Přejít na obsah


Fotka

Výbušný Metz 45


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 duben 2015 - 23:01:34

Zdravím TK! Dnes po focení došlo při vypínání mého blesku Metz 45CT5 k výbuchu nevídanému a doprovázenému silným zábleskem. Vyšlo to z fuky v kloubu pod hlavicí, ještě je tam vidět očouzenina.

Jaké bylo mé překvapení, když jsem blesk opět nahodil a on šel včetně displeje. Neměli byste z toho nějaké imprese, co by to mohlo být? Díky moc předem.

 

(Jen soukromý laický odhad: kdysi se mi stalo s počítačem něco velmi podobného a byl to asi výbuch prachu.)


  • 0

#2 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 9 duben 2015 - 05:28:23

U blesku muze nastat vybuch kondenzatoru. Ale nejsem si jisty tou naslednou funkcnosti.


  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 duben 2015 - 05:29:29

těžké takhle od klávesnice posuzovat, co se stalo. Já bych se to po takové ráně, jak píšeš i bál zapnout a radši by jsem to rozebral a podíval se dovnitř, jestli třeba nebouchnul kondenzátor. Ale na rozebírání pozor, uvnitř bude vysoké napětí, lepší to přenechat odborníkovi, který tomu rozumí. 


  • 0

#4 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 9 duben 2015 - 07:25:45

ahoj,

 

blesk uz nepouzivaj.

 

zabit ta to nezabije, ale moze pekne popalit  do hlbky koze,alebo ked budes kukat na display tak ti to buchne rovno do tvare.

 

btw. je jedno ake tam je napatie, zabija pan Amper(prud)


  • 0

#5 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 duben 2015 - 08:13:43

Ahoj, díky moc za rady, docela jste mě vyděsili. Než jsem si to přečetl, tak jsem to zase ze zvědavosti nahodil a zjistil jsem, že funkčnost je skutečně nedotčena: jede nabíjení, displej a dokonce i automatika. 

 

Pokud to tedy asi nepůjde jednoduše svést na vznícení prachu, věděl by někdo o někom, kdo by si s tím v Praze poradil? A zároveň aby to bylo levnější než nákup nového starého blesku (tuším, že se teď shánějí kolem 1-2 tis)? Baterii a nabíječku jsem do toho kupoval funglovku, takže určitě zas půjdu do toho samého typu. 


  • 0

#6 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 duben 2015 - 09:06:45

doporučoval bych zajít do autorizovaného a zeptat se na cenu opravy. Jen co jsem vytento http://www.metz-foto.cz/profil/servis/


  • 0

#7 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 9 duben 2015 - 10:28:17

ahoj,

 

blesk uz nepouzivaj.

 

zabit ta to nezabije, ale moze pekne popalit  do hlbky koze,alebo ked budes kukat na display tak ti to buchne rovno do tvare.

 

btw. je jedno ake tam je napatie, zabija pan Amper(prud)

To není tak úplně pravda. Proud bez napětí tě nezabije.


  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 duben 2015 - 10:30:47

Zdravím a přeju všem temnokomorníkům používající starší blesky hodně zdraví. a dlouhý život. V blescích se používají kondenzátory s polaritou, jejichž dielektrikum tvoří oxid hliníku. Při dlouhodobém nepoužívání blesku dochází k průrazu dielektrika. Nahromaděná energie se ve zlomku vteřiny vybije. Následně dojde k výbuchu kondenzátoru a ten se rozletí na malinkaté kousíčky. Ve chvilce máte prostor okolo sebe zasněžen drobným jemným alobalem, který se velmi špatně vysává. (zkušenost kolegy). Max. napětí kondenzátoru se měří právě tím, že se pouští na kondenzátor napětí bez proudu a když dojde k zakmitávání, tak kondenzátor má dost. Toto napětí se podělí vhodnou konstantou na kterou se kondenzátor následně používá. V praxi je velmi neobvyklé, když dojde jen k částečnému průrazu. Následně se chová, jako by se nic nestalo. Je ale takzv."nakopnut" a velmi doporučuji jej už nepoužívat. Většinu ceny blesku  tvoří právě kondenzátor. Proto by jsem doporučil  koupit stejný a nechat si původní na náhradu elektroniky.

 

Jak předejít výbuchu blesku:

 

Pokud blesk dlouho nepoužíváme je třeba kondenzátor nakzv. naformátovat. V praxi se to dělá tak, že blesk do sítě připojíme přes slabou žárovku a necháme nabít. Následně necháme samovybít.  U blesku na baterky před použitím vypneme blesk ještě před jeho dobitím a necháme několik desítek vteřin v klidu. Pak začneme blesk používat.

Podobný problém nastává u starých rádií. Lidé vynesou lampáč ze sklepa a zapnou. Radujíce se, že hraje. Po chvilce přestane hrát. Kondenzátory odejdou do svého nebe a následuje jej trafo. Proto lampáč zapínáme přes žárovku. To jen na okraj.


  • 2

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 duben 2015 - 10:34:41

Jo a ten blesk na baterky doporučuji nabit nejprve do poloviny pokaždé, když jej vezmete do ruky. Uděláte mu radost.


  • 1

#10 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 9 duben 2015 - 10:48:47

 

ahoj,

 

blesk uz nepouzivaj.

 

zabit ta to nezabije, ale moze pekne popalit  do hlbky koze,alebo ked budes kukat na display tak ti to buchne rovno do tvare.

 

btw. je jedno ake tam je napatie, zabija pan Amper(prud)

To není tak úplně pravda. Proud bez napětí tě nezabije.

 

tak to je samozrejme z povahy prudu/napatia/odporu


  • 0

#11 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 duben 2015 - 10:59:13

Díky moc za poznatky. Žádný sajrajt z toho nevyletěl, jen záblesk. Jinak blesk byl zvlášť v posledním půlroce v permanenci, takže nešlo o spuštění po dlouhé době spánku - nicméně zůstává faktem, že před 2013 pravděpodobně jednu až dvě dekády ležel.


  • 0

#12 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 9 duben 2015 - 11:50:39

Vážený kolego, Otče, děkuji za cenné rady. Je možné doplnit údaj o správném zapojení systému "žárovkové ochrany" ? Jako "rozhlasomila" mne tato bezpečnostní pomůcka, vhodná i pro starší zařízení typu gramofonů na 78 ot./min. velmi zaujala. Lampáč přes žárovku, ale jak jednoduše a bezpečně?

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#13 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 9 duben 2015 - 12:28:23

To není tak úplně pravda. Proud bez napětí tě nezabije.

 

 

btw. je jedno ake tam je napatie, zabija pan Amper(prud)

 

 

tak to je samozrejme z povahy prudu/napatia/odporu

 

 

Proud bez napětí může teoreticky existovat na pólech norátoru, nicméně praktická použitelnost této součástky je poněkud omezená její neexistencí v reálném stětě...


  • 0

#14 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 9 duben 2015 - 20:29:34

Zdravím rekonvalescenta a lázeňského povaleče :)

Jak moc se mám bát, že mne profackuje vestavěný mnoho let nepoužitý blesk v F70? Byť fotím, neblýskám... prosadí si svou?


  • 0

#15 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 9 duben 2015 - 21:09:25

Ono se zapomelo napsat,ze kondensator basti ze vzduchu elektrinu pri zmenach teplot,vlhkosti a teploty,umi to dobre,takze I nekolik let volne lezici a spici kondik,ktery neni mezi poly propojen-nulovan ti ustedri ranu.Proste kondenzuje to na co je staveny.Je to takovy srandista,rad se pere,ale vetsinou vyhrava. :-P


  • 0

#16 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 9 duben 2015 - 22:34:57

Vybuch kondiku v blesku je jeste sranda oproti vybuchu kondiku v atelierovem zablesku, to jsou pecky :)


  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 10 duben 2015 - 10:46:21

Hochuchlapče to ani nepiš, neb výrazně klesne prodej blesků a budeme je muset dovážet rovnou z Číny.  Nemusíte se však bát nové ateliérové  blesky už tím netrpí a musí kryt být blesk konstruován tak, aby nedošlo k újmu na zdraví. Jen by jsem chtěl připomenout, že i podle nového zákoníku v případě výbuchu máte nárok na odškodnění v plné míře i s úklidem. Proč to sem nechci psát. Jedná se o chybu v papírovém přizpůsobení naším obchodním podmínkám. V případě, že Vás potká nějaká taková příhoda, tak mi napište a v rámci mého kul. razítka budeme situaci řešit.


  • 0

#18 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 10 duben 2015 - 15:07:01

Zdravím ze škamen lázeňských pracující většinu.
K Vašemu dotazu pane kolego je třeba přistoupit velmi zodpovědně. Pokud máte obavu, že Váš Nikon F70 bude ohrožovat zdraví , bude asi nejlépe, když opatrně položíte přístroj na poličku a nebudete se jej dotýkat. Jest-li Vás však chytí fotografická mlsná a nebude moci odolat pokušení, tak Vám velmi doporučuji tento postup. Nejprve si změříte vzdálenost mezi bradou a kořenem nosu. S tímto údajem navštívíte prodejnu vojenského výprodeje, kde si zakoupíte IPCHO, nebo-li tzv. Atombordel. Ten jistě bude stačit. Opravdu není nutné opatřovat si těžký oblek pyrotechnika. Věřte, že zakoupený IPCHO bude stačit. Ten se dle návodu, popřípadě absolvovaného kurzu naučíte oblékat. V něm se můžete cítit příjemně a bezpečně. Případný náhodný výbuch kondenzátoru ve vašem přístroji Vás nespálí, ani nijak neohrozí. Doporučuji však vymontovat filtr. Sice přístroj z něhož máte obavy je autofokusový, ale věřte mi, že vhodnou kompozici stanovíte lépe bez filtru. Tím samozřejmě nemyslím filtr na objektivu fotoaparátu, nýbrž na vašem ksiftu. Po drobném praktickém vykoušení budete jistě spokojen. Strach odpadne, popřípadě se zmenší na hodnotu přijatelnou pro libou tvořivou práci. Takto ochráněn se můžete kochati krajinou, vesele exponovat zátiší i drobnou lesní havěť. Přímo se vybízí fotografování makra, například mraveniště, vosy v břehu, klíšťata s boreliózou atd. Můžete i mírně větší lesní zvěř, ale od větší zvěři, jako je například medvěd by jsem raději upustil. Bylo zjištěno z dálky, že medvěd se nerad fotografuje. Přesnější informace Bohužel neznáme, neb na místě pokusu o focení zůstala jen rozšlápnutá F70. Také se nedoporučuje pokusit se fotografovat portréty babek sbírající klestí. Pravděpodobně řečeno blesk je natolik oslní, že podlehnou infarktu. Což je zase velmi dobře zdokumentováno patology zabývající se touto tématikou. K danému ochrannému obleku jsem zapomněl na obuv. Není totiž nutné zakoupit si tolik doporučované boty zvané kanady. Opravdu nejsou nutné. Zároveň by jsem z estetického hlediska nedoporučoval kecky od adidasu. Jako vhodný doplněk se považují vysoké gumáky barvy černé, jenž nejlépe zapadají do celkového výrazu fotografické osobnosti. Samozřejmě se s tímto ochranným prostředkem nemusíte omezovat jen na vycházky do přírody. Stejně Vás oblek ochrání i v jiném prostředí. Při fotografování portrétu v terénu nemusíte sice používat blesk, neb fotografovaná postava většinou na několik vteřin zkamení, ale některé si rychle lehnou. Proto by jsem v daném případě blesk nepodceňoval. Mnohdy i z jednoho portrétu můžete vytvořit celou sérii fotek zajímavé reportáže od lehnutí fotografované osoby až po odjezd funebráků. Oblek se osvědčil i při fotografování svateb, či jiných veřejných akcí. Je bohatě dokumentováno, že vzniklé fotografie z F 70 dodávají fotografiím jakýsi těžko definovatelný veselý nádech. Po dlouhém bádání jsem opravdu, ale opravdu nenašel jedinou zmínku nevhodnosti použití navrhované antibleskové ochrany. Snad jen ve vesnici Canony nacházíme v kronice zápis. „Paní Boženka Rodinalová si stěžovala panu faráři, že viděla a hovořila s nadpřirozenou bytosti. Jen si nedovedla vzpomenout, jest-li patří tam nahoru, popřípadě dolů. S ohledem na barvu závoje tmavou a černé obuvi ji Dr. Magnifaxová přesvědčila, že asi patřil dolů. Tento přelud byl prý tak silný, že paní Rodinalovou tohoto přeludu nedokázali zbavit. Ta skonala v Bohnicích 30.2. LP 2013. Jiné záznamy spojené s výbuchem blesku jsem po zevrubné rešerši nenašel. Nedbaje nezajímavých výsledků jsem se obrátil jiným směrem a spočítal počet výbuchu blesku na 10 000 000 000 000 blesků vyrobených a došel k závěru, že v případě kdyby někdo chtěl v rámci amatérské pyrománie zažít bouchnutí blesku musel by teoreticky začít blýskat již v druhohorách. Z analytických výsledků jsem zjistil, že blesknutí blesku od oblohy hrozí podstatně více. Spojíme-li tedy obě možné náhody, spadá nám výsledná náhodná úmrtí z bouchnutí blesku na méně jak polovinu. Doporučuji tedy nechat raději fotoaparát na poličce, vždyť teorie náhody je nevyzpytatelně náhodná.


  • 4

#19 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 10 duben 2015 - 15:22:23

Děkuji za obsáhlou analýzu - prošel jsem si Vševojsk 1-3, návod na aplikaci IPCHO, statistiky vojenských lapiduchů a civilních montérů poliček. Vše jsem porovnal s tvou statistikou. Vychází mi, že je vyšší pravděpodobnost, že mne klepne pepka při navlékání, pohybu či vysvlékání z v IPCHO, případně mne zraní špatně namontovaná polička po odložení F70, než zásah kondenzátorovm bleskem. Půjdu tedy bezpečnější cestou a raději budu F70 dále používat k fotografování standardním laickým způsobem. Inspirován vláknem o focení zatmělého slunce zvážím použití ochranného svářečeského štítu. F70 je autofokus, mého zraku při záběru netřeba..A překvapení následující po vyvolání při zjištění, co jsem vlastně zachytil, mohou být příjemným bonusem a cestou k vymanění z mého ustrnule konzervativního zachycování krajiny.

 

P.S. - Nikon F70 jsem pečlivě prohlédl, návod přečetl, ale jak se zapojuje přes žárovku, jsem nevyřešil. .)


  • 0

#20 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 10 duben 2015 - 15:28:48

To přeci velmi jednoduché. V době konstrukce tohoto přístroje v Japónii ještě žárovku neznali.


  • 0

#21 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 10 duben 2015 - 23:00:07

Teda Romane, ty se tam opravdu nudíš...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních