Přejít na obsah


Fotka

Kazety do VF


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
82 odpovědí na toto téma

#1 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 leden 2015 - 20:07:23

Zdravím, chtěl bych začít s VF, nicméně nechci ze startu nic extra, spíš jen něco na vyzkoušení. Nicméně na Aukru atd. se nabízí většinou VF kamery bez kazet, a tak se ptám kde se dají sehnat. Předpokládám, že různé značky VF přístrojů budou mít své kazety, vzájemně mezi značkami nekompatibilní, dají se nějak upravit? 

 

Děkuji


  • 0

#2 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 26 leden 2015 - 20:18:21

Jestli vládneš angličtinou, tento link na Apugu by Ti mohl pomoci:

http://www.apug.org/...olders-1-a.html

Já jsem nějaké sehnal na eBay, něco z Čech přes inzerát někde na webu, už ani nevím kde. Nezapomeň, že do kazet ještě potřebuješ plechové vložky, do kterých se zasouvá negativ. Když máš kliku jsou vevnitř, ale nevsázel bych na to. Vím, že to někdo řeší skleněnou vložkou a různým přichytáváním negativu aby se při expozici nehýbal.
  • 0

#3 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 leden 2015 - 20:29:21

Děkuji za odkaz :)

Největší problém jsou ty kazety... Ty vložky mi vrásky nedělají, leccos si doma umím udělat sám... :)


  • 0

#4 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 26 leden 2015 - 21:40:05

Tedy hlavně jde o to, jakou kameru máš na mysli. Většina jich má standardizovaná záda, kazety jsou k mání od jiných výrobců (obv. Lisco, Fidelity) a pasují do všech. Žádné vložky nepoužívají. Některé kamery jsou ovšem na plechové kazety, a o tom je Anadredova replika. Čím dřív si člověk takové nadělení předělá na mezinárodní záda, tím líp pro něj.


  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 leden 2015 - 22:18:11

práce s plechovými kazetami není snadná, jen bych se přimlouval za vratné úpravy kamer, aby se daly vrátit do původního stavu

škoda že 10x15 cm se nestal oblíbeným celosvětovým formátem!

mnohé koruny bych dal za taková záda a moderní kazety tohoto jednoznačně nejpěknějšího velkého formátu, tedy pro mě alespoň


  • 0

#6 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 leden 2015 - 22:35:17

Ad moderní kazety: možná je to blbá otázka, ale nevíte, kde se to dá sehnat... Nějak se mi nedaří to najít. Myslím, že by nebyl problém nějak šetrně upravit fotoaparát na nové kazety...


  • 0

#7 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 26 leden 2015 - 22:42:02

RHx ma svatu pravdu. Aj ked su aparaty na plechove kazety nadherne, naozajstne fotenie zazijes az s plastovymi konvencnymi obojstrannymi kazetami. Linsco je fajn.

Ak sa zariadujes, odporucam tomuto faktu podrobit svoj vyber. Zadana stena - medzinarodna Graflex na konvencne kazety. Zadna stena sa da dat dole a da sa tam strcit kazeta na 120-ku film a 6x6 az 6x12 cm.

Pozri Toyo G 4x5. Da sa zohnat za 200€ bez objektivu a ide o hadam najtuhsiu konstrukciu VF aparatu. Doplnkov a nahradnych dielov je tolko, ze este 100 rokov sa budu objavovat na eBay.

Sklopny dreveny aparat je asi to najlepsie do prirody, ale najlacnejsi novy je tak za 1000€. To ako doplnok k tomu Toyo :) Oba su na rovnake kazety.


  • 0

#8 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 26 leden 2015 - 22:45:11

Sakra, to mně ani nenapadlo, že by mohlo jít o moderní kazety. Nějak jsem předpokládal, že půjde o něco staršího. Moderní standardní záda nejlépe na ebay.

Třeba něco takového:

http://m.ebay.co.uk/...0899?nav=SEARCH
  • 0

#9 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 26 leden 2015 - 22:47:47

Ad moderní kazety: možná je to blbá otázka, ale nevíte, kde se to dá sehnat... Nějak se mi nedaří to najít. Myslím, že by nebyl problém nějak šetrně upravit fotoaparát na nové kazety...

http://www.ebay.co.u...isco&_sacat=625

http://www.ebay.co.u...itty&_sacat=625


  • 0

#10 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 27 leden 2015 - 08:30:39

Nějak se mi nedaří to najít. Myslím, že by nebyl problém nějak šetrně upravit fotoaparát na nové kazety...

 

Teď nad tím trochu laboruji. Objevil jsem jednu komplet sadu na předělání: http://www.ebay.com/...=item3cefd85782

 

Ale nebudí to ve mně zrovna důvěru, takže asi půjdu spíš cestou modelářské překližky a něčeho takového: http://www.ebay.com/...=item234a24a7d8

 

Prostě udělaná redukce, která se zašoupne místo původní matnice a na to rozšíření na 4x5.


  • 0

#11 00Mira00

00Mira00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 leden 2015 - 20:11:09

Děkuji mnohokrát za odkazy :)


  • 0

#12 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 3 březen 2015 - 00:56:57

Nevíte někdo prosím vás, jestli "moderní", tedy plastové kazety Linhof 13x18 mají stejný rozměr jako kazety ostatních běžných značek?


  • 0

#13 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 březen 2015 - 07:33:05

U 4x5 tomu tak je. U 13x18 mam jen Lisca/Fidelity, ale nevidim prilis duvod, aby v tomto formatu byly Linhof odlisne.


  • 0

#14 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 3 březen 2015 - 16:00:33

Ahoj,myslim,ze ty zada z Camuletu jsou opravdu to nejlepsi,co se da sehnat,Jednoduse I s matnici,co si vic clovek muze prat,Karusel s tocnou,tohle mit na Graflexu,to by byla krasa.Nicmene,pokud se tu fandi plechovym kazetam,tak existuje I Grafmatic v plechu 4x5 na sest snimku v kazete,to je teprve delo pro reportazni snimky,prakticky na takovy zada uz funguje I rool holder 6x9,nebo polaroid 500 a jine legrace.Nakonec I po uprvach Lesco by mohl fotit na Colodium. Tohle je dle meho nazoru ta nejlepsi uprava,co lze zvolit.Pak uz jen platynko pres kameru pro lepsi videni pres matnici a je vykryto.Do zlateho ramu a ve voleji,doprdele to by bylo krasny........ :-P


  • 0

#15 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 3 březen 2015 - 16:22:11

Trochu cisel

Kazeta riteway 21-                            pro film 4x5-material plast-12x17,1x1,1 cm

kazeta Grafic film holder type 5-       pro film 4x5-material drevo-12x17,1x1,3 cm

kazeta folmer Graflex corp-USA-      pro film 4x5-material drevo-12x16x1,3 cm je kratsi a hur se vyndava

kazeta Lisco cut film holder-USA-     profilm 4x5-material drevo-12x17,3x1,2cm


  • 0

#16 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 3 březen 2015 - 16:59:50

Dal treba  na Ebay Grafmatic-4x5 Grafmatic with six septums-kazeta pro sest snimku-Buy it now-Kup ted.Free post-posta zdarma

cena 49 US-$.

U normalnich oboustranych kazet 4x5 je treba si dat pri koupi pozor na material,casto se stava,ze dvrevene prodavaji v cene plastovych,je treba se podivat pres zoom a radne prohlenout,kdo neumi jazyk,pomuze kopirovani textu a nasledne vlozeni pro preklad v google translator.Ale vse je resitelne.Kde tedy drevene jsou obecne levne oproti plastu.Pak uz jen zalezi,co komu vyhovuje.

Doufam,ze jsem Vam trochu mohl byt uzitecny.Drzim palce,aby vse dopalo vyborne a tesim se na Vase dalsi zpravy.hezky den vsem.


  • 0

#17 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 14 prosinec 2015 - 19:05:55

Ja viem, ze je to beznadejne... ale predsa:  potrebujem 24x30 cm (10x12") filmovu kazetu, hociaku v hociakom stave. Vie mi niekto pomoct?

 

Dakujem.


  • 0

#18 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 prosinec 2015 - 05:47:41

při "nejhorším" vyrobit :-)


  • 0

#19 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 15 prosinec 2015 - 11:37:49

při "nejhorším" vyrobit :smile:

 

 

ja viem...  uz som na to telesne aj dusevne pripraveny


  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 prosinec 2015 - 13:54:11

uvidíš, jak to z tebe spadne

ze mě už to taky spadlo, kazety 10x15 "jaké já chci" si i se zádama vyrobím

-

uvítám nějaký odkaz, jestli někdo víte o podobně postiženém pracovníkovi, co by vyráběl něco takového, vždycky je lepší před prací podívat se na nějaký hotový výrobek někoho jiného


  • 0

#21 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 15 prosinec 2015 - 14:47:30

Pro začátek bych potřeboval vědět, jak se na to tělesně a asi i duševně připravuje  ;-)

Duševně asi proto, abych přežil všechny ty fáze než a až to ze mě spadne.


  • 0

#22 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 15 prosinec 2015 - 15:56:37

Clovek na vsetko sa musi pripravit aj telesne aj dusevne. Telesne pripravit fyzickych sil, materialu, 3D a CNC stroje, ale aj rucne naradia :)   Dusevne: pomodlit sa pred pracou, ako robil aj stary sedliak, ked zasial svoj grunt. A potom uz neostava nic ineho, len pokorou pracovat a radost mat z roboty.

 

:)


  • 0

#23 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 15 prosinec 2015 - 16:10:49

...................s pokorou pracovat a radost mat z roboty.

:)

Žes vzpomenul i toto, to jsem moc rád. A považuji to za skoro to nejdůležitější.  Děkuju.


  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 prosinec 2015 - 16:13:19

pro mě stačí vzít do ruky první kus překližky a dát se do kreslení a už to vidím před sebou v matném laku rodící se

kdepak cnc, to k nám do vsi nedorazilo


  • 1

#25 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 15 prosinec 2015 - 16:35:09

No ani ja nemam CNC na kredenci, ale moji byvali studenti mi ponukli pomoc v takej podobe. No ale uz to bude hociako, ale aj co najlepsie vyrobena kazeta bude len dnesna kazeta. Bol by som rad, keby som vedel zohnat staru drevenu kazetu, ktora by hodila aj patinou k tomu fotoaparatu. 

 

LuzJi - dnesny clovek pracu povazuje za nutne zlo. Pritom praca je cesta ale aj niekedy ciel. 


  • 0

#26 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 16 prosinec 2015 - 07:12:04

uvítám nějaký odkaz, jestli někdo víte o podobně postiženém pracovníkovi, co by vyráběl něco takového, vždycky je lepší před prací podívat se na nějaký hotový výrobek někoho jiného

Par obrazku z prubehu vyroby kazet 12x15" s vlozkami na 11x14". Hrube "ramecky pro vcely" vyrobil sprateleny truhlar, na me pak zustalo vyrobit vsemozna zahloubeni, labyrinty, zafrezovani, kovani, svetlotesny labyrint, sibry,... Kazeta patri rozhodne mezi ty slozitejsi casti velkoformatoveho aparatu.

Přiložený soubor (y)


  • 4

#27 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 16 prosinec 2015 - 09:19:53

Pekne kazety, pekna praca.


  • 0

#28 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 prosinec 2015 - 10:01:23

jmpetzval: osobně bych s cnc za zády přílišnou radost z roboty už neměl. mně bohatě stačí přetrpět soustruh. ale snad se povede, určitě se pochlub a neboj se založit projekt :-)

jkcz: moc pěkné


  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 prosinec 2015 - 13:01:40

je to stejně zajímavé, kolik se nabízí cest, když si představíš matnici a plan a nějak to dát dohromady, no hned po vánocích se do toho dám, zatím to vypadá na sovětskykrálovéhradeckou konstrukci s německoanglickými prvky


  • 0

#30 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 18 prosinec 2015 - 11:30:23

jmpetzval: osobně bych s cnc za zády přílišnou radost z roboty už neměl. mně bohatě stačí přetrpět soustruh. ale snad se povede, určitě se pochlub a neboj se založit projekt :smile:

jkcz: moc pěkné

 

Nebojte sa pane Nimrode...  cnc maximalne urobi korpus kazety, vlastne len to na co ja nemam naradia. Na kazete aj po tom ostane dost roboty. Aj na samotnom fotoaparate je este co robit:  opravit pohyby, urobit matnicu, objektivovu dosticku a uchytenie objektivu, lakovanie, atd.  Do konca januara s Bozou pomocou a mojou usilovnostou snad bude pripraveny na prvu sklenenu dosku.


  • 0

#31 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 8 leden 2016 - 15:49:57

Kazeta formatu 24x30 cm: jednu kazetu s CNC frezou mi robia, druha kazeta - stara z r. 1895 - je na ceste z St. Petersburgu, ale nevydrzal som:  zobral som material co som nasiel v pivnici, par naradi a za cca 5 hodin efektivnej prace som vyrobil tretiu kazetu.Nie je to ziadna stolarska slava, ale je svetlotestna, funguje dobre, prve uspesne testy s fotopapierom a planfilmom uz mame za sebou.

Přiložený soubor  07.jpg   55,38K   10 Počet stažení  Přiložený soubor  08.jpg   40,27K   9 Počet stažení  Přiložený soubor  09.jpg   38,22K   8 Počet stažení

 

 

 

 

 


  • 1

#32 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 leden 2016 - 16:33:46

paráda


  • 0

#33 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 8 leden 2016 - 17:01:10

jmpetzval: bolo by prosim mozne niekde zverejnit navrh tej kazety pre CNC ? Akym sposobom sa doda sposob rezu ? staci im to nakreslit(narysovat) a uz to vyrezu, alebo treba nejaky navrh v CADe ?

 

 

alebo schemu ako si zmajstroval vlastnorucne ? Nech to skusam hocijako, stale mi vychadza velmi hruba :(


  • 0

#34 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 8 leden 2016 - 17:37:57

Nimrod - nie, je to iba improvizovana kazeta, ale dakujem.

 

Samusko - zial 3D model nemam. Tu kazetu mi robi moj jeden byvaly student, ktory pracuje vo firme, kde maju na to vybavenie, takze je to mimo mna.  Na tu kazetu, ktoru som urobil nemam schemu. Podla odmeranych rozmerov som rezal material - je to jednostranna kazeta, pouzival som material, ake som doma nasiel: smerokove latky 20x7 a 25x7 mm.  Zlepil som do kopy dve ramy, hornu z uzsich a spodnu z hrubsich latiek. Nastrihal som drevotrieskovu lepenku na rozmery, aby mi vydali distanc a drazku v ktorom bude chodit siber, dal som medzi ramami a vsetko som zlepil do kopy. Na zadnu strenu tak ako aj na siber som tiez pouzil lepenku. Celkova hruba kazety je vacsia, ako original, ale to mi nevadi. Rovina filmu/ skla je na urovni matnice. Na take riesenie som nepotreboval frezu, alebo ine specialne naradia, len pilku, pilnik, vrtacku, silne lepidlo na drevo a par drobnosti. Vcera som zacal robit a dnes po obede uz som testoval s filmom. Trvalo to menej ako 5 hodin.


  • 1

#35 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 25 květen 2020 - 08:15:26

Přátelé, jak už jsem psal v Co mě těší, byl jsem obdarován komorou Emil Birnbaum RADIÁL model 1931 v nádherném stavu, leč bez kazet či co k tomu vlastně potřebuji, abych mohl fotit na planfilmy. Jsem ve světě velkoformátu zcela nový, proto budu, prosím, omluvte začátečnické dotazy.

Mohl by mi někdo poradit, zda tento aparát pojme nějaké univerzální kazety? Či jak si je (nechat) vyrobit? Případně kdybyste věděli o někom, kdo by měl kazety pro tento konkrétní model, typ či výrobce na prodej.

Jde mi zkrátka o to, abych s tím přístrojem mohl normálně fotit.


  • 0

#36 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 25 květen 2020 - 19:27:15

Ahoj, mám doma takú hŕbu kaziet z rôznych aparátov. Keby si zistil, akú potrebuješ - skús mi poslať obrázok, možno nájdem.


  • 0

#37 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 26 květen 2020 - 08:16:48

Kdysi jsem to sem už dával, ale myslím, že nebude na škodu si to zopakovat. Navíc se to dá přímo porovnávat co do rozměrů, tedy pokud to přesně nastavíte dle červených údajů. Řekl bych, že to nejspíš bude falc číslo 104 nebo 113

Přiložený soubor (y)


  • 2

#38 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 26 květen 2020 - 08:46:17

Bylo by asi nejjednodušší vyfotit zadek aparátu bez matnice (vizírky), z toho už se dá odvodit typ kazety. Teďka jsem našel, že pod označením Radial Birnbaum prodával dokonce 3 různé deskáče - ten poslední model už má tělo kovové, takže každý z nich může mít úplně jiný falc kazet.


  • 0

#39 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 26 květen 2020 - 12:11:08

Pane Vaite, děkuji. Ten přehled falců se hodí určitě nejen mě. Falc na vizírce odpovídá zhruba typu 104.

 

Jen pro zajímavost, zde je foto vizírky s vyznačenými rozměry, zadní část aparátu a pro úplnost také foto zepředu.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#40 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 26 květen 2020 - 17:52:29

Kolik byste uživil kazet? Možná nemluvím česky, tedy: Obvyklá výbava k obchodem dodanému fotoaparátu činívala půltucet kazet, tedy 6 ks. Teď už jde jen o to je najít, pokud se tak stane, budete chtít všech šest či méně anebo více? Klasicky se doporučovalo vlastnit jich sudý počet, na rozdíl od květinových darů...


  • 0

#41 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 27 květen 2020 - 12:51:42

Pane Vaite, píšu soukromou zprávu.


  • 0

#42 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 28 květen 2020 - 17:09:52

Povedlo se mi zakoupit zachovalý deskáč ICA 308 formátu 10x15cm a společně s ním jsem také dostal takovouto kazetu. Na co to je? Vešlo by se tam najednou asi tak 1cm tlustý paklík filmů.

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#43 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 květen 2020 - 17:36:21

Povedlo se mi zakoupit zachovalý deskáč ICA 308 formátu 10x15cm a společně s ním jsem také dostal takovouto kazetu. Na co to je? Vešlo by se tam najednou asi tak 1cm tlustý paklík filmů.

To je tzv. packfilmová kazeta, balení obsahovalo 6 plochých filmů, zakládalo se na světle. Přirovnal bych to k Polaroidu co do principu výměny filmů, ale samozřejmě bez toho vyvolání. Už se to dávno nedělá, naposledy asi před válkou.


  • 0

#44 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 28 květen 2020 - 18:40:22

Zdravím, keď už je reč o kazetách, nemá niekto v šuplíku náhodou zbytočné kazety na planfilm do Linhof techniky 6x9?


  • 0

#45 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 348 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 29 květen 2020 - 06:15:19

Povedlo se mi zakoupit zachovalý deskáč ICA 308 formátu 10x15cm...

Gratuluji ke krásnému aparátu. Mě se povedlo stejný koupit bez kazet. To potom bylo dobrodružství, než jsem je sehnal. A kolik jsem za ně zaplatil...
  • 0

#46 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 29 květen 2020 - 09:38:10

 

Povedlo se mi zakoupit zachovalý deskáč ICA 308 formátu 10x15cm a společně s ním jsem také dostal takovouto kazetu. Na co to je? Vešlo by se tam najednou asi tak 1cm tlustý paklík filmů.

To je tzv. packfilmová kazeta, balení obsahovalo 6 plochých filmů, zakládalo se na světle. Přirovnal bych to k Polaroidu co do principu výměny filmů, ale samozřejmě bez toho vyvolání. Už se to dávno nedělá, naposledy asi před válkou.

 

do Graflexovej 4x5 pack filmovej kazety (model 1234) sa da vytlacit vlozka pre wetplate


  • 0

#47 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 29 květen 2020 - 14:39:55

 

Povedlo se mi zakoupit zachovalý deskáč ICA 308 formátu 10x15cm...

Gratuluji ke krásnému aparátu. Mě se povedlo stejný koupit bez kazet. To potom bylo dobrodružství, než jsem je sehnal. A kolik jsem za ně zaplatil...

 

Dík, měl jsem to v podstatě taky tak. S aparátem byla pouze jedna kazeta, jedna jakási dvoukazeta, vypadá, jako dvě jednoduché slepené zády k sobě a pak tato tedy packfilmová. Ale pak jsem měl docela kliku a povedlo se mi v Itálii uchvátit 4 originál kazety ICA. Abychom nebyli ouplně mimo thema. Nezaobíral se někdo výrobou redukce z 10x15 na 4x5". Trochu jsem to proměřoval a čistě teoreticky by to mělo jít. Přeci jen ve formátu 4x5" je větší výběr filmů...


  • 0

#48 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 99 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 29 květen 2020 - 14:53:22

A pak mám taky problém s vývojnicí, do mé JOBO 2520 se 4x5"  vejde a 10x15 už bez nevratné úpravy cívky ne


  • 0

#49 koaloo

koaloo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha/HK/Zlín
Reputace: 14

Publikováno 1 červen 2020 - 13:09:13

Zdravím, keď už je reč o kazetách, nemá niekto v šuplíku náhodou zbytočné kazety na planfilm do Linhof techniky 6x9?

včera jsem u našich uklízel a vyhodil dřevenou kazetu do BabyGraflexe (2,25x3,25) s ulomeným kouskem dřeva. Za poštovné je tvoje (pokud tu krabici s vyhozenýma věcma naši už nevynesli) a třeba se bude hodit


  • 0

#50 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 1 červen 2020 - 17:31:51

 

Zdravím, keď už je reč o kazetách, nemá niekto v šuplíku náhodou zbytočné kazety na planfilm do Linhof techniky 6x9?

včera jsem u našich uklízel a vyhodil dřevenou kazetu do BabyGraflexe (2,25x3,25) s ulomeným kouskem dřeva. Za poštovné je tvoje (pokud tu krabici s vyhozenýma věcma naši už nevynesli) a třeba se bude hodit

 

Vďaka za ponuku. Len by to tam asi nepasovalo. Lebo Linhof má dosť špecifické kazety s takým límcom okolo šíberu. Tieto 2,25x3,25 majú iný tvar dosadacej plochy a možno aj vonkajší rozmer.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních