Přejít na obsah


Fotka

První nafocený film na prakticu, kde je chyba?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2015 - 23:25:36

Dobrý den, 

Na svoji Prakticu PL NOVA I, jsem nafotil svůj první film na kinofilmovou zrcadlovku. Film jsem koupil barevný FUJI 36 sním. 200 ISO. Když jsem film dofotil, odnesl jsem ho do fotolabu v pátek s tím že v pondělí si ho můžu vyzvednout. Natěšený na výsledek jsem se dostavil pro svůj vyvolaný film, ale něco tady nefunguje ?! Nevím v čem se mohla stát chyba, prosím zkušené znalce z oboru o radu, kde se vyskytla chyba, jestli na straně fotoaparátu, fotografa či snad dokonce fotolabu ( viz. příloha ). Nejvíce mě zaráží že některé fotky jsou takřkav pořádku a některé uprostřed filmu jsou nepoužitelné, některé jsou zase do půlky v pořádku, druhá půlka černá. Kdyby mi k tomu mohl kdokoli a cokoli říct budu jedině rád. Díky Karass.

Přiložený soubor  Scanned.jpg   118,97K   18 Počet stažení


  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 9 únor 2015 - 23:43:36

Tak predne, vitej na Temne! No a chyba je ve fotoaparatu, nejspis vlivem nizkych teplot (problem se vyskytuje na fotografiich zimni krajiny) nefunguje dobre zaverka. Bude to chtit promazat a seridit...anebo fotit jen v lete :)


  • 0

#3 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2015 - 23:55:01

Díky za přívítání a taky hlavně za pohotovou reakci, slyšel sem že Praktica bývala náchylná na nižší teploty, jsem si ale jistý že některé z těch nepovedených fotek byly foceny v popř. z interiéru. Mám se tedy zaměřit na chod závěrky ?


  • 0

#4 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 10 únor 2015 - 00:26:51

Zaverku snadno otestujete bez filmu, v interieru i na mraze pri ruznych casech, poslechem i vizualne se dost dobre pozna, jak beha. Jen pozor, zazil jsem (pravda u zcela jineho aparatu), ze zaverka slapala dobre bez filmu, ale jakmile se zalozil film, cvakalo to sice, ale neotviralo. Nepochopil jsem proc a nepochopil to ani servisman, ac to promazanim odstranil.


  • 0

#5 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 10 únor 2015 - 07:21:34

Přesně to, co máš u té zimní krajiny mi dělá jedna Exakta - závěrka se otevře do poloviny a potom zůstane otevřená do dalšího natažení. Až bude lepší počasí, tak s ní musím zajít za servisákem.

A ty políčka, co měly být foceny v interiéru byly s bleskem?


  • 0

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 únor 2015 - 07:53:56

Nech si to vyčistit.


  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 únor 2015 - 07:54:57

Servis by to měl vyřešit. Není to problém nějakých konkrétních výrobců, může to potkat vpodstatě jakýkoliv fotoaparát (se štěrbinovou závěrkou). Dělala mi to jedna Minolta X700 nebo i třeba Leica M2. Odborné vyčištění, namazání a seřízení problém odstranilo. Může za to někdy tuhé mazivo které za nižších teplot nedovolí korektní otevření závěrky, nebo pokud jde o plátěnou závěrku tak mohou ztuhnout plátna a mechanika si s tím už neporadí.

 

Na políčku 10A vidím jakýsi světlejší horizontální pruh, buďto je to nějaký zvláštní reflex nebo by pomohlo příístroj přetěsnit (to by ale mělo dělat víc venku než uvnitř).


  • 0

#8 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 únor 2015 - 08:07:51

Díky za rady přátelé, ty fotky z interiéru jsou bez blesku, protože v něm vytekly baterky a je momentálně ne-provozuschopný. Co se týče políčka 10A tak to bude asi stolní halogenovou lampičkou. Každopádně zatím za vše díky.
  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 10 únor 2015 - 08:20:04

Jen bych poznamenal, že reálná cena za opravu bude nepochybně několikanásobně vyšší, než současná cena Praktiky PL Nova - asi tak kolem 200,- i méně...


  • 0

#10 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 10 únor 2015 - 17:53:36

Díky za přívítání a taky hlavně za pohotovou reakci, slyšel sem že Praktica bývala náchylná na nižší teploty, jsem si ale jistý že některé z těch nepovedených fotek byly foceny v popř. z interiéru. Mám se tedy zaměřit na chod závěrky ?

 

Je otázkou, jestli se v citlivém přístroji vrtat a nebo to svěřit servisu. Já mohu s klidným svědomím doporučit http://www.fotoservis.ic.cz/ nebo http://www.fotoskoda.cz mám dobrou zkušenost s jedním i druhým servisem. U pana Blažka byla moje Praktica (u Škody Olympus) a udělal z ní skoro úplně jiný přístroj :)


  • 0

#11 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 únor 2015 - 23:01:44

Prozatím jsem si dal film do Canonu EOS 5000. Jak si ale hraju s tou prakticou, cvakám si tu s ní nasucho a ani jediné zaváhání závěrky, žádný zadrhnutí, časy se zdají taky v pořádku. Uvidíme co Canon, když se neosvědčí ani ten, tak si nabiju rolleiflex a svezu se na vlně svitku. Každopádně tu prakticu mám furt v hlavě, i přes to všechno jaká je tak mi nejak padla do oka.
  • 0

#12 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 únor 2015 - 23:18:16

... tak on má roleje a fotí praktikou...


  • 0

#13 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 únor 2015 - 23:47:07

Všem se omlouvám :D ale jsem teprve na začátku svého analogového snažení takže bych to nerad nějak uspěchal a postupně se k tomu snad dostanu ;) :)
  • 0

#14 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 12 únor 2015 - 12:57:20

Tohle mi připomělo některé moje pokusy s barevným filmem loni v létě v Chorvatsku. Nezabýval jsem se tím protože, že na ČB jsem se s tím nesetkal (a když, tak na fotkách, které byly i bez toho špatně naexponované), a o barvu mi zase až tolik nejde. Přikládám scan zmenšenin z indexprintu z labu (Rossmann). Ne všechny byly ale takhle postižené. Nakonec jsem si z toho nechal asi 10 fotek zvětšit, a některé mě příjemně překvapily.

Z těch nezdařených jsem podezříval svou neznalost práce s barevným filmem (chyby v expozici, i když s použitím TTL měření) a protisvětlo. Zkoušel jsem 2 filmy různých značek, oba tuším 200 ISO, oba buď prošlé nebo blízko tomu. Výsledky věsměs stejné. Že by mohlo být něco s mojí Prakticou LTL mě nenapadlo. Ale zimou to tehdá rozhodně nebylo. Bez filmu s otevřeným přístrojem se mi nezdá, že by se závěrka zasekávala, ale možná má nějaký nerovnoměrný pohyb, který nejde okem poznat. Do servisu ho asi dávat nebudu, protože na ČB mi to zatím stačí, i přes skvělou zkušenost s Flexaretou u pana Blažka se mi nechce více investovat do foťáku za 100 korun.

Akorát jsem si myslel, že ta závěrka lítá zhora dolů a ne ze strany na stranu :).

Přiložený soubor (y)


  • 0

#15 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 12 únor 2015 - 14:41:37

Hmm, to co vidim na těch fotkách mi nápadně připomíná film osvícenej vlivem špatně utěsněnejch dvířek. Měl jsem to s Prakticou kdysi taky - okolo pantu je těsnění, který časem bejvá omačkaný, nebo vydrolený, a pak tam profukuje světlo. Nejsem si teda jistej z čeho je to těsnění originálně... Ale jestli je to ono, pomoc je vcelku jednoduchá - přetěsnit. Odstranit starý těsnění, ve Švadlence koupit černou sametku a nalepit na původní místo. Mě se tim tenkrát problém vyřešil...

 

 

Tohle mi připomělo některé moje pokusy s barevným filmem loni v létě v Chorvatsku. Nezabýval jsem se tím protože, že na ČB jsem se s tím nesetkal (a když, tak na fotkách, které byly i bez toho špatně naexponované), a o barvu mi zase až tolik nejde. Přikládám scan zmenšenin z indexprintu z labu (Rossmann). Ne všechny byly ale takhle postižené. Nakonec jsem si z toho nechal asi 10 fotek zvětšit, a některé mě příjemně překvapily.

Z těch nezdařených jsem podezříval svou neznalost práce s barevným filmem (chyby v expozici, i když s použitím TTL měření) a protisvětlo. Zkoušel jsem 2 filmy různých značek, oba tuším 200 ISO, oba buď prošlé nebo blízko tomu. Výsledky věsměs stejné. Že by mohlo být něco s mojí Prakticou LTL mě nenapadlo. Ale zimou to tehdá rozhodně nebylo. Bez filmu s otevřeným přístrojem se mi nezdá, že by se závěrka zasekávala, ale možná má nějaký nerovnoměrný pohyb, který nejde okem poznat. Do servisu ho asi dávat nebudu, protože na ČB mi to zatím stačí, i přes skvělou zkušenost s Flexaretou u pana Blažka se mi nechce více investovat do foťáku za 100 korun.

Akorát jsem si myslel, že ta závěrka lítá zhora dolů a ne ze strany na stranu :).


  • 0

#16 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 únor 2015 - 22:40:00

U mé Praktiky se pohybuje závěrka zcela jistě v horizontálním směru. Je tam ještě ta stará plátěná, což jak jsem se dočetl v jiném tématu by mohl být onen problém, ono se to plátno jeví jako pogumované (třeba se pletu, kdyžtak mě opravte) a ono mluvit o nějakých vlastnostech gumy podobných když byla nová někdy zhruba přesně po 43 letech je asi taky tabu. Jinak když jsem to trošku zkoumal tak jelikož pružinka páčky posouvání filmu už moc nefunguje tak se sama nevrátí a když ji zapomenu vrátit úplně tak závěrka není otevřena úplně, levá polovina zůstane kousek zavřená a když se druhá polovina vrací zpět tak tu první půlku vezme s sebou a film není osvícený viz ty půlky fotek v tom mém naskenovanaskenovaném náhledu. Nabil jsem si do ní teď jeden už skoro 8 let prošlí film, kterého už nebude škoda a zkusím si dávat bacha na tu páčku, uvidíme co z toho bude :) ;)
  • 0

#17 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 13 únor 2015 - 02:10:59

Problém s černým pruhem na fotkách jsem taky zažil s půjčeným Zenitem E, kde se černý pruh někdy objevoval na cca třetině fotky, ale už jsem nevyzkoumal při jakých časech se pruh objevuje a dnes bych to tipoval na nejkratší časy závěrky. Zenit E má taky plátěnou, horizontálně chodící závěrku a co jsem slyšel, tak právě ta plátěná závěrka bývá bolestí starých zrcadlovek a asi nejen Zenitů.


  • 0

#18 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 13 únor 2015 - 17:39:43

Tak jsem se teďka koukal na svou LTL, mám kovovou závěrku. Je tam několik plíšků přes sebe, při natažení jedou nahoru, při spoušti spadnou dolu. Takže ty pruhy nebudou od závěrky, ale spíš ta světlotěsnost dvířek. To těsnění je úplně mrtvé, to je fakt. Nebo mě ještě napadá namáhání filmu při převíjení, jestli třeba barevný film na to není citlivější a mechanika foťáku fortelnější.
  • 0

#19 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 13 únor 2015 - 17:42:00

Urcite do toho nekde fui svetlo. Aby se to stalo nesetrnou manipulaci, tak by se musel film uplne zlomit a to se za normalnich okolnosti ve fotaku nestane...


  • 0

#20 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 14 únor 2015 - 09:52:26

Můj názor je, že lepší než mudrování na sucho, je lepší svěřit přístroj fotodoktorovi. Mám Canon AE 1 a také jsem zjistil, že dělá různé proužky. Při kontrole bez filmu, se zdá, že závěrka jde dobře. Ovšem oko a ucho není dobrý měřicí přístroj.
Mám několikerou zkušenost s horizontálně běhajícími závěrkami s plátýnky a vždy po čase potřebovaly lékařskou péči. Rozhodně se to za pár stovek vyplatí i po psychické stránce. Přibude radosti nad dobře exponovanými negativy.
I můj Canon po doexponování filmu půjde do nemocnice :smile:
  • 0

#21 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 14 únor 2015 - 10:17:09

Dvířka přetěsnit, jsou na to na ebay sady, popřípadě já to přetěsnil na Olympusu a Yashice takovou pěnovkou tloušťky 2mm, nastříhal dle potřebných rozměrů. Jde to pěkně, návody jsou na internetu.

http://www.kyphoto.c...l/SmallSeal.pdf

A když tak i doraz zrcátka.

http://www.kyphoto.c...rror_Damper.pdf


  • 0

#22 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 16 únor 2015 - 09:50:52

Díky všem za rady. Dneska jsem se rozhoupal a praktica jde k fotodoktorovi, zkusím se s pánem dohodnout že by mrknul i na ten Rolleiflex, přeci jenom na něj nikdo nějakej ten pátek nefotil.
  • 1

#23 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 únor 2015 - 23:12:04

Přátelé a kamarádi kdyby to někoho zajímalo tak praktica už šlape jak má a to za lidových 300 kč ! ☺
  • 0

#24 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 25 únor 2015 - 11:38:45

A kdo ti ju opravoval?


  • 0

#25 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 únor 2015 - 13:20:08

To vypadá na vyloženej hepáč :)


  • 0

#26 karass

karass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 únor 2015 - 21:27:42

Opravoval mi ji jeden starší pán (80+), který mi to dělal spíš ze známosti, jinak už to moc nedělá. ☺
  • 0

#27 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 26 únor 2015 - 14:00:14

Tak proto ta cena :-P


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních