Přejít na obsah


Fotka

Zorkij 6

zorkij

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 2 leden 2015 - 11:56:28

Hezký Nový rok všem. Měl bych pár dotazů ohledně přístroje, který jsem dostal k Vánocům.

 

  • jak je to s měněním času závěrky? pokud si matně pamatuji, u některých ruských strojů se to smělo přenastavovat BUĎ před natažením/posuvem_filmu, NEBO po natažení. V opačném případě hrozilo zničení mechanismu natažení závěrky. jak je to u Z6?
  • zdá se mi, že hledáček je poměrně tmavý a hůře se orientuji z hlediska zaostření. objektiv je jupiter 50/2, páčka přenášenící ostřící vzdálenost z "vnitřní objímky" objektivu do těla chodí dobře. je to jen o tréningu?
  • zakládání filmu, jestli jsem dobře pochopil, je zasunutím filmu pod ten plíšek?
  • k čemu je ta stupnice 11-22-45-90-180 na válci, kterým se zpětně převíjí film?
  • jsou nějaká další specifika, které je potřeba si hlídat? a nějaké zkušenostmi nabyté finesy v používání? :smile:

 

díky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 2 leden 2015 - 12:20:38

co si pamatuji:

Zorkij 6 snese volbu  časů   před i  po natažení závěrky 

na horní straně knoflíku zpětného převíjení je označení druhu/citlivosti filmu pro zapomnětlivce (citlivost v GOST)


  • 0

#3 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 březen 2015 - 23:44:10

Narazil jsem na poměrně zajímavý problém. Nejsem s to korektně rozchodit dálkoměr na zorki 6 s širokými objektivy. S 35mm se někde u třech metrů začně sekat a pomůže až poklepání, pak skokově "doostří". To dělá při ostření od nekonečna k metru. Po poklepání a "sednutí si" při opačném hodu, tedy od metru do nekonečna pak funguje korektně.

S 28mm nepomůže ani to poklepání. metr se sekne někde na třech.

Zkoušeno na dvou tělech zorki 6. Je to úplně stejné na obou.

S padesátkami fungují korektně.

35 a 28 mm zase fungují korektně se zorki 4.

Kde je proboha chyba?


  • 0

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 31 březen 2015 - 05:17:34

rozebrat, vyčistit? V jednom místě se zadrhává, to skokové do ostření by tomu napovídalo, když to síly přemůžou, skočí do správného bodu.


  • 0

#5 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2015 - 09:38:18

No jo, ale s padesátkama fungují naprosto korektně. Páčka dálkoměru chodí na obou tělech volně.

Je mi to prostě naprostou záhadou.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:zorkij

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních