Přejít na obsah


Fotka

Moskva 5


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
31 odpovědí na toto téma

#1 JaHo

JaHo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 leden 2015 - 21:46:13

Nedávno jsem koupil za pár peněz středoformát Moskva 5 a dnes jsem přes něj konečně "protáhnul" první film.

S tím co ta ruská mašinka umí při běžných momentkách z ruky jsem spokojen, formát 9 x 6 je prostě super :)  V příloze pár ukázek ...

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  cb05.jpg   190,15K   31 Počet stažení
  • Přiložený soubor  cb07.jpg   112,94K   21 Počet stažení
  • Přiložený soubor  cb10.jpg   240,02K   23 Počet stažení

  • 3

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 leden 2015 - 23:43:48

No super :)


  • 0

#3 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 5 leden 2015 - 19:59:15

Měl jsem a dal pryč. 6x9 super formát, ale hrozně mně iritovalo, jak hledáček nemá kontrolu paralaxy a nesouhlasí moc s tím co je na filmu. Viz ta ufiklá věž.


  • 1

#4 JaHo

JaHo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 5 leden 2015 - 21:09:19

No, abych řekl pravdu nevím zda je ta "ufiklá" věž chybou hledáčku, nebo chybou toho kdo do něj koukal (tedy mou) :). Ale byl to první, rychle nafocený film. Každopádně si myslím, že to bude problém všech aparátů s tímto typem "primitivních" hledáčků. Mám dva Zeisse (Ikonta 521/2) a tam je podobný problém. Ale každý fotoaparát má svoje slabiny, a já mám zase slabinu pro tyhle měchové staříky, poté co jsem se nabažil "dokonalých" digitálů kde je kontrola paralaxy dokonalá :)


  • 0

#5 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 6 leden 2015 - 03:12:22

Ono to bude spis krivym hledackem, nez chybou paralaxy (jejiz vliv je pri takove vzdalenosti de facto nulovy), napriklad u me 9x12 se vyrobci hledacek povedl, byt to byl jen pruzor a drateny obdelnik.


  • 0

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 6 leden 2015 - 09:04:09

Dokonalá kontrola je pouze na aparátu s matnicí- na kazety....


  • 0

#7 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 leden 2015 - 09:06:50

Vážený kolego, JaHo, doporučuji umístit přístroj na stativ, otevřít zadní stěnu a místo filmu přiložit buď skleněnou matnici s matovanou částí směrem k objektivu, nebo stačí obdélník pergaminového silnějšího papíru, přizpůsobený formátu vodících lišt filmové dráhy, zajištěný kousky lepící pásky z boků.

Při mírném přistínění dopadajícího světla kusem tmavé tkaniny lze posoudit, do jaké míry se shoduje viděný obraz v hledáčku se zobrazením filmové okeničky v přístroji. Přídavný brilantní hledáček na Ikontu 521/2 vymezuje rámec snímku celkem přesně. Ikonta je však skoro nepoužívaná a hledáček

rovněž zcela nový. Uvedená zkouška umožní příslušnou korekci při komponování a při použití jemnozrnné podjímané kontrolní matnice lze i výborně

s pomocí rozměrově upraveného prstence ortoskopického okuláru pro zaostření na plochu posoudit ostrost objektivu při jednotlivých hodnotách clony.

Stejnou metodou lze za použití menší podjímané matničky provést kontrolu ostření i v případě přístrojů menších formátů. Důležité je, aby se přídavná matnice nacházela svojí vnitřní matovanou plochou v rovině fotocitlivé vrstvy filmu. Čím tenší a jemnoznnější bude, tím přesnějších výsledků dosáhne.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik  


  • 0

#8 JaHo

JaHo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 leden 2015 - 11:28:49

Děkuji Erikovi za radu, ale momentálně řeším problém právě s umístěním přístroje na stativ. Jako bývalý uživatel digitálu mám stativ s malým závitem který není kompaktibilní ani s Moskvou 5 a ani s Ikontou 521/2. Stativ je poměrně kvalitní takže bych jej rád zachoval a sháním nějakou redukci. Dělá se něco takového, respektive dá se to sehnat nebo si to musím nechat vyrobit? Hned jak budu mít možnost

dát přístroj na stativ, určitě vyzkouším. Díky :)


  • 0

#9 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 6 leden 2015 - 11:40:47

Vážený kolego, JaHo, závitová redukce 1/4" na přiloženém odkazu je běžným sortimentem v nabídce Foto-Kino. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#10 JaHo

JaHo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 6 leden 2015 - 13:57:53

Děkuji za informaci, uvidím zda bude běžným sortimentem i ve foto kinu tady v Č. Budějovicích. Domníval jsem se, že negativní barevný svitkový film je taktéž běžným sortimentem, ale bohužel ne ve foto kinu v jižních Čechách (mají tu jen č-B), musel jsem si ho objednat u Škody v Praze. Tak snad tu budou mít alespoň tu redukci :)


  • 0

#11 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 6 leden 2015 - 14:37:28

Děkuji za informaci, uvidím zda bude běžným sortimentem i ve foto kinu tady v Č. Budějovicích. Domníval jsem se, že negativní barevný svitkový film je taktéž běžným sortimentem, ale bohužel ne ve foto kinu v jižních Čechách (mají tu jen č- B), musel jsem si ho objednat u Škody v Praze. Tak snad tu budou mít alespoň tu redukci :)

Nechci rozjíždět flame ohledně koupě filmů, jen doporučuji objednávat na www.befoto.cz - ceny filmů jsou mnohem příznivější :)


  • 2

#12 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 7 leden 2015 - 10:51:08

taktéž nechápu, Škoda je na koupi filmů dobrej, když je sobota a nutně něco potřebuju, ale jinak sou tam ty ceny šílený - je to krám na Václaváku, zřejmě pro tůristy nebo jak.... 


  • 0

#13 plisek

plisek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 7 leden 2015 - 12:15:57

Díky za tip na befoto. Doteď jsem taky většinu fotomateriálu kupoval u Škody a nechával si dělat i opravy, ale tym obchodem jsem docela rozladěn. Hlavně pak přístupem personálu, který na Vás kouká jako na vřed, když je požádáte o radu s výběrem.


  • 0

#14 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 7 leden 2015 - 13:20:13

Díky za tip na befoto. Doteď jsem taky většinu fotomateriálu kupoval u Škody a nechával si dělat i opravy, ale tym obchodem jsem docela rozladěn. Hlavně pak přístupem personálu, který na Vás kouká jako na vřed, když je požádáte o radu s výběrem.

Já teda chodím hlavně do přízemí (bazar a servis). Nikdy jsem si nemohl stěžovat, hlavně pan Maštalíř má zlaté ručičky!

Jak zbylý obchod netuším, neb ceny jsou zde opravdu trochu jiné, než v jiných fotoobchodech...


  • 0

#15 plisek

plisek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 7 leden 2015 - 17:03:49

U servisu jsem měl problém s dlouhou dobou cca dvojnásobnou než bylo domluveno. Následná reklamace opravy pak také místo domluveného týdne trvala znovu měsíc. Nicméně od té doby foták šlape skvěle.


  • 0

#16 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 8 listopad 2018 - 19:38:05

Ahoj, pořídil jsem si Moskvu 5, bohužel má dost zatuhlý mechanizmus spouště, každé stisknutí jde velmi stuha a tlačítko spouště se už nevrátí. Pokaždé musím páku tlačící na spoušť závěrky vrátit ručně zpět. Chtělo by to zřejmě mechanizmus vyčistit, trochu promazat a vyměnit pružinu. 

 

Nedokázal by mi někdo poradit jak na to? Nerad bych poškodil měch nebo uchycení přední části se závěrkou a objektivem.


  • 0

#17 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 13 listopad 2018 - 08:15:45

Moskva se dá samozřejmě celá rozebrat, opravit a v tvém případě hlavně i vyčistit. Pozor ale na seřízení ostřicího mechanismu.

 

https://sepulnation....ir_of_Moskva_5/


  • 2

#18 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 13 listopad 2018 - 17:44:16

Moskva se dá samozřejmě celá rozebrat, opravit a v tvém případě hlavně i vyčistit. Pozor ale na seřízení ostřicího mechanismu.

 

https://sepulnation....ir_of_Moskva_5/

Tak to je mazec. Asi bych to rozebral, ale nedal dokupy ani za tři milénia. Klobouk dolu. Moskva 5 za to stojí, udělal jsem s ní pár filmů a skutečně impozantní scenérie tento měcháč umí.


  • 0

#19 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 13 listopad 2018 - 19:37:37

Moskva se dá samozřejmě celá rozebrat, opravit a v tvém případě hlavně i vyčistit. Pozor ale na seřízení ostřicího mechanismu.

 

https://sepulnation....ir_of_Moskva_5/

Skvělý fotonávod, díky moc! :)


  • 0

#20 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 leden 2019 - 17:42:09

Zdravim temnokomornikov. Musim sa "pochvalit", zle som nastudoval fungovanie Moskvy 5 a podarilo sa mi nou prehnat film bez toho aby bol exponovany.... Cvakat cvakalo, ale nenatahoval som spust, cize objektiv sa neotvaral....

Co uz, na cele uz mam hrcu od toho ako som si hlavu buchal o stol. Hlavne kvoli fotkam, ktore som myslel, ze som nafotil.

Co sa ale chcem informovat - uvazujem spravne, ze ked ten film dam naspat do Moskvy a "nafotim" ho nanovo tak isto, t.j. aby sa lamely uzavierky netovarali, mal by som ho kvazi previnut na povodnu cievku a mozem ho zas pouzit - cize uvidim aj poradove cisla fotiek v okienku pri naslednom spravnom foteni?


  • 0

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 leden 2019 - 18:11:41

Když se ti to převinout podaří, aniž bys to pomuchlal,  aby film i  s krycím papírem  byl  správně  utažen,  aby  do toho nefoukalo světlo,   tak  ano.  


  • 0

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 20 leden 2019 - 18:12:09

Ak je tvoja Mockba svetlotesna, tak potom ano.

Prakticka skusenost vsak napoveda, ze previnut film na povodnu spulku bude este kopec srandy.


  • 1

#23 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 leden 2019 - 18:16:39

Diky za odpovede. Je pripadne lepsie to urobit rucne vo fotorukave? Skusal to niekto?


  • 0

#24 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 leden 2019 - 18:25:00

... ještě větší sranda.


  • 1

#25 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 leden 2019 - 18:26:48

... ještě větší sranda.

OK, diky moc :)

Tak to skusim v Moskve...ak to nepojde, tak sa nezblaznim. Fotky uz som oplakal.


  • 0

#26 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 leden 2019 - 18:36:24

V těle  aparátu to  zpět  asi  nenamotáš.     Film je na  krycím papíru  nalepen  pouze  na začátku,  konec je  volný.   Představ si,  co ti  to  udělá,  když  to  budeš  chtít ve  foťáku takhle namotávat...   I když,  říká se,  že  odvážným štěstí přeje :-)


  • 0

#27 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 20 leden 2019 - 19:45:09

Vo foťáku sa to previnúť nedá. Zvitkový film je one way. Na krycom páse je prichytený len na jednom konci tj. na začiatku. Previnúť ho v komore, resp. rukáve nie je vyslovene nemožné, ale zábava s tým bude veľká. Problém pri tom prevíjaní je ten, že film musíme navíjať od toho voľného konca. No a to spôsobuje posúvanie filmu voči podložke. Výsledok je ten, že sa málokedy stretne koniec filmu s tým miestom, kde je na páse film prilepený. Raz sa robí vlna na filme, raz na krycom páse. A tak to treba skúšať vždy nanovo a nanovo, až sa raz trafíš. Prajem veľa trpezlivosti.


  • 0

#28 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 20 leden 2019 - 21:51:55

Při zpětném přemotávání je potřeba , aby měl na začátku převíjení krycí pás trošku "náskok", viz nákres. Ale ne zas moc. Převinout se to dá i ve fotorukávu

Přiložený soubor  rollfilm.jpg   42,83K   2 Počet stažení


  • 0

#29 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 21 leden 2019 - 07:15:50

No a nebo az se udela vlna, tak se proste zacatek utrhne a znovu prilepi. To neni kosmicka technologie, ale jen kus lepici pasky a film ma stejnak drobnou rezervu.
Kdyz navijim kino do svitku, tak to delam taky od zadu (od dirky ;-)) abych si usetril previjeni. Tak me napada, vite jak na zenskem tele najdete pupik?
  • 0

#30 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 22 leden 2019 - 14:25:17

No a nebo az se udela vlna, tak se proste zacatek utrhne a znovu prilepi. To neni kosmicka technologie, ale jen kus lepici pasky a film ma stejnak drobnou rezervu.
Kdyz navijim kino do svitku, tak to delam taky od zadu (od dirky ;-)) abych si usetril previjeni. Tak me napada, vite jak na zenskem tele najdete pupik?

 

Dám se poddat. Ale prosím velmi rychle. Už som bača velmi starý :-) 


  • 0

#31 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 23 leden 2019 - 07:06:48

Je to velmi prosté.

 

Položíte ukazováček na první obratel. Následně jedete po páteři směrem dolů. Pupík je třetí dírka. Kdo nevěří, může vyzkoušet!  :mrgreen:


  • 0

#32 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 23 leden 2019 - 08:22:30

bacha na tranďáky!


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních