Přejít na obsah


Fotka

Vyvolání Fomapan R100 a KODAK Tri-X


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 březen 2015 - 21:40:18

Zdravím,

 

můžete mi prosím poradit, kde bych si mohl nechat vyvolat Fomapan R100 a KODAK Tri-X? Dříve jsem si to nechal dělat u Škody, ale hodně podražil.

Díky za tipy.


  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 březen 2015 - 10:36:51

doma


  • 0

#3 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 březen 2015 - 10:50:56

berraneck ma predbehol, prečo nie doma?


  • 0

#4 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 14 březen 2015 - 10:56:40

bezdomovec


  • 0

#5 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 14 březen 2015 - 14:49:07

Já se přiznám, že FOMApan taky doma nevyvolávám, je to dlouhé a finančně to nevychází dobře, protože ten FOMAset je drahá věc a na jedno použití. Copak ten čas by se ještě přežil (to, že to je o dost náročnější než E-6 pominu), ale když do té bělící lázně na jedno použití dám mix jednoho pytlíčku (v setu jsou dva) a ten set stojí 500Kč, tak fakt nic moc. Vím, že tady x lidí psalo, že si míchaj tyto lázně sami z chemikálií, ale na to já nemám chuť ani nervy :)


  • 0

#6 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 březen 2015 - 17:38:20

Rybinin, chyba, bieliacu lázeň namiešať je otázka tak jednej minúty a v pohode vydrží aj rok bez akejkoľvek ochrany, kde je teda problém?


  • 0

#7 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 14 březen 2015 - 20:08:47

sokolvideo:

 

Ta receptura od Fomy udajne opravdu nevydrzi, ten belic se ma namichat opravdu tedne pred pouzitim... udajne to je z duvodu nahrazeni dvojchromanu draselneho necim jinym, co jeste neni zakazane...?

 

Ty si to pripravujes podle te puvodni receptury, ze ti to vydrzi rok? Ja bohuzel nedokazu odhadnout nebezpecnost te slouceniny... zhoubne ucinky sestimocneho chromu na cloveka byly pomerne jednoznacne prokazany, dokonce o tom byl nejaky film (Erin Brockovich).


  • 0

#8 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 březen 2015 - 21:03:09

Samozrejme z dvojchromanom. Dvojchroman je nebezpečný, uznávam, ale pri primeranej opatrnosti je to v pohode. Ja ho používam už viac ako 30 rokov, a chválabohu ešte žijem, a budem dúfam ešte nejaký ten rok. S dvojchromanom vyrastali aj moje štyri deti a všetky sú zdravé, najstarší syn má 35 rokov, a pritom som nerobil žiadné prehnané opatrenia, len som im stále opakoval, že s vývojkami sa nesmú hrať, lebo potom nebudem mosť urobiť fotky-film a oni sa neuvidia. To samozrejme ešte keď boli malé a nechápali, keď povyrástli, tak som im to vysvetlil normálne a bol pokoj.


  • 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 březen 2015 - 21:11:57

Ešte som zabudol povedať, že inverzná lázeň s manganistanom má životnosť s odrenými ušami hodinu, takže namiešať tesne pred použitím, a následne vyliať. Na každé použitie použiť nový roztok. S dvojchromanom si namiešam dva litre roztoku, jeden používam a druhým regenerujem, po vyvolaní jednej cievky N8, DS8,  či 16mm 15 metrov nalejem 50ml čerstvej lázne, takže tieto dva litre majú výdatnosť cca 300 metrov 16.


  • 0

#10 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 15 březen 2015 - 02:02:01

OK, já nemám problém s tím, že to má blbou životnost, ale že ve FOMAsetu jsou ty pytlíčka jenom dva a se setem za pět stovek si udělám tak dva tři filmy. Takže pokud někdo poradíte jak levně udělat tu manganistanovou lázeň, tak to udělám, ale dvojchroman nechci.


  • 0

#11 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 15 březen 2015 - 07:24:18

Ve fomasetu uz neni zadna cast v prasku, manganistan je tam jako roztok v lahvi... ale porad plati to, ze s kyselinou sirovou z druhe lahve se ma smichat az tesne pred pouzitim.

 

Ono je to s tema jedama tezky, od roku cca 1983 jsem byl 've styku' z hydrochinonem, muj otec pochopitelne daleko dele a myslim si, ze jsme zatim oba v poradku.... ale to je jenom domnenka, na tom se neda zalozit nejakej seriozni zaver.

 

Taky neni zrejme, zda byl dvojchroman ze setu odstranen z duvodu ochrany zdravi temnokomornika, nebo spis z duvodu jeho dalsi cesty kanalalizaci a cistickou odpadnich vod, kde je sestimocny chrom taktez nezadouci.

 

Na praskovych vyvojkach Ilford byl hydrochinon jako karcinogenni oznacen pouze v casti navodu urcenem pro Australii, jinak ne... :mrgreen:  Napriklad ted posledni baleni Fomadonu co jsem koupil na papiry ma oproti minulemu zmenenou etiketu a taky uz tam pisou, ze je karcinogenni i pro Cechy.

 

K veci:

 

Inverzní lázeň (belic)
Dvojchroman draselný, amonný (neseženeš) 5 g  Sezenes tady: http://www.ucebnipom...elny-98---100-g
Kyselina sírová koncentr. 9 ml
Voda ad 1 litr

Nebo dostupnější
Manganistan draselný 2 g v lékárně
Kyselina sírová 12 ml
1 litr

 

Zdroj:

http://www.temnakomo...-r100/?p=407797

 

 

Ted jsem si vzpomnel, mam tu jeden Fomaset na inverzi z roku 1987, plechova krabicka a v ni tisic ruznych prasku... jen to vezmu do ruky, zacnou me palit oci, takze kdo to chce na pokusy, tomu to daruji, jinak to vyhodim.


  • 0

#12 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 16 březen 2015 - 00:23:45

No a jak je to tedy v tom FOMAsetu teď? Já to používal asi před pěti lety. Možná více. Jestli je tam lahvička a zmixuje se to před použitím, na kolik várek to tedy vystačí? Když budu uvažovat, že si nebudu kupovat a mixovat nic sám...


  • 0

#13 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 16 březen 2015 - 08:26:06

Rybinin:
5 lahví.

1. Vývojka (použije se pro 1. i 2. vyvolávání)
2. Manganistan
3. H2SO4
4. Čistič
5. Ustalovač

Namíchat si můžeš kolik potřebuješ, je to tam rozepsané na 8 dávek po 330ml na vyvolání 8 kinofilmů po 36 diácích. Nicméně, max. využitelnost celé náplně je uváděna 30 metrů 16mm, nebo 21 metrů DS8. Což dává prostor spekulacím, ale do vývojnice víc jak dvě špůlky DS8 nedáš a na opakované použití stejných roztoků na třetí DS8 tam nejsou časy, takže já bez zkušeností s tímhle procesem tam nevidím prostor pro ušetření. Já myslím budu rád, když budu mít nějaké obrázky při presnem dodržení návodu, na nějaký experimenty se moc necítím.
  • 0

#14 brutar

brutar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2015 - 09:15:25

Zdravím,

díky za tipy, ale doma zatím vyvolávat nechci, protože jsem to ještě nikdy nedělal. Bohužel neznám nikoho, kdo by mi to ukázal. Asi to není nic složitého, ale jsem radši, když mi to může ukázat někdo s tím má zkušenosti. Vývojnici na 10m nebo 15m mám. Problém je i čas. Proto jsem se ptal, jestli to někdo kromě Škody nevyvolává. Jsem ochoten za vyvolání cívky dát 300Kč, ale 500Kč mi už příjde u Škody strašně moc. Případně nevíte někdo jestli existuje nějaký vyvolávací automat a kolik tak stojí?
  • 0

#15 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 březen 2015 - 09:39:56

Nevím jestli volá ještě RED. Zdejší komorník.


  • 0

#16 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 březen 2015 - 12:16:14

A pan Pokorný to dělá: cca za ty 300

 

Libor Pokorný

Kubelíkova 22, Praha 3

tel.: 604 819 644 nebo 222 726 891


  • 0

#17 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 20 březen 2015 - 11:26:06

A spokojenost? Nedělá to náhodou i pro Fotoškoda?


  • 0

#18 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 březen 2015 - 18:39:37

Pokorný by měl bejt v pohodě. Škoda to dělá taky (někdo psal, že je to dražší a někdo psal, že to stejně posílaj panu Pokornému :D - ale to je neověřená informace. Jako, že si na to ty dvě stovky jen přihodí :)) Kdoví jak dlouho to bude dělat Pokorný, je to dost starý pán už.


  • 0

#19 Jck

Jck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 60 příspěvků(y)
  • LocationÚnětice
Reputace: 4

Publikováno 20 březen 2015 - 19:10:51

No nevím jestli se to nezlepšilo, ale když jsem u Pokornýho volal (starou prošlou 16mm inverzi) v roce 2000, tak to bylo hodně prasácký - smetí, škrábance... od tý doby si to radši dělám sám.

ale třeba famáci u něj volaj všichni a nestěžujou si.. ono dneska na filmu mít "filmové nečistoty" je asi v módě...


  • 0

#20 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 24 březen 2015 - 10:57:43

RED uz nedela :D Protoze tech filmu uz neni tolik a ta chemie jak je psano vyse, vydrzi chvilicku. Ale michal sem si dycky kodak iverzi! Ale vsecko stale ma takze klidne uzkaze...ale je z Ostravy

 

Jck ma pravdu u pana pokorneho to nebylo uplne cajk


  • 0

#21 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 25 březen 2015 - 17:11:54

Bylo mi sděleno z Fomy, že pan Pokorný bohužel zemřel. Techniku převzala firma Ultralab&syn, tak se obracejte tam.


  • 0

#22 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 březen 2015 - 00:05:29

Opravdu???? Jéééé :( Tak to je velmi smutná zpráva :( Já jsem u něj vyvolával loni v létě, ano, bylo to starý pán, ale nevypadal zrovna na umření. Dělal své řemeslo doslova do smrti a to je moc fajn. Budiž mu země lehká :(


  • 0

#23 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 12 květen 2019 - 22:14:09

Ahoj, necháváte někdo v pražském Ultralabu vyvolávat Fomapan R v DS8? Pokud jo, jaké s nimi máte zkušenosti? Díky :)


  • 0

#24 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 13 květen 2019 - 07:20:13

Ahoj, necháváte někdo v pražském Ultralabu vyvolávat Fomapan R v DS8? Pokud jo, jaké s nimi máte zkušenosti? Díky :)

Není tam problém. Snad jen ta doba, cca tři týdny, ale může se to lišit.


  • 0

#25 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 13 květen 2019 - 11:29:20

Ruzne zkusenosti musis vyzkouset a podelit se sam ... nekdo si je pochvaluje, nekdo ne ... s inverzi je problem u zivotnosti lazni, kdyz trefis cerstve bude to super, kdyz ne muze byt trosku problem... A u inverze je dost veci co se nesmi podelat 

 

Muzes se potom podelit se zkusenostma...dodaci lhuta a kvalita


  • 0

#26 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 13 květen 2019 - 12:17:26

Zdravím,

díky za tipy, ale doma zatím vyvolávat nechci, protože jsem to ještě nikdy nedělal. Bohužel neznám nikoho, kdo by mi to ukázal. Asi to není nic složitého, ale jsem radši, když mi to může ukázat někdo s tím má zkušenosti. Vývojnici na 10m nebo 15m mám. Problém je i čas. Proto jsem se ptal, jestli to někdo kromě Škody nevyvolává. Jsem ochoten za vyvolání cívky dát 300Kč, ale 500Kč mi už příjde u Škody strašně moc. Případně nevíte někdo jestli existuje nějaký vyvolávací automat a kolik tak stojí?

Neboj sa, keď som to zvládla ja - a to si píš, že mi to nikto neukazoval - len podľa prečítania návodu na použitie z FOMAsetu, to musí zvládnuť hocikto. A ver, že sú tu ľudia, ktorí by mohli rozprávať o mojom punk-odhadometrickom prístupe.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních