Přejít na obsah


Fotka

Zatmění slunce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
87 odpovědí na toto téma

#1 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 13 březen 2015 - 12:02:42

Chystám se příští pátek na zatmění slunce, jestli teda bude počasí. Na focení kotouče mám Prakticu LTL, objektiv 70-210mm, možná k tomu seženu ještě 2x telekonvertor. Mám i nějaké barevné a ND filtry ala čínskej cokin, ale ty třeba nepoužiju, a postačí sluneční brýle na oči. Exponometrii pořeší TTL měření, snad se žádná zrada konat nebude.

 

Ale chtěl bych ještě udělat nějakou fotku krajiny tak, aby byl vidět tvar slunce i ta krajina, na to bych zkusil použil Flexaretu. Ideál by byl něco na způsob tohohle http://www.hoydalsvi...030531multi.jpg, ale to je dost silné sousto, takže bych se spokojil s fotkou (případně sérií fotek), kde bude jeden kotouč. Otázka zní, jestli se to dá s Fexaretou, Fomapanem 100 a R09 nějak naexponovat a vyvolat, a samozřejmě jak. Exponovat na stíny bych ještě zvládl, ale jak to pak vyvolat, ať na negativu není místo kulatého ukousnutého slunce černej flek málem až na sousední políčko?

 

Samozřejmě pokud to nejde nacpat do jedné expozice, tak bych dal flexu na stativ, vyfotil tu krajinu před východem slunce, a pak nastavil expozici jenom na slunce. Ale nevím jestli dělat multiexpozici na jedno políčko, nebo udělat každý záběr zvlášť, a pospojovat to v komoře (naskládat negativy ve zvětšováku na sebe?).


  • 0

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 13 březen 2015 - 12:28:55

Vážení kolegové, na zatmění jsem připraven! Mám uchystán pletený svetr a teplejší klobouk proslulé vídeňské firmy s plstí z rodného bratrance, obojživelného velebobra Karla. K tomu křišťálově čistě a přepečlivě vymytý hranovaný stakan o obsahu 200ccm. Březový osvěžovač z oblasti Karélie ve skleněném obalu budu otevírat přesně v samém počátku astronomického jevu v 09:36 hodin, k času 10:45 se budu pohybovat pouze na 73% objemu balení, a v čase 11:58 hodin očekávám, že se budu moci v plném jasu Hvězdy opět pokochat ponurými krásami vyhublých kmenů Slanýho Vrchu. S pozdravem: "Starý Jezevec" p.s. A nečumte prosím obzvlášť blbě !!!


  • 2

#3 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2015 - 13:08:08

nechápu tu poznámku o slunečních brýlých ale co už.

 

Pro focení slunečního kotouče je aprosto nezbytný šedý kvalitní filtr, hustota závisí na ohnisku a světelnosti, ale nešel bych pod ND13, případně naskládat víc filtrů na sebe. Zkusil jsem našroubovat na sebe ND400 a ND500 (tj 8.5 + 9 EV = 17.5EV úbytek světla) a dá se na to už moc hezky koukat. Při použití jenom ND500 + ND4 je sluneční kotouč sice na filmu hezky  vidět (1/1000, f/16, FP4), ale pořád je ještě silně přeexponovaný.

 

Alternativou k fotofiltrům je solární folie Baader 5, list A4 stojí 600Kč a dá ze z toho udělat docela dost filtrů. Jediný skutečně bezpečný lowcost filtr nedegradující obraz.

 

Pokud nemáš objektiv s ohniskem cca 1000mm-1500mm, tak nemá příliš velký smysl se snažit o fotku samotného slunečního kotouče a spíš se zaměřit na průběh zatmnění a jiné efekty s tím spojené (slunce když prosvětluje třeba skrz korunu stromů dělá měsíčkovou strukturu na zemi).

 

serie fotek zachycující průběh zatmění. Je potřeba udělat multiexpozici, např. hodinu před začátkem zatmnění pořídit mírně podexponovaný záběr krajiny a pak až slunce vstoupí do záběru tak už s nasazeným ND filtrem exponovat jednotlivé fáze do toho samého políčka. Jak často exponovat se dá spočítat podle velikosti Slunečního kotouče a rotace Země, nebo se to dá nasymulovat v jakémkoliv planetáriu (Stellarium, Celestia, KStars....).Zkoušel jsem exponovat s intervalem cca 12 minut a se základním objektivem a vypadalo to velmi dobře. Je potřeba si uvědomit že zatmění trvá cca 2 hodiny, za tu dobu slunce urazí nějakých 30° takže celý jev od začátku do konce jde zachytit širším objektivem. To má za následek maličké slunce a interval se musí určit tak aby to nebylo přeplácané (jako korálky).

 

Skládání jednotlivých expozic dodatečně je řešení ale rád bych se tomu vyhnul. Zatím se zdá že mi to může bejt ale úplně jedno protože předpověď počasí v okruhu 500km je nemilosrdná takže asi uvidím a nafotím úplný hovno. A to jsem se tak těšil, vybavení na to mám, ještě jsem si preventivně odbouchnul digitál kterým jsem chtěl udělat timelapse (film se na to nehodí- menší zvětšení, nemožnost seriovýho snímání po celou dobu bez nutnosti obsluhy). Ale jak říkám, je to jedno protože bude chcát.


  • 0

#4 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 13 březen 2015 - 13:49:53

Sluneční brýle jsem myslel, až budu koukat do hledáčku, abych si neuvařil oči nějakým neviditelným světlem, co projde přes filtry. Ale před IR to asi nepomůže, UV by to snad zachránilo.

 

1000mm a více fakt nemám, maximálně těch 2x 210, když seženu telekonvertor. S tím 210 jsem párkrát fotil měsíc a je to fakt málo. Byla to malá tečka na kinofilmu, ještě rozmazaná pohybem (dlouhý čas v ruce, u Slunce by tenhle problém odpadl). Ještě o pár cm bych to mohl prodloužit makrokroužkama, ale to asi zase nezaostřím na nekonečno. Pak už mě napadá jedině pinhole z krytky objektivu a novodurové trubky nasazené místo objektivu. Ale to bych měl asi opačný problém s expozicí. Opravdu je evivalent 2000mm ohniska dvoumetrová trubka, nebo se mi v hlavně nějak popletlo?

 

Multiexpozice s Flexaretou mi připadá jako dobrá možnost, akorát má člověk jenom jeden pokus. Třeba to nacvičit dopředu za normálního slunce. Skládání v komoře je lepší v tom, že si člověk může udělat několik různých expozic a pak vybrat ty nejlepší. Zase tím ale utrpí kontrast a ostrost, když bude zvětšovat přes několik vrstev negativu.

 

S počasím člověk nic nenadělá, ale chci se připravit, třeba to náhodou vyjde.


  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2015 - 13:54:57

pokud si chceš udělat konkrétní představu o vzhledu záběru, ve Stellarium je možný si zadat velikost políčka (v základu je tam apsc, ale dá se tam navolit cokoliv), ohnisko objektivu který hodláš použít a pak si po obloze můžeš komponovat a koukat jaké ohnisko pro jaký účel je nejvhodnější. Pokud si přetočíš čas na inkriminovanou dobu, tak se dá velmi přesně odhadnout jakým směrem exponovat, jak bude slunce vysoko nad obzorem atd.

Například pokud bych fotil Pentaxem 645 + 55/2.8, tak při orientaci na výšku jsem schopen do záběru dostal cca 12x slunce při intervalu 12 minut. To je něco přes 2 hodiny. Je to ale už dost natěsno od okraje k okraji bez možnosti nějak se kompozičně vyjádřit. Nějak jsem si blbě napsal filtry, v poznámce mám jenom ND4x + 040, ale určitě tam byl ND400 nebo ND500, 1/1000, f/16, FP4. Nemám to na papíře, ale negativ vypadá velmi zajímavě. Poslední expozice se Sluncem je 14:02, krajina doexponovaná ve 14:45 kdy bylo už mimo záběr, f/16, 1/4", 040 (světle oranžový), zatahovalo se takže už nebylo ostré světlo.


  • 0

#6 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2015 - 14:05:34

Další věc. Nespoléhat na TTL! Když jsem před asi 10 lety fotil průchod nějaký planety přes sluneční kotouč (teď fakt nevím, byl to merkur nebo Venuše??), tak jsem měl Sigmu 70-300, konvertor 1.4x, ND filtr BW 113 a nějak to vyšlo, jenomže jsem to krutě přeexponoval právě kvůli tomu že jsem špatně měřil. Barevnej negativ je na to ale docela dobrej protože zvládne přeexpozici vcelku pěkně.

Měsíc nepotřebuje dlouhou expozici, např toto: 1/400, ISO 200, f/5, ohnisko 750mm. Omlouvám se, je to apsc :oops:, ale jako reference se to snad dá akceptovat. Pro kinofilm by odpovídající ohnisko bylo 1.5x delší, čili 1125mm. Taky jsem to z nějakýho nepochopitelnýho důvodu fotil na vejšku :).

Přiložený soubor  DSC04266a.JPG   92,35K   9 Počet stažení


  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2015 - 14:10:25

Znova opakuju,

 

PŘED OBJEKTIVEM MUSÍ BÝT OCHRANNÝ FILTR!!!

 

Doporučuju hustotu 1000x (-10EV) a víc. Jinak si vypálíš oči. Problém je IR záření, proto doporučuju ten kovový astrofiltr, který blokuje všechno a je tudíž bezpečný. foto filtry jsou spíš jen pro-foto, pro koukání to není právě kvůli jejich propustnosti v oblasti IR.


  • 0

#8 Zee

Zee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationHolíč, Slovakia
Reputace: 38

Publikováno 13 březen 2015 - 14:26:36

Pán kolega, v tom Stelláriu mám, kde hladáť to zobrazenie cez políčko? Zhodou okolností to dnes rátam (tie uhly a azimuty...) - aj keď pred. počasie je aká je... S pozdravom.


  • 0

#9 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 13 březen 2015 - 14:27:49

Rozumim tomu ,do hledacku koukam pres slunecni bryle,pak ty bryle sundam a pridrzim na objektivu fotoaparatu,aby nedostal taky zanet spojivek a fotim,jsou z toho velmi zajimave vysledky...muzu jen doporucit.Ten kukr na fotaku vidi to same co ja a bryle mu slusi...


  • 0

#10 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2015 - 15:53:10

Stellarium 0.12.4:

Configuration -> Plugins -> Oculars

 

v pravým horním rohu je pak dialogový rámeček, přes symbol stranovýho klíče se nastavují parametry okulárů, teleskopu, velikost snímacího políčka, konvertory (pod označením "lenses", nevím proč se to nejmenuje Barlow). Pro aktivaci se klikne na ten obdélníček a na obrazovce se objeví červený rámeček který vymezuje obrazové pole dle nastavení (mám tam asi 5 objektivů, 3 fotosystémy, několik okulárů a 2x barlow) a přes ten rámeček si to můžu přepínat a porovnávat.

 

Občas je ten rámeček nakřivo, restart to ale spraví :).

 

 

Proč je důležitý mít filtr před objektivem? aby se omezil světelný tok než vstoupí do objektivu a zamezilo se tak přehřátí nějaké části. Pokud dám filtr někde za objektiv, tak dostane slušnou nálož záření na menší plochu (sluneční kotouč je zaostřený) a může vlivem pnutí sklo prasknout nebo se folie propálit a to je pak na bílou hůlku.

Ještě jsem nedosdtal vysvětlení k těm "slunečním brýlým". Bavíme se o běžných slunečních brýlých (takový ty na řízení auta atd) nebo o brýlých určených pro pozorování Slunce?

 

Ještě mě napadlo že by mohlo fungovat dát dohromady běžný ND filtr a UV/IR cut  filtr (např B+W 486) nebo tepelný filtr z promítačky, zvětšováku atd. V tom případě ale doporučuju otestovat propustnost takového řešení pro IR záření, mohlo by to jít pomocí digitálu a IR filtru. samotný IR filtr (Cokin 007) = fullspectrum digi přes něj vidí, 007 + UV/IR cut 486 = citlivost se snížila asi 60x. To je pro blízké IR, tepelné záření tím nezjistíme.  Pro focení normálním ohniskem bez zbytečnýho civění do hledáčku by to problém být neměl, ale jak říkám, čím delší ohnisko tím je nebezpečí větší.


  • 0

#11 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 13 březen 2015 - 18:33:00

No myslel jsem obyčejné z krámu, dát pro sichr na oči když budu koukat do hledáčku. Před objektiv bych dal ty čínské ND filtry, co se jich jen vejde, ale mám strach, že na IR a UV budou slabé. Fotil jsem s tím sice západ slunce v Chorvatsku, už si nevzpomínám, jestli mě z toho bolely oči, ale jinak subjektivně bez následků.

Ale jak nad tím tak přemýšlím, tak začínám mít strach, aby se v tom foťáku nevznítil film nebo tak něco. O očích nemluvě, to je jasný.


  • 0

#12 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 13 březen 2015 - 18:43:47

Já mám 1500 mm Maka a s Baader filtrem je to na apsc tak akorát, aby se dalo blejsknout něco rozumnýho. Ovšem něco mi říká, že bude obloha totál olověná.


  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -26

Publikováno 13 březen 2015 - 18:57:25

Nekteří na to koukají i přes film jestli je dostačující ochrana?


  • 0

#14 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2015 - 19:40:32

vím že se to dělává, snad barevný DIA film je na to nejvhodnější, ale nezkoušel jsem to.

 

1500mm je pěkný ohnisko, ale přijde mi to už moc natěsno, montáž je pak už taky takřka nezbytná jinak Slunce/Měsíc hrozně rychle utíkají ze záběru. Ovšem výhodou Maka bude asi taky nízká světelnost, hádám tak f/15? Můj N f/5 je pro pozorování Slunce i s onou baader folií nepohodlný a uživil bych ještě slabší ND filtr na okuláru. V případě úplného zatmění je naopak trochu kratší ohnisko výhodou pro pozorování korony - mých 750mm by bylo vcelku ideální na kino - dostatečný detail Slunce a přitom dost místa okolo. To se nás samozřejmě netýká (pokud někdo teda nejede na dovolenou na Fajery nebo Svalbard :)).

A pro vizuál to už nehraje zase až takovou roli, dá se to nahnat silnějším okulárem a/nebo barlow.

 

Jinak mám radost, přišel mi adapter USB-RS232 takže můžu zkusit komunikaci a následně snad i GOTO :-).


  • 0

#15 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 březen 2015 - 21:16:12

Například pokud bych fotil Pentaxem 645 + 55/2.8, tak při orientaci na výšku jsem schopen do záběru dostal cca 12x slunce při intervalu 12 minut. To je něco přes 2 hodiny. Je to ale už dost natěsno od okraje k okraji bez možnosti nějak se kompozičně vyjádřit. Nějak jsem si blbě napsal filtry, v poznámce mám jenom ND4x + 040, ale určitě tam byl ND400 nebo ND500, 1/1000, f/16, FP4. Nemám to na papíře, ale negativ vypadá velmi zajímavě. Poslední expozice se Sluncem je 14:02, krajina doexponovaná ve 14:45 kdy bylo už mimo záběr, f/16, 1/4", 040 (světle oranžový), zatahovalo se takže už nebylo ostré světlo.


a tady je jenom přefocenej negativ proti lampičce:

 

Přiložený soubor  DSC04052a.JPG   268,81K   14 Počet stažení

 

První sluníčko exponováno ve 12:14, interval cca 12 minut, poslední 14:02, krajina doexponovaná ve 14:45. 14.2.2015, Pentax 645, 55/2.8, FP4. Těch sluncí je tam jenom 10 přičemž ty poslední už se trochu strácej v mracích (expozice byla u všech stejná). Co je zajímavý tak když jsem to nabral kapátkem tak mraky jsou světlejší než Slunce. Jak se to bude ale jevit pod zvětšovákem nedokážu podle tohodle sranda skenu odhadnout.


  • 0

#16 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 14 březen 2015 - 08:09:27

To Jenda - montáž pochopitelně nutností, jinak by to nešlo. Světelnost je f12 a místo kolem ještě nějaký je, ovšem poháním to ručně. S digitální zrcadlovkou to pořád ještě není k zahození. Pochopitelně je řada lepších automatizovaných možností, ale astrofoto není mou prioritou. Jak naznačuješ - práce s GOTO a vůbec řízení - i sledování - počítačem, pěkně v teplíčku je luxus. Já dávám přednost ruchadlu - takže kroutím kolečkama a mrznu u okuláru... ;-)

 

To Luboszz:

Ano, naprosto praktická a dostačující filtrace. Kdysi jsem si vyrobil 2 ks brýlí (úplné zatmění v Rakousích 11.8.1999) a posléze zašamtročil. Osvitnutý film, vyvolaný, ve dvou vrstvách, vložený do obroučků z kartonu a zafixovaný.


  • 0

#17 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 14 březen 2015 - 08:22:56

Martinovi:

Bacha, zatmění jaké se chystá nebude mít s úplným mnoho společného - tzn. pokud si do hledáčku zvětšíš slunce nějakým "teletem" a pak se do toho podíváš, máš zaděláno na problémy. Filtraci PŘED objektivem rozhodně nepodceňuj!


  • 0

#18 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 16 březen 2015 - 08:06:55

Včera jsem zběžně koukl na Slunce vesměs za mrakama přes 3 ND filtry a ten objektiv 210mm, ještě jsem to ani nevyvolal, ale už v hledáčku jsem zjistil, že s tímhle ohniskem nějaké detaily opravdu nemá cenu zkoušet.

Takže vezmu akorát Flexaret, dám ho na stativ a zkusím tu multiexpozici.Kouknu na to Stellarium, ať to nějak napasuju všechno do záběru. Ještě se teda zeptám, jak spočítat/změřit expozici. Nejvíc, kam se s aparátem dostanu je tuším F22 1/400. Bliknul jsem dneska expozimetrem v mobilu do přímého slunka a vyšlo mi, že by to tak při ISO 100 mohlo +/- být, ale vůbec tomu nevěřím, vzhledem k tomu, kolik fltrů tam dávate vy. Už je to asi za maximem rozsahu měření toho mobilu. Takže dá se někde najít, jak moc bude to slunko svítit? Nebo mám zkusit změřit časy přes ty filtry? To by bylo asi nejlepší, vzhledem k tomu, že neznám jejich hodnoty.

U tak krátého ohniska asi oslepnutí / zapálení filmu nehrozí, že?


  • 0

#19 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 16 březen 2015 - 19:51:52

Máte někdo šajn jaký sklo používal Eddington v roce 1919 na potvrzení teorie relativity? Dočetl jsem se jen že snímal odraz ze zrcadla (natočeného ke Slunci) a hledáček nebyl. Jen se měnily desky za dalekohledem.


  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 březen 2015 - 20:30:30

zajímavé technické řešení:

 

http://www.sciencemu...ndex/smxg-56649

 

ale mnoho jsem toho nevygooglil.


  • 0

#21 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 16 březen 2015 - 22:35:42

To Larsen já tedy šajna nemám, ale aby to tak nešajnilo, tak nejlogičtější - i vzhledem k době experimetu a způsobu focení na desky - by bylo fotografování projekcí na desku, za pomoci jakéhokoli přijatelného dalekohledu a zrcadla. 

 

To Martin - s "Flexou" se opravdu bát nemusíš. A světlo bych změřil přes filtry. S dělenou expozicí by ti mohl pomoci Jenda.


  • 0

#22 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 březen 2015 - 22:44:09

ten předchozí odkaz se týká techniky z roku 1919 ale příliš z toho není poznat. Něcomi ale říká že projekcí to nebylo, vzhledem k tomu že nešli po Slunci ale po obrazu jiných hvězd.

 

Nevím jak víc bych mohl pomoct, myslím že konkrétnější být už neumím. Leda že bych ještě dopsal číslo bot.


  • 0

#23 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 16 březen 2015 - 23:28:02

No, ono konkrétněji už to asi ani nepotřebuji, myslím, že už vím, jak to udělat. Zítra zkusím podle počasí generálku a uvidí se.
  • 0

#24 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 17 březen 2015 - 09:55:50

Mnojo, prohlédl jsem si to až teď. Zrcadlem pouštěli obraz do tubusu dalekohledu, na konci je kazeta s deskou. Ovšem musí jít o umístění v "projekční" rovině kvůli velikosti obrazu, v ohnisku to být nemohlo - stejně jako když fotíme dnes. Představoval jsem si to obráceně, ale takhle byla jednodušší kontrola pohybu. Zajímavej je ten "PAT a MAT" vedlejší tubus. To vypadá na nějakou málo světelnou záležitost pro focení fází zatmění - nebo spíš pro určení přesného momentu kdy vytáhnout šoupě - jelikož tím masivním refraktorem by ve špatném čase emulzi upekli... (mé úvahy ;-))


  • 0

#25 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 17 březen 2015 - 10:20:37

To jsem tedy napsal blbost. Třetí souvětí neberte ignorujte. Měl bych se soustředit na jednu věc a ne pracovat a mudrovat... Tak jdu tedy pracovat.


  • 0

#26 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 17 březen 2015 - 23:36:20

Lubosi, Alibabo, film jako filtr ani nahodou, ja osobne pouzivam dvoji vrstvu filmu mezi dvema UV od hamy jako filtr pro foceni v IR spektru, film propusti skoro vsechno IR.

 

Kupte si visor do svarecskych bryli.


  • 0

#27 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 18 březen 2015 - 12:45:53

Abyste neřekli, že se nepodělím o výsledky, tak zkouška dopadla asi jak musela - dva nejsilnější filtry co jsem měl, f/16, 1/400s, expozice co 15min, Fomapan 100 vyvolaný v Fomatol LQN byl přepálený, šlo vidět i okolí na jednu expozici, což by asi nemělo. Taky byly na negativu vypálené ještě nějaké menší body těsně vědle Slunce, asi nějaké lomy na cloně, lensflare nebo tak něco. Závěr - jdu shánět silnější filtr.

Fotka je negativ přefocený mobilem na mléčném sklu a invertovaný v počítači. Líp to teďka nezvládnu, moc z toho asi nepoznáte, možná jsem to tu ani neměl dávat.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#28 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 18 březen 2015 - 12:55:59

Tak jsem se dnes v Praze pokoušel koupit sluneční filtr Baader ve formátu A4, a skoro všude je vyprodán. Ve Škodovi jí doprodali včera, v supra.cz taky a v planetáriu jí neprodávají. Sehnal jsem jí až v Dejvicích v obchodě novedalekohledy.cz, kde mají podle stránek aktuálně 2ks.

Jinak dělat multiexpozici na film se nechystám. Z mého pohledu je to docela riskantní. Stačí si drknout do stativu třeba při natahování závěrky a výsledná fotka je spíš pro ostudu. Další zatmění bude až v r. 2021 a čekat tak dlouho na další poměrně nejistý záběr nemám nervy :D Nicméně pokud se to někomu podaří technicky dokonale, tak klobou dolů a těším se na výsledky! Já si udělám jenom pár fotek samotného kotouče přes filtr :)


  • 0

#29 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 březen 2015 - 12:57:33

naopak kvituju s povděkem že neteoretizuješ a jdeš do terénu. Tohle je potřeba natestovat protože další možnost budeme mít až zase za rok (pokud si uděláme dovolenou v Indonésii... :-)).


  • 0

#30 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 18 březen 2015 - 13:41:24

Kvalitní stativ je důležitý. Já mám laciný a bylo vidět, že se to houpe. Odpaloval jsem to přes samospoušť. Na fotce jak jsou ty stromy, tak jsou pohybově rozmazané, a větrem si myslím, že to nebude :). Pokud bych to naexponoval dobře, tak by na tom snímku stromy vůbec nebyly, a u těch kotoučů by to nějakou malou nepřesnost sneslo. Stromy by se udělaly jednou zvlášť expozicí, taky nějakým rychlým časem, bez filtru. Je to asi větší riziko než udělat každou fotku zvlášť a nějak to spojit v komoře, ale to si myslím, že bych asi nezvládl. Navíc to bude napínavější. Kdybych to měl fotit na kšeft, tak bych se asi bál, ale takhle mi o nic nejde. Nevím, jestli se to tu může napsat, ale asi budu dělat ještě timelapse na digitál, takže bez obrázků taky nebudu.

 

Jinak stejná zkušenost - filtry na netu vyprodané, brýle ve hvězdárně jakbysmet. Asi dávali nějakou reportáž v televizi :). Svářečké skla jsem ještě nezjišťoval.


  • 0

#31 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 18 březen 2015 - 13:54:09

V Ostravě nevím, ale tady v Praze brýle ještě včera měli v planetáriu. Na hvězdárně na Petříně mi v pondělí po telefonu řekli že taky ještě mají, ale málo.

Skla do svářecích štítů podle mě jen tak nedojdou.


  • 0

#32 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 18 březen 2015 - 15:42:54

To Motobiker (a ostatní): 

 - vyvolaný osvitnutý film pouze na vizuální pozorování = brýle, nikoli filtr před objektiv. Rovněž staré diskety jsou luxusní možnost (kdo je ještě má?).


  • 0

#33 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 březen 2015 - 16:40:53

martinsustek:

 

začínal jsem se trochu bát že je tu další teoretik :). Opravdu je potřeba si to vyzkoušet, zkusit co nefunguje a hledat řešení a lepší cesty. Osobně se pokusím jít cestou několikanásobné expozice jak jsem popsal na začátku, slepit to ve fotošopu dělá každej tak si to raději zkusím pěkně postaru na jedno políčko s tím že veškeré nepřesnosti a chyby budu vydávat za nedokonalost ruční práce ;-). A za to že budeš dělat timelapse na digi se nestyď, však já taky. Potáhnu kvůli tomu do terénu o nějakých 30kg vybavení víc, to s ostatním fotovybavením, stanem a spol. bude dobrých 60kg. Já to do toho vlaku snad ani nedostanu a pak ještě pár kilometrů po vlastní ose z nádraží. To bude krásná expedice, jen si musím držet palce že předpověď tentokrát vyjde. Je tam jenom poměrně těsné okno mezi oblačností.

 

Motorbiker:

 

no vidíš díky za korekci sa tím filtrem. Protože tyhle alternativní cesty nepoužívám tak v tom trochu plavu a věděl jsem že se neexponovaný vyvolaný film používá jako filtr, ale že na IR a ne jako ND jsem zapomněl :-).

 

Ale hlavně pamatujte, máme jenom dvě voči :).


  • 0

#34 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 18 březen 2015 - 22:18:09

Ale hlavně pamatujte, máme jenom dvě voči :).

 

Přesně, fotte to stereoskopicky... :cool:

 

Já se asi tentokrát budu jen kochat pohledem, pokud počasí dovolí.


  • 0

#35 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 19 březen 2015 - 01:52:58

Jendo, on jako hodne, ale opravdu hodne silny ND filtr ten film taky funguje, pouzil bych ho jako filtr na foceni slunka napriklad pro TLR, nebo dalkomer, IR efekt se dostavi jen za predpokladu, ze se pouzije spravny film (s citlivosti hodne daleko do cervene a za ni), ale oko to dostane plnou davkou, pokud se clovek diva skrz jednookou zrcadlovku. Je to stejny problem jako nekvalitni slunecni bryle - oko spis poskodi. Oko reaguje smrstenim zornicky na viditelne spektrum, zatmaveni viditelneho svetla se tedy projevi otevrenim oka a pokud neni zaroven odfiltrovano i UV a IR, je tu sakra problem. V podstate srovnatelny s tim, jako by se clovek podival dalekohledem do slunce.


  • 0

#36 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 19 březen 2015 - 10:05:04

Sehnal jsem 9 a 11 svářečské filtry. Obraz je zelenej, což mi zase až tolik nevadí, když fotím ČB. Problém je, že kolem slunce jsou roztahané nějaké odlesky, orientované podle toho, jak otočím filtr. Jde to vidět přímo okem, na matnici flexarety i vyfotit mobilem. Jestli je to i na filmu, to zjistím, až ho večer vyvolám, ale dal bych boty na to, že jo. Asi je to dáno nějakým konstrukčním principem toho filtru, na netu jsem ale viděl fotky, které tím netrpěly. Máte s tím někdo zkušenosti - dá se to nějak odstranit/zmírnit jinak, než vzít jiný filtr? Dělají to oba. Myslím ho nějak vyleštit, přidat další filtr, více zaclonit nebo tak něco.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#37 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 19 březen 2015 - 10:46:29

Řekl bych, že to je vlastnost. Já mám myslím 12 a nedělá to.


  • 0

#38 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 19 březen 2015 - 12:41:21

Astronomové doporučují svářečský filtr stupeň 13 a vyšší... A taky ta disketa je opravdu špatně (kvůli UV a IR) tak se omlouvám za matení.

To Martin: Pokud se odlesk otáčí dle orientace filtru je to nejspíš konstrukční záležitost samotného filtru. Pro focení nic moc. :-(

Já se nakonec na focení asi vyprdnu - nějak mi to koliduje s prací, tak budu jen čučet z okna.


  • 0

#39 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 19 březen 2015 - 13:34:24

13 a vyšší doporučujou, to vím, nebudu skrz to koukat tři hodiny. Záleží na denní době a vzdálenosti Země-Slunce, tak se astronomové asi jistí a doporučujou víc než míň. Když se kouknu přes oba filtry, tak ty odlesky vidět nejsou, ale je to dost tmavé, tak nevím, jeslti je nevidím nebo tam nejsou. Možná je ten filtr jenom přepálený tím sluncem, a když před to dám ještě ND třeba to požere. Teď ho tu nemám, abych to zkusil. Ale tím bych se dostal na hodně dlouhé časy už asi.


  • 0

#40 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 19 březen 2015 - 18:20:36

Taky jsem sehnal jen jedenáctku. Ale kašlu na to. Stejně budu jen koukat a fotit ne.


  • 0

#41 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 19 březen 2015 - 20:12:28

Tak na negativu ty čáry a další odlesky jsou, nicméně při F/16 a času kratším jak řekněme 1/50s už nejsou vidět. Podobně se choval i digipřístroj (čím přepálenější, tím více odlesků). Na finálním svitku má slunce průměr menší jak milimetr, a krajiny tam taky moc nedostanu, protože je moc vysoko. Takže to vypadá, že Flexareta bude dobrá tak maximálně na focení lidí, jak koukaj na zatmění Slunce. To je tak nejblíž k tomu, na co byla stvořená.
  • 0

#42 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 20 březen 2015 - 09:21:38

Tak jsem si to přivolal - vše připraveno, dalekohled, filtr, dva digitály pro focení afokální i v ohnisku a nakonec změna na pracovišti a já musím do úřadu... Nojo, něměl jsem bejt lehkomyslnej.


  • 0

#43 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 20 březen 2015 - 09:28:33

Tak jsem si to přivolal - vše připraveno, dalekohled, filtr, dva digitály pro focení afokální i v ohnisku a nakonec změna na pracovišti a já musím do úřadu... Nojo, něměl jsem bejt lehkomyslnej.

to je trest za ty digitály :mrgreen:


  • 1

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 20 březen 2015 - 09:40:18

My jsme připravený v práci :) Tedy jen dalekohled s promítáním na plátno.. 


  • 0

#45 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 20 březen 2015 - 09:45:28

To jirin: taky mě to napadlo ;-)

Pavlovi - výbornej nápad, dělám však pro takovou akci na blbym místě... :-(


  • 0

#46 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 20 březen 2015 - 12:03:06

Vážení kolegové, včera navečer jsem dosázel na své zahradě poslední hlízy dvou druhů pečlivě vybraných odrůd sadbových brambor. Pečlivě přihrnul, i nějaký ten výživný kompostovaný bobek přidal....... a teď TOHLE !  UV lampy vykoupili trhovci, jimž bramborová nať bytostně nevoní, nedaleké dálkové vedení 22kV je přetíženo následky solární bouře. Nezbývá než si zakoupit elegantní bílou hůl, vybavenou kovovým cyklistickým zvonkem značky Favorit.

Dle směrnice EU je nezbytná pro ochranu početných individuálně pobíhajících psů a koček v ulicích. Zvonit je nutno 2x po pěti krocích průměrné délky,

aby nedošlo k jejich zašlápnutí volně pobíhajícími chodci v ulicích. S pozdravem a přáním, ať zítra opět vyjde Slunce "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#47 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 20 březen 2015 - 15:28:58

Tak můj svářečský filtr je 10 a nevím jestli je to málo nebo ne, možná je na hraně. Každopádně oficiální brýle z planetária, které mají dokonce návod v češtině a všechna zákonná EU varování, za moc nestojí. Zadní stříbrná strana dokonale odráží úplně vše, takže jsem hleděl sám sobě do očí a kolem slunce byly světlé fleky ne nepodobné výše uvedeným vadám. Ale co, aspoň jsem na služebce donutil šéfa k tomu, aby mi zastavil a počkal než se dokoukám. Sice říkal, že ho to nezajímá, ale nakonec se taky koukl a byl rád :-P


  • 0

#48 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 20 březen 2015 - 15:53:24

Tentokrát mi nejzajímavější přišlo to ochlazení (i když jsem si rovněž vychutnal nazelenale mrtvolné světlo exteriéru - které mě nesmírně baví).  V létě 99 nebylo ochlazení tak patrné, nebo si to nepamatuju(?). Snadno si člověk uvědomí, jak málo by stačilo aby jsme tu všichni pomřeli jak dinosauři...


  • 0

#49 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 20 březen 2015 - 16:26:05

Bolo to "trocha" iné, než v 99-om - to som šla do Maďarska na obzery a vtedy som ešte nefotila. Dnes som bola v práci a nefotila by som, ani keby som bola doma. Oboje zváračské okuliare som požičala deťom, nech si zatmenie bezpečne pozrú a nám v práci som klasicky sviečkou zadymila sklo a všetci kolegovia sa vytešovali, že to vidia. Decká vraveli, že ony videli na zeleno, my sme videli na červeno. 


  • 0

#50 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 20 březen 2015 - 17:23:14

Já jsem nakonec zhodnotil, že nemám vybavení na to, abych udělal koukatelné fotky, zkoušel jsem sice něco s digitálem, ale taky nic moc. I tak děkuji všem za rady.

Ochlazení bylo pořádné, to ne, že ne, v létě 99 jsem byl děcko, takže si to nepamatuju, ale v celkově teplejším počasí to člověku asi tolik nedojde. Ale docela mě zaujalo, jak se měnilo světlo. Když jsem to viděl v reálu, šlo to pomalu a zorničky to vykompenzovaly, ale v kompjůtru jsem se nestačil divit. Takový divný západ slunce :).

https://vid.me/TOIk (digital alert)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních