Přejít na obsah

Fotka

Kyanotypie - jak na to

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
27 odpovědí na toto téma

#1 calon

calon

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 280 příspěvků(y)
Reputace: 148

Publikováno 4 únor 2015 - 19:56:41

Ahoj
Prosím o radu a schovívavost.
Chtěl bych si vyzkoušet kyanotypii, ale docela v tom plavu. Hledal jsem si nějaké info i pár videí na YouTube ale je to spíž horší než lepší. Mám teprve pár dní velkoformátový Kodak a chci být připravenÿ. :-) Už jsem na srazu TK viděl i žlutou kynanotypii.
Poradíte mi jak začít?
Děkuju
  • 0

#2 David

David

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 750 příspěvků(y)
Reputace: 135

Publikováno 4 únor 2015 - 20:00:20

Toto je návod za kterého se čerpalo před nějakou dobou: http://www.ntm.cz/pr....php?text=seven

• 0

#3 resolut

resolut

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 739 příspěvků(y)
Reputace: 268

Publikováno 5 únor 2015 - 07:32:35

http://vytvormese.we...kyanotypie.html

Ondro máš to za humny včetně tónování ;)

• 1

#4 calon

calon

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 280 příspěvků(y)

Publikováno 5 únor 2015 - 09:05:41

Huš sem tam :)

• 0

#5 Evla

Evla

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 619 příspěvků(y)
  • Locationsrdce a hlava
Reputace: 806

Publikováno 5 únor 2015 - 15:57:26

nie je to ťažké - mňa to naučila moja vtedy 7-ročná dcéra podľa toho, čo jej prezradil Mišo Kurota (alias Manín)

• 1

#6 miloskral

miloskral

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationTvrdosin
Reputace: 50

Publikováno 5 únor 2015 - 21:45:48

no tu je nieco o tom strucne

https://www.dropbox....otypie.pdf?dl=0

• 0

#7 Manin

Manin

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 213 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 16 březen 2015 - 00:31:12

Na počesť výročia narodenia Anni Atkins je dnes modrá aj farbou gúglu.

Poteší :)

• 4

#8 dodoxbb

dodoxbb

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 252 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 152

Publikováno 16 březen 2015 - 23:04:44

A mňa to naučila na workshope Evla - Evička, týmto ďakujem :-) :-)

• 1

#9 samusko

samusko

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 130

Publikováno 17 březen 2015 - 10:28:57

ahojte, ja sa chcem opytat jednu vec>

mam doma Kyanotypie a chcem si ich dat do ramu a na stenu.

Treba na to speci sklo aby ich UV resp. svetlo casom nevybielilo(modralo) alebo ako riesite ??

• 0

#10 jkcz

jkcz

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 701 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 143

Publikováno 17 březen 2015 - 10:48:11

Mam na chodbe asi 4 roky krasne jitrnice z Alp od vlcaka. Sklo obycejne. Pocitove mozna trochu ztratily na sile, ale nemam referencni vzorek pro exaktni posouzeni :)

Kazdopadne nepozoruju zasadni zesvetleni.

Asi by to UV sklo mohlo prispet k delsi trvanlivosti, ale musis zvazit, jestli to ma cenu.

Neni to nahodou tak, ze kdyz kyanotypii na cas schovas do supliku, tak zase ztmavne ?

• 0

#11 Evla

Evla

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 619 příspěvků(y)
  • Locationsrdce a hlava
Reputace: 806

Publikováno 17 březen 2015 - 18:55:39

Mam na chodbe asi 4 roky krasne jitrnice z Alp od vlcaka. Sklo obycejne. Pocitove mozna trochu ztratily na sile, ale nemam referencni vzorek pro exaktni posouzeni :)

Kazdopadne nepozoruju zasadni zesvetleni.

Asi by to UV sklo mohlo prispet k delsi trvanlivosti, ale musis zvazit, jestli to ma cenu.

Neni to nahodou tak, ze kdyz kyanotypii na cas schovas do supliku, tak zase ztmavne ?

áno, je to presne tak, že keď kyanotypiu obraz na čas schováš do tmy, tak stmavne - sú to len oxidačné a redukčné chemické procesy solí železa. Doposiaľ sú vraj najzachovalejšie kontakty prvých negatívov práve z kyanotypie - neoverovala som túto informáciu.

• 0

#12 Wisly

Wisly

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 30 srpen 2015 - 12:28:00

Caute. Chcel by som to vyskusat, ale mam problem zohnat chemikalie v mensom mnozstve. Ak by sa chcel niekto somnou podelit, budem rad.
  • 0

#13 PeterMarek

PeterMarek

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 653

Publikováno 31 srpen 2015 - 06:23:31

Caute. Chcel by som to vyskusat, ale mam problem zohnat chemikalie v mensom mnozstve. Ak by sa chcel niekto somnou podelit, budem rad.

Na skúšku možno pomôže toto: http://www.macodirec...699c9a9c20294f6

• 0

#14 meCZoun

meCZoun

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 260 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 37

Publikováno 31 srpen 2015 - 06:42:51

Já bych se s tebou i podělil, jestli si vezmeš logistiku na svá bedra...

• 0

#15 jmpetzval

jmpetzval

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 360 příspěvků(y)
Reputace: 514

Publikováno 31 srpen 2015 - 10:42:55

Na skúšku možno pomôže toto: http://www.macodirec...699c9a9c20294f6

netreba hned take tazke prachy vyhodit za lacne chemikalie...

ked uz tak, potom radsej    http://www.mamut-pho....com/eshop/cs/ 

Cambalovci ale v septembri maju dovolenku

ale hexakyanozelezitan draselny /cervena krvna sol, K3[Fe(CN)6]/  a zeleny citran zelezito-amonny viete kupit aj po 100g alebo 250g za par drobrnych, a budete mat aj do zasoby - skuste pouzit vyhladavac

napr.   http://www.centralchem.sk/?IDe=225020

na tonovanie kyanotypie pouzivajte  I. hydroxid sodny alebo amonny /5g na 1000ml vody/ + II. tanin /25g na 1000 ml vody/, alebo kludne aj  instantnu kavu alebo/ aj cierny caj 

• 2

#16 calon

calon

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 280 příspěvků(y)

Publikováno 31 srpen 2015 - 12:54:06

Dneska ráno jsem čirou náhodou natrefil na kraťoučký článek v Československé Fotografii z roku 1973 únorové vydání, kde se o kyanotypii píše. Poznamenávají tam že pro získání obrazu v černém tónu použijeme kyselinu duběnkovou. A Wikipedie dodává že: V raných počátcích fotografie (první pol. 19. století) se také používala jako vývojka. Lze ji získat z dubové kůry a listů.

Asi testnu svařit dubovou kůru v hodně železnaté vodě. 

• 1

#17 Wisly

Wisly

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 31 srpen 2015 - 18:31:42

Vdaka vsetkym za pomoc. Jedna znama z chem. labaku mi to tiez zhana. Ak nic, tak by som ta, meCZoun, poziadal o pomoc. Logistika sa doriesi :D
  • 0

#18 calon

calon

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 280 příspěvků(y)

Publikováno 29 listopad 2015 - 17:33:29

Sem si udělal radost a k svátku si koupil obličejové solarium. Měl jsem trochu obavy aby nebylo moc malý, ale je super a už jsem i testoval nějaké negativy z Mamiye 6x7. Je to celkem koukatelné i v tomhle formátu. Mám radost. 300 - a mám klid. :)

Tady na fotkách je rámeček daleko. Nakonec jsem ho dal na tu pozici hned pod světlem a časy jsou (zatím) okolo 25 min.

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  kyan.jpg   85,7K   13 Počet stažení
  • Přiložený soubor  kya.jpg   66,43K   12 Počet stažení

• 2

#19 andys

andys

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 7 duben 2016 - 22:07:26

Dobrý den, nevím jestli můj dotaz patří přímo sem, ale chci se zeptat: Když bych dělala kyanotypii na triko - je pak nositelné? Co jsem se tak dočetla, tak ta berlínská modř by toxická být neměla, ale jeden nikdy neví :-) Máte tedy nějaké zkušenosti?

Děkuji za rady.

• 0

#20 dravec

dravec

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 277 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 161

Publikováno 8 duben 2016 - 10:52:23

Já myslim, že by to bělo bejt nejspíš v pořádku. Za běžnejch podmínek je berlínská modř sraženina nerozpustná ve vodě. Jedině kdy by snad mohla bejt nebezpečná je při reakci se silnou kyselinou. Ale to jsou oblasti pH, kdy by se s přehledem rozpustilo i to tričko :-) Ovšem zkušenosti s tim žádný nemam. Ještě mě napadá, jestli třeba při nějakym silnym pocení by mohly nějaký bakterie/bakteriální enzymy způsobit třeba změnu barvy, rozklad, nebo já nevim co, ale jde jen takovou zcela hypotetickou úvahu...

• 0

#21 dravec

dravec

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 277 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 8 duben 2016 - 11:04:40

jo a dokonce jsem teď někde našel, že se pruská modř používá i jako barvivo na textil...

• 0

#22 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 445 příspěvků(y)
  • LocationSlanej Vrch 326m n.m. ( vleže )
Reputace: 323

Publikováno 8 duben 2016 - 11:34:10

Vážený kolego, Samusko, Pruská modř může při kontaktu s kyselinou ( pot ) , za vysoké teploty a po exposici silné dávky UV spektra uvolňovat vysoce toxický plyn - kyanovodík / HCN / . Extrémní toxicita pro inhalaci LD 50 = 6,4 mg/ kg Vaší celkové hmotnosti včetně inkriminovaného obrazového experimentu s kyanotypicky okrášleným originálním trikem. Vítejte na patologii !!! S varováním i možná posledním pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

• 0

#23 dravec

dravec

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 277 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 8 duben 2016 - 16:37:02

Vážený kolego Eriku, nevim komu byl předchozí komentář určenej, ale budu reagovat. Domnívám se, že váš teoretickej scénář by padal v úvahu v případě, že byste si ke čtení svítil výkonym UV laserem a potil u toho horkou dýmavou kyselinu dusičnou ;-)

Podařilo se mi najít bohužel jen kusý informace o tom, že se pruská modř používá (používala) jako barvivo na textil. Ale mám za to, že pruská se jí řiká proto, že si s ní Prušáci barvili uniformy...

Nejsa odborníkem přes anorganickou chémii, konzultoval jsem to ještě s kolegou. Myslí si, stejně jako já, že kyanotypie na tričko nezpůsobí majitli úmrtí na otravu kyanidovejma iontama. Berlínská/pruská modř je v podstatě minerál. Něco jako baryt. Totálně nerozpustnej za běžnejch podmínek (a baryt je síran barnatej, kontrastní látka pro RTG měkkejch tkání, přičemž barnatý kationty jsou dost jedovaný. Naštěstí nerozpustný, takže prostě nic nedělaj). Pruská modř se dokonce využívá (využívala?) i v lékařství jako antidotum na otravu Thalitejma solema.

Tož tak. Asi to sám zkusim...

Vážený kolego, Samusko, Pruská modř může při kontaktu s kyselinou ( pot ) , za vysoké teploty a po exposici silné dávky UV spektra uvolňovat vysoce toxický plyn - kyanovodík / HCN / . Extrémní toxicita pro inhalaci LD 50 = 6,4 mg/ kg Vaší celkové hmotnosti včetně inkriminovaného obrazového experimentu s kyanotypicky okrášleným originálním trikem. Vítejte na patologii !!! S varováním i možná posledním pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

• 1

#24 samusko

samusko

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 9 duben 2016 - 09:22:51

pockat, pockat,  modrotlac nie je to iste ako kyanotypia. Su to uplne ine veci.

• 0

#25 dravec

dravec

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 277 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 9 duben 2016 - 10:01:30

pockat, pockat,  modrotlac nie je to iste ako kyanotypia. Su to uplne ine veci.

https://cs.wikipedia...wiki/Kyanotypie

modrotisk se teda řiká i barvení látek indigem, ale je to i název pro kyanotypii. Jak tak na to koukám tak i pro diazotypii. V terminologii je asi trochu chaos. Obecně je teda asi modrotisk jakejkoliv způsob barvení věcí na modro :-)

https://en.wikipedia.../wiki/Blueprint

Nic to nemění na mym stanovisku, že kyanotypie na tričko se mi jeví jako v celku neškodná...

• 0

#26 dravec

dravec

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 277 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 9 duben 2016 - 22:40:36

hehe, nedalo mi to: https://www.google.c...iw=1920&bih=941 a ještě youtube: https://www.youtube....h?v=UpFav_pA5qA

Tak tolik k bezpečnosti a¨kyanotypie na triko. A určitě si taky jedno udělám, je to super :-)

• 0

#27 samusko

samusko

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2016 - 10:07:37

pfff aspon nahatu babu si na to tricko daj :)

• 0

#28 andys

andys

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 14

Publikováno 12 duben 2016 - 07:48:54

Děkuji pánové za rady a diskuzi. Také jsem se dočetla, že je to nerozpustné, ale přeci jen nechci dáti kamarádce Danajský dar :D

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních