou potěší, ale kdyžtak použiji hlavový kalkulátor

5) cena tak max. kolem Kč 500-700

6) kompaktní rozměry

7) napájení na obyč. tužkovky

 

Moc díky předem za nápady a sugesce.


  • 0

#123 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 February 2017 - 11:04:51

mám blesk cullmann 42 (ttl) pro nikon, omyl, asi bych nedoporučil tu značku nikomu pro dimenzi mechanického propojení s tělem a vůbec celkový pocit, stačí to rozdělat a polekat se, nicméně bych si k němu pro statické použití rád udělal klasický odpalovací kontakt, který nemá

rozloupnu kostku dole a ptám se, jestli je někde schéma, který drát je na co, abych to správně přiletoval a blesku neublížil


  • 0

#124 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 February 2017 - 11:38:06

Kúp si Metz 30 a vyššie a máš pokoj. U nás sa predávajú od 15 do 20 Eur. Posledne Metz 32 CT3 s ttl CSA kockami pre Pentax, Nikon a Olympus za 15 pred cca 2 mesiacmi. Plne funkčný.


  • 0

#125 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 February 2017 - 15:36:10

přijde mi jednodušší přiletovat dva kablíky, než dát 500,- kč když už ten krám stejně doma v šupleti mám

a ke stojanu ho přilepím páskou

jinak orig. nikon ttl blesk mám dobrý od velkoobchodníka fabia


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních