Přejít na obsah


Fotka

převolání / přeexpozice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 08:18:37

Ahoj,

 

poradite zacatecnikovi, jak pozna prevolany film od preexponovaneho?

 

Nafotil jsem Fomu 100, exponoval jsem dle fotoaparatu i dle expozimetru, jak kterou fotku ... 

 

Je to muj asi 5-ty film, predchozi ctyri vypadaji "normalne", tento velmi tmavy. Nicmene je na nem, subjektivne ohodnoceno, spousta kresby a vypada kontrastneji nez normalne .. takze asi spis typuju na prevolani, ale chtel bych mit jistotu, kde se stala chyba. Vsechny filmy jsem volal stejne ... v ID11, 1+3 .. casy beru z "digitaltruth", zatim vse fungovalo bezvadne, vcetne pushovacich casu ... tak nevim.

 

Diky


  • 0

#2 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 8 únor 2015 - 08:24:58

převolaný film vznikne nedodržením teploty 20 °C při vyvolání. Jedná se o teplotu roztoku ve vývojnici.


  • 0

#3 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 08:28:09

Jak jsem psal vyse (i kdyz jsem na teplotu zapomnel) .. dodrzel jsem standartni predpis ... mozna byla vyssi teplota, ale cca o pul stupne, protoze behem vyvolani mi vyvojka v mistnosti chladne ... ale to delam porad, cili neverim, ze by to bylo teplotou ...


  • 0

#4 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 8 únor 2015 - 09:26:07

pokud jsi film vyvolal při teplotě roztoku 20,5 °C a zdá se ti tmavý, pak to spíše vypadá na přeexpozici. Půl stupně není důvod k tomu, aby byl film černý. Pak ještě jestli si dodržel čas volání, to je také důležité. Zkusil bych stejnou kombinaci ještě jednou, z jednoho filmu se špatně orientuje. Píšeš, že se ti roztok ochlazuje, voláš film na mrazu? Myslím, že je lepší roztok natemperovat chladnější, podle toho, jak máš doma teplo. Ten se potom ohřeje od vývojnice a cívek, filmu, které mývají pokojovou teplotu. Mělo by to všechno směřovat k těm dvaceti stupňům. Obráceně tomu moc nevěřím, vím jak dlouho trvá, než je pivo z lednice studený :)


  • 0

#5 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 09:46:53

No .. .je to naopak .. temperuju tak na 20,5, protoze mam v komore cca 18 ... koukal jsem na kompenzace casu dle zmeny teploty na obalu vyvojky, pul stupne by nemelo byt nic kritickeho.

Jak jsem psal, protoze vsechny snimky na filmu vypadaji temer stejne, tak bych to netipnul na preexpozici. Uz i proto, ze to bylo mereno na stridacku dvema expozimetry. Nikdy se mi to nestalo, cili ... mozna nesedi cas vyvolani, vyvolaval jsem dlouho ... ale tak jak hodne se projevi napr. minuta navic? ztmavne to nejak zasadne? Je mozne, ze cas na digitaltruth nebyl v poradku ... Koupil jsem slevnenou nesignovanou Fomu, ze by se spletli a nebyla to 100-ka? Tuto variantu asi zavrhuju .. 

 

Cili jeste jednou zopakuju hlavni bod otazky ... jak poznam, ze film je prevolany? Da-li se to poznat ... Je rozdil - okem viditelny - mezi preexponovanym a prevolanym negativem ... Da se to nejak popsat? 

 

Diky


  • 0

#6 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 13:11:11

No ... ted to scannuju a zjistuju, ze to ma i dost velky zrno. Na ISO 100 si myslim, ze az moc. Je to dokonce vetsi nez na Fomapanu 400 push 800. Neco se teda asi po***lo, ale nevim sakra co .... 

 

Poradi mi nekdo? Diky


  • 0

#7 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 13:23:59

... a dalsi poznatek ... fotil jsem postavu v cernem kabate na pozadi okna ... expozicne jsem to okno trochu "vypalil", to byl zamer ... koukam na scan, na konturach toho cerneho kabatu jsou jakoby bile (nebo hodne svetle) zavoje ... se stejnym nastavenim a stejnym objektivem jsem si to "predfocoval" na digital, tam je vse bez problemu ... da se z toho odhadnout nejaka chyba?

 

Dik


  • 0

#8 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 8 únor 2015 - 13:32:03

No ... ted to scannuju a zjistuju, ze to ma i dost velky zrno. Na ISO 100 si myslim, ze az moc. Je to dokonce vetsi nez na Fomapanu 400 push 800. Neco se teda asi po***lo, ale nevim sakra co .... 

 

Poradi mi nekdo? Diky

 

Tohle se mi stávalo, když jsem pral ve vodě, kde jsem nehlídal teplotu. Z kohoutku to nedokážu řádně uhlídat, takže si vodu temperuji do kýble.

 

... a dalsi poznatek ... fotil jsem postavu v cernem kabate na pozadi okna ... expozicne jsem to okno trochu "vypalil", to byl zamer ... koukam na scan, na konturach toho cerneho kabatu jsou jakoby bile (nebo hodne svetle) zavoje ... se stejnym nastavenim a stejnym objektivem jsem si to "predfocoval" na digital, tam je vse bez problemu ... da se z toho odhadnout nejaka chyba?

 

Dik

To se může stát, že se to světlo v emulzi jakoby rozplizne. Nevím přesně název toho jevu, ale představ si to tak, že se v emulzi paprsky světla rozptýlí a tím zasáhnou i plochu vedle sebe... 


  • 0

#9 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 18:45:22

 

No ... ted to scannuju a zjistuju, ze to ma i dost velky zrno. Na ISO 100 si myslim, ze az moc. Je to dokonce vetsi nez na Fomapanu 400 push 800. Neco se teda asi po***lo, ale nevim sakra co .... 

 

Poradi mi nekdo? Diky

 

Tohle se mi stávalo, když jsem pral ve vodě, kde jsem nehlídal teplotu. Z kohoutku to nedokážu řádně uhlídat, takže si vodu temperuji do kýble.

 

 

 

A krutibrko ... to jsem teda nevedel ... ze musim hlidat teplotu vody, ve ktere po ustalovani peru .... jak presne to ma byt???

 


  • 0

#10 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 8 únor 2015 - 19:26:26

jake jsi mel casy a jakou clonu pri expozici filmu?Tam si myslim,ze je ten hafan zakopanej.

Jinak kdyz je teplota 18C tak volas o neco dele-vyvojka je chladna,no ne tak,Nevim jak u fomy ale u ilfordu je cas neco kolem 8-9 minut.Ten tvuj problem obcas mivam,kdyz se zapomenu-i to se mi stava a zapomenu radne nastavit clonu.


  • 0

#11 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 8 únor 2015 - 19:30:12

jinac  teplota vsech tekutin,by mela byt stejna.I cervene vino je nejlepsi pit pri pokojove teplote,taky by melo byt dobre kvality :)  ;)  :P


  • 0

#12 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 8 únor 2015 - 19:38:16

 

 

Měla by být +/- stejná jako vývojka a ustalovač... Myslím, že možná i trochu důležitější, než 20°C přesně je, aby se teplota neměnila. To právě dělá s oblibou baterie u nás doma. V jednu chvíli pod 20°C, v zápětí je to třeba 28°C... 


  • 0

#13 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 20:50:59

jake jsi mel casy a jakou clonu pri expozici filmu?Tam si myslim,ze je ten hafan zakopanej.

Jinak kdyz je teplota 18C tak volas o neco dele-vyvojka je chladna,no ne tak,Nevim jak u fomy ale u ilfordu je cas neco kolem 8-9 minut.Ten tvuj problem obcas mivam,kdyz se zapomenu-i to se mi stava a zapomenu radne nastavit clonu.

 

Mel jsem to, co nameril expozimetr. Nefotil jsem manualem, takze jsem na nic nezapomnel ... Jel jsem v Av modu, cili si to hlidal system sam. Mel sjem nastaveny spravny ISO. Jak jsem psal, s uplne stejnym nastavenim jsem to fotil i digitalem a tam je vse OK.

 

Vyvolaval jsem ID11 1+3 ... dle digitaltruth 16min ... Ten film je celej dost tmavej ... fotil jsem int., ext. s bleskem, bez ... neverim, ze bych naexponoval vsechno spatne (pokud nejak neblbne fotak, ale to pochybuju) .. cili me napada jedine prevolani ... i to zrno me ukazuje spis na nejakou chybu ve vyvolani ...  


  • 0

#14 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 8 únor 2015 - 22:59:45

Jeste me napadlo ... doted jsem pouzival vyvojnici na 400ml, tento film jsem vyvolaval v jine vyvojnici, kde pisou mnozstvi na film 300ml, ale ja tam ze zvyku nalil 400ml. Nevim jestli i toto by mohl byt problem ... 

 

Prevolat ho muzu i prilisnym preklapenim? I kdyz to jsem delal taky jako vzdy .. prvni minutu 30sec, pak kazdou dalsi 10sec (3-4x)...

 

Jinak jsem googlil jak vypada prevolanej film ... psali, ze ma normalni detaily ve stinech, je hodne kryty a hodne kontrastni .. tento popis, myslim, sedi na ten muj presne ... 


  • 0

#15 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 9 únor 2015 - 09:08:09

A nemohlo se stát náhodou, že jsi použil koncentrovanější vývojku? Tedy že jsi to třeba nenaředil 1+3, ale použil jsi jen stock?


  • 0

#16 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 9 únor 2015 - 10:42:17

 

Jeste me napadlo ... doted jsem pouzival vyvojnici na 400ml, tento film jsem vyvolaval v jine vyvojnici, kde pisou mnozstvi na film 300ml, ale ja tam ze zvyku nalil 400ml. Nevim jestli i toto by mohl byt problem ... 
 
Prevolat ho muzu i prilisnym preklapenim? I kdyz to jsem delal taky jako vzdy .. prvni minutu 30sec, pak kazdou dalsi 10sec (3-4x)...
 
Jinak jsem googlil jak vypada prevolanej film ... psali, ze ma normalni detaily ve stinech, je hodne kryty a hodne kontrastni .. tento popis, myslim, sedi na ten muj presne ...


400ml versus 300ml problém není.

Častějším překlápěním se zpravidla pouze zvýší kontrast. Ale Ty jsi překlápěl "standardně", tekže tím to nebude.

Mám vlastní zkušenost s tím, že jsem často filmy převolával. Bylo to způsobeno sčítáním několika chyb, kdy jsem nědělal vše jak se má:
- neřešil jsem přesně čas a vždycky jsem "radši trochu přidal". 10, 20, 30 sekund.
- teplotu vývojky jsem měl většinou o nějaký ten půlstupeň vyšší, opět "radši trochu více".
- neřešil jsem temperování tanku s filmem.

Ono se to nezdá, ale když máš založený film v tanku, který čeká na volání v teplotě třeba 23°C, potom tam naleješ vývojku 20,5°C či trochu více a voláš třeba o půl minuty více (stačí otálet s přerušovací lázní), máš převolaný velmi krytý negativ. A to i při teplotě 18°C v místnosti, kde vyvoláváš. Teplota vývojky v tanku bude klidně o stupeň a půl vyšší než když jsi ji tam vlíval.

Tolik moje chyby - ale způsobů, jak to zkonit je spousta...
  • 0

#17 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 únor 2015 - 11:32:30

Tento týden se taky chystám poprvé vyvolávat nějaké Fomy 100 a poprvé použít Fomadon R09 a ten vliv překlápění mě docela zajímá. Používám chemii od Fomy (doteď Fomadon LQN) a dodržuji to Fomácké překlápění, tj. prvních 30 sekund a pak 10 sekund (4x) na začátku každé minuty a i když jsem ve Fomadonu LQN vyvolával Ilford Pan 400, tak jsem se taky držel toho Fomáckého míchání (mimochodem překlápění dle Ilfordu je 4x v prvních 10 sekund v každé minutě). Nedávno mi ale s objednaným Fomadonem R09 přišel i příbalový letáček ve kterém se píše o vyvolávání v malém tanku: "Protáčení tanku: první minuta nepřetržitě a pak každých 30 sekund." Tak teď jsem z toho jelen, v datasheetu Fomáckých vývojek, kde je uveden i ten Fomadon R09, se stále píše schéma protáčení 30s+10s+10s+10s..., ale v tom přibaleném letáčku je pokud to chápu 60s+asi jedenkrát každých 30s. Tak teď si nejsem jistý, jak mám s tou plastimatkou mám vlastně otáčet abych dosáhl nejlepších výsledků. Nějaký vliv četnost otáčení na vyvolávací proces mít bude, když v datasheetech Ilfordu píšou, že u nepřetržitého ručního otáčení nebo rotačního vyvolávání je třeba snížit vyvolávací čas až o 15%.


  • 0

#18 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 únor 2015 - 12:50:58

pokud voláš v ruce a překlápíš vývojnici, dodržuj těch 30s+10s+10s+10s..., rotační volání funguje na jiném principu.


  • 0

#19 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 únor 2015 - 17:46:10

A nemohlo se stát náhodou, že jsi použil koncentrovanější vývojku? Tedy že jsi to třeba nenaředil 1+3, ale použil jsi jen stock?

 

Urcite jsem redil ... premyslim, jestli jsem nahodou omylem neudelal jinej pomer ... myslim, ze ne ... ale ted uz to "nedomyslim" :)

 

Zkusim dalsi film, jsem sice stale ve fazi testovani, ale bohuzel na tomto filmu jsem mel snimky, o ktere jsem opravdu stal .. no mam je aspon na digitalu (jejda, ja tady mluvim sproste co?) :D


  • 0

#20 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 únor 2015 - 17:52:50

NO ... asi neresim kazdou vterinu, to je fakt .. cili mohli se mi nascitat chyby ... na druhou stranu si myslim, ze jsem neprosutroval vic jak minutu celkem ... cas vyvolani byl napsan 15-17min. delal jsem to na 16. Cili bych tam nekde mel tu rezervu mit ... navic se domnivam, selskym rozumem, ze kdyz je vyvojka vic redena, tak by to mohlo neco malo "odpustit" ... 

 

V kazdem pripade, nekolik predeslych filmu jsem volal stejnym zpusobem a nikdy se nic nestalo ... ani v propade pushovane 400-ky, kdy jsem omylem minutu pridal .. i ten je v pohode ... Dohle jsem vytahnul z tanku a aniz bych to musel nejak zkoumat, bylo naprosto jasne, ze je to moc kryty ... to musela byt podle me nejaka zasadnejsi chyba ... snad jsem (ale biohuzel) udelal spatnej pomer roztoku, to by me prislo pochopitelny ... aloe spis si myslim, ze jsem to mel OK, vzdycky to radsi 2x zkontroluju ... 

 

Uz bych chtel nejak standartizovat to vyvolavani, abych se mohl posunout dal .. zatim ani nezvetsuju, dokud nebudu mit v tomhle jasno ...

 

No a zaver se mi taky povedl, protoze jak jsem byl rozcarovanej, tak jsem omylem nalil ustalovac do flasky s vyvojkou, takze uz si micham novou :D 


  • 0

#21 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 9 únor 2015 - 17:56:20

A jeste jedna vec, kdyz uz se bavimne o presnosti ... kdyz zacnu odpocitavat cas, kdyz zacnu lit do tanku nebo po naliti? A kdy koncim? S posledni vterinou vylevam, nebo o tech par sekund driv co mi trva vyliti?


  • 0

#22 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 9 únor 2015 - 18:43:34

To je jedno, jen to musíš dělat pořád stejně. Když to bude moc, ubereš na času, ale na způsobu časování nezměníš nic...


  • 1

#23 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 9 únor 2015 - 22:27:31

Obecne se uvadi, ze odpocitavani spustime v okamziku, kdy zacneme do vyvojnice roztok nalevat. Vylevat bychom meli zacit cca 10 sekund pred vyprsenim stanoveneho casu.
Ja to zase tolik nehrotim. Je ale pravda, ze jsem se jeste nedostal ke zvetsovani, takze nevim, co z toho ve finale vyleze. Okometricky vypadaji moje negativy dobre.
  • 0

#24 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 15 únor 2015 - 00:03:20

http://www.olympusmi...singerrors.html


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních