Přejít na obsah


Fotka

nosnost stativu a hlavy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 7 February 2015 - 15:38:22

Jeden z důležitých údajů při koupi stativu a hlavy je jejich nosnost. Tu většinou udává už výrobce. Mě zajímají vaše zkušenosti. Zda-li lze tomu údaji věřit. Z hlediska bezpečnosti by měla unést dvojnásobek. Z hlediska prodeje je možné, že nosnost je výrobcem přeceňována. Nezapomeňme, že s fotoaparátem se hýbe. Že jeho těžiště může být mimo osu. Také mé strojařské oko nerado vidí středový šroub z hliníkové slitiny. Přeci jenom "hukův zákon" je nemilosrdný.


  • 0

#2 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 February 2015 - 16:28:56

vzpomen na fabiuv test...muzes si ho v prodejne otestovat :)
  • 0

#3 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 7 February 2015 - 17:38:07

Z hlediska prodeje je možné, že nosnost je výrobcem přeceňována.

 

Já si myslím, že naopak nepůjdou na hodnotu, která by nebyla 100% jistá. teda aspoň osvědčení výrobci (tím myslí, že bych se bál čínských kopií manfrotta například).

 

Spíš bych se bál toho, co jsi zmínil, že třeba u velkého formátu může být těžiště posunuté jinam. 


  • 0

#4 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 February 2015 - 18:58:38

Moje zkušenost:

Nevím, co si výrobci představují pod pojmem "nosnost" nebo "max. zatížení"...

Zkoušel jsem na 5 stativech (3x karbonové Gitzo s různým průměrem trubek a v různém provedení, 1x Manfrotto 055 a pak DDR dřevák) - 2 kýbly vody ( cca 25 kg?) a ani jeden se nezbortil.

Myslím, že daleko důležitější je "rigidita" stativu , což si představuji tak, že se nechvěje ani při jeném tˇuknutí prstem, nebo ve větru, nebo (nedejbože) při sklopení zrcadla zrcadlovky. Rekordmanem v mých pokusech byl dřevák z DDR + Pentacon Six - soudruzi asi věděli, proč k němu vyráběli tak bytelnou dřevokonstrukci. Trubky by měly být "tuhé" v ohybu, neměly by "drnčet". Podle jakýchsi cizích pokusů nejlépe "vstřebává" vibrace dřevo a pak karbon. Při uchopení za hlavu a torzi kolem dlouhé osy by se neměla hlava pootáčet. (To jsem zkoušel tak, že jsem na rychloupínací desku upevnil laserový měřák vzdálenosti, namířil na stěnu cca 6m daleko a "šrouboval" s hlavou. Nejlépe držela trojcestná "nízká" hlava Manfrotto 229 (?) na Gitzo série 3 (horní noha cca 30mm) a hroty zabodnutými co nejvíce do trávníku. U ostatních paprsek bloudil po zdi více.

1. Čím méně "sekcí" nohou - tím lépe

2. Čím silnější trubky - tím lépe (kromě dřeva)

3. Čím rigidnější "uzavírací" systém nohou - tím lépe

4. Čím bytelnější a tužší konstrukce spojující (pod hlavou) nohy - tím lépe

5. Čím těžší stativ - tím lépe

6. Čím bytelnější (nižší, masívnější) hlava - tím lépe ("Nízké" třícestné hlavy jsou na tom podle mě lépe) 

7. Čím větší "rozkročení" nohou (do 45st) - tím lépe

8. Čím větší zátěž na háku mezi nohama - tím lépe

9. Čím tužší podloží, na kterém stativ stojí - tím lépe

10. Čím je zatížení kamerou více ke středu trojúhelníku vymezenému konci nohou - tím lépe

Je jasné, že všechny požadavky na maximální tuhost sestavy nelze většinou dodržet.

Dělal jsem pokus, zda se mi stativ s kamerou netřese: k hlavě jsem upevnil Petriho misku s obarvenou vodou a exponoval zrcadlovkou. ÚPLNĚ U VŠECH SESTAV BYLO MOŽNO POZOROVAT VLNĚNÍ :-(  

Z toho plyne, že nejlepší je na obrovském karbonovém (dřevěném) stativu s dlouhými hroty zabodnutými do tuhé země, zatíženém taškou s kamením na háku, v bezvětří, provozovat Leicu, konicu Hexar AF, malé kamery s centrální závěrkou a pod. - nejlépe exponované samospouští.  :-P


  • 4

#5 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 7 February 2015 - 19:05:17

Ad zátěž na háku - nutno s ní předem počítat při naddimenzování nosnosti stativu (s hlavou to nesouvisí). Mně se to moc neosvědčilo - ve větru... Kdosi kdesi popisoval jakýsi gumicuk záhaknutý zespodu a přišlápnutý nohou... to vyzkoušené nemám. Pochopitelně i ten tah gumy je zátěž.


  • 0

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 February 2015 - 19:24:10

JirkaM

Máte pravdu, taška by neměla viset volně v luftě, ale částečně se opírat o zem - aby "nebimbala". Vítr je vůbec nedobrý vynález... Kolikrát jsem přišel o záběr. Jednu dobu jsem dokonce zkoušel omezit vliv větru metrovou odraznou deskou nebo deštníkem, ale máloco je nepohodlnější, než toto.


  • 0

#7 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 7 February 2015 - 20:42:56

Moje zkušenost:

 

 

Děkujeme za ni! Vaše příspěvky jsou vždy tak pěkně napsané, že u toho musí každé komornické srdíčko zaplesat!


  • 0

#8 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 7 February 2015 - 20:57:46

Jeste bych Pentaxistu doplnil... "A uplne nejjistejsi je klobouckovat." :)


  • 1

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 7 February 2015 - 21:13:20

děkuji za ochotu pomoci. Je vidět, že jsem narazil na samé odborníky. Nemusíte však rozebírat celého trabanta, když dojde benzín. Tím chci říct, že mě zajímá jen hlava a s ní spojené problémy. Stativ byl  již zde mnohokrát  probírán.


  • 0

#10 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 8 February 2015 - 17:42:57

U hlavy nevim presne co vyrobce mysli udavanou nosnosti, mozna kdyz je fotoaparat v rovnovaznem stavu. Ale pri naklonu se mi uz nekolikrat stalo, ze hlava nedrzela, ackoliv pretizena nebyla. Takze na Pentax 6x7 mam hlavu s nosnosti 16kg, ktera by mela unest i Sinar. Pravda je takova, ze na pentax je perfektni i v naklonech. Ale ten Sinar uz zas zvlada spis uz jen v rovnovaznem stavu...


  • 1

#11 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 8 February 2015 - 17:51:47

děkuji za ochotu pomoci. Je vidět, že jsem narazil na samé odborníky. Nemusíte však rozebírat celého trabanta, když dojde benzín. Tím chci říct, že mě zajímá jen hlava a s ní spojené problémy. Stativ byl  již zde mnohokrát  probírán.

 

Romane - měl jsem několik hlav (vždy Manfrotto 3D), vždy jsem si spočítal maximální váhu sestavy, která připadala v úvahu a vybral něco nad limitem (ne s několikanásobnouu rezervou).

Pokud nastaly problémy se stabilitou, způsobil jsem si je sám - špatným dotažením některého ze šroubů hlavy či u destičky (při focení na výšku). Z toho důvodu se bojím i kulové hlavy i když s ní nemám žádnou praktickou zkušenost, ale tuším, že ji také lze nedotáhnout. Přechod na převodovanou hlavu 410 tuto možnost chyby eliminoval.

Co jsem se ještě beze zbytku neodnaučil je odflinknutá práce se stativem ve spěchu (malé roztažení noh, špatné dotažení vaček), a tak se tak jednou za půlroku dočkám nepříjemného kácivého překvapení - zatím to foťák neodskákal, jeden objektiv už má ťuklý filtrový závit...


  • 0

#12 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 8 February 2015 - 18:01:07

Kulovou hlavu co mám znáš. U té se udává zatížení až 40 kg a síla utažení 225 kg/cm
  • 0

#13 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 8 February 2015 - 18:03:15

.... Nezapomeňme, že s fotoaparátem se hýbe. Že jeho těžiště může být mimo osu. ...

Já když jsem vybíral definitivní kulovou hlavu, kterou bych už nikdy v životě nemusel měnit, tak jsem po vyzkoušení zjistil, že mimo dostatečné nosnosti je zdaleka nejlepší funkcí tzv. "aspherical ball" - to znamená, čím více je fotoaparát mimo osu, tím více tuhne upnutí koule. U kvalitních výrobců (Arca, RRS) to funguje bezvadně.


  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 February 2015 - 18:25:37

Úplně nejlepší hlava, co mám (kromě své opotřebené a šedivé ...) je Markins Q-10. Je na "zatížení" 45 kg a "utažení" cosi nad 200kg.

Někde jsem dokonce našel, co znamená to "zatížení": Hlava se vykloní o 45° ze svislé do vodorovné polohy a zatíží se 45 kg. Neměla by s hnout - A NEHNE SE!


  • 0

#15 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 February 2015 - 18:50:08

Opět jsem nechtěně odeslal...

Zkoušel jsem to  s váhou na zavazadla a po naměření 50 kg (více váha neváží) se koule oravdu nepohnula.

Mám k ní jak "šroubovací" upnutí rychloupínací destičky (dělají se jich mraky pro nejrůznější fotoaparáty), tak upínák páčkou. Páčka je rychlejší a pohodlnější, šroubu věřím více. 

Pohyb hlavy je opravdu "sametově hladký". Nemám těžší vybavení, než P67II + krátký zoom 55-100 a i to je pořádný kus železa! S touto hlavou se nebojím nosit mnoho hodin po lese stativ s hlavou a uvedenou sestavou přes rameno. 

Používal jsem i nejbytelnější (ve své době) kulovou hlavu Manfrotto. Byla velmi dobrá (až na tu váhu). Problém nastal v okamžiku, jakmile se koule znečistila... Začala "prokluzovat". Stalo se to asi po dvou letech používání a servis byl v té době snad jenom v Itálii. Tak jsme do ní s kamarádem Kibishem vlezli (ježek v kleci pro neznalého a nevybaveného příslušným vercajkem), hlavu jsme odmastili etylacetátem, namazali jakýmsi teflonovým mazivem, přepečlivě otřeli ubrousky (!) a do dneška funguje, jak by měla.

Markins Q-20 je ještě bytelnější (ale také o dost dražší) :-( (A je h´´o´´o´´o´´odně podobná hlavám Arca Swiss :-) )


  • 1

#16 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 8 February 2015 - 19:06:57

Je fajn, že jste se rozepsali. Ukazuje se, že výběr hlavy by se neměl uspěchat. Jistě váš úsudek pomůže i ostatním fotografům. Ovšem lepší než-li napsat co vám vyhovuje by bylo lepší vědět co vám nevyhovuje. Mě třeba nevyhovuje kulová hlava. Asi by jsem s ní nemohl pracovat. Zase Jenda i Bobr si ji nemohou vynachválit. Na Sinara používám hlavu od stativu z NDR. Má jen jednu osu a stačí mi.


  • 0

#17 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1,122

Publikováno 8 February 2015 - 19:11:42

http://www.manfrotto...ava-junior-410/

http://www.manfrotto...-hlava-pro-405/

http://www.manfrotto...dova-hlava-400/

 

mám tu první - neboť nejlevnější a dostatečná pro mne. Pokud bych měl mít nějaké výtky, tak:

- malé rukojeti - ne do dlaně,  jen do prstů, ale obsluhovat se to dá

- destička je poněkud velká - na P645 akorát (tam potřebuješ 2, provozoval jsem max. s FA 200/4 a konvertorem - bez problémů)), na kinofilmovém těle působí trochu přebujele :)


  • 0

#18 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 8 February 2015 - 19:16:06

Ovšem lepší než-li napsat co vám vyhovuje by bylo lepší vědět co vám nevyhovuje. Mě třeba nevyhovuje kulová hlava. Asi by jsem s ní nemohl pracovat. Zase Jenda i Bobr si ji nemohou vynachválit.
Ano. Trvalo mi mnoho let než jsem zjistil, že 3D hlavu používám jako kulovou. Prostě jsem vše povolil, nastavil záběr a pak postupně (složitě poslepu) vše utáhnul... Uvidíme co bude na velkém formátu ...
  • 0

#19 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 8 February 2015 - 19:17:17

Úplně nejlepší hlava, co mám (kromě své opotřebené a šedivé ...) je Markins Q-10. Je na "zatížení" 45 kg a "utažení" cosi nad 200kg.
To je přesně ona
  • 0

#20 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 9 February 2015 - 07:55:46

Kulovou hlavu co mám znáš. U té se udává zatížení až 40 kg a síla utažení 225 kg/cm

 

Úplně nejlepší hlava, co mám (kromě své opotřebené a šedivé ...) je Markins Q-10. Je na "zatížení" 45 kg a "utažení" cosi nad 200kg.

 

Pro ty, které by to zajímalo a chtěli si udělat nějakou představu jen poupravím, že to co výrobce (Markins) udává jako maximální moment "utažení" není v jednotkách 225kgf na cm (což by nedávalo smysl, protože cm je délková míra), ale 225kgf krát cm, což je vlatně klasický moment. Po přepočtu na u nás obvyklé jednotky je to přibližně 22 Nm (newtonmetrů). To si lze snadno vyzkoušet na momentovém klíči, nebo si představit jako závaží 2,25kg na páce dlouhé 1 metr - takové zatížení by hlava "měla" udržet. Tento parametr vypovídá o hlavě mnohem víc, než pouhé maximální zatížení.

Jinak je to dobrá hlava, měl jsem ji ve výběru hned jako třetí ;)


  • 0

#21 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 9 February 2015 - 12:52:37

Jinak je to dobrá hlava, měl jsem ji ve výběru hned jako třetí ;)
Tak to i dokonči a zveřejni alespoň první tři místa...
  • 0

#22 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 9 February 2015 - 13:32:04

Víš, ono by to bylo zavádějící, můj výběr byl hodně subjektivní a někomu jinému by nemusel vyhovovat. Ale není to žádná věda, recenzí je po internetu moc a každý si z toho musí vzít to své. Tohle vlákno jak bylo založeno jsem chápal spíš jako obecné, takže nějakému hodnocení výrobků/výrobců bych se asi radši vyhnul - to čím jsem chtěl přispět z vlastní zkušenosti, jsem ve svých příspěvcích už popsal.


  • 0

#23 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 9 February 2015 - 14:06:50

Mě i přijde důležité, jak si k sobě sedne "vršek stativu - hlava" a "hlava - upínací destička". Mám tři hlavy (stativové) a dva stativy a dva upínací systémy a ne vše na sebe ideálně pasuje. 


  • 0

#24 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 February 2015 - 14:40:11

Gumicuk jsem "prezentoval" :) kdysi davno na prvnim vyrocnim srazu v Hornim Lidci. Pro lehke pristroje, rekneme od kina, pres stredoformat az po 4x5" idealni pomucka .

Pro pratele vetsich aparatu doporucuji k ctene pozornosti Majestic head, horni dosedaci plotna se dela v ruznych rozmerech, maximum je 5x7". Vypada hruzostrasne, ale je pomerne lehka.

 

Přiložený soubor (y)


  • 1

#25 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 9 February 2015 - 15:01:15

Ajaj, chyba pravopisná v předchozím příspěvku, pardon. To je moc pěkné, ta čtvrtá noha. Feninger ve Vysoké škole fotografie měl takové dvě a moc to tam chválil. Něco takového by se dalo používat i na teláče. Já si doma přidělal tyč zvětšováku ke stropu (mám dlouhou tyč a nízký strop) a všechny vibrace zmizely. Velké zlepšení i na robustním zvětšováku.

 

Ještě k té udávané nosnosti, já jsem to nikdy nezkoušel. Ale při opravdu fest utažených šroubech to unese hodně. Ale v praxi to vždy utahuji o něco méně a navíc, u kulové hlavy hodně záleží na čistotě koule. Takže nakonec bude použitelná nosnost vždy o trochu menší než udávaná. Já mám kulovou hlavu FLM průměru 38 mm. Je to hlava tak maximálně na lehčí střední formát a dával jsem na ní Horsemana a šlo to. A ona zrovna tato hlava má díky umělohmotným dosedacím plochám s pevnou fixací zrovna docela problém. Ale i s foťákem na boku to při dobrém utažení drželo (nicméně tak jako Pentaxista bych to nenosil). Horší jsou vibrace a chvění. Základem je pevné dotažení všech spojů a nejslabším místem je v mém případě zpravidla místo mezi foťákem a destičkou. Myslím, že tvarované destičky přímo na tělo (jako dělá Markins), jsou pro některé fotoaparáty doslova záchranou.


  • 0

#26 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 9 February 2015 - 21:14:21

Exaktní čísla nemohu dodat. Mám kulovou hlavu Manfrotto s tabulkobou nosností 8 kg. Nejtěžší sestava je Mamiya RB67 s delším mezikroužkem pod záklaďákem s ohniskem 127 mm a vytaženou přední/zaostřovací standardou pro záběr makra. Neostrost pohybem aparátu jsem ještě nepozoroval, ale robustně to nepůsobí ;-).


  • 0

#27 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 4 April 2015 - 17:51:36

Nějak v historii nemůžu najít, tak to prdnu sem. Řešil jste někdo elegantně těžiště sklopky při dlouhém výtahu a uchycení stativovým šroubem na těle? Měli byste nějaké tipy na dostupnější variantu Linhofácké "Auslegearm / Outrigger Arm"

Díkes.


  • 0

#28 anabi00

anabi00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 October 2016 - 15:53:08

Dobrý den vespolek,

prosím Vás nemáte někdo zkušenost s tímto dřevěným stativem z NDR ?

http://img17.allegroimg.com/photos/oryginal/65/62/85/99/6562859975

Zajímalo by mě jestli unese tento fotoaparát , případně jestli se mám poohlédnout po jiném dřevěném stativu .

https://www.bhphotovideo.com/images/images500x500/Calumet_Cambo_Cadet_4x5_Large_Format_800609008.jpg

Předem děkuji za všechny postřehy

S pozdravem Lukáš


  • 0

#29 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1,035

Publikováno 17 October 2016 - 16:18:42

Dobrý den vespolek,

prosím Vás nemáte někdo zkušenost s tímto dřevěným stativem z NDR ?

http://img17.allegroimg.com/photos/oryginal/65/62/85/99/6562859975

Zajímalo by mě jestli unese tento fotoaparát , případně jestli se mám poohlédnout po jiném dřevěném stativu .

https://www.bhphotovideo.com/images/images500x500/Calumet_Cambo_Cadet_4x5_Large_Format_800609008.jpg

Předem děkuji za všechny postřehy

S pozdravem Lukáš

Tento dreveny stativ unesie Cambo 8x10 aj s fotografom, doknca aj s asistentom fotografa. Hlava obdobne.

Horsia, ako jeho nosnost je jeho hmotnost. Do atelieru - ano. Do prirody - ano na chrbte asistenta.

:)


  • 1

#30 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 17 October 2016 - 17:07:36

Dobrý den vespolek,

prosím Vás nemáte někdo zkušenost s tímto dřevěným stativem z NDR ?





http://img17.allegroimg.com/photos/oryginal/65/62/85/99/6562859975

Zajímalo by mě jestli unese tento fotoaparát , případně jestli se mám poohlédnout po jiném dřevěném stativu .





https://www.bhphotovideo.com/images/images500x500/Calumet_Cambo_Cadet_4x5_Large_Format_800609008.jpg

Předem děkuji za všechny postřehy

S pozdravem Lukáš

 

 

unesie.  ten mensi staviv (s fotoaparatom 18x24cm.) je Vas.  keby Vam ten stativ bol velmi lahky, tak zaobstarajte ten druhy (s fotoaparatom 24x30cm). ten bezpecne unesie aj fotoaparat 30x40 cm.

 

Přiložený soubor  21.jpg   224K   4 Počet stažení

 

podla mna na ten Vas 4x5" Cadet aj ten mensi bude predimenzovany.


  • 2

#31 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 17 October 2016 - 18:23:25

Oba dva obstojí ve fábijusovou zkoušku tlakem.

 Ten menší stačí. Ten větší je zbytečně těžký.


  • 1

#32 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 17 October 2016 - 18:49:52

ved preto pisem :)   ten druhy /velky/ stativ vazi o nieco viac ako 10 kg... len samotny stativ plus hlava

 

aj ten mensi je zbytocne velky/ tazky.   na 4x5"  /Cambo SC2 kardan/  pouzivam http://www.prolaika....p-3451061.xhtml  

podla mna bohate staci


  • 2

#33 anabi00

anabi00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 October 2016 - 20:47:58

Tisíceré díky za doporučení !

Dnes se mi naskytla příležitost tak jsem koupil bazarovévo Vanguarda s třícestnou hlavou.

Hned jak se shledám s fotoaparátem začnu testovat co unese , a i kdyby neunesl nevadí zdá se , že je to dobrý stativ a ten se neztratí.

Ještě jednou díky za pomoc .

Lukáš


  • 0

#34 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1,081

Publikováno 18 October 2016 - 22:01:40

Mohu Ti pro odzkoušení půjčit Sinara 4x5"


  • 1

#35 anabi00

anabi00

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 October 2016 - 05:28:40

Díky za velkorysou nabídku , ale to nebude nutné ja mám cameru 9x12 jen ji zrovna nemám u sebe :)


  • 0

#36 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1,302

Publikováno 19 October 2016 - 06:27:11

Tisíceré díky za doporučení !

Dnes se mi naskytla příležitost tak jsem koupil bazarovévo Vanguarda s třícestnou hlavou.

Hned jak se shledám s fotoaparátem začnu testovat co unese , a i kdyby neunesl nevadí zdá se , že je to dobrý stativ a ten se neztratí.

Ještě jednou díky za pomoc .

Lukáš

 

Vanguard Alta + 264AP som kupil povodne na Mamiyu RB67, ale ked som videl robustnost toho stativu, tak postupne som odkusal ja vacsie fotoaparaty. 4x5" a 13x18 - bez problemov , 18x24 - este stale, citit uz tam trosku labilitu, ale pouzivatelny. a na moje velke pocudovanie celkom dobre zvladne aj 24x30 (s mensimi objektivmi). 

 

na druhej strane ak mate ale moznost kupit ten spominany dreveny stativ, tak nevahajte. je to dobry stativ a ked planujete kupu vacsieho formatu, tak urcite Vam pride vhod.


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních