Přejít na obsah


Rolleiflex proxar/rolleipar


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 December 2014 - 17:41:57

Drobné varování. Kdyby někdo chtěl hodit tři stovky z okna, tak ať tak učiní rovnou a nezdržuje se složitostmi, jako nákup u "odborníků" na aukru.

http://aukro.cz/roll...4918349821.html

 

Myslel jssem, že druhá čočka proxaru je cvaklá na rolleipar.

No, tak není. prostě je tam jen proxar na snímací objektiv a rolleipar na hledáčkový.

Prodávající ovšem tvrdí, že prostý optický klín, jakým rolleipar je, nejen kompenzuje paralaxu, ale zároveň ostření. Dokonce to (na můj popud) zkusil a považte, funguje to!

Všechna literatura, co má k dispozici uvádí pouze jednu čočku proxar na snímací objektiv a klín rolleipar na objektiv hledáčkový.

 

Takže, pokud chcete mít skompenzovanou pralaxu hledáčkového objektivu a ostření mít úplně mimo, směle do aukce!

 

Pro ostatní budiž toto varování, pan prodávající má těchto neúplných sad evidentně dost a myšlenkou, že by byly prakticky k ničemu, se odmíta byť jen zaobírat.


  • 0

#2 hyde

hyde

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationKostelec u Kyjova
Reputace: 64

Publikováno 24 December 2014 - 16:20:15

To je dobré vědět,už jsem se po nich díval. Ale asi dál zůstanu u těch z Yashicy,pasují i na na Rolíka :)
  • 0

#3 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 24 December 2014 - 17:53:48

já mám na starý standard pouze proxar a rolleipar... a sedí ostření i paralaxa.... netuším kde je problém na tvém přístroji :)


  • 0

#4 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 December 2014 - 23:08:30

já mám na starý standard pouze proxar a rolleipar... a sedí ostření i paralaxa.... netuším kde je problém na tvém přístroji :)

Na mém přístroji problém není. Pokud snímací objektiv koriguji přesádkou + 1 dioptrie a před hledáčkový vložím pouze nedioptrický klín pro kompenzaci paralaxy a nevložím před něj ještě předsádku dioptrickou, ostření prostě sedět nemůže.

Pokud ti sedí ostření bez použití proxaru na hledáčkovém objektivu, znamená to, že jsi hledáčkovým objektivem schopen zaostřit blíže než na 0.8M. V tom případě je ovšem problém na tvém přístroji, protože to s korektně ostřícím rolleiflexem prostě není možné ;-)

nemůžeš přece dioptricky korigovat pouze jeden objektiv a tvrdit, že ti sedí ostření.


  • 0

#5 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 December 2014 - 23:28:11

já mám na starý standard pouze proxar a rolleipar... a sedí ostření i paralaxa.... netuším kde je problém na tvém přístroji :)

Ještě mě napadá - to co popisuješ by odpovídalo tomu, že vrchní díl máš rolleinar. Ale to je něco jiného, než rolleipar. Je to modernější verze - proxar s rolleiparem dohromady v jedné předsádce - určeno na hledáčkový objektiv. Netuším, zda se to dělalo v 28.5mm. Asi ano.


  • 0

#6 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 25 December 2014 - 11:53:05

jo promin, spletl sem si to s predsadkama na yashicu..... na rollei mam nahoru i dolu proxar..  fotil sem s tim myslim jednou a fotky byly ok takze sem neshledal problem, nicmene je jasne ze to kompenzuje jen ostreni, nikoli paralaxu. Yashica tu koukaci předsádku má vyřešenou lip.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních