Synchronizace centrální a štěrbinové závěrky - problém

#1 Druidena

Publikováno 5 březen 2015 - 15:05:40

Dobrý den,

chtěl bych požádat o radu v případu nekrytí velké části negativu. Ke svému AP 6x7 jsem přikoupil kvůli bleskání objektiv s centrální závěrkou 165LS. Dle návodu jsem závěrku foťáku nastavil na 1/8 a centrálku v objektivu na 1/125, připojil blesk do kontaktu na objektivu a jal se fotit. Výsledkem jsou políčka, která jsou kryta jen z pravé strany, a to různorodě: pruh o šíři od 0,5 do 3,5 cm vždy od pravého okraje (při pohledu na výsledný "obrázek"). Expozice na krytých místech se zdá v pořádku.

Pozn.: s jinými objektivy funguje vše korektně včetně bleskání na synchronizační čas štěrbinovky 1/30.

Chtěl bych se tedy poradit, než do toho dám další film (jsem dost lakota). Objektiv je ještě možné vrátit. Asi by stálo za to, vyzkoušet i s delšími časy závěrky foťáku. Např. u 1s je zřetelně slyšet: PRÁSK - cvak - PRÁSK.

Moc díky předem za reakce.

#2 otik

otik

Publikováno 5 březen 2015 - 16:51:16

dobrý den, řekl bych, že ta 1/125 centrální se netrefí do 1/8 štěrbinové. Zkusit třeba 1/4? Dobu osvitu políčka určuje zřejmě čas centrální. Jen jestli se centrální závěrka nespustí dříve než štěrbinová, to by asi bylo špatně.

#3 jenda1250

jenda1250

• Moderátoři

Publikováno 5 březen 2015 - 17:03:14

podle mě je to na servis - kdyby ten exponovaný pruh byl pořád stejný, tak by to znamenalo špatnou synchronizaci závěrek.  Když je to ale nepravidelný tak bude asi někde něco špatně. Nejlíp dát do servisu obojí společně.

#4 Druidena

Publikováno 5 březen 2015 - 17:50:41

Děkuju moc. Štěrbinová prošla v létě odborným měřením a expozice jsou přesné, tam problém není. Centrální zase správně exponuje ta zachovalá místa, takže ta asi s přesností také nemá problém. Průšvih tedy musí nastávat někde po cestě - při synchronizaci. Nějak si to neumím představit - ta štěrbina letí ve foťáku zleva doprava, když koukám do hledáčku? Tedy od voliče času k převíjecí páčce? Abych věděl jestli se ta centrálka předbíhá nebo opožďuje.

#5 Alibaba

Publikováno 5 březen 2015 - 22:03:13

Řekl bych (jak si to takhle narychlo představuju), že se centrálka zpožďuje - což by nebylo neobvyklé. Jestliže je pruh zprava, znamená to, že pustí světlo až když dobíhá štěrbinovka. Hledal bych problém v synchronizaci.

#6 oteccasu

oteccasu

• LocationTrutnov

Publikováno 5 březen 2015 - 22:11:41

Jednoduše. Špatný kontakt. Nutno rozebrat. Zajímalo by mě, zda-li je stejný problém na všech políčkách nebo je rozdílný. Mnohdy je jen povolený šroubek držící kontakt. Nutno vidět. Můžeš naskenovat? Uvidíme co dál.

#7 Druidena

Publikováno 5 březen 2015 - 23:33:48

Díky za reakce, pokud se opožďuje centrálka, mělo by tedy pomoci nastavit na štěrbinové 1/4 nebo 1/2 a mělo by to být lepší, ne? Samozřejmě to není řešení, jen okamžitá pomoc.

Jinak, jak jsem psal výše, exponované pruhy jsou nestejné, více viz obr. Vyplývá z toho něco? Jinak ten objektiv vypadá, jakoby právě sjel z fabriky, tak mě ta nefunkčnost docela zaskočila :)

#8 Alibaba

Publikováno 6 březen 2015 - 09:05:55

Zkusil bych to. Za mě jednoznačně špatná synchronizace, centrálka spustí až když dojíždí druhá lamela do konce (v tu chvíli taky odpálí blesk) .  Oteč času je,zdá se, odborník, tak ti to vysvětlí líp.

#9 Druidena

Publikováno 8 březen 2015 - 22:27:30

Díky moc za reakce. Asi se bez opravy neobejdu. Zjištěním dne bylo, že sklo vydává při určitém pohybu velmi podezřelý zvuk (vlastně každý zvuk, který vydává objektiv, je podezřelý - málokdo využívá foto-techniku jako perkusního hudebního nástroje), který mi původně zněl jako rozsypaný písek. Kde by se tam ale vzal? Pak mi došlo, že by to mohl být nějaký drobný kovový řetízek, který se utrhl. Bývá v tomto druhu objektivů (s centrální závěrkou synchronizovanou na štěrbinovku) nějaký takový řetízek?

Děkuju a zdravím!

#10 Alibaba

Publikováno 9 březen 2015 - 12:19:38

Tak s tím jsi měl začít... ;-) AP neznám, o řetízku pochybuji, ale obecně mají centrálky uvnitř spoustu pěkných střev a střívek a když se tam něco vysype, je zle. Synchronizace má samostatný segment drobných dílů - řadu různých kontaktních plíšků a částí.... U - mně dobře známého - Synchro-Compuru samostatný hodinový strojek.

#11 Druidena

Publikováno 12 březen 2015 - 08:38:49

Testoval jsem tedy sestavu na 1/4s a 1/2s u štěrbinové závěrky spolu se všemi časy centrální závěrky. Výsledkem jsou přesně exponované CELÉ obrázky, takže problém je skutečně jen na té 1/8. Synchronizace tedy proběhne, jen trochu později než má. Tím se (podle mě) z toho stává víceméně kosmetický problém, takže do opravy asi moc investovat nemá cenu.

Napadá vás nějaký možný zádrhel? Možná častější mrknutí na snímku kvůli nepatrně delšímu času mezi úderem zrcátka a expozicí? (Na testovacím filmu jsem ale žádné neměl).